Cosori Premium Air Fryer teszt
Cosori Premium Air Fryer teszt

Cosori Premium Air Fryer teplovzdušná frítéza (CP-158-AF) – recenzia

Naposledy upravené:


Nedávno sme mali možnosť otestovať teplovzdušnú fritézu Cosori Premium (CP-158-AF) 5,5 Air Fryer, ktorá je v zahraničí veľmi obľúbená a môžeme bez váhania povedať, že máme nového kuchynského obľúbenca. Samozrejme, hneď po kávovare. Ale nepredbiehajme, poďme sa pozrieť, čím nás táto fritéza tak ohúrila!

Obsah

Cosori Premium Air Fryer

Kľúčové vlastnosti

  • Pôsobivý vzhľad
  • Jednoduché používanie aj pre začiatočníkov
  • Ľahko sa čistí
  • Jedlo je nielen rýchlo pripravené, ale aj chutné

Dostupné u predajcov

alza.sk

Smaženie bez oleja

Vďaka stále väčšej popularite a osvete zdravého životného štýlu, ľudia čoraz menej pripravujú jedlá klasickým vyprážaním v množstve horúceho oleja. Vyhľadávanie jedál, ktoré sa dajú rýchlo a jednoducho pripraviť stále stúpa. Aj keď máme na varenie čoraz menej času a vyhľadávame jedlá, ktorá vyžadujú minimálny čas na prípravu, stále chceme, aby bolo jedlo chutné a prinášalo nám potešenie.

Preto sú teplovzdušné fritézy ideálnym kuchynským pomocníkom. Na prípravu jedál nevyžadujú takmer žiadny olej, čo je veľmi prospešné pre naše zdravie a z jedla nám prinášajú očakávaný pôžitok. Niektoré modely viac a niektoré menej úspešne. Tentokrát sme na našu veľkú radosť mali to šťastie, že sme mohli testovať zariadenie, ktoré funguje presne tak ako sme očakávali. Teplovzdušná fritéza Cosori Premium si rýchlo získala miesto v našich srdciach, a vyzerá to tak, že si nájde aj trvalé miesto v našej kuchyni.

Balenie a vzhľad

Spotrebič si získal naše sympatie už svojím starostlivým balením. Výrobcovia dôsledne zvážili každý detail. Z celého balenia vyžarovala sofistikovanosť, takže sme si už pri rozbaľovaní nášho nového kuchynského pomocníka boli istí, že si u nás nájde svoje uplatnenie a stále miesto.

Cosori Air Fryer csomag tartalma

Pôsobivý vonkajší vzhľad

Musíte počítať s tým, že priestor, ktorý zariadenie zaberá, nie je taký malý ako napríklad napeňovač mlieka. S rozmermi 27 × 27 × 32 cm Cosori Air Fryer rozhodne nie je najmenším z našich kuchynských zariadení, ale keďže sa používa prakticky denne, miesto na linke si jednoznačne zaslúži. Do zásuvky alebo skrinky by sa nám aj tak nezmestil a je pomerne ťažký na to, aby sme ho zakaždým vykladali a odkladali. Našťastie má veľmi pôsobivý a prepracovaný vzhľad, pevnú, kompaktnú konštrukciu, takže nenarúša celkový vzhľad kuchyne a rozhodne vyzerá dobre.

Cosori Premium Air Fryer teszt

K dispozícii je v štyroch farbách – čiernej, modrej, červenej a bielej – takže si ľahko nájdete takú, ktorá bude ladiť s vašou kuchyňou. My sme testovali biely model s matným povrchom, čomu sme sa veľmi potešili, pretože na matnom povrchu sa menej zachytávajú odtlačky prstov, takže nemusíte zariadenie neustále utierať.

Cosori kijelző

Samozrejme, nikoho by sme nechceli odradiť od variantu v inej farbe, ale ak máte čo i len miernu tendenciu občas si pri varení zašpiniť ruky, je dobré vedieť, že tento povrch bude pôsobiť čistým dojmom aj pri intenzívnom používaní.

Praktické skúsenosti

Ako ste už možno z úvodu pochopili, prístroj nám skutočne prirástol k srdcu, a to z viacerých dôvodov. Prakticky nám znásobil naše kuchynské kapacity a na jeho používanie sme nemuseli byť vôbec technicky zdatní.

Je to ako mať viac rúk

Jednou z najfascinujúcejších funkcií fritézy Cosori je, že do nádoby jednoducho vložíte potraviny a bez toho, aby ste na ne museli dohliadať, urobí všetku prácu za vás.

Kým sa mäso pripravuje, môžeme si namiesto státia pri panvici pripraviť prílohu či iné jedlo.

Čas prípravy síce nie je kratší ako na sporáku, ale váš čas viete využiť efektívnejšie, pretože od vás sa nevyžaduje žiadna ďalšia asistencia.

Napríklad kuracie prsia sa dajú pripraviť za 20 minút rovnako ako na sporáku, ale zatiaľ čo pri ňom mäso kontrolujete aspoň trikrát alebo štyrikrát a pravidelne ho otáčate, vo fritéze Cosori ho stačí otočiť raz v polovici a nechať ho ešte chvíľu piecť. Ušetrený čas môžete venovať napríklad príprave prílohy či šalátu.

Jednoduchá manipulácia

Fritéza sa tiež veľmi ľahko používa. Displej je ľahko čitateľný a zrozumiteľný, nemusíte hodiny premýšľať nad nastaveniami a pri nastavovaní programu vám pomáha zvukový signál pri stlačení tlačidiel.

A sütés Pri spustení pečenia si môžete vybrať z predpripravených programov, ale parametre pečenia si môžete nastaviť aj sami. Výrobcovia mysleli aj na to, aby ste náhodou nezabudli jedlo otočiť či zatriasť obsahom koša. Pri výbere hotových programov rúra v polovici trvania zapípa, aby vám pripomenula, že máte zatriasť košom, aby sa tak zabezpečilo rovnomerné pečenie. Toto upozornenie sa zobrazuje aj napísané na displeji, ale len v angličtine. választhatunk kész programokból, de saját magunk is tetszőlegesen beállíthatjuk a sütés paramétereit. A gyártók a feledékeny természetű konyhatündérekre is gondoltak: kész programok választásakor félidőben a sütő folyamatos sípolással hívja fel rá a figyelmünket, hogy rázzuk össze a kosár tartalmát az egyenletes sülés érdekében – mindez a kijelzőn szöveggel is megjelenik, igaz, csak angolul.

Prístroj je natoľko používateľsky jednoduchý, že si dovolíme tvrdiť, že ho budú ľahko používať aj starší a technicky menej zdatní ľudia, ako aj tí, ktorí zatiaľ nemali skúsenosti s týmto typom fritovania!“

Hoci samotné prednastavené programy sú naozaj na profesionálnej úrovni, musíme spomenúť aj jednu výhradu. Otváranie a zatváranie koša je trochu neplynulé. Na otvorenie a zatvorenie je potrebný silný pohyb, ktorý nie je obzvlášť náročný, ale nedá sa vykonať jednou rukou a musíte si pri tom pomáhať aj druhou rukou. To, že pri príprave potrebujete mať voľné obe ruky, aby ste mohli nakuknúť do stroja, môže byť občas poriadne otravné.

Vhodné aj pre začiatočníkov

Knižka s receptami, ktorá sa dodáva s prístrojom, uľahčuje jeho používanie a poskytuje veľa dobrých nápadov. Boli sme veľmi príjemne prekvapení rozmanitosťou jedál, ktoré dokáže fritéza pripraviť. Popisy sú detailné a poskytujú presné pokyny, ako pripraviť konkrétne jedlo, pri akej teplote a ako dlho, takže nemusíte mať obavy.

Z našej skúsenosti môžeme povedať, že uvedené programy fungujú naozaj dobre, jedlo je uvarené dokonale, takže aj začiatočník môže začať variť s maximálnou istotou.

Cosori receptfüzet

Na fritézu Cosori Premium sa môžete spoľahnúť aj vtedy, keď sa neriadite receptami z knižky. Pre začiatočníka v kuchyni je určite príjemné, keď sa môže na kuchynského pomocníka spoľahnúť a nemusí si pamätať presnú teplotu, dĺžku programu, či myslieť na to, že mäso treba otočiť.

Fritéze môžete plne dôverovať a nemusíte sa obávať ako pri varení na sporáku rozdielnych vlastností rôznych panvíc a olejov a toho, že hrúbka a kvalita mäsa často ovplyvnila konečný výsledok.

Najmä pre lenivých

Nepatríme medzi tých, ktorí sa v kuchyni dajú považovať za profesionálov. Snažíme sa skôr si prácu uľahčovať. Prekvapilo nás preto, že používaním sa naše pôsobenie v kuchyni dosť zjednodušilo a naše varenie oživilo.

Kým predtým nás od varenia odrádzalo, že musíme umývať kopec mastných hrncov a panvíc, teraz vďaka jednoduchosti a ľahkosti používania fritézy Cosori máme čas experimentovať s novými jedlami. Varíme častejšie a s väčším nadšením.

Predtým nás takmer nič a nikto nepresvedčil, aby sme si pripravovali domáce hranolky, ale teraz ich pripravujeme takmer denne.

Cosori Air Fryer sültkrumpli

Knižka s receptami, ktorá sa dodáva spolu so spotrebičom nás inšpirovala k tomu, aby sme vo fritéze vyskúšali pripraviť aj muffiny.

Je to nielen jednoduché, ale aj chutné

Pečenie muffinov prekonalo všetky naše očakávania. Do fritézy sme vložili jednoduché malé silikónové formičky na muffiny (deväť sa ich pohodlne zmestilo do koša fritézy), potom sme fritézu nastavili na 150 stupňov a po dvadsiatich minútach sme z nej vybrali dokonalé a vynikajúce muffiny. Dokonca také chutné, že príprava týchto malých koláčikov sa odvtedy stala takmer každodenným rituálom. Asi nebude náhoda, že výrobca ponúka k prístroju na zakúpenie okrem mnohých iných doplnkov aj formy na muffiny.

Samozrejme, nenadchla nás len príprava muffinov. Mäso pripravované v tejto fritéze je taktiež skvelým zážitkom. Mäso je fantastické, zvonka chrumkavé a vnútri šťavnaté. Takúto dokonalú štruktúru sa nám v klasickej rúre alebo na panvici ešte nikdy nepodarilo nedosiahnuť.

Samozrejme, naše testovanie neskončilo iba pri muffinoch a kuracom mäse. V rúre sme skúšali pripravovať klobásy, slaninu, toasty, francúzske hrianky, tortillové chipsy aj lasagne. Dokonca aj zelenina v cestíčku, ako napríklad vyprážané cukety, sú vynikajúce. Od klasickej vyprážanej verzie sa líšia tým, že sú chutné a oveľa zdravšie a strúhanka zostáva chrumkavejšia. Keďže takmer všetky naše testovacie pokusy vo fritéze Cosori mali úspech, snažili sme sa v nej vyskúšať pripraviť prakticky všetky jedlá, ktoré si pripravujeme bežne.

V budúcnosti máme v pláne ešte vo fritéze vyskúšať pečenie piškótového cesta a varenie ryže pomocou formy, ktorú je možné k zariadeniu zakúpiť samostatne.

Vhodné pre jednočlennú domácnosť

Je pravda, že fritéza Cosori nie je najmenší spotrebič a nemusí sa pohodlne zmestiť do akejkoľvek kuchyne. Ale práve v kuchyniach, kde je málo miesta a chcete variť bez hromady hrncov a panvíc, môže byť tento šikovný spotrebič naozaj nápomocný.

Platí to najmä preto, že kapacita stroja nie je veľká, a tak sa jeho potenciál dá lepšie využiť v menších domácnostiach. Testovali sme aj prípravu obeda a večere pre 4-5 osôb, ale nebolo to veľmi pohodlné. Mohli sme buď jedlo pripravovať v niekoľkých kolách, takže jedna porcia bola studená skôr, ako bola hotová druhá, alebo sme museli do prístroja vložiť väčšie porcie, ktoré sa varili pomalšie. Pre dve alebo tri osoby však môžete pripraviť kompletný obed za hodinu.

Odstraňuje tiež problém ľudí, ktorí žijú sami. Ak sa vám nechce rozohrievať celú rúru kvôli malej porcii pre jednu osobu, v Cosori môžete ľahko pripraviť malé množstvo jedla.

Pre jednu osobu môžete pripraviť mäso aj prílohu naraz. Určite vám nemusíme hovoriť, ako veľmi sa tešíme z ušetreného času počas nabitých pracovných dní.

Malý, ale užitočný doplnok

Okrem štandardného koša sa zariadenie dodáva len s niekoľkými špízmi a plechom na varenie. Týchto pár doplnkov je naozaj užitočných a stačí na každodenné používanie. Ďalšie príslušenstvo si môžete zakúpiť samostatne.

Boli sme v pokušení kúpiť si formu na muffiny a tortovú formu, ale vedeli by sme si ich predstaviť aj ako súčasť základného balenia. V skutočnosti sme však mohli muffiny ľahko upiecť v akýchkoľvek malých silikónových formách aj bez Cosori príslušenstva na pečenie muffinov. Takže zaobstarať si Cosori príslušenstvo nebolo vôbec potrebné.

Ľahko sa čistí

Keďže spotrebič používame prakticky každý deň a pripravujeme v ňom najrôznejšie jedlá, mali sme dosť veľa príležitostí otestovať aj to ako dobre sa čistí. Vzhľadom na naše sklony k lenivosti, pokiaľ ide o kuchynské činnosti, bola hranica pomerne vysoká.

Fritéza Cosori ju však ľahko prekonala a jednoduché čistenie je jednou z našich najobľúbenejších vlastností na tejto fritéze. Vyberateľný kôš sa ľahko čistí, nevyžaduje si žiadne špeciálne umývanie, čistenie ani drhnutie. Po príprave nepriľnavého jedla ho prakticky stačí utrieť papierovou utierkou.

Jediným negatívom, ktoré sme zistili, bolo, že po dlhšom používaní sa plastová časť na hornej strane prístroja mierne zafarbila a dokonca poškriabala, čo však mohlo byť spôsobené nesprávnym čistiacim prostriedkom. Na druhej strane, bočná strana prístroja má stále peknú bielu farbu bez viditeľných známok akéhokoľvek poškodenia.

Žiadne stopy po zápachu

Pri testovaní bolo pre nás podstatné aj to, aby fritéza neabsorbovala pach jedla. Pri silnejšie ochutených, marinovaných mäsách sme sa vždy obávali, že intenzívnejšia vôňa z fritézy nezmizne a bude ju cítiť pri ďalšom jedle. Naše obavy, ale boli úplne zbytočné, pretože fritéza Cosori vôbec nezachytávala pachy. Po tom ako sme pripravovali korenené mäso sme rýchlo fritézu vyčistili a bez problémov sme mohli piecť muffiny. Bez akejkoľvek chuti z predošlého pečeného mäsa.

Žiadne štuple do uší nie sú potrebné

Pri spotrebiči, ktorý sa v domácnosti často používa, je hluk, ktorý vydáva podstatný. Fritéza Cosori v tomto smere v teste bez problémov obstála. Počas prevádzky je fritéza relatívne tichá, neruší a nie je hlasnejšia ako priemerný kuchynský spotrebič. Keď je fritéza zapnutá, nemusíte zvyšovať hlasitosť na televízore, môžete sa v pokoji rozprávať alebo počúvať hudbu.

Zhrnutie

Všestrannosť a mimoriadna praktickosť rúry Cosori výrazne zmenila náš život v kuchyni: prinútila nás častejšie variť a experimentovať.

Oveľa ochotnejšie a s radosťou sa púšťame do varenia aj v uponáhľaný a nabitý deň, pretože sme zistili, že vďaka fritéze Cosori je možné rýchlo a jednoducho pripraviť rôzne jedlá prakticky v jednom zariadení bez toho, aby sme museli trčať pri sporáku celé hodiny.

Testovali sme už fritézy rôznych značiek, ale neboli sme s nimi až takí spokojní. Cosori si rozhodne získala naše sympatie svojou relatívne tichou prevádzkou, ľahkou čistiteľnosťou a tým že nepohlcuje pachy, nehovoriac o jej peknom vzhľade.

Malým domácnostiam, zaneprázdneným jednotlivcom, ako sme my, začiatočníkom aj pokročilým kuchárom ju vrelo odporúčame. Príprava jedla je s ňou oveľa jednoduchšia. Bez fritézy Cosori by sme si len ťažko vedeli predstaviť variť si a pripravovať jedlo každý deň.

Dostupné u predajcov

alza.sk

VýhodyNevýhody
Pôsobivý, kvalitný vzhľadOtváranie/zatváranie sa zadrháva
Jednoduché čistenieVrchná plastová časť sa mierne zafarbila
Relatívne tichá prevádzkaMálo dostupného príslušenstva
Vhodné aj pre začiatočníkov         
Vynikajúco chutné jedlá       
Knižka s receptami obsahuje veľa užitočných nápadov 
Priložený špíz a mriežka sú užitočným príslušenstvom