Kuchynský robot: testy & recenzie (2024) – ukážeme vám tie najlepšie na trhu

Naposledy upravené:

Dnes sa ľudia vo všetkých oblastiach života, vrátane kuchyne, snažia zjednodušiť každodenné úlohy. Na tento účel môžeme využiť širokú škálu zariadení, ktoré dokážu proces varenia a pečenia posunúť o niekoľko levelov vyššie a my sme tak nemuseli tráviť v kuchyni príliš veľa času.

Vlajkovou loďou týchto zariadení sú robotické kuchynské spotrebiče, ktoré sú dnes povinnou výbavou každej rodiny, ktorá pravidelne varí a pečie. Pokiaľ ide o konkrétne produkty, je dôležité vedieť, že výber vždy závisí od individuálnych potrieb, ale cenu v tomto prípade naozaj ovplyvňujú funkcie aj kvalita výrobku.

Lacnejšie robotické spotrebiče totiž zvyčajne ponúkajú menej funkcií, zatiaľ čo drahšie modely dokážu vykonávať viac úloh. Pri kúpe ale zďaleka nestačí brať do úvahy len túto skutočnosť. Práve naopak! Ktorý z nich by ste si teda mali vybrať pre svoju domácnosť? Na túto otázku sa pokúsime odpovedať v texte nižšie:

Obsah

Kuchynský robot alebo mixér?

Hneď na začiatku je veľmi dôležité si uvedomiť, že kuchynské roboty nie sú to isté ako mixéry. Mnoho ľudí si tieto dve kategórie výrobkov zamieňa, alebo dokonca používa tieto názvy ako vzájomné synonymá. Medzi týmito dvoma typmi sú ale obrovské rozdiely.

Čo je kuchynský robot?

V prípade robotov, na ktoré sa zameriava aj náš test, hovoríme o oveľa výkonnejšom stroji, skutočne všestrannom kuchynskom pomocníkovi na pečenie a varenie. Zvyčajne majú väčšie miešacie hlavy, nože a veľkú miešaciu misu a dokážu pracovať s mokrými aj suchými prísadami.

Možno ich preto napríklad použiť na miešanie prísad do potravín a so správnou miešacou rukoväťou dokonca aj na miesenie suchého cesta. Je dôležité povedať, že robot môže byť úplnou náhradou za domáci mixér, ale naopak to neplatí.

Čo je mixér?

Mixéry sú zvyčajne menej výkonné ako kuchynské roboty. Majú podstatne menšie nástroje na mixovanie, užšiu mixovaciu nádobu a ako napovedá ich názov, sú naozaj určené skôr na mixovanie. Vždy, keď pečieme alebo varíme je nevyhnutné, aby boli ingrediencie v miske precízne zmiešané s tekutinou. Prístroj si tak musí poradiť so všetkými prísadami, takže na hustejšie hmoty mixér nie je ideálna voľba.

Najlepšie kuchynské roboty podľa nášho názoru

Náš prieskum bol zostavený podľa informácií z týchto zdrojov:

 • naše vlastné testy a skúsenosti;
 • overené recenzie domácich aj svetových zákazníkov;
 • medzinárodné testy a zdroje.

Naším cieľom je objektívne predstaviť našim čitateľom najlepšie kuchynské roboty na súčasnom trhu.

Bosch MUM 55761 – zlatá stredná cesta

Výhody

 • misa z nehrdzavejúcej ocele
 • pulzná funkcia
 • 11 prídavných hláv
 • 7 nastavení rýchlosti
 • planetárny pohyb

Dostupný u predajcov

alza.sk

<

Bosch MUM 55761 je skutočne všestranný a špeciálny kuchynský robot, ktorý sa môže pochváliť úžasným množstvom funkcií a príslušenstva. To umožňuje automatizovať širokú škálu rôznych pracovných procesov a zabezpečuje pečenie a varenie na vysokej úrovni.

Vysoký výkon a odolná konštrukcia

Keďže každý kuchynský robot je investíciou na veľa rokov a častým spoločníkom pri väčšine pracovných postupov, Bosch MUM 55761 je skonštruovaný tak, aby vydržal náročné kuchynské práce. Môže sa pochváliť neuveriteľne odolnou konštrukciou, ktorú podporuje oceľová miešacia misa s objemom takmer 4 litre a planetárne riešenie miešania.

Jeho 900W motor možno ovládať v celkovo siedmich rôznych nastaveniach výkonu. K dispozícii je dokonca aj Turbo pulzný režim, vďaka čomu je skvelou alternatívou pre väčšinu kuchynských pracovných postupov. Štýlovou čerešničkou na torte je veľmi pôsobivý dizajn výrobku!

Obrovský rozsah funkcií

Obrovským plusom kuchynského robota Bosch MUM 55761 je, že okrem kvalitného dizajnu, ktorý by ste od výrobcu očakávali, sa dodáva s neuveriteľným množstvom príslušenstva. V balení nájdete okrem oceľovej mixovacej nádoby aj množstvo doplnkov. Okrem základnej mixovacej lopatky tu nájdete aj hnetacie lopatky, nadstavec na sekanie a smoothie a dokonca aj šľahaciu balónovú metlu.

To však nie je všetko! Výrobok Bosch možno premeniť napríklad na mlynček na mäso a dokáže nahradiť aj odšťavovač. Týmto výrobkom teda môžete nahradiť minimálne 4 – 5 malých a stredne veľkých kuchynských spotrebičov, čo vysvetľuje, prečo je oveľa drahší ako bežný mixér, ktorý dokáže vykonávať nanajvýš jednu prácu.

Mimoriadne široký rozsah použitia

Bohatstvo funkcií predurčuje Bosch MUM 55761 na to, že bude veľmi užitočným doplnkom vašej kuchyne so širokou škálou využitia. Mixér na cesto môžete napríklad použiť na miesenie vynikajúceho cesta, šľahačom v okamihu pripravíte dokonalý vaječný krém a mixovací nadstavec môžete použiť na prípravu chutných ovocných alebo zeleninových smoothies, ktoré nedostanete ani v supermarkete.

Ak hľadáte skutočne multifunkčné príslušenstvo, rukoväť mixéra je dobrou voľbou pre väčšinu úloh spojených s mixovaním, ale ak túžite po super mletom mäse alebo domácej klobáse, tiež vás nesklame. Samozrejme, bude dobrou voľbou aj pre milovníkov domáceho odšťavovania a nesklame ani vtedy, ak budete chcieť napríklad krájať zeleninu.

KitchenAid Artisan 175 – náš dlhoročný favorit

Výhody

 • mixovacie nádoby s objemom 4,8 a 3 litre
 • planetárny systém miešania
 • 18 rôznych farieb
 • 10 nastavení rýchlosti
 • dizajn z nehrdzavejúcej ocele

Dostupný u predajcov

alza.sk

Každá kategória výrobkov má svoju vlastnú prémiovú ligu. V prípade kuchynských robotov je to KitchenAid Artisan 175. Je to robustný, všestranný a odolný spotrebič. Jeho kráľovská červená farba jasne naznačuje, že v kuchyni bude vládnuť.

Mimoriadne robustná konštrukcia

Prvou a najdôležitejšou vlastnosťou kuchynského robota KitchenAid Artisan 175 je jeho robustný dizajn spolu s pútavým, absolútne prémiovým vzhľadom. Nejde o výrobok z východu, ale zo západu, ktorého korene siahajú priamo do Spojených štátov, takže tu nenájdete žiadne lacné a nekvalitné plastové komponenty.

Ide skôr o kov, ktorý výrobca majstrovsky až detailne spracoval a dal si záležať na tom, aby dizajn pôsobil súčasne a zároveň futuristicky. Vďaka množstvu kovových komponentov asi neprekvapí, že stroj váži takmer 11 kilogramov, čo veľa napovedá o jeho kvalite.

Dôkladná kontrola výkonu

Jedným z nedostatkov mnohých kuchynských robotov je to, že hoci dokážu dodať vysoký výkon do mixovacieho ramena, majú obrovský nedostatok regulácie výkonu. Našťastie to nie je prípad mixéra KitchenAid Artisan 175, ktorý má maximálny výkon 300 W a až desať nastavení, pričom všetky sa dajú regulovať pomocou páčky na boku prístroja.

To všetko je mimoriadne jednoduché napriek tomu, že vnútri sa o prenos výkonových stupňov z motora na miešacie rameno starajú masívne prevody. Výrobca pripravil prístroj aj na najintenzívnejšie používanie tým, že jeho súčasťou je nerezová mixovacia nádoba s objemom takmer 5 litrov. Tú možno zakryť priehľadným plastovým vekom, aby nesprávne nastavenie výkonu neohrozilo čistotu kuchyne.

Nechýba vybavenie

Pokiaľ ide o príslušenstvo, KitchenAid Artisan 175 sa v balení dodáva s miešacou lopatkou, lopatkou na hnetenie a balónovou metlou, ktoré možno použiť na spustenie nespočetného množstva procesov pri pečení a varení. Miešacie rameno napríklad uľahčuje miesenie aj toho najhustejšieho a najtvrdšieho cesta, zatiaľ čo šľahacia metla umožňuje vyšľahať naozaj tuhú vaječnú penu za jedinú minútu.

A čo viac, miešacia lopatka sa dá použiť takmer na akúkoľvek úlohu, keď ide o správne premiešanie ingrediencií. A to nie je všetko, pretože ako doplnok si môžete zaobstarať celý rad rôznych nástavcov, ktoré ho premenia napríklad na mlynček na mäso alebo krájač na cestoviny. Tieto doplnky si bohužiaľ musíte kúpiť samostatne, čo si treba pri výbere uvedomiť.

Bosch OptiMUM MUM9A66R00 – Veľký obľúbenec zákazníkov na Amazone

Výhody

 • Opatrený gumovými nožičkami
 • S úložným priestorom na kábel
 • Možnosť nastavenia rýchlosti
 • Chytré rozpoznanie zariadenia
 • Extra veľká misa na miešanie: objem 5,5 l
 • Motor s výkonom 1600 W

Dostupný u predajcov

alza.sk

Nemeckí zákazníci na Amazone milujú mimoriadne robustný a odolný kuchynský robot Bosch OptiMUM MUM9A66R00, ktorý disponuje veľmi silným motorom, takže ani husté cesto mu nerobí problémy. Vďaka svojej priestrannej mise na miešanie je vhodný až pre 3,5 kg miešaného cesta.

Inteligentný senzor pre cesto – bezchybné výsledky 

Prístroj dokáže udržiavať stálu miešaciu rýchlosť, či už má zápasiť s ťažkým cestom alebo s veľkým množstvom. Upozorní, ak nie je konzistencia cesta ideálna, a môže tak poslúžiť ako skutočne profesionálny pomocník.

Vďaka 3D lopatkám získame homogénne cesto v celku, na konci každého miešania alebo hnietenia. Ďalšou výhodou je funkcia inteligentného rozpoznania zariadenia, čo znamená, že robot aplikuje najvyššiu vhodnú rýchlosť podľa používaného príslušenstva a konzistencie cesta.

Skvelý prístroj, najmä ak sa nechceme uspokojiť s ničím iným ako tým najlepším 

Model MUM9A66R00 z radu OptiMUM s výkonným motorom je špeciálne navrhnutý pre väčšie objemy, a preto je najlepšou voľbou pre rodiny či cukrárov, alebo pre tých, ktorí často pečú a zásobujú celú rodinu lahôdkami.

Kenwood KMX 750 – Pre tých, ktorí oceňujú správny pomer ceny a kvality

Výhody

 • Ochrana proti fŕkaniu
 • Voliteľné príslušenstvo
 • Doplnky vhodné do umývačky riadu
 • Funkcia “skladania” pre suflé a peny
 • Nerezová misa s rukoväťou
 • Cukrársky set s K-miešadlom, hákom na cesto a balónovou metlou

Dostupný u predajcov

alza.sk
planeo.sk
tpd.sk
andreashop.sk

Model KMX 750 od overenej značky môže byť naším najproduktívnejším partnerom v kuchyni, či už ide o miešanie, miesenie alebo šľahanie. Vďaka nemu môžeme vytvárať úžasné cukrárske výtvory v dokonalej čistote a bez fŕkania.

Multifunkčné zariadenie za dostupnú cenu s možnosťou výberu príslušenstva 

S 5 litrovou kapacitou Kenwood zariadenia môžeme vytvárať nádherné suflé, jeho špeciálna funkcia „skladania“ umožňuje dôkladné, ale zároveň šetrné miešanie, aby sme dosiahli dostatočne vzdušné, avšak homogénne cesto.

S robotom KMX 750 už nebudú ani krehké dezerty žiadnou výzvou. Navyše, po práci už nemusíme tráviť dlhé minúty čistením kuchynskej linky, o čo sa postará ochrana proti fŕkaniu a praktická plniaca trubica, ktorá umožňuje jednoduché pridávanie surovín.

Inteligentná voľba pre každodenné použitie, s ktorou môže byť príprava lahôdok ešte príjemnejšou činnosťou. 

Klarstein Bella Pico 2G – cenovo výhodné riešenie

Výhody

 • kompaktný dizajn
 • misa na mixovanie s objemom 5 litrov
 • planetárny pohyb
 • pulzná funkcia
 • tichý chod

Dostupný u predajcov

klarstein.sk
electronic-star.skKlarstein Bella Pico 2G je ideálnou voľbou pre tých, ktorí si chcú kúpiť kuchynský robot za prijateľnú cenu, ale napriek tomu očakávajú kvalitné riešenia a jednoduché ovládanie.

Kompaktné rozmery a vynikajúci výkon

Ako sme od spoločnosti Klarstein zvyknutí, Bella Pico 2G ponúka vynikajúcu kvalitu v každom ohľade, pričom jeho rozmery zostávajú kompaktné. To je obzvlášť dobrá správa pre tých, ktorí nemajú v kuchyni veľa miesta, ale napriek tomu radi vo veľkom varia. Napriek malým rozmerom je spotrebič vybavený 5 litrovou mixovacou nádobou.

Dokáže miesiť a mixovať veľké množstvo ingrediencií, preto nie je prekvapením, že výrobca prístroj vybavil 1200 W výkonom, ktorý možno nastaviť na šesť rýchlostí. Jeho veľkou výhodou je pulzná funkcia, ktorá dáva prístroju veľmi všestranný rozsah funkcií, vďaka čomu je vhodný na všetko od šľahania smotany až po miesenie chlebového cesta.

Planetárny systém miešania

Hoci Klarstein Bella Pico 2G nepatrí k najdrahším kuchynským robotom, nemusíte sa báť, že by ste prišli o nejakú pokročilú technológiu. Tú zabezpečuje takzvaný planetárny systém miešania, ktorý umožňuje pohyb miešacích ramien nielen na jednom mieste, ale aj orbitálne v mise, takže môžete dosiahnuť mimoriadne kvalitné výsledky.

Samozrejme, v tejto cenovej kategórii nemôžete očakávať kovovú povrchovú úpravu, ale spoločnosť Klarstein napriek tomu zabezpečila, aby všetky dôležité komponenty, najmä vnútorné časti, ktoré sú vystavené veľkému zaťaženiu, boli vyrobené z pevného kovu. Z hľadiska vzhľadu je dizajn výrobku mimoriadne vydarený. Ten mu dodáva pevný a zároveň efektný vzhľad.

Na hnetenie, miešanie, šľahanie

Pokiaľ ide o funkčnosť, kuchynský robot Klarstein Bella Pico 2G ponúka základné funkcie, ktoré sa od tohto druhu výrobku očakávajú. Hliníkové hnetacie rameno umožňuje prípravu vynikajúceho cesta na chlieb alebo pizzu, zatiaľ čo šľahacia metla z ušľachtilej ocele umožňuje naozaj jednoduché šľahanie vajec, smotany alebo masla.

Najpoužívanejšou časťou výrobku však bude miešacia lopatka, ktorá je ideálna pre stredne husté suroviny, keď potrebujete ingrediencie v mise na pečenie alebo varenie premiešať naozaj dôkladne.

Tempo Kondela Macejko

Výhody

 • Moderný dizajn z ABS plastu
 • 6 farebných variant
 • Jednoduché ovládanie s otočným gombíkom
 • 5-litrová miska a bohaté príslušenstvo
 • Nadmerný výkon 1300 W

Kuchynský robot Macejko nebude zbierať prach ale spoľahlivo asistovať. Keď ste v časovej tiesni, je najvyšší čas vytiahnuť Macejka, a vyčarovať chutné jedlá plné chvály. 

Stvorený pre modernú kuchyňu

Moderná kuchyňa sa vyznačuje minimalizmom a jednoduchosťou, čo je jedna z vlastností kuchynského robota Macejko. Štýlová a pevná konštrukcia z ABS plastu je dodávaná až v 6 rôznych farbách. Dokonale zapadne aj do vášho štýlu. Dizajn však nie je všetko. 

1 gombík = množstvo pokrmov

Žiaden kuchynsky spotrebič by nemal byť španielska dedina. Len s jedným mechanickým gombíkom dokážete nastaviť 6 rýchlostí miešania a pulznú funkciu. Ako docieliť, aby bolo cesto perfektne premiešané bez žiadnych hrudiek?  

Od toho je tu planetárna funkcia, ktorá spôsobuje to, že sa ložisko otáčna jedným smerom a metlička presne opačným. Získate tak dokonale vyšľahané maslo či cesto na chlebík. Chutí lepšie ako zo supermarketu.

Až 5 litrov snehu

Vďaka 5-litrovému objemu misky a 1300 W výkonu sa nemusíte obmedzovať. S pomocou miešacieho háku na redšie cesto a metličky na prípravu snehu či piškótového cesta sa mlsné jazýčky poriadne pooblizujú. Ani omrvinka, ktorú s kuchynským robotom Macejko pripravíte nevyjde nazmar. 

Sencor STM 362 – Základná úroveň

Výhody

 • Ovládanie otáčok
 • Pulzná funkcia
 • Priehľadný kryt proti striekaniu
 • Nákladovo efektívny
 • Praktické príslušenstvo: miešacia metla, klasická metla, hnetač
 • Podstavec so sacími nožičkami
 • Sklopná rukoväť

Dostupný u predajcov

alza.sk

Predstavujeme kuchynského robota Sencor STM 362 ako zástupcu základnej úrovne. Tento cenovo výhodný prístroj ponúka všetky základné funkcie, ktoré môžeme využiť pri miešaní, miesení, šľahaní.

Ideálny pomocník pre prípravu akéhokoľvek cesta 

Na vytvorenie vzdušného, ľahkého cesta nemusíme byť profesionálni cukrári, stačí mať všestranného kuchynského robota a môžeme sa spokojne oprieť, kým pracuje za nás.

S príslušenstvom v podobe metly na šľahanie môžeme získať dokonalé krémy, perfektnú šľahačku, ba dokonca ju použiť aj na prípravu majonézy. Rýchlosť je nastaviteľná v 6 stupňoch, takže určite nájdeme ideálne otáčky v závislosti od spracovávanej suroviny.

Vďaka priehľadnému krytu proti striekaniu môžeme nahliadnuť do procesu prípravy

Vďaka špeciálnemu doplnku môžeme byť neustále informovaní o tom, ako prístroj pracuje. Pomocou tlačidla máme tiež možnosť nastaviť okamžitú maximálnu rýchlosť.

Stojí za povšimnutie!

Philips Viva Collection HR7530/10 – Všestranný partner v kuchyni

Výhody

 • Viac ako 31 funkcií
 • 2,1 l miešacia misa – ideálna pre prípravu menších dávok
 • Disk 2 v 1: krájanie, strúhanie
 • Doplnok pre výrobu hranoliek
 • Kompaktný dizajn, úspora miesta

Dostupný u predajcov

heureka.sk

Tento model od Philipsu vizuálne predstavuje prechod medzi mixérmi a kuchynskými robotmi. Multifunkčné zariadenie, ktoré môže dobre poslúžiť, či už je cieľom miesenie, šľahanie, krájanie, mletie alebo lisovanie.

Komplexné zariadenie s bohatou škálou využitia 

Model Viva Collection HR7530/10 je skvelou voľbou, ak hľadáme kompaktné, úsporné zariadenie, ktoré môže vykonávať množstvo úloh. Vďaka viac ako 31 funkciám uľahčí prácu s miesením, lisovaním, šľahaním, krájaním, strúhaním, aj mletím.

Ide o praktické zariadenie s mnohými doplnkami, vďaka ktorým môžeme vyriešiť prakticky všetky kuchynské procesy. Menšie doplnky môžeme zároveň uložiť do špeciálneho úložného boxu, takže ich skladovanie nevyžaduje žiadne ďalšie miesto.

Čerstvo zomletá káva aj krehké letné koláče, to všetko s týmto všestranným kuchynským robotom

Či už skúšate najnovší recept na koláč alebo si chcete spríjemniť deň čerstvo zomletou kávou na espresso Philips je zariadenie, na ktoré sa môžeme vždy spoľahnúť.

Naši predchádzajúci favoriti

Klarstein Bella Nera – predstavuje základnú úroveň

Výhody

 • 6 rýchlostí, tichý chod
 • miešacia misa s objemom 5,2 l
 • 6 farieb na výber
 • jednoduché čistenie

Dostupný u predajcov

klarstein.sk
electronic-star.skKvalita, účinnosť, elegancia – to sú tri slová, ktoré najlepšie vystihujú kuchynský robot Klarstein Bella Nera, ktorý výrobca zákazníkom ponúka za prekvapivo prijateľnú cenu. Je to skutočný multifunkčný kuchynský pomocník s potenciálom nahradiť niekoľko malých spotrebičov.

Atraktívny dizajn, mixovacia nádoba s objemom 5 l

Väčšina výrobcov kuchynských robotov volí pri dizajne produktov retro alebo futuristický štýl, ale Klarstein Bella Nera bude ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú futuristicky a zároveň moderne vyzerajúci produkt. Robotický stroj má totiž očarujúci dizajn, ktorý sa dá zakúpiť v rôznych odtieňoch, dokonca aj v čiernej farbe.

Nesklame ani z hľadiska výkonu, keďže miešacia misa z nehrdzavejúcej ocele má objem 5 litrov, v ktorej pohodlne a bezpečne spracuje až 2 kilogramy cesta alebo iných prísad. Vďaka tomu je vhodná nielen na príležitostné použitie, ale aj na časté pečenie a každodenné varenie.

Šesť voliteľných úrovní výkonu

Bez ohľadu na to, na čo ho chcete použiť, kuchynský robot Klarstein Bella Nera vám zaručene vždy pomôže s tým čo od neho potrebujete. Dosiahnete to vďaka šiestim voliteľným úrovniam výkonu, ktoré vám umožnia vybrať si ideálnu možnosť pre akýkoľvek postup.

To je pri multifunkčných riešeniach nevyhnutnosť, pretože každý, kto má skúsenosti v kuchyni, vie, že môžete potrebovať nielen inú metličku, ale aj inú rýchlosť napríklad na miesenie koláčového cesta, ako aj na šľahanie bielkov alebo smotany. Našťastie je však výrobok spoločnosti Klarstein ideálnou voľbou pre všetky tieto postupy.

Rýchloupínací systém na jednoduchú výmenu hlavy

Kuchynský robot tak môže urýchliť viacero procesov pri príprave jedla a zároveň vás odbremeniť od veľkej časti záťaže. Môžete ho použiť na miesenie cesta na pizzu s hnetacím hákom, ako mixér s miešacím hákom alebo ako šľahač krémov na zdobenie dezertov s nástavcom na šľahanie.

Pri vytváraní kompletného menu preto budete musieť veľmi často meniť hlavu, čo spoločnosť Klarstein Bella Nera zabezpečila pomocou špeciálneho rýchloupínacieho systému vo vnútri výrobku. Vďaka nemu môžeme miešacie hlavy vymeniť a bezpečne upevniť na stroji jedným pohybom, čo výrazne zjednodušuje prácu.

Sencor STM 635 – Pre tých, ktorí majú radi pomer ceny a kvality

Výhody

 • 10 prídavných hláv
 • 7 nastavení rýchlosti
 • pulzná funkcia
 • 2 voliteľné farby
 • osvetlená miešacia misa

Dostupný u predajcov

alza.sk
planeo.sk

Spoločnosť Sencor, známa svojimi cenovo dostupnými výrobkami, vstupuje do sveta kuchynských robotov s prekvapivo pôsobivým, mierne retro vyzerajúcim zariadením, ktoré sa môže pochváliť úžasnou ponukou príslušenstva a robustnou konštrukciou, vďaka ktorej obstojí aj pri zložitejších prípravách.

Robustný dizajn s LED displejom

Kuchynský spotrebič Sencor STM 787 sa napriek skutočne vynikajúcemu pomeru ceny a výkonu môže pochváliť mimoriadne robustnou konštrukciou s celokovovým krytom, ale aj kovovými prevodmi vo vnútri. To ho predurčuje na to, že ak sa preň rozhodnete, bude vašim verným spoločníkom v kuchyni dlhé roky.

To je vzhľadom na jeho celkom priaznivú cenu dobrá správa a spotrebič si tak veľmi ľahko obľúbite! Na kuchynský robot, Sencor netradične dokonca navrhol LED displej s funkciou odpočítavania a ukazovateľom času prevádzky, pričom výrobca myslel aj na niektoré prekvapivé detaily. Napríklad je tu LED osvetlenie mixovacej nádoby, ale nechýba ani pulzná funkcia.

Pozvoľný štart a optimalizovateľné otáčky

Mnoho kuchynských robotov má nastaviteľnú rýchlosť, ale Sencor STM 787 má niekoľko veľmi zaujímavých doplnkových funkcií. Vďaka patentovanej technológii Sencor Smart Power & Energy, zabezpečuje optimálnu rýchlosť pre konkrétny postup prípravy.

Konkrétne možno rýchlosť nastaviť v ôsmich rýchlostných stupňoch, takže nesklame ani pri pomalých, ale výkonných procesoch, ako je hnetenie, ale ani pri šľahaní vaječných bielkov či mletí mäsa.

Veľmi užitočný je aj pozvoľný štart, čo znamená, že motor nepodáva okamžite maximálny výkon, ale spúšťa sa postupne, čím predchádza problému s vystrekovaním ingrediencií z misy.

Široká škála vybavenia s rôznymi typmi ocele

Okrem funkcií súvisiacich s výkonom patrí kuchynský robot Sencor STM 787 k tomu najlepšiemu, čo sa týka výbavy. Dodáva sa so sadou oceľových misiek, vrátane rôznych objemov – 3 a 4,5 litra ale v sade nájdete aj misu s objemom 1,5 l. Všetky sú samozrejme navrhnuté so stupnicou objemu a zodpovedajúcim krycím vekom.

Prístroj je založený na technológii planetárneho miešania, takže v ňom nájdete mixovacie rameno vhodné na klasické miešanie, šľahanie a hnetenie. Zaujímavosťou je, že mixovacia tyč sa otáča nielen okolo vlastnej osi, ale aj okolo hnacieho hriadeľa, takže vo vnútri oceľovej misy dokáže odviesť úžasne dôkladnú prácu a zaručene premieša celý obsah nádoby na 100 %.

To však nie je všetko, pretože okrem troch mixovacích ramien je k dispozícii napríklad aj nástavec na mletie mäsa, ktorý možno použiť na jemné aj hrubé mletie, a prístroj možno použiť aj ako plničku klobás. Okrem toho balenie obsahuje aj prekvapenia, ako je mixér FLEXI, ktorý je ideálnou voľbou pre jemné krémy.

Aký kuchynský robot si mám kúpiť?

Funkcie, na ktoré si treba dať pozor pred kúpou kuchynského robota

Ak zvažujete kúpu kuchynského robota, je dôležité, aby ste si uvedomili, aké funkcie môže plniť vo vašom každodennom živote, pretože mnoho ľudí nevie, s čím všetkým si vie kuchynský robot poradiť. Preto je dobré byť pred kúpou pripravený!

Na čo sa dá použiť kuchynský robot?

Mixovanie

Na bežné miešania, napríklad keď chcete získať homogénne cesto z odmeraných prísad na koláč.

Šľahanie

Každý kuchynský robot je vybavený hlavicou, ktorá dokáže vyšľahať vajcia alebo šľahačku v správnej kvalite.

Miesenie

Nielen na miešanie mokrých hmôt alebo mokrých prísad, väčšina kuchynských robotov je vynikajúca aj na miesenie suchého cesta, takže sú veľmi užitočným pomocníkom pri všetkých druhoch cesta, napríklad na chlieb alebo pizzu.

Krájanie

Krájanie je špecifická funkcia a nie všetky roboty sú na to vhodné. Ak ale máte správne nástroje, krájanie zeleniny alebo ovocia môže byť rýchle a jednoduché.

Strúhanie

Ani táto funkcia nie je vo svete kuchynských robotov bežná, ale čoraz viac výrobkov dokáže strúhať alebo mlieť, čo znamená, že s prístrojom môžete robiť všetko od strúhanky až po mletie korenia.

Mletie mäsa

Čoraz viac kuchynských robotov je dnes štandardne vybavených nástavcom na mletie mäsa, ktorý je účinnou alternatívou, ak občas potrebujete pomlieť mäso alebo pripraviť domáce klobásy. Viaceré výrobky majú vlastné príslušenstvo aj na ich plnenie.

Lisovanie

Zatiaľ to nie je rozšírené, ale mnohé kuchynské roboty sa dodávajú s nástrojmi, ktoré sú skvelé na lisovanie ovocia a zeleniny, takže si môžete pripraviť napríklad domáce smoothies.

Pri výbere kuchynského robota sú najdôležitejším faktorom vaše vlastné preferencie

Pred kúpou je dôležité zvážiť, kedy a ako často by ste kuchynský robot využívali. Keďže ide o skutočne multifunkčný spotrebič, vo väčšine domácností sa bude používať denne. Je však dôležité zvážiť a zodpovedať nasledujúce otázky:

Ako často pečieme a varíme?

Ak sa do kuchyne dostaneme len raz za dva týždne, zrejme nemá veľký zmysel kupovať kuchynský robot. Ak ale aspoň raz týždenne vo veľkom pečieme, môže nám robot okrem návratnosti investície byť aj veľkým prínosom.

Aká veľká je vaša rodina?

V závislosti od funkcie je kuchynský robot užitočným pomocníkom pre všetkých členov rodiny, prakticky pre všetky vekové kategórie. Pre jednotlivcov je kuchynský robot samozrejme skôr vymoženosťou, ale v domácnosti, kde je pár a niekoľko detí, môže byť potrebný pomerne často.

A to nielen na pečenie alebo varenie, ale aj na prípravu kuchynských pokrmov, smoothies, džúsov a podobne. Z tohto dôvodu sa pri kúpe oplatí pozrieť sa na multifunkčné modely s viacerými doplnkami, ktoré môžu byť veľkým pomocníkom pre väčšie rodiny.

Aká veľká je vaša kuchyňa?

Je rozdiel, do akej veľkej kuchyne chcete robotický spotrebič kúpiť. Hoci samy o sebe nie sú príliš veľké, nájsť pre ne a ich príslušenstvo miesto v malej kuchyni s rozlohou dva alebo tri metre štvorcové môže byť problém. Samozrejme, existujú aj menšie modely, ktoré sú dobrou alternatívou, preto si výber dobre premyslite.

Na čo by sme ho používali?

Pri výbere kuchynského robota je dôležitá otázka, na aké úlohy ho chcete používať. Ak by ste s ním iba mleli mäso, potom môže byť v mnohých prípadoch lepšou alternatívou kúpa špecializovaného zariadenia, ale ak by ste vykonávali viac ako dve úlohy, potom sa oplatí kúpiť kuchynský robot kvôli efektívnosti nákladov a úspore miesta.

Miešacia misa kuchynského robota

Keď sa rozhodnete, že potrebujete kuchynský robot, musíte sa pozrieť na jeho mnohé funkcie. Mimoriadne dôležitá bude v tomto ohľade napríklad miešacia misa, pričom je potrebné zvážiť dve vlastnosti, a to veľkosť a jej materiál!

Veľkosť miešacej misy

Vo všeobecnosti platí, že veľkosť rodiny alebo množstvo pečenia, určuje veľkosť miešacej misy, ktorú budete potrebovať. Je to veľmi dôležitá otázka, pretože tieto zariadenia sú väčšinou navrhnuté tak, že vedia pracovať iba s misou, ktorá je dodávaná od výrobcu. Ak si teda vyberiete príliš malú, môžete neskôr svoje rozhodnutie ľahko oľutovať.

Hoci výrobcovia často dodávajú ku kuchynským robotom miešacie misy s niekoľkými veľkosťami, kvôli vyššie uvedenému problému sa môže oplatiť vždy siahnuť po väčšej, takže modely s objemom 3 až 5 litrov by mali byť pre väčšinu domácností viac než dostatočné. Samozrejme, na trhu sú k dispozícii aj oveľa menšie a väčšie riešenia, ak máte extra potreby.

Materiál miešacej misy

Pokiaľ ide o použitý materiál, mnohí výrobcovia v záujme zníženia nákladov používajú plastové mixovacie misy, ktoré sú lacné, ale bohužiaľ krehké, ťažko sa čistia, ľahko sa zafarbujú a ich životnosť je otázna. Podobné problémy existujú aj v prípade skleneného riadu, ktorý býva krehkejší.

Najlepšou voľbou vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti je preto zvyčajne kúpa kuchynského robota s kovovou alebo nerezovou miešacou misou. Našťastie sa väčšina výrobcov rozhodla pre túto možnosť, pretože ide o prakticky nerozbitné, večné príslušenstvo, ktoré sa zároveň veľmi ľahko čistí – dokonca aj v umývačke riadu.

Výkon kuchynského robota

Z hľadiska výkonu kuchynského robota nie je ani tak rozhodujúce, koľko wattov elektrického motora preň výrobca navrhol, ako to, koľko stupňov a nastavení rýchlosti môžeme ovládať.

Väčšina modelov je zvyčajne schopná 3-5 rýchlostí, ale najmä v prémiovej kategórii sú k dispozícii modely s 8-10 rýchlosťami, ktoré sú samozrejme schopné oveľa dôkladnejšej práce. Tieto rýchlosti sa zvyčajne ovládajú pomocou gombíkov alebo pák.

Okrem toho niektorí výrobcovia ponúkajú špeciálne funkcie, ako napríklad robotické mixéry, ktoré dokážu pulzovať pre lepší celkový efekt, ale aj užitočné funkcie, ako napríklad pomalší štart, čo znamená menšiu šancu na znečistenie kuchyne po každom použití.

Čistenie kuchynského robota

Hoci sú bezúdržbové, jedinou otázkou, ktorú je potrebné pri kuchynských robotoch systematicky riešiť, je čistenie. Táto otázka je dôležitá najmä z dlhodobého hľadiska, pretože v priebehu rokov sa na niektorých prvkoch môže nahromadiť veľa zvyškov potravín, čo môže byť z hygienického hľadiska skutočný problém.

Z tohto dôvodu sa oplatí vziať do úvahy, či príslušné časti zariadenia možno rozobrať a vložiť aj do umývačky riadu. Preto je najlepšie pozrieť sa na modely, ktoré sú z veľkej časti vyrobené z kovu, a to tak z hľadiska vonkajšieho plášťa, ako aj mixovacích hláv a misiek. Tento materiál sa ľahko čistí a možno ho umývať aj v umývačke riadu.

Najdôležitejšie príslušenstvo pre kuchynské roboty

V neposlednom rade je mimoriadne dôležité príslušenstvo, ktoré sa dodáva s kuchynským robotom. Všetky výrobky bez výnimky sa dodávajú s rôznymi mixovacími, hnetacími a šľahacími nožmi, ale od výrobcu a typu výrobku závisí, aké príslušenstvo je v cene.

K dispozícii sú napríklad doplnky, ktoré dokážu kuchynský robot premeniť na mlynček na mäso, mlynček na korenie, mlynček na mak alebo na výrobník cestovín a zmrzliny, krájač, strúhadlo alebo dokonca mixér. Každé z týchto príslušenstiev určuje, koľko zariadení môže robot v kuchyni nahradiť.