Teplovzdušná frítéza: testy & recenzie (2024) – pozrieme sa na tie najlepšie

Naposledy upravené:

Pred niekoľkými rokmi, keď niekto spomenul fritézy bez oleja väčšina ľudí zdvihla obočie a s presvedčením čakala, že tí, ktorí si ju kúpili, sa nechali zlákať klamlivými reklamami na zdravý životný štýl. Dnes však už fritéza nie je ničím nezvyčajným a v mnohých kuchyniach je prakticky štandardným vybavením. Teplovzdušné fritovanie nie je len novodobý vynález, ale aj veľmi praktický pomocník, ktorý môže radikálne zmeniť spôsob, akým varíme. Ak by sme teplovzdušnú fritézu mali opísať tromi slovami je rýchla, zdravá a všestranná.

Naším cieľom je objektívne predstaviť našim čitateľom najlepšie teplovzdušné fritézy, ktoré sú v súčasnosti na trhu.

Obsah

Najlepšie teplovzdušné fritézy

Náš prieskum bol zostavený na základe nasledujúcich zdrojov:

 • naše vlastné testy a skúsenosti;
 • overené domáce a zahraničné recenzie zákazníkov;
 • medzinárodné testy a zdroje.

Cosori Premium Air Fryer

Obľúbený výrobok na medzinárodnom trhu

Výhody

 • Jeden z najobľúbenejších výrobkov zahraničných zákazníkov
 • 13 prednastavených fritovacích programov na jednoduché používanie
 • Veľká kapacita rúry
 • Jednoduché používanie a ľahké čistenie
 • Viac ako 100 receptov

Dostupná u predajcov

alza.sk

Fritéza Cosori Air Fryer je teplovzdušná fritéza, ktorá stojí za zmienku z viacerých ohľadov. Okrem toho, že získala ocenenie US Red Dot Award 2019 za najlepší dizajn, mnohí ju na fórach chvália za jej výkon.

Náš súvisiaci test:

Test teplovzdušnej fritézy Cosori Premium

Favorit zahraničných kuchýň

Fritéza Cosori Air Fryer získala desiatky tisíc recenzií, ktoré jej udelili 4,7 z 5 hviezdičiek, čo je vynikajúce hodnotenie.

Používa sa mimoriadne jednoducho, k dispozícii je 13 prednastavených fritovacích programov, nad ktorými v prípade potreby máte plnú kontrolu a viete ich regulovať podľa potreby.

Podľa výrobcu si vyprážanie vyžaduje o 85 % menej oleja ako bežné fritézy, takže vaše jedlo bude nielen zdravšie, ale aj chutnejšie.

Pečte a varte s ľahkosťou

Ak potrebujete naraz pripraviť veľké množstvo jedla, fritéza Cosori Air Fryer je ideálnym spoločníkom na každodenné varenie. Jej 5,5-litrový fritovací kôš si pohodlne poradí s dvojkilovým kurčaťom, ale nemá problém ani s rovnakým množstvom zemiakov. Za pár minút tak pripravíte kompletné hlavné jedlo pre 3 až 5 osôb.

Fritéza sa tiež veľmi ľahko používa, vďaka dotykovému ovládaniu si môžete vyberať z prednastavených programov, upraviť teplotu alebo čas varenia podľa vlastných požiadaviek.

Displej a indikátory spotrebiča vám poskytnú všetku potrebnú pomoc na prípravu chutných jedál. Dokonca vás informujú, kedy treba vybrať kôš z rúry a otočiť alebo premiešať obsah.

Inšpiratívne recepty

Okrem toho, že fritéza Cosori Air Fryer má v každom ohľade pútavý dizajn a je spoľahlivá, je aj bezpečná, čo sa týka použitia materiálov, pretože je vyrobená výlučne z materiálov bez obsahu PFOA a BPA.

Výrobca dbal aj na jednoduchú čistiteľnosť, takže okrem toho, že má fritovací kôš nepriľnavý povrch, možno ho umývať aj v umývačke riadu.

Fritéza je ideálna aj pre začiatočníkov, v sprievodnej aplikácii je k dispozícii viac ako 100 receptov, ktoré vám pomôžu začať. Hoci sú v angličtine, sú ľahko zrozumiteľné a poskytujú skvelú inšpiráciu na experimentovanie s najrôznejšími jedlami.

Xiaomi Mi Smart Air Fryer

Šampión pre malé domácnosti, ktorý je cenovo výhodný

Výhody

 • 24-hodinová inteligentná programovateľnosť
 • Prednastavené programy fritovania
 • Nastaviteľná teplota v rozmedzí 40 – 200 ℃
 • Jednoduché používanie
 • Kompaktný a atraktívny dizajn

Dostupná u predajcov

alza.sk
Planeo.sk


Fritéza Xiaomi Mi Smart Air Fryer nielen frituje, ale aj rozmrazuje a suší, takže je alternatívou k mnohým kuchynským spotrebičom, ako sú klasické rúry, mikrovlnné rúry, sušičky a dokonca aj jogurtovače. 

Náš súvisiaci test:

Test teplovzdušnej fritézy Mi Smart Air Fryer

Od ohrevu až po pečenie

Vďaka 360° cirkulácii horúceho vzduchu sa jedlo pripravuje rovnomerne, obsah potrebného tuku je podstatne nižší a konečný výsledok na vašom tanieri má dokonalú. Veľmi široký teplotný rozsah 40 – 200 ℃ vám umožňuje nastaviť teplotu, vďaka čomu môžete rozmrazovať, piecť pri nízkych teplotách a dokonca aj sušiť.

Atraktívny vonkajší vzhľad a nepriľnavý vnútorný povrch

Displej OLED zaujme na prvý pohľad, vďaka čomu je ovládanie fritézy hračkou. Užitočné je najmä to, že toto 1 500 Wattové zariadenie je možné nastaviť 24 hodín vopred, vďaka čomu môžeme dokonca zabezpečiť, aby sa váš deň začal čerstvými, chrumkavými raňajkami. Čistenie nie je časovo náročné, pretože dvojvrstvový kompozitný kôš rúry má nepriľnavý PTFE povrch, ktorý zabezpečuje aj odolnosť proti oderu. Dvojrýchlostný motor skrytý za prepracovaným vonkajším povrchom sa dokonale a rýchlo prispôsobí aktuálne nastavenej teplote pečenia. 

Zdravé jedlá počas celého dňa

Xiaomi Mi Smart Air Fryer pomáha začínajúcim kuchárom s viac ako 100 dostupnými receptami, pričom profesionálom necháva voľnosť pri experimentovaní a zdokonaľovaní svojich jedál podľa ich uváženia. Kapacita 3,5 litra umožňuje naraz pripraviť zhruba porciu pre 2 osoby. Čo je naozaj skvelé, že jeho vnútornému prispôsobeniu umožňuje použiť ho aj na grilovanie. Vďaka tomu je príprava kompletného jedla jednoduchá a rýchla.

Nie náhodou je tento malý kompaktný prístroj veľmi obľúbený u zákazníkov na slovenskom a medzinárodnom trhu. Z hľadiska pomeru ceny a kvality je jednoznačne ideálnou voľbou pre malé domácnosti alebo pre ľudí žijúcich osamote.

Klarstein VitAir Turbo

Šampión v pomere ceny a kvality pre veľké rodiny

Výhody

 • Multifunkčný varný priestor s objemom 9 litrov
 • Množstvo príslušenstva od výrobcu
 • Halogénový infračervený ohrievač
 • Výkon 140 W
 • Teplotný rozsah 50-230 °C

Dostupný u predajcov

klarstein.sk
electronic-star.sk
andreashop.skNáš súvisiaci test:

Test teplovzdušnej fritézy Klarstein Vitair Turbo

Klarstein VitAir Turbo je teplovzdušná fritéza s mnohými programami a množstvom praktického príslušenstva na rýchle pečenie, grilovanie alebo varenie, čo z nej robí ideálne riešenie, ak chcete prejsť na zdravý životný štýl, ale nechcete v kuchyni tráviť príliš veľa času.

Rovnomerné rozloženie tepla

Existuje dôvod, prečo sa teplovzdušná fritéza Klarstein nazýva VitAir Turbo. Je totiž poháňaná 140W halogénovým infračerveným ohrievačom pre rovnomernú distribúciu tepla.

Jej 9-litrový kôš je vhodný na prípravu mäsa a zeleniny, pričom nie je problém pripraviť aj mrazené potraviny. Môžete ich vložiť do rúry bez rozmrazovania, pretože rovnomerné rozloženie tepla zaručuje, že sa všetko uvarí rovnako dobre a až o 60 % rýchlejšie ako v iných podobných fritézach.

Naprogramované pochúťky

Napriek futuristickému vzhľadu je jednoduchosť stále veľkou výhodou tejto teplovzdušnej fritézy. Klarstein VitAir Turbo ponúka aj manuálne nastavenia – môžete si zvoliť teplotu a trvanie fritovania v rozmedzí od 50 do 230 °C. Výrobca poskytol aj niekoľko prednastavených programov pre pečené kurča, pizzu, steaky alebo dokonca žemle. Pre jej jednoduché používanie je k dispozícii malý LCD displej.

Veľmi jednoduché je aj používanie funkcie časovača, ktorá vám umožní každý deň začať čerstvým práve upečeným pečivom. Ak chcete môžete si pripraviť ingrediencie a po príchode z práce mať pripravené teplé jedlo.

Rozmanité príslušenstvo

Klarstein VitAir Turbo sa dodáva so širokou škálou príslušenstva, ktoré vám pomôže dosiahnuť ešte dokonalejší výsledok pri príprave niektorých jedál. Grilovací kôš je ideálny na prípravu lahodných zemiakových hranolčekov, zatiaľ čo veľká ihlica je ideálna na profesionálne pečenie kurčaťa alebo špízov. K dispozícii je aj samostatný kovový plech na pizzu a iné jedlá z cesta. Grilovací rošt môžete použiť na mäso a zeleninu.

Panoramatické okno vám umožní mať neustály prehľad o stave jedla, zatiaľ čo nepriľnavé povrchy minimalizujú čas potrebný na čistenie. Príslušenstvo je možné umývať aj v umývačke riadu, čo je veľkou výhodou.

Cosori Lite Air Fryer

Trendový náhľad do strednej triedy

Výhody

 • Trendy dizajn
 • Dostupná cena
 • Úspora miesta
 • Jednoduché používanie
 • Skutočne rýchle varenie

Dostupná u predajcov

alza.sk

Cosori Lite je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí sú nielen otvorení novým kuchynským inováciám, ale majú radi dizajnové produkty do domácnosti. Tento trendy a minimalistický model, dostupný v bielej a bledozelenej farbe, zaručene rozžiari aj tie najmenšie kuchyne.

Kompaktná, štýlová, úsporná

Jej veľkosť nespočíva v reálnej veľkosti, ale skôr v jej schopnostiach. Patrí k najrýchlejším medzi teplovzdušnými fritézami a je vynikajúca aj z hľadiska spotreby oleja: celkovo na vyprážanie a varenie spotrebujete o 97 % menej tuku.

Lahodnú chuť a dokonalú štruktúru zabezpečuje technológia rovnomerného ohrevu. Tá umožňuje automaticky optimalizovať teplotu varenia tak, aby boli potraviny rovnomerne prepečené zo všetkých strán.

Porovnateľný s veľkými konkurentami

V koši s objemom 3,8 litra pohodlne pripravíte plnohodnotný obed alebo večeru pre 2 osoby. K dispozícii budete mať aj 7 prednastavených programov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť dokonalé výsledky. To všetko stlačením jediného tlačidla. Pripraviť môžete aj pečené zemiaky, rôzne mäsové pokrmy a zeleninu. Disponuje aj funkciami predhrievania a udržiavania teploty, ktoré sú mimoriadne užitočné a určite ich veľakrát využijete.

Výber potrebného programu je hračka a mobilná aplikácia vám umožní vybrať si z minimálne 150 receptov. Zariadenie sa dodáva s piatimi špízmi a mriežkou na uchytenie špízov, čo dáva príležitosť na ďalšie experimentovanie.

Jeden z najlepšie hodnotených produktov

Cosori Lite je na trhu fritéz obľúbený pre svoju cenu, veľkosť a štýl. Je to pochopiteľné, pretože mnohí ľudia sa na začiatku nechcú vrhnúť do kúpy drahej teplovzdušnej fritézy so množstvom funkcií, ktoré nevedia využiť. Príjemným prekvapením však je, že s týmto minimalistickým zariadením sú maximálne spokojní takmer všetci čo ho vyskúšali. Na Amazone ho tisíce zákazníkov ohodnotili 4,8 hviezdičkami z maximálnych 5 – výsledok, ktorý hovorí sám za seba!

Philips Essential Connected Airfryer XL (HD9280)

Múdra voľba v strednej triede

Výhody

 • Technológia Rapid Air
 • Až 5 porcií jedla súčasne
 • Pripojenie Wifi
 • Možno používať bez predhrievania

Dostupná u predajcov

andreashop.sk
alza.sk

Spoločnosť Philips jednoznačne posunula trh s teplovzdušnými fritézami na ďalšiu úroveň tým, že umožnila pripojenie k wifi a ponúkla tak nové možnosti vo svete prípravy jedál týmto spôsobom.

Čistota, pohodlie a perfektné jedlo

Technológia Rapid Air, ktorá už má za sebou svoju premiéru, zabezpečuje dokonalú konzistenciu jedla a umožňuje používať minimálne množstvo tuku. Nehovoriac o tom, že vzduch vo vašej domácnosti nebude zanesený olejovým zápachom.

Vďaka 6,2-litrovej nádobe na pečenie a 1,2-kilogramovému košu je ideálny na prípravu až štyroch alebo piatich jedál. Tento spotrebič je rozhodne určený na varenie pre väčšie rodiny!

A aby ste mohli svoju rodinu každý deň prekvapiť chutnými a rozmanitými jedlami, môžete využiť aplikáciu NutriU, ktorá vám poskytne personalizované tipy a nápady, ktoré vám pomôžu stať sa profesionálnym kuchárom vo vlastnej kuchyni.

Naozaj pohodlné varenie

Vďaka WiFi pripojeniu je možné aj to, že po príprave ingrediencií do fritézy si z pohodlia pohovky alebo cestou domov vyberiete jeden z receptov v aplikácii NutriU, zvolíte ho a fritéza sa pustí do prípravy večere. Proces môžete sledovať prostredníctvom aplikácie a dostať upozornenie, keď je jedlo hotové.

A ak to nie je dostatočne futuristické, máme pre vás niečo ešte lepšie: po pripojení k službe Amazon Alexa môžete zariadenie ovládať hlasovými príkazmi.

Nie je len inteligentný, ale aj šikovný!

Vďaka 7 prednastaveným programom si ľahko pripravíte dokonalé jedlo. Tento malý kuchynský zázrak griluje, pečie, opeká a ohrieva. Vďaka funkcii udržiavania teploty dokáže udržať jedlo pri optimálnej teplote až pol hodiny. 

Ľahko sa používa a šetrí energiu. Fritéza Philips Essential Connected Airfryer XL je dokonalým spoločníkom pre náročný každodenný život. Varenie už pre vás nebude prekážkou, ale spôsobom, ako sa kreatívne vyžiť.

Wifi…áno alebo nie?

Ak vás inteligentné funkcie nevzrušujú, siahnite po modely HD9270, ktorý ponúka rovnaké funkcie ako vyššie popísaný HD9280, s výnimkou internetovej komunikácie.

Cosori Dual Blaze

Náš tip v najvyššom rade

Kľúčové funkcie

 • Extrémne tichý
 • Oddelené horné a dolné pečenie
 • 12 všestranných funkcií
 • O 55 % nižšia spotreba energie
 • Vynikajúce udržiavanie tepla

Dostupná u predajcov

alza.sk

Tým, že je Cosori Dual Blaze zariadenie na fritovanie vyššej triedy, jeho schopnosti otvárajú nové možnosti teplovzdušného fritovania, takže sa určite oplatí priplatiť si – najmä ak vezmete do úvahy ušetrený čas a energiu.

Náš súvisiaci test:

Test teplovzdušnej fritézy Cosori Dual Blaze

Horné a dolné pečenie

Keď pripravujete akýkoľvek druh jedla týmto spôsobom, je dobré z času na čas ho otočiť. Všetci sme na to naučení, pretože to tak zvykneme robiť napríklad pri príprave steakov. Ak však máte doma fritézu Dual Blaze, môžete na túto rutinu pokojne zabudnúť. Vďaka špeciálnej technológii 360 ThermoIQ a oddeleným spodným a horným výhrevným telesám sa kúsky v spodnej časti koša upečú rovnako dokonale ako tie v hornej časti.

Môžete ho používať na pečenie, grilovanie, opekanie alebo ohrievanie bez predhrievania a je jedno, či chcete pripraviť čerstvé alebo mrazené suroviny.

Na rodinné hostiny

Vďaka robustnej konštrukcii a objemu 6,4 litra môžete v rúre pripraviť plnohodnotné jedlo pre veľkú rodinu. Vďaka zosilneným hliníkovým stenám budú pripravené pokrmy chrumkavé zvonku a krehké zvnútra a príprava bude trvať podstatne kratšie. A to vám ušetrí váš čas aj elektrickú spotrebu. Toto zariadenie spotrebuje o 55 percent menej energie ako tradičné rúry. Navyše dokáže udržať teplo trikrát dlhšie bez toho, aby sa zahrievala celá kuchyňa.

Požadovanú teplotu pečenia si môžete nastaviť v rozmedzí 75 až 205 °C, ale môžete si vybrať aj z niekoľkých prednastavených programov stlačením tlačidla.

Inteligentný a tichý

Pomocou bezplatnej aplikácie VeSync môžete rúru ovládať na diaľku a sledovať priebeh prípravy, hoci z bezpečnostných dôvodov si jej spustenie a zastavenie vyžaduje osobnú prítomnosť. A ako ste už očakávali, z aplikácie môžete ľahko čerpať nápady vďaka online knihe receptov.

Celkovo asi nebude prekvapením, že majitelia Cosori Dual Blaze sú z fritézy naozaj nadšení. Ide o absolútnu špičku za dostupnú cenu. Nevydáva príliš veľa hluku, takže počas jej prevádzky môžete počúvať hudbu alebo sa rozprávať. Je to aj ideálny tichý spoločník aj pre rodiny s malými deťmi. A to hovoríme z vlastnej skúsenosti, pretože sme ju mali v redakcii nášho časopisu možnosť otestovať. Oplatí sa preto prečítať si naše podrobné skúsenosti v článku.

Aké ďalšie teplovzdušné fritézy sa oplatí poznať?

Aj napriek tomu, že sa nasledujúce teplovzdušné fritézy nedostali do nášho najnovšieho zoznamu top fritéz, nemôžeme ich nespomenúť, pretože pre niektorých z vás by mohli byť vhodnou alternatívou.

Sage The Smart Oven (SOV860BSS)

Inteligentná multifunkčná rúra

Výhody

 • Elektrická minirúra s objemom 22 litrov
 • Mimoriadne všestranná
 • Nastaviteľná výška grilu
 • 5 samostatných výhrevných telies
 • Vnútorné osvetlenie

Dostupná u predajcov

tpd.sk
alza.sk
planeo.sk

Breville, austrálsky výrobca malých domácich spotrebičov prémiovej kvality, predáva svoje výrobky v Európe pod značkou Sage. Tento názov si dobre zapamätajte, pretože ponúka celý rad naozaj kvalitných a spoľahlivých výrobkov od kávovarov až po zmrzlinovače.

Multifunkčná rúra Sage The Smart Oven s označením SOV860BSS je skutočným unikátom z hľadiska vzhľadu aj funkcií, pretože efektívne a štýlovo kombinuje rôzne kuchynské spotrebiče.

Technológia Element IQ

Vďaka algoritmu rúra rozpozná, kedy je potrebný väčší alebo menší ohrev, aby dokonale pripravila zemiakové hranolky a kuracie krídelká. Tepelnú energiu do jedla prenáša 5 samostatných kremenných výhrevných telies, takže čas pečenia je v priemere o 30 % kratší ako pri iných rúrach, ktoré nevyužívajú túto technológiu.

Vďaka príkonu 2400 W dokáže v priebehu niekoľkých sekúnd dosiahnuť teplotu až 230 ºC.

Rúra sa štandardne dodáva s košom na hranolky, roštom, nepriľnavým plechom na pizzu a smaltovaným plechom na pečenie.

Alternatívne riešenie pre mnohé situácie

S desiatimi prednastavenými programami vrátane teplovzdušného pečenia, horúceho a pomalého pečenia, opekania, grilovania a ohrievania je dokonalou náhradou za hriankovače, pece na pizzu a fritézy, ale možno už nebudete potrebovať ani bežnú vstavanú rúru. A ak sme sa týchto spotrebičov už vzdali a nechystáme sa ich ani kupovať, je najjednoduchšie nájsť miesto pre toto 47 cm široké a 41 cm hlboké (vrátane rukoväte) majstrovské dielo. S výškou 28 cm sa prekvapivo ľahko zmestí na kuchynskú linku alebo pod nástenné skrinky.

Jej 22-litrový objem je dostatočne veľký na prípravu celého kurčaťa alebo pizze s priemerom 30 cm, čo ju – buďme úprimní – stavia ďaleko pred ostatné teplovzdušné rúry.

Na jedlo si môžete posvietiť

Vnútorné osvetlenie rúry sa automaticky zapne na konci cyklu pečenia, takže už kútikom oka vidíte, kedy je jedlo hotové. Samozrejme, osvetlenie môžeme zapínať a vypínať aj manuálne, ak sa chceme na svoju večeru pozrieť v priebehu pečenia.

LCD displej je tiež jasne podsvietený a z hľadiska použiteľnosti ide o logický systém.

Keďže sa takéto zariadenie môže ľahko stať súčasťou každodenného života v kuchyni, naozaj sa ho neoplatí odkladať do skrinky. Sage The Smart Oven má vonkajší vzhľad z nehrdzavejúcej ocele, štýlový dizajn a je naozaj všestranný, čo z neho robí poklad vo vašej kuchyni.

Severin FR 2430

Základný produkt za skvelú cenu

Výhody

 • 6 prednastavených programov
 • Ochrana proti prehriatiu
 • Jednoduché a rýchle ovládanie
 • Recepty s možnosťou skenovania QR kódu

Severin FR 2430 je jednou z najlepších volieb profi malého kuchynského spotrebiča za relatívne nízku cenu. Na britskom a nemeckom Amazone má 4,6 a 4,7 hviezdičiek z 5 a mnohí ľudia ho v komentároch ospievajú.

Dokonalé výsledky jediným stlačením tlačidla

Vďaka inovatívnej teplovzdušnej technológii Severin sa jedlo pripravuje rovnomerne a je aj výrazne zdravšie, ako keby ste ho pripravovali vo veľkom množstve oleja. V koši rúry s objemom 3,2 litra môžete naraz pripraviť dostatok jedla pre jednu alebo dve osoby.

Na LCD displeji si môžete vybrať najvhodnejší program zo 6 automatických programov, ale k dispozícii je aj možnosť manuálneho nastavenia. Ak vám chýbajú nápady, vždy sa môžete dostať k chutným a zdravým receptom naskenovaním QR kódu.

Nastaviteľný termostat umožňuje nastaviť ideálnu teplotu v rozmedzí 80 až 200 °C, zatiaľ čo časovač umožňuje nastaviť čas varenia v 60-minútových intervaloch, pričom po uplynutí času vydá akustický signál. Fritéza sa tiež vypne so zvukovým signálom pri každom vybratí koša.

Jednoduchá manipulácia a čistenie

Fritéza Severin FR 2430 ponúka aj energeticky úsporné, rýchle fritovanie bez zápachu. Vďaka nepriľnavým vložkám s keramickým povrchom nie je čistenie vôbec náročné.

Rukoväť zariadenia je tepelne izolovaná a bezpečné používanie zabezpečuje protišmyková spodná časť alebo ochrana proti prehriatiu.

Celkovo táto fritéza spĺňa všetko, čo by ste od základného modelu očakávali a ešte niečo navyše. Ak je vaším prvoradým cieľom minimalizovať množstvo spotrebovaného tuku a chcete to dosiahnuť energeticky úsporným a ekonomickým spôsobom, tento model je skvelou voľbou, najmä pre menšie domácnosti.

Princíp fungovania teplovzdušnej fritézy

Keď sa nad tým zamyslíte, pojem „bezolejová fritéza“ znie dosť neuveriteľne, pretože zmyslom fritézy je smažiť v oleji. Názov však nie je náhodný, pretože v mnohých ohľadoch majú fritézy na vzduchu rovnaké vlastnosti ako fritézy na oleji. Pozrime sa bližšie, prečo!

Sila horúceho vzduchu

Spôsob fungovania teplovzdušnej fritézy sa radikálne líši od tradičnej fritézy a pripomína skôr funkciu cirkulácie vzduchu v klasickej rúre. Rozdiel je v tom akým spôsobom rúra cirkuluje horúci vzduch okolo potravín. Teplovzdušné fritézy používajú špeciálnu techniku, ktorá umožňuje cirkuláciu horúceho vzduchu okolo potravín oveľa rýchlejšie, ako to dokážu bežné rúry a na oveľa menšom priestore. Horúci vzduch sa tak k potravinám dostáva intenzívne a takmer bez tepelných strát.

Rovnomerné pečenie

Cirkulácii vzduchu napomáha aj skutočnosť, že do mnohých fritéz možno umiestniť plech alebo rošt s otvormi, takže horúci vzduch sa k jedlu dostane naozaj zo všetkých strán. Vďaka tejto intenzívnej cirkulácii horúceho vzduchu jedlo rýchlo získa peknú kôrku bez toho, aby sa vnútri vysušilo. Štruktúra hotového jedla je teda podobná ako pri fritovaní: zvonka je chrumkavá, vnútri príjemne mäkká a pripravená rovnako rýchlo ako v klasickej fritéze.

Každý výrobca sa pýši tým, že vyvinul vlastnú metódu cirkulácie horúceho vzduchu, ktorá je v podstate rovnaká, ale má svoj vlastný charakteristický popis. Napríklad u Cosori je to „Rýchla 360° cirkulácia vzduchu“, u Instant Vortex „Rovnomerný ohrev“ alebo „Rovnomerná chrumkavosť“ a u Xiaomi „360° cirkulácia vyhrievaného vzduchu“.

Výhody teplovzdušných fritéz

Výhody

 • Najdôležitejšou výhodou teplovzdušnej fritézy je, že na zápach oleja môžete vo svojej domácnosti zabudnúť.
 • Keďže jedlo sa od oleja nenasiakne, nebude mať žiadne nepríjemné chute, čo bude mať pozitívny vplyv aj na vaše zdravie.
 • Používanie je oveľa bezpečnejšie, pretože horúci olej nás nemôže spáliť.
 • Nemusíme sa obávať, že sa olej vznieti alebo vyleje a nie je problém ani s jeho likvidáciou.
 • Jedlo bude oveľa chutnejšie, chrumkavejšie a bude sa vám príjemne rozpadať na jazyku.
 • Zariadenie sa ľahšie udržiava čisté ako jeho olejová verzia a jeho používanie je oveľa hygienickejšie.
 • Každé zariadenie má celý rad programov, ktoré sú ideálne na prípravu najrôznejších jedál.

Sprievodca nákupom

Kapacita

Výber správnej veľkosti fritézy je základnou otázkou. Akokoľvek je zariadenie praktické a efektívne, ak nedokáže pripraviť dostatočné množstvo, výrazne to obmedzí to, na čo budete môcť zariadenie používať. Na určenie kapacity sa v prvom rade oplatí zamyslieť nad našimi kuchynskými návykmi.

Nielen to, pre koľko ľudí zvyčajne varíme, ale aj typ jedla, ktoré pripravujeme najčastejšie. Ak pravidelne pripravujete prílohy aj mäso, mali by ste zvážiť riešenie s dvoma košmi, ale ak potrebujete veľké množstvo jedného typu pokrmu, mali by ste maximalizovať veľkosť koša.

Dôležitý je aj typ koša. Ak ste fanúšikmi prepečených hranolčekov a chcete sa vyhnúť nutnosti ich počas varenia niekoľkokrát miešať, miešacia misa by mohla byť riešením, ale ak budete často piecť celé kurča, táto misa je skôr zbytočná.

Našťastie spotrebiče dostupné na trhu pokrývajú veľmi široké spektrum, čo sa týka kapacity aj typu koša. Aj keď veľkosť vašej domácnosti nie je jediným rozhodujúcim faktorom pri výbere, ak si nie ste istí, či si kúpiť jednolitrový alebo 9l, môžete sa riadiť pravidlom „1 liter na osobu“.

Čistiteľnosť

Jednou z veľkých výhod varenia bez oleja je, že čistenie je prakticky hračka. Použitý olej nie je potrebné filtrovať, prelievať, skladovať, umývať či likvidovať. Odnímateľné koše alebo plechy na pečenie, zvyčajne s nepriľnavou povrchovou úpravou, vám jedlo nepripália.

Po menšom vyprážaní môže stačiť opláchnutie papierovou utierkou, ale odnímateľné časti a príslušenstvo môžete hodiť aj do umývačky riadu. Veľkosť koša alebo podnosu tu nie je nepodstatná: oplatí sa zvážiť, či sa vám zmestí do umývačky alebo či ho môžete pohodlne opláchnuť v dreze.

Vonkajšia časť fritézy sa tiež ľahko udržiava v čistote. Zvyčajne ju stačí opláchnutie teplou vodou alebo saponátom bez toho, aby ste museli čokoľvek dlho drhnúť.

Teplota fritovania

Pri výbere fritézy je rozhodujúci aj rozsah teplôt fritovania. Väčšina fritéz si poradí s teplotami od 80 do 200 stupňov Celzia, ale ak potrebujete vyššiu teplotu, napríklad na pizzu, existuje veľa prístrojov, ktoré sa dajú zahriať na 220 alebo dokonca 230 stupňov.

Nižšie teploty sú užitočné napríklad aj na sušenie, pričom niektoré stroje dokážu dosiahnuť teplotu len 35 stupňov.

Pohodlné funkcie

Ak sa nechcete zakaždým sami hrať s nastavením teploty a času a radšej sa spoliehate na nastavenia odskúšané výrobcom, optimalizované pre rôzne pokrmy, oplatí sa pozorne pozrieť, ktoré fritézy majú prednastavené programy.

Grilovanie, opekanie, pečenie alebo ohrievanie sú v ponuke mnohých zariadení a dajú sa aktivovať stlačením jediného tlačidla. Programy na pečenie koláčov sú čoraz bežnejšie, ale nájdete tu aj špeciality, ako je napríklad aj výroba jogurtu. Ak si však radi nastavujete vlastné parametre pečenia, všetky zariadenia majú možnosť individuálneho nastavenia a mnohé z nich majú dokonca časovač, takže si môžete nastaviť, kedy bude večera hotová.

Pre väčšie pohodlie a dokonalú kontrolu nad varením ponúka v súčasnosti čoraz viac strojov inteligentné funkcie, ktoré umožňujú ovládať spotrebič na diaľku stiahnutím aplikácie do mobilného telefónu. Ak si zaobstaráte inteligentné zariadenie, môžete pripraviť večeru, aj keď nie ste doma. Niektoré stroje môžete nielen zapnúť na diaľku, ale môžete tiež sledovať proces varenia alebo skontrolovať zostávajúci čas a dokonca dostať upozornenie, keď je jedlo hotové.

Väčšina aplikácií obsahuje množstvo receptov s príslušnými pokynmi na pečenie, ktoré môžete spustiť jediným stlačením tlačidla, ale môžete si parametre pečenia aj uložiť (s fotografiami) svojich obľúbených receptov, aby ste ich mohli nabudúce spustiť automaticky.

Displej a zvuk

Praktickosť fritéz nespočíva len v pečení, ale aj v ich celkovom jednoduchom používaní. Jednoduchšie prístroje nemajú displej, ale len jedno alebo dve nastavovacie tlačidlá, ktoré zvyčajne vykonávajú niekoľko rôznych funkcií súčasne. Sú tiež dokonale nastaviteľné a ďalším komfortom je ak má prístroj aj displej na sledovanie nastavení a celého procesu pečenia.

Dotykový panel a LED indikátor tiež uľahčujú používanie. Komfort zvyšuje aj to, ak proces pečenia môžete sledovať cez priezor bez toho, aby ste museli rúru otvárať, čím sa znižuje nielen teplo, ale aj zápach vychádzajúci z prístroja. Niektoré stroje majú aj vnútorné osvetlenie, ktoré vám pomôže vidieť dovnútra.

Nastavenie je zvyčajne sprevádzané zvukovými signálmi, rovnako ako zvuky, ktoré vás upozornia, keď je potrebné jedlo otočiť alebo keď sa program skončí. Posledné menované sú veľmi užitočné, pretože vás môžu upozorniť, keď sa nachádzate v inej miestnosti.

Keď už hovoríme o zvukoch! Zrejme nikoho neprekvapí, že varenie nie je tiché. Intenzívna cirkulácia vzduchu znamená zvýšenú hlasitosť. Jej intenzita závisí od konkrétneho typu, ale u väčšiny sa pohybuje medzi 40 a 60 dB, čo síce neznemožňuje rozprávanie alebo sledovanie televízie, ale v malom jednoizbovom byte to môže byť rušivé. Poznáme aj rodiny s malými deťmi, kde monotónny hukot fritézy nijako neruší uspávanie malých detí. Ak ale chcete naozaj tichý prístroj, na trhu nájdete aj takýto typ.

Často kladené otázky

Potrebujem na používanie teplovzdušnej fritézy nejaký olej?

Jedlo sa nesmaží v oleji, takže nikdy nepotrebujete veľa oleja. Niektorým potravinám ale trochu oleja nastriekaného alebo naneseného na povrch dodá lepšiu finálnu chuť.

Ako bude chutiť jedlo pripravené v teplovzdušnej fritéze?

Jednou z veľkých výhod teplovzdušnej fritézy je, že jedlo, ktoré v nej pripravujete, nepláva vo fritovacom oleji a nemá typickú nepríjemnú chuť oleja. Namiesto toho sa uvoľňuje viac prirodzených chutí a vy môžete cítiť skutočnú chuť jedla. Finálny výsledok, tak môžete porovnať s tým, čo by ste dostali z profesionálneho konvektomatu.

Hranolky sú jedným z najzaujímavejších možností používania fritézy: mnohí ľudia si kupujú spotrebič práve z tohto dôvodu. Samozrejme, bez veľkého množstva oleja nemôžete očakávať rovnaké výsledky, ale určite nebudete sklamaní. Kôrka zemiakov bude vo fritéze chrumkavá, zatiaľ čo vnútro bude mať veľmi jemnú, mäkkú, drobivú štruktúru.

Samozrejme, bola by škoda obmedziť používanie fritézy na vyprážanie zemiakov, pretože je skvelá aj na prípravu grilovaných pokrmov, morských plodov, občerstvenia, vyprážaného mäsa a syra, ako aj na pečenie pečiva a koláčov. Chuťový zážitok je vo všetkých prípadoch vynikajúci: jedlo je zvyčajne zvonka chrumkavé a zvnútra mäkké.

Prečo je teplovzdušná fritéza praktickejšia ako rúra?

Mnohí ľudia používajú teplovzdušnú fritézu presne takým istým spôsobom a na presne také isté jedlá ako elektrickú alebo plynovú rúru. Nie je na tom nič zlé, fungujú na veľmi podobných princípoch, ale je dôležité si uvedomiť, že teplovzdušné fritézy spotrebujú oveľa menej elektrickej energie a sú oveľa účinnejšie – potrebujú produkovať teplo na menšom priestore – takže môžete pripraviť svoje obľúbené jedlá oveľa rýchlejšie.

Klasická alebo teplovzdušná fritéza?

Ak by sme mali odpovedať jedným slovom, rozhodne teplovzdušná. Hoci sú teplovzdušné fritézy o niečo drahšie ako ich tradičné olejové náprotivky, ponúkajú nekonečný rad výhod. Pri značnej časti pokrmov sa množstvo použitého oleja zníži o 90 % a v mnohých prípadoch ho možno úplne vylúčiť. To nielenže prispieva k zdravšiemu stravovaniu, ale znamená to aj to, že váš domov nebude cítiť olejom.

S väčším prístrojom môžete pripraviť takmer všetko od pizze cez toasty až po koláče, takže môžete nahradiť hneď niekoľko kuchynských spotrebičov. Vďaka verziám s viacerými košmi môžete súčasne podávať hlavné jedlá aj prílohy.

Pri akej teplote a ako dlho sa jedlo pripravuje?

Ako pri všetkých procesoch varenia, aj tu platí, že typ pripravovaného jedla určuje, ako dlho a pri akej teplote by ste ho mali pripravovať. Ak sa spotrebič dodáva s brožúrou s receptami, môžete použiť nastavenia v manuály ako pomôcku a experimentovať s optimálnymi parametrami varenia vašich obľúbených jedál.

Mnoho ľudí robí chybu, keď sa zľakne vysokých teplôt a začne smažiť zemiaky napríklad pri 140 stupňoch. To určite nebude stačiť a pod 200 stupňov sa to ani neoplatí skúšať.

Kľúčovou otázkou je aj čas pečenia. Mrazené rýchle jedlá sú vo fritéze zvyčajne hotové za 10 – 20 minút, ale 15 – 20 minút stačí na to, aby ste na stole mali chutné pečené kuracie stehno, ak ste ho už predtým namarinovali alebo obalili. Tento čas sa dá zvyčajne dodržať aj pri príprave iných druhov mäsa.

Ako teplovzdušná fritéza zabráni zápachu oleja v dome?

Tým, že sa používa výrazne menej oleja, môžete sa spoľahnúť, že váš domov nebude cítiť olejom. Niektorí výrobcovia inštalujú dodatočné vzduchové filtre, ktoré ešte viac znižujú zápach jedla a pachov.

Môže sa mäso alebo zemiaky v teplovzdušnej fritéze spáliť?

Zriedkavo spomínanou, ale veľmi dôležitou výhodou väčšiny teplovzdušných fritéz je, že absencia oleja, špeciálny nepriľnavý povrch a technológia horúceho vzduchu zabezpečujú, že potraviny, či už zemiaky alebo mäso, sa vo fritéze nepripália.

Hoci väčšina prístrojov vyžaduje počas procesu varenia raz za čas premiešanie alebo otočenie jedla, na čo vás prístroj upozorní. V prípade zariadenia s miešacou lopatkou toto miešanie nie je vôbec potrebné.