Cosori Dual Blaze teplovzdušná frítéza – recenzia

Naposledy upravené:

Prípravu jedál v teplovzdušných fritézach si nevieme vynachváliť. Keď máme možnosť testovať fritézy značky Cosori, už dopredu vieme že to bude zážitok. Tentoraz sme sa bližšie pozreli na jeden z prémiových modelov tejto značky, Dual Blaze. Nebudeme vás dlho napínať… Skúsenosť s touto fritézou bola natoľko skvelá, že môžeme povedať, že táto fritéza sa natrvalo stane súčasťou vybavenia našej kuchyne.

Cosori Dual Blaze

Kľúčové vlastnosti

  • prémiová kvalita
  • veľký objem koša
  • oddelený horný a spodný ohrev – jedlo nie je potrebné otáčať
  • zosilnený hliníkový kôš, ktorý lepšie udržiava teplo
  • kratší čas varenia – nie je potrebné predhrievanie
  • tichá prevádzka
  • možnosť ovládania zo smartfónu


Dostupné u predajcov

alza.sk


Cosori Dual Blaze nie je len obyčajná teplovzdušná rúra. Vďaka inovatívnemu systému dvojitého vykurovacieho telesa má okrem bežných funkcií klasickej bezolejovej fritézy navyše samostatne nastaviteľný režim spodného a horného ohrevu. To nám umožňuje pripraviť jedlo rôznych tvarov naraz a ešte aj v reštauračnej kvalite. To všetko bez zvyčajne potrebného premiešavania obsahu koša v polovici prípravy jedla. Pozrime sa na to ale pekne po poriadku!

Vonkajšie rozmery29,7 x 32,7 x 35,2 cm
Rozmery koša23,9 x 23,9 x 12,2 cm
Objem koša6,4 l
Výkon1700 W
Teplota ohrevu80° – 205°C
PríslušenstvoMriežka na grilovanie a špízy a 5 ihiel na špízy
Cieľová skupina3-4 členné domácnosti
Funkciepečenie, grilovanie, opekanie
Špeciálna funkcianastaviteľný horný a dolný ohrev
Inteligentné funkciemožno ovládať zo smartfónu + kniha receptov
Dostupné farbytmavosivá, svetlosivá

Starostlivé balenie, kvalitný vzhľad

Ako sa od prémiového spotrebiča očakáva, Dual Blaze sa dodáva starostlivo zabalený. Po otvorení nič nevybočuje, všetko je úhľadne zabalené a kôš na potraviny je pre istotu zabezpečený lepiacou páskou. Súčasťou balenia je okrem rúry aj mriežka na grilovanie, držiak na špízy a päť ihiel na špízy. V balení nájdete aj podrobný návod na použitie a krátku brožúrku s receptami.

Vzhľad rúry a dômyselné použitie materiálov pôsobia na prvý pohľad profesionálne a kvalitne. Jej moderný, čistý dizajn, svetlosivé alebo tmavosivé vyhotovenie a atraktívny displej sa budú dobre vynímať v každej kuchyni. Jej masívne rozmery a priestrannosť vnútorných priestorov z nej robia užitočného pomocníka pri varení pre viacčlenné rodiny.

Praktické skúsenosti

Dual Blaze má nespočetne veľa možností a spôsobov ako v tejto fritéze pripraviť jedlo. Vďaka rôznym metódam varenia a extra funkciám, ktoré ponúka sme si občas takmer pripadali ako špičkoví šéfkuchári reštaurácie.

Bezkonkurenčný chuťový zážitok, bezkonkurenčné tempo

Vo fritéze Dual Blaze sa nám podarilo pripraviť niekoľko celkom luxusných jedál. Vďaka hornému a dolnému ohrevu sa jedlo pripravuje rovnomerne a mäso sa opečie z oboch strán tak dobre, že nás ani nenapadlo plátky obracať. Dokonca aj také jedlo ako kuracie prsia, ktoré sa väčšinou vysušia zostali krásne šťavnaté.

Čo veľmi oceňujeme je, že intenzitu spodného a horného varenia môžete nastaviť samostatne. Režimy varenia tak môžete kombinovať naozaj všestranne, vždy podľa toho, ako si to vyžaduje dané jedlo, ktoré pripravujete. Vďaka tomu sme mohli pripravovať mäso a iné jedlá spôsobom a v kvalite, ktorú sme bez Dual Blaze nikdy predtým nedosiahli.

Ukázalo sa že, technológia zrýchleného varenia nie je len marketingový slogan. Všimli sme si, že jedlo sa vo fritéze pripravilo v priemere o 20 percent rýchlejšie a nemuseli sme ani strácať čas predhrievaním rúry. Kuracie prsia boli pripravené za 20 minút a pečené zemiaky za 18 minút. Počas pečenia sme sa ani nemuseli zdržiavať v blízkosti rúry, pretože tak ako sme mohli nechať mäso v pokoji po celý čas pečenia, nemuseli sme ani myslieť na to, že v polovici pečenia zemiakov ich treba poriadne pretrepať. Keďže v priebehu pečenia nie je potrebné otvárať fritézu, minimalizuje sa zápach jedla vo vzduchu. To z fritézy Dual Balze robí nielen pohodlného, ale aj užitočného pomocníka.

Čerstvé a teplé jedlo aj pol hodinu po uvarení

Fritéza Dual Blaze má špeciálny kôš na potraviny so zhrubnutými stenami, ktorý nielenže zabezpečuje rýchlejšie vyprážanie, ale tiež udržiava jedlo po pripravení oveľa dlhšie teplé. Samozrejme, toto pôsobivé tvrdenie sme museli hneď aj otestovať. Ako pokusného „králika“ sme si vybrali sladké zemiaky, ktoré mali ešte hodinu po skončení programu takmer rovnakú teplotu ako v čase prípravy. To nám ale nestačilo, a preto sme náš test zopakovali. Fritéza obstála aj dve a pol hodiny po skončení varenia. Ani vtedy jedlo úplne nevychladlo, a hoci zemiaky stratili časť svojej chrumkavosti, na ich chuť to nemalo žiaden vplyv. 

Pohodlné a tiché

Spoločnosť Cosori na veľkosti koša na potraviny rozhodne nešetrila. S objemom 6,4 litra, je najväčší, aký sme v našej kuchyni doteraz testovali. Zatiaľ čo pri iných fritézach musíte kombinovať množstvá a premýšľať čo s čím vo fritéze upiecť, Dual Blaze mohol pohodlne variť pre 3-4 osoby súčasne. Pre tento počet osôb je lepšie pripravovať plátky mäsa v dvoch dávkach, aby sa plátky neprekrývali, ale v jednej dávke môžete bez problémov pripraviť na kocky nakrájané mäso alebo kuracie krídla pre 4 osoby súčasne.

S košom sa napriek jeho veľkosti ľahko manipuluje. Namiesto vnútorného koša má len jeden vyberateľný pekáč, takže môžete využiť celý vnútorný priestor. Pri jeho uskladnení a umývaní tak nemusíte zápasiť s dvoma veľkými košmi. Vnútorná mriežka je prvotriednej kvality. Vďaka bočným silikónovým gumičkám pevne zapadá do koša, bez problémov sa vyberá von a vkladá dnu. Na vyberanie mriežky je možné použiť dva otvory umiestnené v jej strede. Treba ale počítať s tým, že do týchto otvorov môže prepadnúť niekoľko malých kúskov hranolčekov či iných drobných kúskov jedla.

Čistenie koša aj vnútorného priestoru fritézy je naozaj jednoduché. Vonkajšia časť síce nie je citlivá na poškodenie, ale na displeji sa často objavujú rozmazané odtlačky prstov. Tie sa však dajú ľahko a rýchlo odstrániť vlhkou handričkou.

Jej najlepšie prívlastky nekončia veľkosťou: Dual Blaze prekonáva svojich konkurentov aj v hlučnosti počas prevádzky. Je taký tichý, že vás nebude vôbec rušiť pri rozhovore či sledovaní televízie. Nerušivý je aj jeho prednastavený zvuk tlačidiel.

Recepty stlačením jediného tlačidla

Aj s minimálnymi alebo žiadnymi kuchárskymi zručnosťami viete v kuchyni s pomocou Dual Blaze podať profesionálny výkon. Displej je ľahko pochopiteľný a prehľadný aj pre začiatočníkov. Vyžaduje síce minimálnu znalosť angličtiny, ale naozaj to stačí na to, aby ho mohol používať každý.

K dispozícii sú aj inteligentné funkcie, ktoré vám uľahčia používanie prístroja. Stiahnutím bezplatnej aplikácie môžete po rýchlej a jednoduchej registrácii pripojiť rúru k svojmu smartfónu. Treba si ale dať pozor na jednu vec – zariadenie nevie detekovať 5G wifi, takže v tomto prípade budete musieť zmeniť nastavenia wifi.

Po pripojení už vám nič nebráni začať pripravovať jedlá a inšpirovať sa receptami a postupmi, ktoré sú dostupné v aplikácii. Keď si v aplikácii vyberiete recept, ktorý sa vám páči, môžete naň jednoducho ťuknúť v smartfóne a fritéza sama automaticky zobrazí požadovaný program bez toho, aby ste sa museli starať o nastavenie teploty a času. Do aplikácie si môžete uložiť aj vlastné recepty spolu s fotografiami jedál a osvedčenými postupmi prípravy. Nabudúce tak iba stačí stlačením tlačidla vo vašom smartfóne spustiť správny program.

Používanie tejto funkcie sa nám osvedčilo hlavne pri jedlách, ktoré pripravujeme často. Ukladanie receptov je naozaj jednoduché. Týmto procesom vás prevedú jasné pokyny. Celkovo sa nám aplikácia rozhodne páčila. Je šikovná a veľmi užitočná. S o niečo širšou ponukou receptov by sme ju mohli využívať ešte častejšie.

Ako fritézu Cosori Dual Blaze hodnotíme?

Teplovdušná fritéza Cosori Dual Blaze je rozhodne dobrá voľba. Vďaka svojim špeciálnym metódam pečenia sa okamžite stane obľúbeným domácim spotrebičom pre začiatočníkov aj tých, ktorí sú v kuchyni už viac zabehnutí. Jej používanie si nevyžaduje žiadnu špeciálnu zručnosť a obsluha je naozaj jednoduchá. Vďaka veľkosti koša, ktorá je v porovnaní s inými fritézami na trhu mimoriadne veľká, môže pohodlne poslúžiť stredne veľkej domácnosti. Je ideálnou voľbou na denné varenie do domácnosti s 2-3 členmi. Pred kúpou ale myslite na to, že vzhľadom na jej veľkosť by ste nemali mať obmedzený priestor na kuchynskej linke. Jej nadštandardné funkcie majú pre používateľov skutočne pridanú hodnotu a jej vyššej cene zodpovedá aj značný užívateľský komfort.

Dostupné u predajcov

alza.sk

VýhodyNevýhody
prémiový výrobok s prémiovou chuťouvyššie nároky na priestor
samostatne nastaviteľné horné a spodné pečenie, rôzne režimy pečenianávody a recepty sú k dispozícii len v cudzích jazykoch
zrýchlená technológia pečenia, vynikajúce udržanie tepla
tichá prevádzka
veľký objem koša
nie je potrebné predhrievanie, nie je potrebné otáčať potraviny