legjobb robotporszívók 2020-ban

Robotický vysávač: testy & recenzie (2023) – pozrieme sa na tie najlepšie

Naposledy upravené:

Náš sprievodca robotických vysávačov je spracovaný tak, aby ušetril čas, energiu a v neposlednom rade aj peniaze tým, ktorí sa chystajú kúpiť si robotický vysávač.

Obsah

Tento sprievodca nákupom je výsledkom niekoľkomesačného prieskumu, testovania a tímovej práce.

Naším cieľom je objektívne predstaviť našim čitateľom ponuku najlepších robotických vysávačov na súčasnom trhu.

Zdroje prieskumu

Náš prieskum robotických vysávačov vychádza z nasledujúcich zdrojov:

 • nezávislé testy a vlastné skúsenosti;
 • nezávislé zahraničné testy a zdroje;
 • analýzy overených recenzií zákazníkov doma a v zahraničí.

Náš prieskum nie je sponzorovaný výrobcami ani distribútormi a je úplne nezávislý.

Náš sprievodca nákupom robotických vysávačov je neustále aktualizovaný, aby sme našim čitateľom poskytovali vždy aktuálne informácie. Poďte sa s nami pozrieť na najlepšie robotické vysávače.

Najlepšie robotické vysávače podľa nás

Roborock S8Naša voľba v top kategórii

Výhody

 • 6000 Pa sací výkon
 • Funkcia VibraRise
 • Dvojitá kefa na podlahu
 • Pokročilý navigačný systém
 • Všestranná telefónna aplikácia

Dostupný u predajcov

alza.sk
ALZA.SK – Plus
ALZA.SK – Pro Ultra
mall.sk
tpd.sk
roboticky-vysavac.sk


Roborock S8 je ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú vysoko výkonný, moderný robotický vysávač s vynikajúcimi čistiacimi vlastnosťami a pokročilými funkciami.

Vynikajúce schopnosti

Roborock S8 je považovaný za jedného z najlepších robotických vysávačov na trhu, najmä pokiaľ ide o čistiacu výkonnosť. Túto vynikajúcu schopnosť mu zabezpečujú 6000 Pa sacia sila, dvojitá silikónová kefa, odolná bočná kefa a technológia HyperForce.

S funkciou VibraRise môžeme dosiahnuť vynikajúce výsledky aj pri mokrom čistení. Jeho schopnostiam prispieva aj možnosť nastavenia množstva vody, pričom mop robotického vysávača dokáže vykonávať až 3000 vibrácií za minútu. Týmto pohybom je schopný účinne odstrániť aj zaschnuté a ťažko odstrániteľné nečistoty.

Kvalitné senzory

Navigácia robota Roborock S8 je založená na LiDAR senzoroch, ktoré sú schopné presne zmapovať celý byt. Mapy sú viditeľné vo formáte 2D aj 3D a vďaka zabudovaným senzorom dokáže robot ešte presnejšie reagovať na prekážky v jeho ceste.

Fungovanie robota môžeme ovládať cez telefónnu aplikáciu. Okrem spustenia robota poskytuje množstvo nastavení, ktoré zabezpečujú spoľahlivú prácu robotického vysávača. Môžeme mu vytvoriť virtuálne steny, nastaviť časovanie pre jeho činnosť a regulovať saciu silu.

Xiaomi Roidmi Eve Plus – šampión v pomere cena/výkon

Výhody

 • Moderný vzhľad
 • 2 bočné kefy
 • Mopovanie
 • Rýchle samovyprázdnenie

Dostupný u predajcu

tpd.sk – čierna
mall.sk
mall.sk – čierna
roboticky-vysavac.sk

Náš súvisiaci test:

Roidmi Eve Plus recenzia & test

Xiaomi Roidmi Eve Plus 2021 bol jedným z najlepších robotických vysávačov na trhu s funkciou samočistenia.

Ako ukázal náš produktový test, na to, že je vysávač pomerne lacný, v praxi funguje veľmi dobre, takže je verným spoločníkom, ktorý zabezpečí čistotu aj vysoký výkon.

Automatické vyprázdňovanie zásobníka na prach

Funkcia samovyprázdnenia je vo svete robotických vysávačov v mnohých prípadoch stále futuristická, ale Xiaomi Roidmi Eve Plus dokázal vyniknúť aj v tejto oblasti.

Vďaka jeho samočinnému vyprázdňovaniu v dokovacej stanici sa po skončení vysávania môžete spoľahnúť na to, že tento vysávač v priebehu niekoľkých sekúnd premiestni nazbierané nečistoty do externej nádoby na prach.

Je to nielen rýchle, ale aj mimoriadne efektívne, takže pri používaní robotického vysávača nemáte žiadne ďalšie starosti. V menších domácnostiach zvládne prácu vrátane nabíjania batérie bez toho, aby ste sa ho museli dotknúť celé týždne.

Zbavenie sa nazbieraných nečistôt je jednoduché, bezpečné a hygienické vďaka ľahko vymeniteľnému prachovému vrecku a funkciám, ako je použitie antibakteriálnych a dezodoračných technológií na báze ozónu. Vymeniteľné vrecká sú u nás bez problémov dostupné.

Pokročilá navigácia a schopnosť prekonávať prekážky

V čom je Xiaomi Roidmi Eve Plus mimoriadne dobrý, je navigácia. Zariadenie je vybavené riešením založeným na senzore LIDAR, ktorého štvrtá generácia dokáže zmapovať celú domácnosť s dokonalou presnosťou.

To je mimoriadne užitočné, pretože si dokáže vytvoriť vlastnú mapu, ktorú potom môžete prípadne upraviť a zefektívniť tak jeho čistiace vlastnosti či dokonca pridať celý rad softvérových funkcií.

Vďaka algoritmu SLAM vidí svoje okolie veľmi presne, čo má vplyv na jeho čistiace vlastnosti, ale nesklamú napríklad ani jeho schopnosti detekcie prekážok a schopnosť ich prekonávania.

Má vynikajúcu detekciu prevýšenia – nespadne zo schodov, nemá problémy s káblami a dokáže prekonať prahy do 2 cm, čo je veľmi dobrý výsledok.

Vysoký výkon a silné softvérové pozadie

Xiaomi Roidmi Eve Plus nie je žiadnym priemerným vysávačom pokiaľ ide o výkon! So sacím výkonom 2700 Pa a komplexným systémom kefiek pozostávajúcich z jednej hlavnej a dvoch bočných si poradí aj s tým najväčším neporiadkom.

Okrem vysávania zvládne vďaka zabudovanej nádrži na vodu aj mokré vytieranie. To si nevyžaduje nič iné ako len nasadenie mopu, a prístroj túto funkciu využije vo vami zvolených zónach.

Jeho ovládateľnosť a kalibrácia je podporená veľmi silným softvérovým pozadím. K dispozícii máte celý rad konfigurácií s možnosťou zmeny režimov, podmienok alebo časov čistenia a vyprázdňovania, pričom problémom nebude ani vzdialené ovládanie. Vďaka funkcii tvorby máp môžete v softvéri jednoducho nastaviť rôzne zóny, ale môžete tiež spustiť cielené čistenie a ďalšie – možnosti sú naozaj neobmedzené.

Roborock Q Revo

Šampión v pomere cena/výkon na najvyššej úrovni

Výhody

 • Automatické vyprázdňovanie koša na prach a sušenie mopov
 • Sací výkon 5500 Pa
 • Navigačný systém založený na senzore LiDAR
 • Rotačné hlavy mopov
 • Množstvo inteligentných funkcií

Dostupný u predajcov

ALZA.SK
mall.sk
tpd.sk
andreashop.sk


Ak chcete takmer plne automatizovaný robotický vysávač za prijateľnú cenu, Roborock Q Revo vás nesklame, pokiaľ ide o suché aj mokré čistenie.

Multifunkčný dok, ktorý dokáže takmer všetko

Jednou z najväčších výhod zariadenia Roborock Q Revo je vynikajúci pomer ceny a výkonu. Dodáva sa totiž s dokovacou stanicou podobnou Roborock S8 Pro Ultra, ktorá ako multifunkčné riešenie ponúka veľa možností automatizácie. Odčerpáva nádobu na prach, umýva a suší mop a dokonca dopĺňa vodu do nádržky mopu.

To znamená, že prevádzku robotického vysávača môžete prakticky automatizovať na niekoľko dní, takže sa môžete tešiť z dokonale čistého domova každý deň v týždni. Roborock Q Revo v tomto smere nesklame, má sací výkon 5500 Pa na koberce a dvojitý rotačný mop na vytieranie.

Presný, precízny a veľmi inteligentný

Rovnako ako väčšina robotických vysávačov tohto výrobcu je aj tento model vybavený množstvom inteligentných funkcií. Vďaka vlastnej sprievodnej aplikácii si pomocou neho môžete upraviť celý rad nastavení, ale nechýba ani hlasové ovládanie spolu so širokou škálou bezpečnostných funkcií.

Jeho práca je veľmi presná a precízna vďaka navigačnému systému založenému na senzoroch LiDAR a podporovaného pokročilými algoritmami. Vďaka tomuto systému si Roborock Q Revo poradí až s niekoľkými mapami, ale dokáže sa aj presne vyhýbať prekážkam alebo čistiť okolo stien a nábytku bez toho, aby spadol.

Xiaomi Robot Vacuum S10+

Inovatívny systém čistenia s 2 mopmi

Výhody

 • Vylepšený mopovací systém
 • Sacia sila 4000 Pa
 • 3D funkcia prekážkami vyhýbania sa
 • Užitočná sprievodná aplikácia
 • LDS laserová navigácia

Dostupný u predajcu

alza.sk
mall.sk
tpd.sk
planeo.sk

Chcete si kúpiť robotický vysávač s vynikajúcimi čistiacimi vlastnosťami za prijateľnú cenu? Xiaomi Robot Vacuum S10+ určite nesklame.

S dvojitou čistiacou kefou pre čistú podlahu

Robotický vysávač S10+ otvára úplne nový smer vo svete robotických vysávačov s funkciou mopovania. Namiesto vibračného mopu tu máme hneď dve otáčajúce sa mopovacie handričky, ktoré zabezpečujú, že počas mokrého utierania vždy dosiahneme bezchybnú čistotu povrchu podlahy.

S jeho pomocou sa dá ľahko vyčistiť až 150 metrov štvorcových plochy, no rovnako efektívne je aj z hľadiska tradičného vysávania. V tejto oblasti sa vyznačuje sacím výkonom 4000 Pa, ktorý je možné regulovať v 4 stupňoch, pri zachytávaní nečistôt a prachu v 450 ml nádobe na prach obstojí aj vo väčších bytoch.

Laserová navigácia a 3D funkcia vyhýbania sa prekážkam

Potom, čo je robot vybavený laserovými navigačnými senzormi LDS LiDAR, dokáže nielen mapovať miestnosti, ale aj vykonávať celý proces čistenia s mimoriadnou dôkladnosťou. S funkciou 3D vyhýbania sa prekážkam skutočne vidí a vníma svoje okolie.

Preto od neho možno očakávať sofistikovanejšiu a dôkladnejšiu prácu, pričom mu nerobí problém, ak si deti nepoukladajú hračky alebo ostane papuča uprostred miestnosti. Ako smart zariadenie disponuje množstvom automatizovaných funkcií, pričom jeho nastavenie môžeme vykonávať cez náš vlastný smartfón.

Xiaomi Robot Vacuum S10 – s laserovou navigáciou

Vstup do strednej kategórie

Výhody

 • Laserová navigácia LDS
 • Komplexné vnímanie prostredia
 • Cikcak a Y-tvar čistiacich trás
 • Sacia sila 4000 Pa
 • nteligentná nádrž na vodu

Dostupný u predajcu

alza.sk
planeo.sk
mall.sk
tpd.sk
andreashop.sk

Keby sme chceli vstúpiť do ďalšej úrovne robotického vysávania s produktom za prijateľnú cenu, Xiaomi Robot Vacuum S10 by sme rýchlo privítali ako nového člena rodiny.

Robotický vysávač, ktorý sa v byte určite nestratí

Okrem svojho pôsobivého čistiaceho výkonu, je najväčšou výhodou robotického vysávača Xiaomi Robot Vacuum S10použitie laserového navigačného systému LDS. S jeho pomocou je schopný skenovať náš domov v rozsahu 360 stupňov a presne rozpoznať všetko vybavenie v domácnosti.

Tento robotický vysávač sa teda v byte určite nestratí, vytvorí presnú mapu každej miestnosti, čo nám neskôr dáva množstvo nastavovacích možností cez sprievodnú aplikáciu. Zakázané zóny? Virtuálne steny? Upratovanie načas? Nič nie je nemožné!

Upratuje cik-cak, ale presne vie, čo robí

Sací motor, ktorý možno prevádzkovať v štyroch prevádzkových režimoch, nebude mať problém pozbierať hrubšie koberce či väčšie kusy nečistôt. To všetko navyše sprevádza 130-minútová prevádzková doba a vylepšená funkcia mopovania!

Robotický vysávač Xiaomi Robot Vacuum S10 si navyše k inteligentnej vodnej nádrži výrazne vylepšil aj svoje čistiace schopnosti. Dokáže umývať podlahu vo forme cikcaku a Y-tvaru, čo oproti tradičnému prístupu poskytuje oveľa pôsobivejšie výsledky.

Xiaomi Robot Vacuum E10 – pre menšie byty

Cenovo výhodná voľba

Výhody

 • dostupná cenová kategória
 • dôkladné suché upratovanie
 • mokré utieranie
 • gyroskopická navigácia
 • nízky profil

Dostupný u predajcu

alza.sk
mall.sk
tpd.sk
planeo.sk
andreashop.sk

Hľadáte cenovo dostupný robotický vysávač, ktorý dokáže udržiavať čistotu v menšom byte a vyžaduje len drobné kompromisy v porovnaní so základnou úrovňou? Ak je vaša odpoveď áno, potom by ste mali spoznať model Xiaomi Robot Vacuum E10!

Je najvýkonnejším vo vysávaní, ale v prípade potreby aj umyje

Xiaomi Robot Vacuum E10 je poháňaný silným sacím motorom s výkonom 4000 Pa. Jeho nastaviteľný výkon v štyroch úrovniach dokáže denne v menšom byte povysávať koberce a vyčistiť prach ako aj nečistoty z tvrdých podláh.

Zariadenie má hlavnú kefu so silikónovými lamelami a pružnú bočnú kefu, pričom nechýba ani funkcia mopovania. Vďaka inteligentnej nádrži na vodu môžete jednoducho ovládať, koľko vody spotrebujete, a ako efektívne podlahu umyjete.

Prispôsobuje sa nám a dokonca sa zmestí aj pod posteľ.

Výrobca samozrejme v robotickom vysávači Xiaomi Robot Vacuum E10 využil najmodernejšie inteligentné systémy, takže sa ľahko prispôsobuje našim potrebám. Jeho mobilná aplikácia je vhodná nielen pre prvotné nastavenie, ale aj veľmi jednoduchá pre neskoršie ovládanie.

Navigácia je založená na gyroskopickom systéme a vstavané senzory zabezpečujú flexibilný, bezpečný a plynulý chod. Tento robotický vysávač má navyše výšku iba 8 centimetrov, čo mu umožňuje vyčistiť aj miesta, na ktoré by sme pri bežnom vysávači ani nepomysleli!

Aké ďalšie robotické vysávače sa oplatí poznať?

Aj napriek tomu, že sa nasledujúce robotické vysávače nedostali do nášho najnovšieho zoznamu top vysávačov, nemôžeme ich nespomenúť, pretože pre niektorých z vás by mohli byť vhodnou alternatívou.

iRobot Roomba J7 – skvelá voľba na koberce

Výhody:

 • Presný navigačný systém Vision s prednou kamerou
 • Prispôsobiteľné ovládacie prvky
 • Možnosť ovládania hlasovými príkazmi
 • Precízne čistenie kobercov

Dostupný u predajcov

roboticky-vysavac.sk
andreashop.sk
tpd.sk
mall.sk


Ak by k nám prišiel Aladin a chcel by, aby sme mu pomohli vybrať robotický vysávač na čistenie jeho lietajúceho koberca, určite by sme mu odporučili tento model, pretože na čistenie kobercov je bezkonkurenčný! Ale žarty bokom. Pre koberce s krátkym vlasom je tento vysávač skutočne tou najlepšou voľbou!

Vnútorná navigácia s prednou kamerou

Robotický vysávač iRobot Roomba J7 s výškou 9,2 cm sa bez problémov dostane do ťažko prístupných miest a zanechá žiarivo čisté miesto pod skriňou aj okolo nôh postele. Navigačný systém Precision Vision, ktorý je špeciálne vyvinutý výrobcom a kamera na prednej strane robotického vysávača mu pomáha vyhnúť sa predmetom zanechaným na podlahe.

Navyše, vďaka prednej kamere nehrozí, že by upratovanie spôsobilo katastrofu ani pri „neočakávaných prekážkach“, ktoré v domácnosti nechali domáci miláčikovia. Je tiež dobre vybavený senzormi, takže sa nemusíte obávať pádu zo schodov.

Ak je v miestnosti koberec, tak jednoznačne J7!

Na miestach s kobercami a špeciálne pre domácnosti s domácimi zvieratami sa tento model veľmi odporúča. Jednou z jeho veľkých predností – ak nie najväčšou – je jeho neuveriteľná schopnosť čistenia kobercov. Za túto schopnosť vďačí svojmu trojstupňovému čistiacemu systému, ktorý zahŕňa špeciálnu závesnú bočnú kefu, dve gumové čistiace kefy, ktoré sa otáčajú v opačných smeroch, a vysoko účinný sací motor. Takmer vo všetkých testoch bol korunovaný za šampióna v čistení kobercov.

Vzhľadom na neprítomnosť mokrého čistenia môže byť zložité určiť pomer ceny a kvality, pretože mnohé modely v tejto cenovej kategórii ponúkajú viac ako iRobot Roomba J7. Ak si ho však zadovážite do domácnosti, kde je viac kobercov, určite budete s jeho výkonom spokojní.

Inteligentné pozadie: iRobot Genius

Nevyhnutným krokom pri nastavovaní robotického vysávača je jeho spárovanie s aplikáciou, ktorá umožňuje prístup k doplnkom a extra funkciám. S týmto modelom môžete nastaviť čas a miesto upratovania, zistiť stav batérie a zobraziť fotografie predmetov, ktoré zostali na podlahe, zhotovené prednou kamerou.

Zhrnutím viacerých recenzií možno vo všeobecnosti povedať, že tí, ktorí si tento model zakúpili predovšetkým na čistenie kobercov, neboli sklamaní.

Naši obľúbenci z posledných rokov

Nasledujúce robotické vysávače boli naše obľúbené v minulých rokoch, stále ich považujeme za skvelé stroje, ktoré vieme iba odporúčať. Je možné, že už niektoré nebudú skladom u distribútorov, no určite si jeden zadovážte, ak natrafíte na niektorý z nich za dobrú cenu!

Roborock S7 Max V – Najlepšie z najlepších

Výhody

 • Mimoriadne jednoduché používanie
 • Technológia ReactiveAI 2.0 na
 • Vyhýbanie sa prekážkam
 • VibraRise sonické vibračné mopovanie
 • Vyznačenie zóny bez pohybu a bez mopovania
 • Jedinečné samočistiace a „samopreplachovacie“ príslušenstvo
 • Funkcia rýchleho nabíjania

Dostupný u predajcov

mall.sk
roboticky-vysavac.sk


Tento prémiový model je vylepšenou verziou modelu Roborock S7, ktorý sme tiež mali možnosť testovať. Ak sa nám zdalo, že nič lepšie ako model S7 už na trhu nemôže byť, model S7 Max V nás presvedčil o tom, že sme sa mýlili. Je to jednoznačne špička na súčasnom trhu robotických vysávačov.

Na základe viac ako 1 000 recenzií, ktoré používatelia zanechali na portáli Amazon v USA a Nemecku, získal Roborock S7 Max V 4,7 z 5 hviezdičiek – to je skóre, ktoré hovorí samo za seba.

Náš súvisiaci test:

Roborock S7 Max V (ultra) test

Vďaka navigačnému systému PreciSense LiDAR a technológii ReactiveAI 2.0 tento model dokonale mapuje miestnosť a vyhodnocuje malé, neznáme predmety, ktoré ste zabudli na podlahe a bravúrne sa týmto prekážkam vyhýba. Tieto systémy mu pomôžu určiť ich veľkosť a polohu vďaka čomu ich jednoducho obíde. V tmavých miestnostiach a počas nočného vysávania sa zapína prídavné svetlo, takže detekcia prekážok je aj v tomto čase rovnako účinná ako cez deň.

Pre ešte presnejšiu prácu umožňuje aplikácia Roborock jednoducho určiť zóny, do ktorých nesmie vojsť a kde sa nemá mopovať. Napríklad, keď sa do miestnosti umiestni nový kus nábytku, vďaka jeho kamere sa okamžite aktualizuje plán priestoru a mapa, ktorú ste predtým vytvorili. Dokáže tiež rozlíšiť typ podlahy a podľa toho zvoliť typ čistenia a intenzitu mopovania.

Podlaha, parkety, koberec – tento robotický vysávač nemá problém so žiadnym povrchom. Keď ide o rôzne typy povrchov, S7 Max V už nemusí prepínať medzi vytieraním a vysávaním. Keď jeho senzory rozpoznajú koberec, zdvihne mop a keď opäť príde k podlahe, ktorá sa má opäť vytrieť znova ho spustí.

Keď už hovoríme o mopovaní – čo je v prípade väčšiny robotických vysávačov zvyčajne len mokré vytieranie – stojí za zmienku, že tento model sa vďaka funkcii VibraRise dokáže pohybovať tak, že odstráni aj tie najodolnejšie nečistoty. Vďaka 3 000 vibráciám za minútu vykonáva mop nepretržitý pohyb, čo predstavuje ozajstnú revolúciu v robotickom mopovaní.

Zatiaľ čo jeho predchodca, model S6 Max V, dokázal poskytnúť 2500 Pa sacieho výkonu, model S7 Max V zaručuje dvojnásobok.

S dobou prevádzky 180 minút a plochou až 300 metrov štvorcových, ktorú vie vyčistiť je superhviezdou vo svojej triede.

Výrobok je k dispozícii v 3 verziách: S7 Max V je samotný robotický vysávač, zatiaľ čo Roborock S7 Max V Plus obsahuje dokovaciu stanicu Auto-Empty Dock, vďaka ktorej je vyprázdňovanie koša na prach automatické. Roborock S7 Max V Ultra navyše čistí a dopĺňa nádržku na mop.

iRobot Roomba i7 – náš predchádzajúci favorit na koberce

Výhody

 • vynikajúci výkon
 • vynikajúca navigácia iAdapt 3.0
 • Imprint inteligentné mapovanie
 • diaľkové ovládanie pomocou aplikácie iRobot Home
 • automatické vyprázdňovanie zásobníka na prach pre i7+

Dostupný u predajcov

roboticky-vysavac.sk
tpd.skNáš súvisiaci test:

iRobot Roomba 7+ recenzia & test

Robotický vysávač iRobot Roomba i7 vyniká v prémiovej kategórii robotických vysávačov. Pokiaľ sa zameriame na čistenie kobercov, počas rokov 2020 a 2021 sme nenašli lepší.

Profesionálne mapovanie s vynikajúcou navigáciou

To, čo iRobot Roomba i7 stavia na absolútnu špičku v triede robotických vysávačov, je jednoznačne navigácia. Vďaka vlastnému systému s názvom iAdapt 3.0 dokáže tento malý robot zmapovať celý dom s centimetrovou presnosťou, pričom prejde a uloží až 174 metrov štvorcových priestoru.

V priestore, ktorý je pre neho už známy dokáže vďaka kamere a snímačom včas rozpoznať nové prekážky a všimnúť si aj nový nábytok alebo zabudnuté papuče. Jeho inteligencia je taká dokonalá, že dokáže rozpoznať, v ktorých miestnostiach sa nachádza, kedy má upratovať a ako má upratovať.

Pokročilá aplikácia

Roomba i7 sa dodáva aj s veľmi pokročilým softvérom pre smartfóny s názvom iRobot Home, ktorý ponúka veľmi dôkladné nastavenia a dokonca umožňuje vzdialený prístup, spustenie alebo upravenie. Či už sedíte v práci alebo ste uprostred dovolenky, môžete sa spoľahnúť, že sa vždy vrátite do čistého domova.

Technológia Imprint umožňuje nastaviť samostatný plán upratovania pre každú miestnosť, takže môžete upratovanie prispôsobiť vašim potrebám – kľudne tak môžete upratovať dvakrát denne, aby ste dosiahli dokonalú čistotu vo vašej domácnosti.

Vysoký výkon a tichá prevádzka

Pokiaľ ide o výkon, robotický vysávač iRobot Roomba i7 nie je žiadnym neskúseným nováčikom! Dokáže vysať prach do nádoby s objemom 0,6 litra, pričom po hodine a pol nabíjania dokáže batéria s kapacitou 1800 mAh zabezpečiť 120 minút upratovania, a to všetko pri neuveriteľne tichej prevádzke s hlučnosťou 58 dB.

Vďaka spomenutej aplikácii môžete neustále kontrolovať stav koša na prach alebo čistiacej kefy a môže vám poskytnúť aj užitočné tipy na niektoré postupy údržby.

Pre tých, ktorí ho chcú používať na mopovanie, je k modelu Roombe i7 k dispozícii samostatný mopovací robot. Hneď ako skončíte s vysávaním, bude pripravená mopovacia jednotka, ktorá je nastavená tak, aby zabezpečila dokonalú čistotu vo vašej domácnosti.

Špeciálna nabíjacia stanica a stanica na zber nečistôt pre i7+

K dispozícii je aj ďalšia verzia tohto modelu, Roomba i7+, so špeciálnou nabíjacou stanicou a stanicou na zber nečistôt. Zaujímavosťou je, že s týmto zariadením Clean Base môže robotický vysávač fungovať až niekoľko týždňov bez toho, aby ste sa ho dotkli, pretože sám vyprázdňuje prach a nečistoty. V dokovacej stanici je dostatok miesta až na 30 použití – takže nebudete musieť prísť do priameho kontaktu s prachom a nečistotami.

Vo všeobecnosti sú najobľúbenejšie typy robotických vysávačov také, ktoré možno používať na podlahy aj koberce. Ide o kategóriu výrobkov s najširšou ponukou modelov, pretože väčšina domácností potrebuje, aby tieto zariadenia dobre fungovali na rôznych typoch povrchov. V tomto segmente existuje veľa inovatívnych riešení, mnoho hybridných konštrukcií a samozrejme aj viac funkcií napríklad na prekonávanie veľkých prekážok, možnosť čistenia mokrých nečistôt a podobne.

Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro – Náš favorit v strednej triede

Výhody:

 • Jednoduché nastavenie
 • Vytváranie máp s vysokým rozlíšením
 • Zvýšený sací výkon
 • Vysokofrekvenčné vibračné mopovanie
 • Prídavné snímače proti pádu
 • Množstvo doplnkov v aplikácii

Dostupný u predajcov

roboticky-vysavac.sk
mall.sk


Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro je skutočne výkonný robotický vysávač po hardvérovej aj softvérovej stránke a vďaka aplikácii MI HOME sa ľahko nastavuje.

Náš súvisiaci test:

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro test

Nezmenený vonkajší vzhľad, vylepšené vnútro

Tento robotický vysávač sa na pohľad veľmi nelíši od svojho predchodcu. Na hornej strane sa nachádzajú 2 tlačidlá a známa laserová veža. Čo je však iné, je to, že tento model má 6 senzorov proti pádu zo schodov namiesto štyroch, ktoré mal jeho predchodca a prepracovaná bola aj nádrž na vodu.

Jeho batéria má kapacitu 5200 mAh, čo mu umožňuje bez problémov vysávať plochu s rozlohou 150 metrov štvorcových. Predchádzajúci sací výkon 2100 Pa sa zvýšil na 3000 Pa, hoci účinnosť ani v staršom modeli nebola problémom.

Funkcia vysokofrekvenčného akustického vibračného vytierania odlišuje tento model od jeho konkurentov, ktorí majú funkciu bežného mokrého mopovania alebo štandardného vibračného mopovania. Pri 10 000 vibráciách za minútu je neskutočne účinný pri odstraňovaní odolných škvŕn a nevynechá ani rohy! Mop je z mikrovlákna, takže na podlahu sa dostane len toľko vody, koľko stačí na vytretie.

Navigačný systém novej generácie

Vďaka navigačnému systému LiDAR možno Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro dokonca považovať za robotický vysávač vyššej triedy. Vďaka laserovej radarovej navigácii a z nej vyplývajúcej vysokej úrovne ovládania je pri upratovaní veľmi presný a precízny.

Vytvára mapu domácnosti s vysokým rozlíšením a automaticky rozdeľuje priestor na miestnosti. Tie je samozrejme možné v aplikácii upraviť aj manuálne. Tento domáci pomocník nemá problém zmapovať päť poschodí.

Môžete označiť zakázané zóny so zákazom vstupu alebo dokonca „postaviť“ virtuálne steny, ktoré vymedzia požadovanú trasu upratovania. Takisto je možné naplánovať a presne určiť typ upratovacích prác. Môžete nastaviť, či chcete suché, mokré alebo zmiešané upratovanie, prípadne či chcete upratať celý byt alebo len konkrétnu miestnosť. Vďaka inteligentnej aplikácii môžete nastaviť aj sací výkon a množstvo použitej vody.

Dôslednosť v každom ohľade

Jeho sací výkon je ideálny na udržiavanie čistoty kobercov aj menších štrbín, pričom si môžete vybrať z 3 režimov čistenia a 4 úrovní sacieho výkonu. Možnosť sonického mopovania je v tejto kategórii momentálne zriedkavá, preto túto funkciu nemožno nespomenúť.

Laserový radar umožňuje nerušenú prevádzku v noci, pričom na určenie polohy slúži 19 senzorov. Dokáže prekonať prahy do 2 cm, ale nie je príliš priateľský k nábytku z tenkých drevených častí, ktoré ležia na podlahe. Nádoba na prach má objem 450 ml, čo je dobrá stredná úroveň.

V 85 % recenzií od slovenských používateľov, ktorí zanechali na stránke heureka.sk svoje hodnotenie získal tento výrobok 5 hviezdičiek, čo od zákazníkov zaručuje silnú podporu značky Xiaomi.

Tesla Robostar T60 – základný produkt s diaľkovým ovládaním

Výhody

 • Funkcia vytierania,
 • Gyroskopická navigácia,
 • Antialergický filtračný systém,
 • Programovateľné, časovo nastaviteľné funkcie čistenia,
 • Absolútne tichá prevádzka,
 • Prekvapivo veľká kapacita batérie.

Dostupný u predajcov

roboticky-vysavac.sk
alza.sk


Ak hľadáte lacnejší výrobok, zvyčajne musíte urobiť kompromis. Našťastie sa občas na trhu objavia svetlé výnimky. Jednou z nich je robotický vysávač Tesla Robostar T60, ktorý je skutočným hitom samotných zákazníkov.

Na európskom trhu takmer neexistuje fórum s recenziami, kde by zákazníci nevyzdvihovali výnimočné vlastnosti tohto robotického vysávača, jeho spoľahlivosť, vynikajúci výkon a samozrejme jeho veľmi priaznivú cenu. Inžinieri spoločnosti Tesla skutočne nenechali kvalitu na náhodu. Vytvorili robotický vysávač, ktorý je v každom detaile výnimočný a pritom cenovo dostupný.

Zákazníci ho milujú a majú aj prečo

Robostar T60 sa nás nesnaží ohromiť svojou veľkosťou, pretože jeho priemer len 30 cm a výška 7,8 cm nie sú navrhnuté tak, aby pútali pozornosť, ale aby dôkladne čistili.

Model T60 je jedným z najmenších robotických vysávačov v ponuke a vďaka týmto rozmerom sa zmestí takmer pod akýkoľvek kus nábytku. Pri systematickom pohybe mu pomáha gyroskop FASTtrack 2.0, takže efektívne prekonáva nielen prahy, ale aj menšie schody.

Hoci nie je možné pripojiť ho k wifi a teda nemá aplikáciu, nebudete mať pocit, že by vám chýbala. Z ohlasov slovenských, českých aj maďarských zákazníkov je zjavné, že sú s ním veľmi spokojní, a to najmä s jeho mimoriadne tichou prevádzkou. A je to naozaj tak! Zatiaľ čo iné robotické vysávače vysávajú s hlučnosťou až 75 dB, Robostar T60 svoju prácu vykonáva len s 55 dB.

Výkonný a nezničiteľný

Vnútorný motor je skutočný silák! V tele malého robotického vysávača bije BLDC motor, ktorý zabezpečuje maximálny sací výkon. Recenzie spotrebiteľov sú jednohlasné: Robostar T60 si poradí nielen so zvieracími chlpmi, ale aj s dlhšími vláknami kobercov. Zákazníci vo svojich ohlasoch častokrát hovoria, že sami boli prekvapení, koľko nečistôt a prachu robotický vysávač Tesla povysáva.

Motor BLDC v modeli T60 je bezkartáčový a má vysokokvalitnú konštrukciu. Výsledkom tejto konštrukcie je vyššia účinnosť, nižšia hlučnosť a výnimočná životnosť. Keďže v mechanizme nie sú žiadne kefky, nemá sa čo opotrebovať. To robí z Robostaru skutočne nezničiteľný stroj v porovnaní s inými, lacnejšími modelmi. Okrem motora je výkonná aj jeho 2600 mAh batéria, ktorá zaručuje takmer dve hodiny neprerušovanej prevádzky.

Na zemi po ňom nezostávajú žiadne nečistoty

Týmto však jeho extra výbava nekončí. Inžinieri dokonca vybavili Tesla Robostar T60 dvoma antistatickými bočnými kefami na dokonalú čistotu, takže zozbiera všetky drobné nečistoty, ktoré mu prídu do cesty. Po ich vysatí zabezpečuje trojitý filtračný systém, aby sa nič neuvoľnilo naspäť do priestoru.

Špeciálna konštrukcia pridáva k známemu HEPA filtru ďalšie dve filtračné vrstvy, filtračnú sieťku a špongiový filter, takže počas prevádzky dokáže zachytiť aj častice s veľkosťou 0,3 mikrónu. Dizajn značky Tesla, ktorý je užívateľsky príjemný bol maximálne využitý aj v tomto zariadení. Vyprázdňovanie a čistenie malého robota je jednoduchý proces. S košom na prach s objemom takmer pol litra je to ale potrebné minimálne.

Po tom ako bezchybne vysaje, ho môžete poslať vytrieť podlahu na mokro, k čomu vám pomôže 3 decilitrová nádržka na vodu. Podľa spätnej väzby od zákazníkov by ale skôr uvítali, aby Robostar vykonával obe funkcie súčasne. Okrem tohto nedostatku sú zákazníci jednotní v názore, že ide o to najlepšie, čo môže akýkoľvek robot za svoju cenu poskytnúť. Skúsenosti a recenzie totiž naznačujú, že ak si raz vyberiete Teslu, už nikdy nebudete chcieť vyskúšať iný robotický vysávač.

Výhody robotického vysávača

Jednoduché používanie

Najväčšou výhodou robotického vysávača je, že jeho používanie nie je o nič zložitejšie ako používanie akéhokoľvek iného bežného vysávača a v skutočnosti je podstatne pohodlnejšie. Existujú modely, ktoré sa po spárovaní s aplikáciou – ktorá v úvode zahŕňa zodpovedanie len niekoľkých otázok – dokážu pohybovať po vašej domácnosti a efektívne pracovať. Väčšina modelov dokonca nepotrebuje ani pomoc s nabíjaním – zariadenie sa samo presunie do doku -, stačí vyprázdniť nádobu na prach alebo naplniť prístroj vodou.

Tichá prevádzka

Keďže robotické vysávače pracujú s nižším výkonom – ale často s rovnakou účinnosťou vďaka väčšej ploche, ktorú dokážu pokryť – sú mimoriadne tiché, alebo aspoň vydávajú oveľa menej hluku ako ich bežní konkurenti. Väčšina z nich vydáva zanedbateľný zvuk, ktorý mnohým ľuďom neprekáža ani počas spánku. Samozrejme je možné ich nastaviť tak, aby pracovali a čistili podlahu vždy, keď nie sme doma. Takže, keď prídete domov, dom je úplne čistý a svieži.

Automatická prevádzka

Všetky robotické vysávače sú automatizované, čo znamená, že na čistenie nie je potrebný žiaden náš zásah. Samozrejme, existujú drobné prekážky, ako napríklad technický problém. Tiež je z času na čas potrebné vyprázdniť nádobu na prach alebo naplniť nádrž na vodu, ale ak je všetko na svojom mieste, stačí nastaviť interval a robotický vysávač začne čistiť sám. Keďže malého robota môžeme ovládať aj zo svojho smartfónu, diaľkové používanie je rovnako efektívnou alternatívou. Stačí spustiť príslušnú aplikáciu, ktorá je prepojená priamo s vysávačom. Pokojne tak môžete ovládať alebo zadávať nové nastavenia upratovania, kým ležíte v spálni alebo sedíte v práci.

Dá sa použiť na akomkoľvek rozhraní

Aj keď existujú modely špecializované na určité typy podláh, kvalitnejším robotickým vysávačom už nič nebráni v tom, aby si poradili bez ohľadu na povrchovú úpravu. Parkety, dlažba, koberec alebo iná podlaha – moderné robotické vysávače teraz dokážu rozpoznať všetky, a to buď automaticky, alebo s malou pomocou. Každý povrch si, samozrejme, vyžaduje špecifickú techniku a technológie vysávania, preto sa oplatí vybrať si ten správny pre váš domov, aby bola každá jeho časť žiarivo čistá. Okrem toho už pre niektoré robotické vysávače nie je problém prejsť vyšší prah alebo poradiť si s hrubšími či mäkšími kobercami.

Batériová prevádzka, jednoduché nabíjanie

Hoci medzi bežnými vysávačmi pribúda modelov s batériovým napájaním, väčšina z nich stále funguje v káblovej podobe priamo z elektrickej siete. Všetky robotické vysávače však majú batériovú konštrukciu a na jedno nabitie dokážu vyčistiť bežnú domácnosť až dva alebo trikrát bez toho, aby im v práci prekážali káble. Okrem toho je ich nabíjanie plne automatizované a v sprievodnej aplikácii môžete sledovať stav nabitia ich batérie. Žiadne ďalšie sledovanie nie je potrebné, pretože v závislosti od nastavení sa automaticky vrátia do nabíjacej stanice, aby sa dobili.

Automatizovaná orientácia v celej domácnosti

Mnohí ľudia sa kúpy robotického vysávača najviac obávajú preto, lebo nevedia, ako ho nastaviť, aby upratal každú časť ich domácnosti. Drvivá väčšina dnešných robotických vysávačov má automatický navigačný systém, ktorý veľmi efektívne funguje v lokalizovanom prostredí. Robot v podstate pri prvom použití automaticky prejde domácnosť, zmapuje ju z hľadiska prekážok a typov povrchov. Tým v podstate vytvorí mapu, ktorá bude tvoriť základ pre ďalšie upratovanie. Treba zdôrazniť, že všetko je automatické, používateľ nemá inú možnosť, ako nechať malého robota pracovať, preskúmať priestor a ak je všetko v poriadku, nechať ho začať upratovať.

Veci, na ktoré si treba dať pozor pred kúpou robotického vysávača

Ak uvažujete o kúpe robotického vysávača a zatiaľ ste nemali možnosť ho vyskúšať, len ste ho videli v obchode alebo ste o ňom čítali na internete, je možné, že urobíte veľa chýb. Ak chcete ušetriť peniaze, oplatí sa vám prečítať si pred výberom najlepšieho výrobku nasledujúce rady, na ktoré pri výbere veľakrát zabúdame.

Veľkosť nádoby na prach

V mnohých prípadoch vás výrobcovia klamú, že aj tie najmenšie vysávače obsahujú dostatočne veľký kôš na prach, ale v skutočnosti sú tieto nádoby sotva dostačujúce. Často sa naplnia v polovici bežného upratovania domu, a keď nie ste doma, robotický vysávač nečinne čaká, kým ho niekto vyprázdni. Ak si chcete byť istý, že tento problém nenastane, vyberte si robotický vysávač s minimálne 5 až 600 mililitrovou nádobou na prach, ktorá zaručene vydrží na celé upratovanie.

Veľmi dôležitý je aj výkon batérie

Keďže mnohí ľudia nevedia, ako dlho bude robotický vysávač upratovať ich domácnosť, nedokážu posúdiť, aký výkon batérie je pre takéto zariadenie ideálny. Zvyčajne to závisí od veľkosti domácnosti, ale na vysávač, ktorý vydrží na jedno nabitie iba 60 – 80 minút, radšej rovno zabudnite, pretože to nebude stačiť na upratovanie nehnuteľnosti bežnej veľkosti. Do času upratovania teda bude potrebné zohľadniť aj interval nabíjania. V súčasnosti však existujú robotické vysávače, ktoré dokážu pracovať až 100-120 minút bez nabíjania. V takom prípade si môžete byť takmer istí, že zariadenie zvládne na jeden cyklus obísť celý byt a potom sa doplna nabije.

Najlacnejšie nie je najlepšia voľba

Všeobecne platí, že trh s robotickými vysávačmi je stále taký čerstvý a technológie také citlivé, že sa nevyhnutne neoplatí nakupovať najlacnejší výrobok v nádeji, že by mohol byť postačujúci. Nie, nebude! Robotické vysávače so správnymi zručnosťami, pri ktorých sa len ťažko hľadajú kompromisy, stále stoja viac ako 250€. Ak sa cenovka výrazne líši, zvyčajne to znamená, že mu môžu chýbať niektoré podstatné funkcie, takže skôr než sa do niečoho pustíte, spíšte si výhody a nevýhody konkrétneho modelu a ujasnite si čo od vysávača očakávate a na základe toho sa rozhodnite.

Vernosť značke sa nie vždy oplatí

Nielen najlacnejšie, ale aj najznačkovejšie robotické vysávače môžu byť veľkou chybou, ak sa dostatočne nevyznáte na trhu. Mnoho ľudí má tendenciu držať sa konkrétnej značky z dôvodu vernosti, pretože s ňou mali predtým dobrú skúsenosť. A to aj napriek tomu, že daný výrobok je príliš predražený. Častokrát si môžete za zlomok ceny kúpiť robotický vysávač s rovnakými funkciami aj od menšieho výrobcu a stáva sa že má výrazne lepšie funkcie. Pri výbere značky sa vždy rozhodnite pre výrobcu, ktorý má na Slovensku zastúpenie a servisnú sieť, aby ste vedeli, na koho sa obrátiť v prípade problémov.

Hmotnosť a veľkosť

Funkcie robotického vysávača sú samozrejme veľmi dôležité, ale často je dôležitejšia veľkosť výrobku. Najmä ak potrebujete, aby sa zmestil napríklad pod nábytok, alebo ak očakávate, že bude upratovať pod posteľou alebo pod skriňou. U niektorých veľkých robotických vysávačov to prakticky nie je možné, ale existujú aj veľmi malé a ľahké modely, ktoré sa zmestia takmer všade. Oplatí sa preto pri rozhodovaní zohľadniť aj tieto vlastnosti.

Ovládanie z telefónu

Pri kúpe sa to môže zdať ako maličkosť, ale v skutočnosti to tak vôbec nie je. Vo všeobecnosti platí, že robotické vysávače, ktoré majú špeciálnu aplikáciu pre smartfón, sa ľahšie nastavujú a majú aj oveľa viac funkcií navyše. V dnešnej dobe mávate telefón stále pri sebe, takže zariadenie môžete spustiť aj z postele alebo z práce, prípadne mu zadávať nové trasy alebo príkazy. Manuálne spúšťanie a opakované stláčanie tlačidiel na robotovi môže byť neskôr obmedzujúce.

Nevyberajte si žiaden model len kvôli funkcii mopovania

Mnoho ľudí robí pri kúpe robotického vysávača tú chybu, že si vyberie model s funkciou mopovania. A to úplne bez ohľadu na to, či ho budú používať len na malej chodbe či v kúpeľni. S mopovaním je jeden malý problém: základný mop má veľmi malú nádrž a technológia nie je veľmi účinná, takže často ide len o pekne znejúcu funkciu na papieri, ale inak podlahu len trochu namočí a nečistoty sa iba rozmažú. Ak chcete dobré a funkčné riešenie mopovania, musíte vždy siahnuť hlbšie do vrecka.

Sprievodca nákupom

Aký robotický vysávač si mám kúpiť?

Medzi jednotlivými typmi robotických vysávačov sú veľké rozdiely v kapacite batérie. Mnohí ľudia majú tendenciu zameriavať sa na to, ako dlho zariadenie vydrží na jedno nabitie, ale nie na to, ako dlho musí byť na nabíjačke, kým začne opäť pracovať. Pozrime sa, kde sú v tejto otázke háčiky!

Akú kapacitu batérie by som si mal kúpiť?

Medzi jednotlivými typmi robotických vysávačov sú veľké rozdiely v kapacite batérie. Mnohí ľudia majú tendenciu zameriavať sa na to, ako dlho zariadenie vydrží na jedno nabitie, ale nie na to, ako dlho musí byť na nabíjačke, kým začne opäť pracovať. Pozrime sa, kde sú v tejto otázke háčiky!

Čas nabíjania

Je veľký rozdiel, koľko hodín musí byť robotický vysávač v doku, kým začne opäť pracovať. Ak je vaša domácnosť príliš veľká a potrebujete ho nabíjať počas upratovania, potom nie sú prijateľné 5-6 hodinové cykly, preto je lepšie vyberať modely, ktoré dokážu zariadenie nabiť za 2-3 hodiny a takmer rovnako dlho upratovať.

Čas prevádzky

Prevádzkový čas je ďalším dôležitým faktorom pri výbere vysávača. Na upratovanie priemerne veľkého bytu potrebuje takéto zariadenie v priemere 2 hodiny, aby vyčistilo každý povrch, aj ten posledný kút. Z tohto dôvodu je dôležité vybrať si výrobok, ktorý dokáže na jedno nabitie pri maximálnom výkone upratovať až 100 – 120 minút.

Kapacita koša robotického vysávača

Kapacita koša je veľmi dôležitá vlastnosť pre účinnosť robotického vysávača a udáva ako dlho dokáže pracovať bez toho, aby sme museli pohnúť čo i len prstom. Aj keď je väčšina procesov automatizovaná, nádrž na prach sa musí pravidelne vyprázdňovať a v prípade mopu sa musí nádrž na vodu neustále dopĺňať. Keďže veľkosť robotických vysávačov je výrazne menšia ako veľkosť bežných vysávačov, nie je logické ich v tomto smere porovnávať. Pozrime sa preto, čo možno považovať za ideálne z hľadiska zásobníka na prach a vodu.

Veľkosť nádoby na prach

Veľkosť nádoby na prach vo vnútri vysávača je samozrejme dôležitá, pretože čím je väčšia, tým viac nečistôt pojme bez vyprázdňovania. Optimálna veľkosť v tomto ohľade je zvyčajne 0,5-0,6 decilitra, čo môže stačiť až na dve upratovania v bežnom byte bez toho, aby ste sa ho museli dotknúť. Neodporúča sa voliť výrazne menšiu kapacitu.

Veľkosť nádržky na vodu

Nádržka na vodu v robotickom vysávači je spojená s funkciou mopovania, takže čím väčšia je nádržka, tým viac vody zariadenie zvládne. Táto funkcia zatiaľ nie je veľmi pokročilá, je preto zbytočné uvažovať o viacerých decilitroch. Väčšine robotických vysávačov zvyčajne stačí 0,15-0,2 decilitrová nádrž na vodu, a to aj v prípade, že je potrebné vytierať veľkú plochu.

Ktorý robotický vysávač s filtračným systémom by som si mal kúpiť?

Filtračný systém môže rozhodnúť nielen o tom, ako dobre vysávač funguje, ale aj o tom, koľko prachu z nádržky sa vráti do ovzdušia a aký svieži bude vzduch vo vašej domácnosti po upratovaní. V tomto smere je ponuka robotov naozaj veľmi rozmanitá. Oplatí sa preto bližšie sa pozrieť na dostupnú ponuku, pretože existujú riešenia, ktoré môžu výrazne uľahčiť váš život.

Na základnej úrovni napríklad nehľadajte riešenia s viacerými filtrami, zvyčajne za svoje peniaze dostanete len jednoduchý systém, ktorý vykonáva základné funkcie a nič viac. Jeho používaním sa často vrátia najmenšie čiastočky prachu späť do vzdušného priestoru domácnosti a kvalita vzduchu nebude ani zďaleka taká čistá ako vo vyššej triede.

Ak očakávate trochu lepšiu čistotu, mali by ste sa poobzerať po modeloch s viacerými filtračnými vložkami alebo ešte lepšie po HEPA filtroch. Najmä posledné menované dokážu v domácnosti zachytiť nielen prach, ale aj peľ a počas čistenia ho zadržať v nádrži, vďaka čomu je vzduch sviežejší a čistejší, čo prináša veľkú úľavu najmä pre alergikov.

Pri zvažovaní filtračného systému sa tiež oplatí skontrolovať, či má robotický vysávač jednorazový alebo umývateľný filter. Hoci sa vymeniteľné filtre považujú za lacné položky, umývateľný typ je možné čistiť častejšie – môžete ho dokonca umývať po každom použití – a tým dosiahnuť oveľa vyššiu kvalitu čistenia a čistoty vzduchu. Najlepším riešením je preto použitie umývateľného HEPA filtra.

Aký robotický vysávač s navigačným systémom si mám kúpiť?

Fungovanie každého robotického vysávača zásadne ovplyvňuje navigačný systém, preto je nevyhnutné venovať mu pozornosť! Nestačí, že zariadenie, ktoré si vyberiete, takýto systém má, dôležité je aj dostatočne sofistikované riešenie so správnou hardvérovou a softvérovou podporou, aby vysávač zabezpečil čo najefektívnejšie upratovanie.

Napríklad robotické vysávače základnej úrovne často takýto navigačný systém nemajú. Veľakrát nie sú vhodné na efektívne upratovanie obmedzeného priestoru a vyžadujú veľa znalostí zo strany používateľa, pretože mu musíme dávať základné príkazy, aby sme mu povedali, ktorým smerom má ísť a ktoré úlohy má vykonať. Tieto zariadenia len veľmi zriedka dokážu pracovať automaticky, aj keď majú zabudovaný gyroskop.

Ak chcete plne automatizovaný robotický vysávač, je lepšie vyberať z produktov vyššej triedy. Napríklad Roborock alebo Xiaomi vyvinuli úplne vlastný navigačný systém, ktorý zabezpečuje, že ich výrobky ponúkajú najvyššiu možnú úroveň komfortu a dokonalej čistoty. Nezáleží na tom, či je robotický vysávač založený na kamere, laseri alebo inom senzore, hlavné je, že má vlastný navigačný systém, čo znamená, že stačí raz zmapovať domácnosť, aby ste mohli automaticky udržiavať všetky miestnosti čisté.

Navigačný systém zvyčajne obsahuje rôzne snímače. Laserové riešenia sú v súčasnosti najúčinnejšie, ale infračervené a ultrazvukové technológie sú k dispozícii aj v nižších kategóriách. Nejde o faktory, ktoré by ovplyvňovali výber, pretože výrobcovia si vždy vyberú také riešenie technológie, ktoré dokáže z navigácie, a teda aj z robotického vysávača vyťažiť maximum.

Funkcie inteligentného robotického vysávača

Vo všeobecnosti sú v tejto oblasti vždy deliacou čiarou naše potreby, ale stojí za to vedieť, že medzi robotickými vysávačmi sú aj v tomto ohľade obrovské rozdiely, takže čím viac výrobcov na trhu, tým väčšia ponuka. Nižšie sme preto vybrali len najdôležitejšie funkcie, ktoré sa v súčasnosti odporúčajú pre robotický vysávač z hľadiska programovateľnosti.
Sú to tieto:

Odložený štart

Hoci je väčšina robotických vysávačov mimoriadne tichá aj pri maximálnom výkone – väčšina pracuje s hlučnosťou 60-70 dB – v živote každej rodiny sa vyskytnú chvíle, keď nikto nie je doma a to je ideálny čas na to, aby sa malý robot mohol voľne pohybovať a upratovať. Je dobré, ak má funkciu časovača, takže si môžete presne nastaviť, kedy začne vysávať a vytierať, aby ste po príchode domov mali upratané.

Automatické nabíjanie

Môže byť naozaj nepríjemné, keď sa robotický vysávač zastaví uprostred miestnosti, pretože sa mu vybije batéria. Našťastie, čoraz viac modelov sa v súčasnosti dodáva s automatickým nabíjaním, čo znamená, že sa už nikdy nemusíme starať o správu nabíjania alebo sledovanie stavu batérie. Robotický vysávač zistí, keď mu dochádza energia a automaticky sám prejde do svojho doku, aby sa začal nabíjať.

Diaľkové ovládanie aplikácie

Táto funkcia je bohužiaľ stále dostupná len v robotických vysávačoch nad určitou úrovňou a správna softvérová podpora môže výrazne uľahčiť ich ovládanie. S pripojenou aplikáciou môžete z akéhokoľvek robotického vysávača získať oveľa viac funkcií ako z lokálne kalibrovaných alebo diaľkovo ovládaných modelov. Len si predstavte, že toto malé zariadenie môžete spustiť aj zo svojho pracoviska prostredníctvom WiFi, upraviť nastavenia a podobne. Niektorí výrobcovia venujú tejto funkcii veľkú pozornosť, čo sa zvyčajne naozaj oplatí.

Automatický režim a ovládanie výkonu

Čoraz viac robotických vysávačov ponúka aj možnosť automatického ovládania rôznych režimov upratovania a s tým spojeného výkonu, čo sa na prvý pohľad nemusí zdať zvlášť dôležité, ale rozhodne môže byť. Prispôsobenie týchto funkcií situácii alebo prostrediu môže nielen zvýšiť výdrž batérie – veď načo by sa sací motor spúšťal na maximálnu rýchlosť, keď podlaha nie je až taká špinavá – ale aj zlepšiť kvalitu upratovania tým, že rozpozná najznečistenejšie povrchy, na ktoré môže použiť ďalšie zdroje.

Funkcie detekcie prekážok

Nie je nič nepríjemnejšie, ako keď sa robotický vysávač zasekne o kábel alebo zrolovaný koberec, ktorý ste si v zhone do práce nevšimli. Aby ste tomu predišli, existujú dnes robotické vysávače, ktoré sa môžu pochváliť vysoko sofistikovaným systémom detekcie prekážok, vďaka ktorému sa ľahko vyhnú problémovým oblastiam, takže nanajvýš tak môže vynechať upratovanie v danej oblasti, ale zvyšok domu je dokonalo vysatý.

Veľkosť domácnosti

A na záver nášho nákupného sprievodcu jedna užitočná rada: pri kúpe robotického vysávača by jedným z najdôležitejších hľadísk mala byť vždy veľkosť vašej domácnosti! Bez ohľadu na to, ako veľmi sa vám páči ten či onen model, bez ohľadu na to, koľko máte peňazí, ak bývate v byte s rozlohou 120 metrov štvorcových, nechcete si kúpiť robotický vysávač, ktorý na jedno nabitie vydrží vysávať len 60-70 minút a má nádobu na prach s objemom len 0,3 decilitra, pretože nebude schopný optimálne vykonávať svoju prácu. Preto sa vždy oplatí vybrať typ výrobku, ktorý je pre vašu domácnosť najvhodnejší!

Kedy kupovať a kedy nekupovať robotický vysávač?

Kúpte si ho, keď

 • chcete, aby bol váš domov vždy čistý a svieži;
 • chcete si uľahčiť každodenný život;
 • nechcete venovať toľko času domácim prácam;
 • nie ste ITčkári, ale máte radi automatické domáce spotrebiče;
 • chcete mať bezchybnú čistotu aj pod nábytkom (pretože tieto malé vysávače sa zmestia pod posteľ a pod skrine);
 • nechcete upratovať celý byt len vy;
 • chcete vidieť, ako robot pracuje sám;
 • chcete vysávač, ktorý je automatizovaný a nezaberá veľa miesta.

Nekupujte si ho ak

 • nie ste otvorení skúšať nové veci;
 • nemáte smartfón;
 • máte príliš hrubé koberce, príliš vysoké prahy a schody;
 • často meníte polohu nábytku;
 • na podlahe máte neustále neporiadok.