Smart hodinky – Testy & recenzie – Najlepšie v roku 2024

Naposledy upravené:

V dnešnom svete smart zariadení už takmer berieme ako samozrejmosť, že každé naše príslušenstvo, vrátane telefónov a hodiniek, disponuje inteligentnými funkciami. Tieto nositeľné zariadenia sú nielen veľmi trendy, ale aj užitočné pomôcky, ktoré nám môžu výrazne uľahčiť každodenný život.

Môžeme si vybrať elegantný typ hodiniek, ktoré nás budú sprevádzať každú minútu a pomôžu nám sledovať naše životné funkcie alebo množstvo spálených kalórií. Ale môžeme si taktiež vybrať kúsok určený špeciálne pre športovanie alebo cvičenie, pričom medzi týmito typmi existuje samozrejme veľa prekrývajúcich sa funkcií. Rozhodnutie, ako presne budeme daný typ hodiniek využívať, je teda úplne na nás.

Obsah

Najlepšie smart hodinky v roku 2024

Najlepšie smart hodinky sme vybrali z nasledujúcich zdrojov

 • Na základe našich vlastných testov a skúseností
 • Vyhľadávaním domácich a globálnych overených hodnotení od zákazníkov
 • Informácie z medzinárodných testov a zdrojov

Apple Watch SE 2

Naša voľba pre používateľov Apple

Výhody
 • Dlhšia výdrž batérie
 • Funkcia upozornenia na nárazy
 • Rozšírené fitnes aplikácie
 • Vodeodolnosť do 50 metrov
 • Apple Pay
Dostupný u predajcov
andreashop.sk
alza.sk
planeo.sk


Séria Apple Watch SE ponúka skvelú alternatívu, ak si chcete kúpiť inteligentné hodinky Apple, no za dostupnejšiu cenu. Namiesto kúpy staršieho modelu Apple Watch môžete za podobnú cenu získať novú verziu SE, ktorá má len o pár funkcií menej ako základné modely

Fitness a zdravie

Apple Watch SE 2 majú rovnaké aplikácie pre zdravie a fitnes ako ich starší brat, rad 8. Môžeš teda sledovať nespočetné množstvo tréningov, ktoré sa ukladajú do telefónu. Merajú vášsrdcový tep, spánok, telesnú teplotu. Jediné, čo vynechávajú, je kyslík v krvi. Otázka však znie: naozaj to potrebujeme?

Štruktúra a vzhľad

Jedným z rozdielov medzi modelmi Watch 8 a SE 2 je, že každá verzia Watch 8 je o 1 milimeter väčšia (40-41mm a 44-45mm). Pri takto „malom“ displeji je tento jeden milimeter zreteľný, no je to na vás, či vám na tejto drobnej odlišnosti naozaj záleží.

Okrem toho majú Apple Watch 8 funkciu always-on displeja, čo znamená, že ciferník hodiniek je neustále viditeľný. Sú ľudia, ktorí túto funkciu vítajú, zatiaľ čo iní ju radšej vypínajú, aby šetrili batériu.

Oba modely hodiniek majú rovnakú výdrž batérie a rovnaký procesor. Model 8 sa o niečo rýchlejšie nabíja: z 20% na 90% to trvá cca 30 minút, zatiaľ čo SE to zvládne za 45 minút. 

Pri modeli SE tiež chýba virtuálna klávesnica na písanie správ (ktorá je k dispozícii v Apple Watch 8). Je však veľmi diskutabilné, či je to nevyhnutnosť na tak malom displeji, hlavne keď hlasová dikcia už funguje dobre aj v slovenčine.

Naozaj veľký rozdiel medzi Apple Watch SE 2 a modelom 8 je však v cene. SE bude k dispozícii za 270€ v polovici roku 2023, pričom cena modelu 8 dosiahne 475€.

Apple Watch Series 8

Ak chcete ako majiteľ iPhone viac

Výhody
 • Veľký displej
 • Dlhšia výdrž batérie
 • Odolnejšia konštrukcia
 • Meranie telesnej teploty
 • Telefonovanie s hodinkami
 • Rozšírené funkcie pre zdravie
Dostupný u predajcov
planeo.sk
tpd.sk
andreashop.sk
alza.sk

Apple Watch patria medzi špičku smart hodiniek a to platí aj pre najnovšiu sériu 8. Získavame tak očakávanú prémiovú kvalitu s pár novými extra funkciami, ako je meranie telesnej teploty alebo detekcia nárazov. Ak sa chystáme na kúpu Apple Watch, toto je dokonalá voľba, ktorá uspokojí všetky naše potreby.

Dôraz je kladený na zdravie

Apple Watch 8 sa zameriava na zdravie a prináša významné novinky v oblasti aplikácií a senzorov. EKG funkcia je stále dostupná a teraz môžeme merať nielen pulz a hladinu kyslíka v krvi, ale aj telesnú teplotu. Táto nová možnosť je pre ženy veľmi užitočná, pretože uľahčuje sledovanie a analýzu menštruačného cyklu a odhadovanie ovulácie, ak hodinky nosia.

Doslova môže zachrániť životy.

Pomocou funkcie detekcie kolízie dokážu hodinky rozpoznať, kedy ste mali nehodu. V takom prípade okamžite iniciujú tiesňové volanie a odošlú naše GPS údaje účastníkovi hovoru.

Odolnejšia konštrukcia

Sklíčko hodiniek je odolné proti prasknutiu, je tiež prachotesné a je možné ho ponoriť do hĺbky 50 metrov. Nielenže sa rám hodiniek stal odolnejším, ale výdrž batérie sa predĺžila. To sa dosiahlo pomocou funkcie režimu slabej batérie, ktorá poskytuje ďalšie 2 hodiny prevádzky len pri 20 % kapacite.

Samsung Galaxy Watch 5 & Watch 5 Pro

Naša voľba pre majiteľov Androidu

Výhody
 • Super AMOLED displej
 • 40-hodinová výdrž batérie
 • Vylepšené funkcie pre zdravie
 • EKG
 • Senzor telesnej teploty
Dostupný u predajcov
alza.sk
planeo.sk
tpd.sk
planeo.sk – pro
andreashop.sk – pro
alza.sk – pro

Samsung Galaxy Watch 5 a 5 Pro sú v súčasnosti považované za najlepšie Android smart hodinky na trhu. Avšak, ako je u elektronických produktov zvykom, novšie modely neprinášajú vždy také veľké zlepšenia, ktoré by oprávnili výmenu predchádzajúceho modelu. To platí aj pre Galaxy Watch 5, pretože v porovnaní s modelom 4 neprinášajú zásadné zmeny.

Vzhľad

V porovnaní s modelom 4 sú Galaxy Watch 5 skutočne pohodlnejšie hodinky na nosenie, lepšie sa prispôsobujú na zápästí a sú odolnejšie. Bohužiaľ, musíme sa rozlúčiť s mechanicky otočnou obručou, ktorá bola dominantnou súčasťou hodiniek už od ich prvého vydania v roku 2018.

Napriek tomu nesmieme zabúdať na nové funkcie – namiesto toho je na hodinkách umiestnený dotykový okraj, ktorým môžeme ovládať rovnaké funkcie, ako pomocou predchádzajúcej otočnej obruče.

Základný model Galaxy Watch 5 je dostupný s hliníkovým puzdrom o veľkosti 40 a 44 milimetrov, zatiaľ čo verzia 5 Pro má puzdro z titánia o veľkosti 45 milimetrov.

Funkcie a aplikácie

Samsung Galaxy Watch 5 sú vybavené rovnakým procesorom Snapdragon W5 ako ich predchodca a doteraz na výkon neboli žiadne sťažnosti. Beží na operačnom systéme Wear OS 3, takže tu tiež nie je žiadna zmena, no pribudla širšia podporuja aplikácií od Google a textový vstup na nich funguje oveľa lepšie.

Batéria bola mierne vylepšená, navyše majú nový senzor na meranie telesnej teploty – aj keď táto funkcia zatiaľ nie je dostupná a pravdepodobne bude aktivovaná prostredníctvom budúcej softvérovej aktualizácie.

Garmin Venu 2

Náš favorit pre šport

Výhody
 • Vynikajúca výdrž batérie až 11 dní
 • Meranie 200 rôznych športových aktivít
 • Jasný AMOLED displej
 • Presné GPS sledovanie
 • Meranie hladiny kyslíka v krvi
Dostupný u predajcov
alza.sk
tpd.sk

Pri výbere inteligentných hodiniek máme k dispozícii niekoľko modelov vhodných na každodenné použitie. Avšak tí, ktorí majú špecifické požiadavky, napríklad hľadajú zariadenie pre aktívny životný štýl, by mohli nájsť perfektnú voľbu v hodinkách Garmin Venu 2. Sú ideálne pre športovcov a milovníkov pohybu.

Zamerané na šport a pohyb

Garmin Venu 2 sú schopné pracovať až 11 dní na jedno nabitie, čo znamená, že nás nezradia ani pri viacdňových túrach. Navyše sú vhodné pre túry alebo beh v teréne vďaka svojmu presnému GPS systému.

Okrem toho je s nimi možné monitorovať až 200 ďalších športových aktivít. Jasný AMOLED displej umožňuje ľahké čítanie dát aj pri silnom slnku. Taktiež si do hodiniek môžeme uložiť naše obľúbené pesničky a prehrať ich bez potreby telefónu vďaka pomerne silným reproduktorom.

Výdrž a prevádzka

Garmin Venu 2 má nerezovú oceľovú skrinku a silikónový remienok. Je k dispozícii vo dvoch veľkostiach – 45 mm verzia Venu 2 a menšia 40 mm verzia s názvom Venu 2S. Okrem rozdielu vo veľkostiach nie je medzi nimi žiadna iná odlišnosť, iba že menšia veľkosť môže znamenať aj mierne zníženie výdrže batérie.

Samozrejme, hodinky merajú základné zdravotné údaje, ako je tep, úroveň kyslíka v krvi, sledujú spánok a dokonca aj hladinu stresu. Bohužiaľ, nie je možné s nimi volať ani prijímať hovory, pretože im chýba mikrofón.

Xiaomi Watch S1

Výborná voľba pre ekosystém Xiaomi

Výhody
 • Zafírové sklíčko a puzdro z nehrdzavejúcej ocele
 • 117 fitness režimov
 • 24-hodinové meranie srdcovej frekvencie a hladiny kyslíka v krvi
 • AMOLED displej
 • Bluetooth telefonovanie
Dostupný u predajcov
alza.sk
tpd.sk


Xiaomi Watch S1 sú inteligentné hodinky, ktoré sa zameriavajú na elegantný štýl. Vďaka svojmu klasickému vzhľadu ich možno smelo nosiť aj na pracovnom stretnutí, pričom stále poskytujú funkcie smart hodiniek. 

Vážny vzhľad

Ich vzhľad pripomína staré, klasické hodinky. Májú ručne vyrobené puzdro z nehrdzavejúcej ocele – čo je naozaj pozoruhodné – a 1,43″ AMOLED displej so zafírovým sklíčkom. Xiaomi Watch S1 si môžete zvoliť s prémiovým koženým alebo športovejším gumeným remienkom. 

Výdrž a funkcie

Fungujú až 12 dní na jedno nabitie a sú tiež schopné univerzálneho bezdrôtového nabíjania z akejkoľvek bezdrôtovej nabíjačky. Dokážu sledovať 117 rôznych športových aktivít. 24 hodín denne merajú hladinu kyslíka v krvi a pulz. Odosielajú vám zároveň notifikácie ak sa vaše bežné hodnoty výrazne zmenia. Môžete s nimi tiež telefonovať cez Bluetooth, bez toho, aby ste museli vyťahovať mobil z vrecka.

Huawei Watch GT 3 Pro

Elegantná voľba

Výhody
 • Titánový rám a zafírové sklo
 • Až 14 dní prevádzky
 • Vylepšené monitorovanie spánku
 • Nová funkcia EKG
 • Kompatibilné so systémami iOS aj Android
Dostupný u predajcov
alza.sk
andreashop.sk

Pri inteligentných hodinkách si predstavujeme športovejší vzhľad, ale hodinky Huawei Watch GT 3 Pro sa tomuto trendu vymykajú a na trh prichádzajú s mimoriadne štýlovým zariadením.

Športový šik

Hodinky Huawei Watch GT 3 Pro sú štýlové a zároveň športové. Vďaka titánovému rámčeku a zafírovému ciferníku majú skutočne nápadný vzhľad. Dajú sa nosiť aj k obleku, takže nemusíte meniť doplnok na vašom zápästí, keď chcete ísť po pracovnej akcii rovno do posilňovne. 

K dispozícii je aj výber remienkov, čo v prípade týchto hodiniek znamená viac než len rôzne farebné silikónové remienky. Môžete si vybrať z kovových, kožených alebo čiernych fluoroelastomérových remienkov.

Dlhý prevádzkový čas

Huawei Watch GT 3 Pro vydržia na jedno nabitie až 14 dní pri bežnom používaní a až 8 dní pri aktívnejšom používaní. Funkcia rýchleho nabíjania ich nabije na 25 % za 10 minút, ale úplné nabitie trvá len 85 minút. 

Tento model bol vylepšený o vyššiu úroveň senzorov a funkcií na monitorovanie zdravia. EKG zbiera údaje presnejšie vďaka elektródovej technológii a môžete získať informácie o srdcovej frekvencii a fibrilácii predsiení v reálnom čase. Hoci stále nejde o lekársky prístroj, dokáže poskytovať oveľa spoľahlivejšie výsledky. Vďaka meraniu hladiny kyslíka v krvi SpO₂ a technológii monitorovania srdcovej frekvencie HUAWEI TruSeen 5.0+ môžeme kompletne sledovať, čo sa deje v našich žilách.

Fitbit Versa 2

Najpredávanejšie inteligentné hodinky

Výhody
 • 5-dňový prevádzkový čas
 • Meranie hladiny okysličenia krvi
 • Stále zapnutý displej AMOLED
 • Aplikácia Fitbit
Dostupný u predajcov
alza.sk


Fitbit Versa 2 sú inteligentné hodinky so skvelým pomerom ceny a výkonu, ktoré sú ideálne, ak chcete cenovo dostupné hodinky s pokročilými aplikáciami na monitorovanie zdravia.

Jednoduché nosenie

Hodinky majú displej AMOLED s rozmermi 4 × 4 cm, ktorý dokáže pracovať v režime always-on. Fitbit Versa 2 pripomínajú hranaté hodinky Apple Watch a sú k dispozícii v rôznych farbách vrátane čiernej, striebornej a ružovo-zlatej. S hmotnosťou len 41 gramov ide o veľmi ľahké zariadenie.

Čas letí

Na jedno nabitie vydržia až 5 dní v závislosti od toho, či používate napríklad neustále zapnutý displej alebo aplikáciu prehrávača hudby. Ich predchodca Fitbit Versa mal k dispozícii len hudobnú službu Deezer, ale Fitbit Versa 2 je teraz kompatibilný s obľúbenou aplikáciou Spotify. 

Počas spánku merajú srdcovú frekvenciu a frekvenciu dýchania, ako aj kvalitu samotného spánku.

Hodinky sú teoreticky schopné aj NFC platieb, ale táto funkcia zatiaľ nie je u nás podporovaná. Možno ich však použiť na meranie hladiny kyslíka v krvi a srdcovej frekvencie, ako aj na monitorovanie rôznych športových aktivít. Okrem toho rozpoznajú, aká športová aktivita sa vykonáva, bez toho, aby bolo potrebné stlačiť tlačidlo.

Xiaomi Redmi Watch 3

Ďalšie riešenie šetrné k vašej penaženke

Výhody
 • 1,75″ displej AMOLED
 • Stále zapnutý displej
 • Meranie hladiny kyslíka v krvi a 24-hodinová srdcová frekvencia
 • 121 športových režimov
 • Odolnosť voči vode 5 ATM
 • 12 dní prevádzky
Dostupný u predajcov
alza.sk
planeo.sk
tpd.sk

Hodinky Xiaomi Redmi Watch 3 sú najnovšie inteligentné hodinky Xiaomi s mimoriadne dlhou výdržou batérie a zdravotnými funkciami, ktoré konkurujú oveľa drahším modelom.

Zapamätaj si ma

Inteligentné hodinky majú 1,75″ AMOLED displej, ktorý sa môže pochváliť 70 % pomerom displeja k telu hodiniek. Displej dokáže pracovať aj v režime always-on, takže údaje môžete vidieť nepretržite. K dispozícii je v dvoch farbách: čiernej a slonovinovej, a vybrať si môžete aj z radu ďalších farieb remienkov. Remienky sú navyše vybavené inovatívnou pamäťou na zapínanie, čo vám uľahčí nosenie.

Čas prevádzky a funkcie

Hodinky Xiaomi Redmi Watch 3 fungujú na jedno nabitie až 12 dní. Podporujú telefonovanie cez Bluetooth, takže môžete prijímať hovory až do vzdialenosti 10 metrov bez telefónu. 

Podporujú viac ako 120 rôznych tréningových režimov a sú vodotesné do 5 ATM, takže ich môžete nosiť aj pri mokrých športoch. Merajú nám tiež hladinu kyslíka v krvi a monitorujú srdcovú frekvenciu 24 hodín denne a obsahujú aplikáciu na presné monitorovanie spánku.

Dve najčastejšie mylné predstavy

Keďže inteligentné hodinky sú na trhu ešte relatívne novinkou, existuje mnoho falošných predstáv a nedorozumení o nich na internete. Objasnenie týchto mýtov je kľúčové pre to, aby sme sa mohli dostať k hlavnej otázke nášho testu: Ktoré z týchto inteligentných hodiniek by sme si mali kúpiť?

Nie všetky inteligentné hodinky sú vhodné na telefonovanie

Mnohí si kupujú inteligentné hodinky s cieľom nemusieť nosiť smartfón, iba hodinky na zápästí, s ktorými môžu aj telefonovať. S touto myšlienkou však prichádza jedna prekážka: tieto nositeľné zariadenia neboli primárne navrhnuté na telefonovanie.

Hoci sa vývoj jednoznačne uberá týmto smerom, o pár rokov možno až 80 percent zariadení bude schopných tejto funkcie, v súčasnosti to platí len pre máloktoré smart hodinky a väčšinou si vyžadujú vlastnú SIM kartu.

Inteligentné hodinky a inteligentný náramok nie sú to isté

Ďalšia veľká mylná predstava je spojená so zamieňaním inteligentných hodiniek a inteligentných náramkov, pričom tieto dva produkty sa ďaleko od seba líšia. Aj keď existujú isté podobnosti, inteligentné hodinky sú zvyčajne plnohodnotné zariadenia s bohatými funkciami, často schopné dokonca aj telefonovania a s veľkým displejom. Naopak, tvrdenia, ktoré platia pre inteligentné hodinky, zvyčajne neplatia pre inteligentné náramky.

Prístroje, nazývané aj merače aktivity alebo fitness náramky, sa väčšinou odporúčajú pri športe a udržiavaní zdravia, keďže sú väčšinou vhodné len na meranie kalórií, počítanie krokov či meranie tepu. Treba však zdôrazniť, že minimálne tento účel robia mimoriadne dobre.

Amazfit GTS 4 Mini 

Zástupca základnej úrovne

Výhody
 • 15-dňový prevádzkový čas
 • Displej HD AMOLED
 • Odolnosť voči vode 5 ATM
 • 24-hodinové monitorovanie srdcovej frekvencie, SpO₂ a stresu
 • Sledovanie 120 športových aktivít
Dostupný u predajcov
andreashop.sk

Ak si nie ste istí, či naozaj potrebujete inteligentné hodinky, alebo jednoducho nechcete veľa utrácať, Amazfit GTS 4 Mini sú dobrou voľbou na preskúmanie sveta inteligentných hodiniek.

Pestrý výber

Amazfit GTS 4 Mini sú ultratenké a veľmi ľahké inteligentné hodinky. Tvarom kopírujú hranatý dizajn hodiniek Apple Watch a sú tiež vybavené 1,65″ HD AMOLED displejom. Na výber sú štyri rôzne farby, a to nielen remienkov, ale aj puzdier hodiniek.

Nielen elegantné, ale aj športové

Hodinky Amazfit GTS 4 Mini vydržia na jedno nabitie fungovať až 15 dní. Počas celého dňa monitorujú hladinu kyslíka v krvi, srdcovú frekvenciu a úroveň stresu. Dokážu merať 120 rôznych športových aktivít, majú vodotesnosť 5 ATM a  systém určovania polohy pomocou 5 satelitov. Dalo by sa teda povedať, že dokážu takmer všetko, čo drahšie inteligentné hodinky, a to za zlomok ceny.

Čo je dobré vedieť

Apple Watch Ultra

Vrchol ponuky

Výhody
 • 36 hodín výdrže batérie, 60 hodín v režime slabej batérie
 • 49 mm titánové puzdro
 • Jasný displej Retina
 • Plochý predný panel zo zafírového skla
 • Vodotesnosť do 100 m
Dostupný u predajcov
andreashop.sk

Apple Watch Ultra sú najpokročilejšie a najodolnejšie zariadenie od Apple, čo znamená, že sú to jedny z najlepších inteligentných hodiniek na svete. Ak je aj váš životný štýl dosť extrémny a hľadáte hodinky, ktoré vydržia túto zvýšenú záťaž, tieto sú tie pravé.

Neporovnateľné

Hodinky Apple Watch Ultra sú svojím vzhľadom celkom extrémne. Majú 49 mm titánové puzdro, zafírové sklíčko na prednej strane a vždy zapnutý Retina displej s jasom 2000 nitov. Ten poskytuje dvakrát vyšší jas než všetky doterajšie hodinky Apple Watch. 

K dispozícii sú tri rôzne továrenské remienky. Field Strap je ľahký, elastický remienok so zapínaním na suchý zips. Ocean Strap je zase možnosť, vyrobená z fluoroelastomérovej gumy určenej špeciálne na vodné športy.

Čas prevádzky a funkcie

Apple Watch Ultra robia všetko, čo Apple Watch 8, preto radšej vyzdvihneme funkcie, ktoré presahujú rámec modelu 8. Sú vodotesné do hĺbky 100 m, merajú teplotu vody a hĺbku pod hladinou do 40 m. Majú tiež certifikát EN13319, čo je medzinárodne uznávaná norma pre potápačské príslušenstvo. 

Majú tiež 86 decibelovú núdzovú sirénu, ktorú je počuť až zo 180 metrov. Sú vybavené dvojfrekvenčným systémom GPS, takže dokážu zobraziť veľmi presné údaje o polohe kdekoľvek. Pomôže vám s tým aj vylepšený kompas a vďaka prepracovanej aplikácii Exercise môžete oveľa lepšie sledovať svoje športové výkony.

Xiaomi Redmi Watch 2 Lite

Šetrné k vašej penaženke

Výhody
 • 10-dňový prevádzkový čas
 • viac ako 100 režimov fitness
 • Odolnosť voči vode 5 ATM
 • Meranie SpO₂
 • Celodenné monitorovanie srdcovej frekvencie

Xiaomi je známa, dôveryhodná značka a s hodinkami Xiaomi Redmi Watch 2 Lite ponúka použiteľné, kompaktné malé inteligentné hodinky, takmer za pár drobných.

Farebná osobnosť

Hodinky Xiaomi Redmi Watch 2 Lite sú ľahké tenké hodinky s 1,55″ displejom. Na výber sú tri farby rámčeka hodiniek a tri farby remienkov. Hodinky si nebudete musieť vyzliekať, ani keď sa pôjdete osprchovať alebo zaplávať, pretože sú odolné aj voči vode až do 5 ATM. 

Doba prevádzky a funkcie

Hodinky Xiaomi Redmi Watch 2 Lite vydržia na jedno nabitie približne 10 dní. Z hľadiska funkcií im nie je čo vytknúť – dokážu zmerať viac ako sto športových aktivít, ako aj monitorovať hladinu kyslíka v krvi a srdcovú frekvenciu počas celého dňa. 

Sú vybavené čipovou súpravou GNSS, vďaka ktorej získate presnejšie údaje o polohe s väčším výkonom. Podporuje tiež štyri systémy určovania polohy (GPS, GLONASS, Galileo, BDS), takže s týmito hodinkami sa nestratíte.

Aké inteligentné hodinky by som si mal kúpiť?

Operačný systém

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere inteligentných hodiniek je, s akým operačným systémom a akými smartfónmi je daný produkt kompatibilný. Záleží na tom, či používate:

 • Operačný systém Android
 • Operačný systém iOS.

Exkluzívne riešenia

Napríklad tu máme inteligentné hodinky Apple Watch, ktoré nie je možné spárovať so zariadeniami s operačným systémom Android (Samsung, Huawei, Xiaomi, LG, Sony atď.) ale dokážu komunikovať s väčšinou modelov iPhone, najmä s novšími modelmi.

Na druhej strane napríklad hodinky Galaxy Watch od Samsungu, dokážu plnohodnotne komunikovať iba so smartfónmi vlastnej značky a nie s produktmi iných výrobcov Androidu.

Väčšina inteligentných hodiniek podporuje oba operačné systémy

Našťastie väčšina výrobcov konštruuje svoje inteligentné hodinky tak, aby boli schopné komunikovať s rôznymi operačnými systémami. Preto v prípadoch, kde vidíme podporu pre systémy Android aj iOS, môžeme tieto hodinky po nainštalovaní príslušných aplikácií pripojiť napr. k telefónu iPhone 11 rovnako ako aj k Samsung Galaxy S20 alebo Xiaomi Mi 9.

Je dôležité zdôrazniť, že na trhu sa objavuje stále viac inteligentných hodiniek, ktoré už nevyžadujú špecifický typ smartfónu, pretože môžu fungovať ako samostatné zariadenia so svojím vlastným operačným systémom.

Tieto zariadenia zvyčajne dokážu prijímať SIM kartu, a toto ich aj najviac odlišuje od ostatných.

Displej

Pri výbere inteligentných hodiniek je dôležité zohľadniť množstvo faktorov týkajúcich sa ich displejov. Rozdiel robí napríklad typ a veľkosť obrazovky vybraných hodiniek, ale dôležité sú aj vlastnosti ako citlivosť na dotyk a použitá ochrana. Pozrime sa na niektoré kľúčové aspekty!

Typ displeja

Dnes už vo väčšine inteligentných hodiniek nájdeme podobné typy displejov ako v smartfónoch. Navyššiu kvalitu ponúkajú OLED panely, ktoré používajú napríklad hodinky Apple Watch a Samsung Galaxy Watch, no tieto sú často najdrahšie a v lacnejšej kategórii sa s nimi zriedka stretávame.

V prípade lacnejších hodiniek sú bežné displeje typu LCD a AMOLED. Pre bežných používateľov sú aj tieto úplne postačujúce, obzvlášť ak vezmeme do úvahy, že malé panely vo väčšine prípadov zobrazujú len znaky, čísla a menšie ikony.

Veľkosť displeja

Veľkosť je jednou zo vlastností týkajúcich sa displejov inteligentných hodiniek, ktorú je dôležité brať do úvahy pred samotným nákupom. Väčšina zariadení disponuje displejmi s veľkosťou od 1 do 1,5 palca, čo zabezpečuje dostatočne prehľadné zobrazenie obsahu. Je však dôležité, aby sme sa nespoliehali iba na číselné údaje, a skutočne si vyskúšali, či je daná veľkosť pohodlná pre naše potreby, alebo by sme mali uprednostniť väčší displej.

Dotykový displej

Väčšina dnešných inteligentných hodiniek už disponuje dotykovými displejmi, no medzi lacnejšími variantmi stále nájdeme jednoduché zariadenia bez dotyku. Aj tieto sú použiteľné, avšak obetujeme množstvo funkcií – napríklad prijímanie hovorov, ovládanie prehrávača hudby a podobne, ktoré zvyčajne môžeme vykonávať len s použitím nášho telefónu.

Ochrana

Pretože naše inteligentné hodinky nás sprevádzajú vždy, je mimoriadne dôležité, aby ich displeje boli nielen kvalitné, ale aj dostatočne chránené. Apple napríklad vytvoril vlastné ochranné sklá, no mnoho výrobcov využíva osvedčené sklá s ochranným povlakom Gorilla Glass, ktoré sa už osvedčili aj pri smartfónoch. Pri nákupe je dôležité venovať tejto vlastnosti pozornosť, pretože tým zabezpečíme ochranu pred poškriabaním a menšími či väčšími poškodeniami.

Batéria

Všetky inteligentné hodinky sú síce nabíjateľné, no veľmi sa odlišujú v kapacite batérie a výdrži. Produkty, ktoré sa môžu pochváliť cyklami nabíjania len každých 3-4 dní, sa považujú za relatívne solídne, hoci na trhu existujú riešenia aj s výrazne lepším, ale aj horším výkonom. Pri nákupe je preto dôležité zvážiť a vybrať si tie, ktoré najlepšie zodpovedajú nášmu životnému štýlu.

Funkcie

Hoci niektorí výrobcovia chcú vyniknúť jedinečnými funkciami, v súčasnosti existujú štandardy, ktoré sa stali základom toho, čo môžete od kvalitných inteligentných hodiniek očakávať. Ak teda chcete skutočne užitočné nositeľné zariadenie, uistite sa, že máte nasledujúce možnosti:

 • Funkcie súvisiace so športom (počítadlo kalórií a krokov, špeciálne športové režimy, sledovanie tréningu).
 • Možnosti súvisiace so zdravím (monitorovanie srdcovej frekvencie, EKG vyššej úrovne a iné funkcie na mo.nitorovanie zdravia, ako napríklad monitorovanie kyslíka v krvi)
 • Navigačné funkcie, ktoré vám môžu pomôcť s mapami, údajmi o polohe, meraním rýchlosti a vzdialenosti.
 • Monitorovanie spánku, ktoré môže byť užitočné najmä pre tých, ktorí majú tendenciu spať málo alebo zle.
 • NFC pre možnosti, jednoduchej platby pomocou hodiniek.
 • Prehrávač hudby, aby ste mohli počúvať svoje obľúbené skladby počas celého dňa a na cestách.
 • Odosielanie telefónnych hovorov/SMS, či už ich len vidíte, alebo na ne môžete pomocou hodiniek odpovedať.
 • Zabudované aplikácie, ktoré vám môžu uľahčiť každodenný život a tréning.

Notifikácie

Hoci notifikácie na inteligentných hodinkách sú často bežnou funkciou inteligentných hodiniek, stojí za to na ne upozorniť samostatne. Je totiž rozdiel, ktoré notifikácie môžete len zobrazovať a na ktoré aj reagovať priamo pomocou hodiniek.

Niektoré inteligentné hodinky zobrazujú len telefónne hovory alebo SMS správy, iné zobrazujú naše správy a e-maily z aplikácie Messenger, Instagram alebo WhatsApp a niektoré produkty nám dokonca umožňujú okamžite reagovať vo forme hlasových správ a podobne.

Odoľnosť voči prachu a vode

Keďže si svoje inteligentné hodinky, a najmä športové hodinky určené na rôzne aktivity, berieme všade so sebou, odolnosť voči prachu a vode je dôležitým faktorom pri ich výbere.

Väčšina týchto zariadení je takmer bez výnimky odolná voči prachu, ale nie všetky sú odolné voči vode. Týka sa to najmä lacnejších modelov, ale väčšina kvalitnejších výrobkov má zaručenú vodotesnosť do 30 až 50 metrov. Sů teda vhodné nielen na potápanie, ale vydržia aj dážď, umývanie rúk alebo pot.

Dizajn

Hoci sa väčšina inteligentných hodiniek snaží byť z hľadiska dizajnu výrobku jedinečná, existujú všeobecné charakteristiky, ktoré nám umožňujú rozdeliť jednotlivé typy do skupín. Môžeme teda hovoriť o klasických okrúhlych tvaroch, ale aj o modeloch so štvorcovým dizajnom a najmä v prípade športových hodiniek o riešeniach s displejmi, ktoré sú rovnako široké ako remienok.

Pri výbere dizajnu zvážte vlastný vkus aj to, na čo budete výrobok používať. Napríklad tradičné tvary hodiniek sú pri športe často nepohodlné, no riešenia so zaoblenými rohmi sú ideálne na intenzívne cvičenie.

Je tiež dôležité zdôrazniť, že inteligentné hodinky v súčasnosti vyrábajú aj veľké známe značky ako Michael Kors a TAG Heuer. AK je pre vás vzhľad dôležitý, môžete si vybrať z radu naozaj dobre vyzerajúcich kúskov.

Príslušenstvo, riešenia na mieru

Aj keď sú inteligentné hodinky samy o sebe kompletným zariadením, príslušenstvo a možnosti prispôsobenia produktu môžu byť pre mnohých presvedčivým faktorom pri nákupe.

Nabíjací kábel je zvyčajne nevyhnutným príslušenstvom, ale napríklad puzdrá nie sú k dispozícii pre všetky zariadenia, často sa však môžu hodiť. Rovnako ako vymeniteľné remienky sú k dispozícii len pre niektoré modely, hoci môžu výrazne zlepšiť použiteľnosť inteligentných hodiniek, najmä ak nám záleží na ich vzhľade.

Okrem toho je dôležitým príslušenstvom aj to, či si môžete kúpiť ochranný kryt obrazovky pre svoje inteligentné hodinky. Ak zariadenie nemá ochranu obrazovky, môže to byť obzvlášť dôležitý faktor.

Cena

Inteligentné hodinky sa zvyčajne delia na vstupnú, strednú a prémiovú úroveň, čo ovplyvňuje nielen ich vlastnosti, ale aj cenu. Je dôležité zvážiť, na aké účely budeme hodinky používať, aby sme vedeli vybrať správnu kategóriu.

Skúsenejší užívatelia, ktorí hľadajú hodinky na každodenné použitie s pokročilejšími funkciami, by sa mali orientovať na serióznejšie a funkciami bohatšie modely. Pre začiatočníkov, ktorí ešte nemali skúsenosti s inteligentnými hodinkami, môže byť postačujúce zvoliť cenovo dostupnejšie riešenie v rozmedzí 100-130€.