vezeték nélküli állóporszívó

Tyčový vysávač: testy & recenzie (2024), predstavíme vám tie najlepšie

Naposledy upravené:

Čoraz viac ľudí tvrdí, že éra tradičných vysávačov sa končí. Nie je to až také prekvapujúce, pretože robotické vysávače si na trhu získavajú čoraz viac fanúšikov. Kvôli praktickosti sa v mnohých domácnostiach objavujú aj bezdrôtové modely tyčových vysávačov.

Obsah

Bezdrôtové tyčové vysávače prinášajú novú revolúciu v upratovaní. Sú pohodlnejšie, jednoduchšie na používanie a pri ich používaní si nemusíte dávať pozor na to či je napájací kábel dostatočne dlhý a či sa nezamotá.

Tento typ vysávača je čoraz populárnejší a vyhľadávanejší, preto sme sa rozhodli zhrnúť, ktoré bezdrôtové tyčové vysávače na súčasnom trhu sú najlepšie. V článku nájdete porovnania jednotlivých typov, ich parametre ako aj odpovede na prípadné otázky.

Najlepšie bezdrôtové stojanové vysávače

Najlepšie bezdrôtové tyčové vysávače sme vyberali podľa týchto vlastností a parametrov:

 • na základe našich vlastných testov a skúseností;
 • podľa dostupných informácií z medzinárodných testov a zdrojov;
 • porovnaním overených recenzií lokálnych aj svetových zákazníkov.

Dyson V15 Detect Absolute

Náš favorit vo vyššej kategórii

Výhody
 • čistenie s podporou laseru
 • LCD displej
 • až 60 minút prevádzky
 • viacero druhov čistiacich hláv v balení
 • tri voliteľné režimy
Dostupné u predajcov
alza.sk
allegro.sk
roboticky-vysavac.sk

Dyson vždy patril k popredným značkám v oblasti bezdrôtových vysávačov a to neplatí len pre model V15 Detect Absolute – najmä ak hľadáme najnovšie technologické a moderné riešenia.

Dôkladné čistenie pomocou laserového svetla.

Jednou z najväčších výhod Dyson V15 Detect Absolute je to, že počas prevádzky senzor premieta nepretržité laserové svetlo na podlahu. To výrazne uľahčí udržiavanie všetkých povrchov v čistote, pretože nielenže lepšie uvidíme zrnká prachu, ale prostredníctvom LCD displeja získame aj priebežnú analýzu absorbovaného obsahu – ako je veľkosť a zloženie častice.

Laser totiž ukazuje aj častice, ktoré nie sú viditeľné voľným okom, a vďaka Dyson Hyperdymium motoru, ktorý dokáže rotovať rýchlosťou 125 000 otáčok za minútu, je zaručené, že pri správnej hĺbkovej čistote sa menšie aj väčšie prachové častice dostanú do zásobníka.

Všestranné využitie pri až 1 hodine prevádzky.

Okrem použitia najmodernejších technológií na dosiahnutie bezchybného čistenia je Dyson V15 Detect Absolute tiež veľmi všestranný v použití. V balení nájdeme viacero typov čistiacich hláv, ktoré mu umožňujú vykonávať upratovanie na každom mieste v dome.

To všetko sprevádzajú tri prevádzkové režimy (Auto, Eco, Boost), jednoduchá údržba, jednoduché vyprázdňovanie nádoby na prach a až 1 hodina prevádzky. Čo sa týka posledného menovaného, ​​samozrejme vedzte, že dostupnosť je ovplyvnená aj zvoleným prevádzkovým režimom, no vďaka vymeniteľnej batérii sa dá zvýšiť aj niekoľkonásobne.

Rowenta X-FORCE Flex (15.60 RH99A1)

Pre veľké byty

Výhody
 • Prevádzková doba 80 minút
 • obrovská nádoba na prach
 • inteligentná detekcia podlahy
 • kĺbová čistiaca hlava
 • digitálny displej
Dostupné u predajcov
homeandcook.sk
alza.sk
roboticky-vysavac.sk

 
Máte veľký byt a doteraz zlyhal každý bezdrôtový vysávač? Potom potrebujete Rowenta X-FORCE Flex 15.60 RH99A1, ktorý bol špeciálne navrhnutý na čistenie väčších domovov.

Obrovský výkon, výdrž batérie a zásobník na prach 

Bezdrôtový vysávač Rowenta patrí medzi najlepších v niekoľkých ohľadoch. Okrem skvelého nasávacieho výkonu bol napríklad vybavený obrovskou 9-článkovou batériou, ktorá dokáže s jediným nabitím vydržať až 80 minút.

Výrobca to ešte podporil takmer 1-litrovým zásobníkom na prach, takže ak chceme, môžeme upratať väčší byt bez jeho vyprázdňovania. Okrem toho Rowenta pridala do balenia aj rôzne univerzálne riešenia a viacero príslušenstva. Nájdeme tu napríklad špeciálnu hlavicu na zvieraciu srsť a dokonca aj hlavicu na umývanie podláh.

Inteligencia a pohodlie v jednom vysávači

Okrem vynikajúceho výkonu ponúka Rowenta X-FORCE Flex 15.60 RH99A1 aj moderné a pohodlné riešenia. Jeho klbová hlavica na vysávanie napríklad umožňuje čistenie pod nábytkom bez toho, aby sme sa museli skláňať.

K tomu dostaneme ešte inteligentný senzor na rozpoznanie povrchu, vďaka ktorému vysávač vždy prispôsobí svoj výkon povrchu, a na ňom nájdeme aj digitálny displej, ktorý okrem zobrazovania množstva užitočných informácií zjednodušuje aj nastavenia.

Samsung Jet 90 Complete

Obľúbenec na medzinárodnom trhu

Výhody
 • 60-minútová prevádzková doba\
 • viacstupňový systém filtrov
 • prenosná stanica
 • vysoký nasávací výkon
 • viacero typov kefiek
Dostupné u predajcov
alza.sk

Samsung je všeobecne známy výrobca, ktorý je tiež prítomný na trhu so svojím vysoko výkonným bezdrôtovým vysávačom. Model Jet 90 Complete navyše medzinárodne patrí k najobľúbenejším a to nie náhodou!

Vysoký výkon, 2-v-1 dizajn 

Samsung Jet 90 Complete upúta pozornosť najmä svojou vysokou výkonnosťou. Počas upratovania dokáže jeho digitálny invertorový motor poskytnúť až 200 W sací výkon, vďaka ktorému dokáže zachytiť aj najmenšie prachové čiastočky z medzier v podlahe alebo hĺbky kobercov.

Viackanálová konštrukcia JetCyclone navyše dokáže ešte viac zvýšiť tento účinok znížením odporu vzduchu, pričom jeho použiteľnosť je vynikajúca. Vďaka 2-v-1 dizajnu môže byť vybavený napríklad teleskopickou rúrkou a v prípade potreby je možné ho dokonca premeniť na ručný vysávač na drobné nečistoty.

V každom bode bytu exceluje 

Vďaka 60-minútovej prevádzkovej dobe a 0,8-litrovému zásobníku na prach je Samsung Jet 90 Complete schopný upratať bežný byt dokonca jedným nabitím. Jeho veľkou výhodou je, že sa osvedčuje vo všetkých miestnostiach, pretože so svojimi príslušenstvami poskytuje najlepší výkon v každom prípade.

Je skvelou voľbou na akomkoľvek tvrdom podlaží a koberci, pričom sa vynikajúco vysporiada aj so zvieracou srsťou. Vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam dokáže odstrániť baktérie a vírusy, čím poskytuje dezinfekčný efekt. Jeho stanica je navyše prenosná, takže ju možno umiestniť, uskladniť alebo nabíjať kdekoľvek v byte.

Sencor SVC 8725GD

Predstavujeme vynikajúci pomer cena-kvalita

Výhody
 • nízka cenová kategória
 • hlava otočiteľná o 180 stupňov
 • až 50-minútová prevádzková doba
 • 0,5-litrový zásobník na prach
 • 3 úrovne výkonu
Dostupné u predajcov
alza.sk
planeo.sk
andreashop.sk

Sencor SVC 8725GD je vhodnou voľbou, ak akceptujete dostupnú cenu a chceli by ste si zakúpiť bezdrôtový vysávač s uspokojivým výkonom, ktorý v niekoľkých hľadiskách dokáže konkurovať drahším modelom.

Výkonný motor BLDC s technológiou HEPA H13 filtračného systému 

Čo sa týka výkonu, Sencor bezdrôtový vysávač určite nezklame. Pre tento účel mu slúži motor BLDC, ktorý dokáže dosiahnuť až 100 tisíc otáčok za minútu a je vybavený tromi úrovňami výkonu. K tomu je pridružená technológia filtračného systému HEPA H13.

Je to mimoriadne dobrá správa pre alergikov alebo rodičov s malými deťmi, pretože vysávač zachytí značnú časť alergénov. To všetko je navyše doplnené dlhým prevádzkovým časom, pretože v závislosti od režimu prevádzky môže Sencor SVC 8725GD pracovať nepretržite až 50 minút.

Množstvo príslušenstva zabezpečuje všestranné využitie 

Napriek nízkej cene je k tomuto bezdrôtovému vysávaču priložené množstvo príslušenstva. To nám umožňuje využiť ho v každom rohu bytu a vďaka otočnej hlave o 180 stupňov môžeme dosiahnuť miesta, ktoré sa predtým zdali nemožné (napr. pod posteľami a skrinkami).

V balení nájdeme napríklad mini motorový kartáč, ktorý je vhodný na zber zvieracej srsti alebo pri čistení auta. Okrem toho sa k výrobku pripája kombinovaný nástavec, mäkký kefkový čistič na poličky a kombinovaný čistič na čalúnenie, ktorý je vždy pripravený premeniť sa na ručný vysávač na drobné nečistoty.

Rowenta RH6737WH

Pre malé byty

Výhody
 • skladateľný dizajn
 • možnosť použitia ako tyčový a ručný vysávač
 • motorový kefový systém
 • čistenie s LED osvetlením
 • 45-minútová prevádzková doba
Dostupné u predajcov
homeandcook.sk
alza.sk
planeo.sk
roboticky-vysavac.sk
andreashop.sk

A bezdrôtový vysávač Rowenta RH6737WH je najmä do menších bytov ideálnou voľbou, ak akceptujete výkonný vysávač, ktorý sa dá použiť aj ako ručný vysávač na drobné nečistoty a je dostupný za prijateľnú cenu.

Všestranný pomocník v domácnosti

Väčšina výhod tohto vysávača je vo svojom dizajne. Jeho ľahká konštrukcia nevyžaduje námahu pri práci a skladateľná rukoväť umožňuje jednoduché uskladnenie v každej situácii, čo je veľmi prospešné aj v menších bytoch. Keďže ide o 2-v-1, Rowenta RH6737WH môže byť veľmi všestranným pomocníkom v každodennom živote. Môžete ho použiť ako bežný vysávač, no ak potrebujete ručný vysávač na drobné nečistoty, ani v tomto ohľade vás nesklame.

Účinné upratovanie až počas 45 minút.

Rowenta, patrí k výrobcom, ktorí využívajú LED osvetlenie pre svoj vysávač. Toto umožňuje spolu so sacím výkonom ešte zvýšiť účinnosť vysávania, pretože aj tie najmenšie prachové čiastočky, ktoré bežne voľným okom nevidno, môžeme vďaka LED osvetleniu ľahko povysávať.

Pri prevádzke tiež nie je výrazne hlučný (maximálna hladina hluku je len 79 dB), a vďaka výkonnému akumulátoru má vysávač dostatočný výkon pre jedno nabitie až 45 minút. To je dostatočný čas na vyčistenie menšieho domu.

Bosch BBHF214G

Výhody
 • vstavaný ručný vysávač
 • nízka hmotnosť (2,4 kg)
 • systém EasyClean (jednoduché vyberanie a čistenie kefiek)
 • jednoduché používanie
 • vynikajúci sací výkon
 • ľahké rozoberanie a skladanie, jednoduché ovládanie
Dostupný u predajcov
alza.sk
planeo.sk
roboticky-vysavac.sk
andreashop.sk

Hľadáte cenovo dostupný bezdrôtový tyčový vysávač, ktorý ponúka vysoký výkon a pri výbere nemusíte robiť kompromisy? V tomto prípade je Bosch BBHF214G zaručene dobrou voľbou, pretože bude skvelým pomocníkom do menších domácností, kde budete potrebovať pravidelne upratovať.

Jednoduchá manipulácia, vysoký čistiaci výkon

Veľkou výhodou tyčového akumulátorového vysávača Bosch BBHF214G s 0,4-litrovou nádobou na prach je jeho mimoriadne jednoduché používanie. S hmotnosťou len dva a pol kilogramu a ergonomickým dizajnom sa dostane prakticky kamkoľvek, pričom jeho špeciálna elektrická kefa je vhodná na čistenie akéhokoľvek povrchu podlahy.

Hoci sa neodporúča na koberce s dlhším vlasom, je skvelý na bežné koberce, dlažbu alebo parkety. Vďaka dvom nastaveniam výkonu, ktoré vysávač ponúka zaručene nájdete tú najlepšiu možnosť pre povrchy vo vašej domácnosti.

Odnímateľný ručný vysávač na omrvinky, ktorý sa ľahko čistí

Rovnako ako pri väčšine akumulátorových tyčových vysávačoch má aj vysávač Bosch BBHF214G veľkú výhodu v tom, že je tyčovým vysávačom aj ručným vysávačom na omrvinky v jednom. Ak chcete použiť druhý z nich, stačí vysunúť malú nádobu a môžete ho vziať rovno do auta alebo na miesta, kam by sa veľký vysávač úplne nezmestil a navyše by sa ťažko prenášal.

Ďalšou veľmi dôležitou pozitívnou vlastnosťou tohto typu vysávača je čistiteľnosť, ktorej spoločnosť Bosch venovala veľkú pozornosť. Nádoba na prach sa dá ľahko vybrať a vyprázdniť, filter sa dá pohodlne umyť a vďaka patentovanému systému EasyClean sa dá kefa ľahko vybrať a odstrániť z nej nečistoty, vlasy, chlpy a pod.

Výdrž batérie až 35 minút, jednoduché skladovanie

Akumulátorový tyčový vysávač Bosch BBHF214G poháňaný 14,4 V batériou ponúka na svoju cenovú kategóriu veľmi dlhú výdrž batérie – až 35 minút nepretržitej prevádzky na jedno nabitie, čo stačí na rýchle vysávanie celej domácnosti. Ak je batéria vybitá, možno ju ľahko dobiť za 4 až 5 hodín.

Vývojári spoločnosti Bosch navyše navrhli výrobok tak, aby bol nielen ergonomický, mimoriadne ľahký, ale aj ľahko skladovateľný. To znamená, že nemusí byť pripevnený na stene a môže stáť samostatne – aj uprostred miestnosti – čo je nielen užitočná vlastnosť z hľadiska používania, ale aj veľká výhoda z hľadiska skladovania

Gorenje SVC216FR

Obľúbený medzi zákazníkmi

Výhody
 • tichý a účinný chod
 • 60-minútová prevádzková doba
 • LED osvetlenie
 • ideálny aj ako ručný vysávač na drobné nečistoty
 • ľahký, no moderný dizajn
Dostupné u predajcov
alza.sk

Na domácom trhu má obzvlášť veľkú obľúbenosť vysávač Gorenje SVC216FR, ktorý si zákazníci cenia hlavne pre jeho neporovnateľne nízku cenu a uspokojivý výkon. Ideálna voľba pre každý typ podlahy.

Ideálna voľba pre každý typ podlahy 

Okrem toho, že Gorenje SVC216FR disponuje dostatočným výkonom, vďaka svojej premenlivej hlavici zvláda čistiť tak koberce, ako aj tvrdé podlahy. Toto všetko je sprevádzané jednoduchou použiteľnosťou a údržbou, ktorá sa prejavuje napríklad aj pri vyprázdňovaní zásobníka na prach. 

Jeho efektivita nespočíva len vo výkone, ale aj v zabudovaných LED svetlách. Pomocou nich vysávač zviditeľní pre nás aj ťažšie viditeľné prachové častice, čo zaručuje, že každý kút a dokonca aj priestory pod nábytkom budú ľahko vyčistené.

Až 60-minútová prevádzková doba na jedno nabitie

Dôvod, prečo si mnohí stále vyberajú bezdrôtový vysávač Gorenje SVC216FR, spočíva hlavne v jeho prevádzkovom čase. Vďaka zabudovanému akumulátoru ho môžete používať až 60 minút na jedno nabitie, a to bez toho, aby sa znižovala jeho sacia sila, takže poskytuje maximálny výkon až do poslednej chvíle.

Výrobca navrhol vysávač s ohľadom na sklápaciu konštrukciu, takže sa zmestí aj do menších bytov. Ľahko sa dá premeniť na ručný vysávač na drobné nečistoty, čo posúva jeho využiteľnosť na ďalšiu úroveň a umožní jeho použitie napríklad pri čistení auta. Okrem toho je vybavený cyklónovým filtrom a prémiovým HEPA filtrom, čo môže byť pre alergikov osobitne veľkou výhodou.

Naši predchádzajúci favoriti

Tieto bezdrôtové vysávače boli našimi obľúbenými v minulých rokoch a stále ich považujeme za vynikajúci výber, ktorý radi odporúčame. Je možné, že už nie sú dostupné u predajcov, ale ak na ne narazíš za dobrú cenu, určite sa na ne pozri!

Dyson V11 Absolute Extra

Výhody
 • Doba prevádzky 60 minút (v úspornom režime až 120 minút)
 • vynikajúca voľba pre alergikov
 • HEPA filter
 • rôzne hlavice na čistenie všetkých povrchov
 • automatická detekcia povrchu
 • vrecko na prach s objemom 0,76 litra
Dostupné u predajcov
tpd.sk
allegro.sk
alza.sk – absolute
tpd.sk – absolute
roboticky-vysavac.sk
andreashop.sk – absolute

Náš súvisiaci test:

Dyson V11 Absolute Extra Pro – Recenzia & Test

Dyson V11 Absolute Extra je výkonný bezdrôtový tyčový vysávač, ktorý ponúka celý rad inteligentných technológií, množstvo príslušenstva a najvyššiu úroveň účinnosti na dôkladné upratovanie vašej domácnosti – bez otravných káblov, ktoré sú bežné pri klasických modeloch.

Bezchybná čistota, automatické rozpoznávanie povrchu

Jednou z najväčších predností tyčového vysávača Dyson V11 Absolute Extra je jeho uzavretý filtračný systém, ktorý je taký účinný, že dokáže absorbovať takmer 100 % nečistôt a alergénov a udržať ich na úrovni 0,3 mikrometra. To všetko podporujú nylonové kefy a mäkké uhlíkové vlákna v hlavici, ktoré z podlahy povysávajú aj tie najmenšie a najjemnejšie prachové častice.

Vďaka zabudovaným snímačom a inteligentnej funkcii DLS dokáže tyčový vysávač Dyson 360-krát za sekundu skontrolovať odpor kefy v prístroji, čo mu umožňuje samoregulovať sací výkon a zabezpečiť tak vždy optimálne a bezchybné upratovanie.

Viacero režimov, veľká kapacita batérie

Aby ste jeho prevádzku vždy vedeli prispôsobiť aktuálnemu stavu prašnosti a nečistôt vašej domácnosti, vysávač Dyson V11 Absolute Extra môžete používať až v troch režimoch. V automatickom režime sa zariadenie vždy bude riadiť podľa svojich senzorov, prispôsobovať sací výkon povrchu a snažiť sa maximalizovať energiu batérie. Režim Eco sa zasa zameriava na maximálnu dobu prevádzky, zatiaľ čo funkcia Boost vyženie výkon na maximum, čo sa môže hodiť pri intenzívnom upratovaní.

Oproti svojmu predchodcovi má Dyson V11 Absolute Extra pokročilú nikel-kobalt-hliníkovú batériu, ktorá nielenže zvyšuje sací výkon, ale zároveň uchováva dostatok energie až na 120 minút nepretržitého upratovania. Výhodou tohto výrobku je, že má LCD displej, ktorý vám poskytuje neustálu spätnú väzbu o prevádzke, výkone a aktuálnom režime, pričom vás dokonca dokáže upozorniť, kedy je potrebné vymeniť filter.

Dobrou správou je, že si môžete dokúpiť náhradnú batériu, takže zatiaľ čo jednu z nich používate na vysávanie, druhú môžete v tom čase nabíjať. Samozrejme, zariadenie sa dá nabíjať aj samostatne pomocou dokovacej stanice s príslušenstvom, ktorú možno pripevniť na stenu, takže ho môžete napájať aj skladovať na jednom mieste.

Výkonné odsávanie, nízka hlučnosť

Vďaka patentovanému motoru Hyperdymium dosahuje akumulátorový tyčový vysávač Dyson V11 Absolute Extra až 125 000 otáčok za minútu, čo z neho robí jeden z najvýkonnejších vysávačov vo svojej triede. To vďaka technológii Radial Root Cyclone, ktorá vytvára takú silnú odstredivú silu, že jej nebudú prekážkou ani tie najodolnejšie nečistoty alebo najhrubší koberec.

To všetko sa okrem špeciálnej filtračnej jednotky a technológií redukcie vibrácií dosahuje pri prekvapivo nízkej hlučnosti. Výrobca okrem iného zabezpečil hygienické vyprázdňovanie nádoby na prach. Vďaka špeciálnemu mechanizmu ho stačí držať nad košom a potom ho jediným stlačením tlačidla vyprázdnime bez toho, aby sme sa dotkli jeho obsahu.

Dyson V8 Absolute

Výhody
 • Množstvo príslušenstva
 • Vysoký sací výkon
 • Tichý chod
 • Rýchle nabíjanie
 • Až 40-minútová prevádzková doba
Dostupné u predajcov
roboticky-vysavac.sk
tpd.sk
andreashop.sk

Ak hľadáte bezdrôtový stojací vysávač z prémiovej kategórie, Dyson V8 Absolute bude vo viacerých ohľadoch dobrým výberom, pretože je charakterizovaný všestranným použitím a vynikajúcim výkonom.

Vysoký výkon a tichý chod 

Dyson V8 Absolute generuje značnú saciu silu vďaka technológii 2 Tier Radial Cyclone a užitočným príslušenstvom, ktoré mu umožňujú účinne zberať častice o veľkosti až 0,3 mikróna. 

Dva režimy čistenia umožňujú prispôsobenie vysávača pre rôzne typy podláh, a to vďaka rôznym kefkovým hlaviciam. Môže tak zvládnuť čistenie prakticky na akomkoľvek mieste v dome. Okrem toho je konštrukcia okolo motora vybavená aerodynamickým odvodom vzduchu, ktorý účinne znižuje turbulencie a tým aj hlučnosť vysávača, čo ho robí mimoriadne tichým počas prevádzky.

Až 40-minútová prevádzková doba na jedno nabitie

Vďaka modernému nikel-mangán-kobaltovému akumulátoru disponuje Dyson V8 Absolute nielen funkciou rýchleho nabíjania, ale aj uspokojivou prevádzkovou dobou. Vďaka rovnomernému spotrebovávaniu energie môžeme s ním, v závislosti od režimu prevádzky, vysávať až 40 minút na jedno nabitie.

Všetko to dopĺňajú dodatočné funkcie, ako je bezdotykové vyprázdňovanie zásobníka na prach – stačí potiahnuť za rukoväť a naberaný odpad sa vysype, nástenná nabíjacia a skladacia dokovacia stanica, či schopnosť zariadenie jednoduchými pohybmi premeniť na ručný vysávač na drobné nečistoty.

Electrolux Pure Q9 (PQ91-ANIMS)

Dobrá voľba pre majiteľov malých domácich zvierat

Výhody
 • tichý chod
 • samočistiaci kartáč
 • upratovanie s LED osvetlením
 • tri úrovne výkonu
 • až 55 minút prevádzkový čas
Dostupné u predajcov
alza.sk
tpd.sk
planeo.sk

Ak hľadáte tichý, no pritom výkonný bezdrôtový vysávač, ktorý by bol ideálnym riešením pre domáce zvieratá, potom sa Electrolux Pure Q9 rýchlo stane užitočným spoločníkom vo vašom byte.

Vysoký výkon a zároveň tichý chod 

Jednou z najväčších výhod Electrolux Pure Q9 voči väčšine bezdrôtových vysávačov je jeho mimoriadna tichosť. Môže byť prevádzkovaný s hlukovou úrovňou len 73 dB, no reálnu hlasitosť a čas prevádzky ovplyvňuje zvolený výkon a režim.

Medzi tromi úrovňami výkonu nájdeme taký, ktorý kombinuje tichý chod s prevádzkovým časom až 55 minút. Z tohto dôvodu, a vzhľadom na jeho účinnosť voči zvieracím chlpom, je tento vysávač veľmi dobrou voľbou pre tých, ktorí majú v byte zvieratko citlivé na hluk.

Účinné čistenie s LED osvetlením 

V súlade s dnešnými trendmi je Electrolux Pure Q9 vybavený hlavicou, ktorá je doplnená samostatným LED osvetlením, čo zjednodušuje zbieranie aj tých najmenších prachových častíc zo zeme. Okrem jeho účinnosti je zariadenie ľahko čistiteľné a disponuje samočistiacimi schopnosťami.

Samotná kefa môže byť jedným stlačením tlačidla vybratá z hlavice a technológia Brush Roll Clean dokáže automaticky odstrániť vlasce z rotujúcej kefy – dokonca aj vo vypnutom stave. Na záver, ale nie v poslednom rade, vysávač od Electroluxu bol navrhnutý tak, aby mohol stáť sám aj bez držiaka alebo opory priamo uprostred miestnosti.

Xiaomi Mijia Wireless Handheld Vacuum Cleaner G10

Naša voľba v strednej triede

Výhody
 • Prevádzková doba 60 minút
 • rýchle nabíjanie
 • vlastný displej
 • funkcia mopovania
 • vysoký sací výkon
Dostupné u predajcov
alza.sk
planeo.sk
tpd.sk

Chceli by ste bezdrôtový vysávač za nízku cenu, ktorý výkonom stále konkuruje väčšine prémiových produktov? Bezdrôtový ručný vysávač Xiaomi Mijia G10 môže byť dobrou voľbou!

Podlahu nielen vysáva, ale aj umýva

Väčšina akumulátorových vysávačov je schopná iba chemického čistenia. Vysávač od Xiaomi má však magnetickú nádržku na vodu, vďaka ktorej získame okrem 125 000 RPM motora, ktorý má výborný sací výkon, aj funkciu mopovania.

Bezdrôtový ručný vysávač Xiaomi Mijia G10 má teda výkonné pozadie, pričom jeho prácu dotvára 12-cyklónový systém separácie prachu, špeciálna podlahová kefa s vysokým krútiacim momentom a dokonca aj smart funkcie.

Na jedno nabitie funguje až hodinu

Okrem čistiaceho výkonu dokáže Xiaomi konkurovať prémiovým výrobcom aj prevádzkovou dobou. Tento bezdrôtový vysávač dokáže na jedno 2,5-hodinové nabitie upratať byt až za 1 hodinu.

To všetko podporuje jeho nízka hmotnosť sotva 4 kilogramy, ktorú sprevádza čistý, príjemne estetický vzhľad. Za povšimnutie stojí aj farebný TFT displej, ktorý uľahčuje používanie a nastavenie, keďže na ňom vidíte zvolený prevádzkový režim, no môžete sledovať aj výšku hladiny prachovej nádoby.

Bezdrôtový tyčový vysávač

Väčšina ľudí s bezdrôtovými tyčovými vysávačmi nemá osobnú skúsenosť a pozná ich len z reklamám a obchodov. Preto považujeme za veľmi dôležité zhrnúť najčastejšie vlastnosti spojené s týmto typom vysávača – pozitíva aj negatíva.

Všeobecné výhody bezdrôtových tyčových vysávačov

 • Vďaka ich bezdrôtovému vyhotoveniu sa pri ich používaní nemusíte trápiť so zamotávajúcimi káblami a môžete ich používať aj na miestach, kde nie je k dispozícii elektrická sieť.
 • Majú mimoriadne jednoduchú konštrukciu výrobku, ktorá sa v podstate skladá zo sacej hlavice, trubice a podlhovastého tela obsahujúceho nádrž, motor a batériu.
 • Vďaka ergonomickému dizajnu zaberajú málo miesta. Zmestia sa aj pod posteľ, do rohov alebo úzkych výklenkov, takže sú obzvlášť dobrou voľbou do menších domácností.
 • Majú nielen ergonomický dizajn, ale sú aj ľahké, vďaka čomu sa oveľa ľahšie čistia.
 • Na trhu sú dostupné aj akumulátorové tyčové vysávače, na ktoré možno nasadiť mopovaciu hlavicu, takže sa dajú použiť na mokré vytieranie a klasické mopovanie.

Všeobecné nevýhody bezdrôtových tyčových vysávačov

 • Hoci bezdrôtová konštrukcia bola spomenutá ako výhoda, v skutočnosti je rovnako dôležité spomenúť ju aj ako nevýhodu, pretože kapacita batérie niektorých modelov je príliš malá. Musia sa preto príliš často nabíjať, majú krátku životnosť batérie a podobne.
 • Keďže sú tyčové vysávače menšie a ergonomickejšie, ani nádoba na prach nie je príliš veľká, čo znamená, že sa musia častejšie vyprázdňovať.
 • Vzhľadom na ich batériovú konštrukciu sú tyčové vysávače schopné výkonu, ktorý je ideálny na podlahy a koberce s krátkym vlasom, ale nie sú najlepšou voľbou na koberce s dlhším vlasom.

Tyčové stojanové vysávače v porovnaní s tradičnými vysávačmi

Keďže väčšina ľudí prechádza z tradičného vysávača na tyčový, je na mieste otázka: Aké sú hlavné rozdiely medzi týmito dvoma typmi vysávačov?

Pozrime sa na tie najdôležitejšie:

Jednoduchosť používania

Tyčový vysávač sa používa oveľa jednoduchšie, nie je potrebné sa pri vysávaní ohýbať, ťahať ťažký stroj a prekračovať káble.

Riešenie batérie

Vďaka batériovej konštrukcii nepotrebujú tyčové stojanové vysávače pri práci priamy zdroj energie, ale to, ako často ich treba nabíjať, závisí od ich výkonu.

Veľkosť nádoby na prach

Nádoba tyčového vysávača je zvyčajne oveľa menšia ako u bežného modelu, preto je logické, že sa musia vyprázdňovať častejšie v porovnaní s bežným vysávačom, ktorý môže mať objem až niekoľko litrov.

Limity sacieho výkonu

Pokiaľ ide o sací výkon, bežné vysávače možno používať na všetkých povrchoch, ale bezdrôtový tyčový vysávač bude účinný len na kobercoch s krátkym vlasom alebo tvrdých podlahových krytinách.

Ľahšie prenášanie

Pretože sú ľahšie, tyčové vysávače sa ľahšie prenášajú, čo je v porovnaní s bežnými vysávačmi mimoriadne zásadná výhoda, najmä v domácnostiach s viac ako jedným poschodím alebo väčšou podlahovou plochou.

Jednoduchšie skladovanie

Ľudia žijúci v menších domácnostiach ľahšie uskladnia tyčové vysávače ako bežné modely, ktoré zaberajú viac miesta.

Sprievodca nákupom tyčového vysávača

Hlučnosť tyčových vysávačov

Úroveň hlučnosti je základným kritériom pred kúpou vysávača, pretože nikto nemá rád príliš hlučné zariadenia. Keďže všetky tyčové akumulátorové vysávače sú napájané z batérie, sú vo všeobecnosti tichšie ako bežné modely, aj keď to často znamená negatívum z hľadiska výkonu.

To, samozrejme, neznamená, že všetky tyčové vysávače pracujú s rovnakou hlučnosťou, existujú tichšie aj hlasnejšie modely, pričom napríklad výrobky s vyšším sacím výkonom dosahujú až 80 dB. Ak hľadáte tichý model, mali by ste si vybrať tie, ktoré pracujú s hlučnosťou 65-70 dB.

Výber tyčového vysávača podľa typu podlahy v domácnosti

Typ tyčového akumulátorového vysávača, ktorý si kúpite, bude do veľkej miery závisieť od podlahy vo vašej domácnosti. Väčšina výrobcov tvrdí, že sú vhodné na všetky typy podláh, čo je v niektorých prípadoch pravda. Je ale dôležité vedieť, že tieto zariadenia bývajú najúčinnejšie na tvrdých podlahách.

Z tohto dôvodu sú tyčové vysávače najvhodnejšie napríklad na čistenie dlaždíc, linolea alebo parkiet. Väčšina z nich nemá problém ani s čistením bežných kobercov. Ak však máte doma veľa kobercov s dlhým vlasom, mali by ste si vybrať modely s najvyššou sacou silou a výkonom, pretože len tie dokážu tieto povrchy udržať čisté.

Mokré mopovanie s tyčovým vysávačom

Rovnako ako pri robotických vysávačoch sa v súčasnosti čoraz častejšie stretávame s modelmi tyčových vysávačov, ktoré dokážu mopovať podlahu na mokro. Je však potrebné zdôrazniť, že táto technológia je ešte stále v začiatkoch. Hoci sa môže zdať, že vysať prach z podlahy a vytrieť ju jedným čistiacim nástrojom ako dobrý nápad nie je to až také jednoduché.

Mokré mopovanie zatiaľ nie je ani dobre domysleným ani dobre fungujúcim riešením. Svojimi výsledkami sa ani trochu nepribližuje tradičnému mopovaniu, takže táto funkcia v súčasnosti nemá veľkú pridanú hodnotu v účinnosti upratovania. Sme si ale istí, že sa to počas najbližších rokov určite zmení!

Hmotnosť tyčového vysávača

Podľa konštrukcie môže byť pre mnohých zrejmé, že tyčové vysávače sú oveľa ľahšie ako bežné vysávače, vďaka čomu sa oveľa ľahšie čistia a oveľa jednoduchšie sa s nimi manipuluje.

Ak je pre vás dôležité, aby ste nemuseli zdvíhať alebo tlačiť ťažký vysávač, pretože ho budú používať deti alebo starší ľudia, väčšina tyčových vysávačov bude dobrou voľbou.  Mnoho z nich váži 3 – 4 kilogramy a ľahko ich zdvihne každý jednou rukou.

Otázka hmotnosti je dôležitá najmä pri viacpodlažných domoch, pretože je rozdiel, či musíte na poschodie vyniesť 10-kilogramový vysávač, alebo ľahký  4-kilový tyčový vysávač. Môže sa to zdať ako zanedbateľná vlastnosť, ale pre mnohých to môže byť dôležitý faktor pri výbere!

Výdrž batérie a problémy s batériou pri tyčových vysávačoch

Keďže akumulátorové tyčové vysávače je možné prevádzkovať iba s batériami, je samozrejme na mieste otázka aká je doba jeho prevádzky, ako aj to ako sa dá nabíjať a ako dlho tento proces trvá.

Celkovo je pri vysávačoch základnej triedy 20 – 30 minút výdrže batérie úplne štandardných, ak chcete viac, 100 – 120 minút, musíte sa pozrieť po drahších modeloch. Čoraz viac výrobcov sa ale v tejto oblasti zlepšuje, takže s výdržou batérie môžeme očakávať veľké zmeny.

Ďalšou dôležitou otázkou je, ako rýchlo sa batéria nabíja? Opäť platí, že na základnej úrovni je zvyčajne potrebných 4-5 hodín, ale na vyššej úrovni sa dá plne nabiť za 2-3 hodiny. Nabíjanie prebieha pomocou doku, ktorý pri väčšine modelov slúži aj ako držiak.

Výkon tyčových vysávačov

Výkon je veľmi dôležitou otázkou aj v prípade bezdrôtových tyčových vysávačov. V tomto bode nie je vždy možné rozlišovať medzi základnými a prémiovými modelmi. Hoci v druhej úrovni sú samozrejme výkonnejšie a rôznorodejšie modely, líši sa od výrobku k výrobku, či je k dispozícii viac rýchlostí alebo či sa model dá len zapnúť a vypnúť, čo znamená, že môže pracovať len na maximálny výkon.

Lepšie tyčové vysávače majú zvyčajne aspoň dve rýchlosti (niektoré modely aj viac), ktoré umožňujú regulovať výkon motora. Pri bežnom vysávaní prachu nie je potrebné používať vysávač na maximálnu rýchlosť, čo je dôležité nielen z hľadiska životnosti, ale má to aj pozitívnejší vplyv na dobu prevádzky.

Tyčové vysávače v kombinácii s ručným vysávačom na omrvinky

Dnes je úplne bežné, nielen v prémiovej kategórii, ale aj na základnej úrovni, že za svoje peniaze dostanete dva vysávače. Tyčový vysávač je zároveň ručným vysávačom na omrvinky. Toto príslušenstvo sa potom zvyčajne jednoducho vycvakne z hlavného zariadenia.

Tieto modely sú mimoriadne výhodné, pretože nielenže za svoje peniaze získate dva výrobky, ale sú aj oveľa výkonnejšie ako samostatné modely a dajú sa použiť v mnohých situáciách – napríklad pri upratovaní auta alebo v detskej izbe.

Uskladnenie tyčových akumulátorových vysávačov

V zásade sú všetky stojanové vysávače navrhnuté tak, aby sa vďaka svojej úzkej konštrukcii zmestili takmer kamkoľvek. Výrobcovia dbajú na to, aby sa väčšina modelov dala ľahko uskladniť.

Jednoduché modely, ktoré nemajú zabudovaný stojan ani samostatný stojan, ale napriek tomu sa dajú ľahko uskladniť, keď sú opreté v rohu alebo v skrini.

Modely, ktoré sa dodávajú s dokovacou stanicou určenou na stenu. Tie zvyčajne uľahčujú nielen nabíjanie, ale aj skladovanie, pretože zavesené na stene napr. v špajzi určite nebudú nikomu prekážať.

Niektorí výrobcovia navrhli robotické vysávače tak, že môžu stáť prakticky samostatne, takže ich môžete pri upratovaní pokojne nechať v strede miestnosti. Pri uskladnení ich môžete umiestniť takmer kdekoľvek v domácnosti, kde máte pár centimetrov štvorcových priestoru.

Filtračný systém tyčového vysávača

Pokiaľ ide o filtre, v prípade stojanových vysávačov zatiaľ nedošlo k žiadnym prevratným inováciám. Niektorí výrobcovia ponúkajú modely s viacerými filtrami, ale vždy by ste mali hľadať vysávač s HEPA filtrom. Bez neho dnes vysávač ani nekupujte.

Dôvodom je, že tieto filtre dokážu zachytiť častice s veľkosťou 0,3 mikrometra, čo znamená, že pre vysávač nie je problém zachytiť alebo zadržať ani peľ alebo prachové častice spôsobujúce astmu. Používanie takéhoto riešenia môže mať skutočne veľký vplyv na čistotu a zdravie vašej domácnosti.

Oplatí sa však pozorne sledovať trh, pretože už existujú modely s umývateľnými filtrami, ktoré zvyčajne uľahčujú dosiahnutie dlhodobo dobrej čistoty podlahy aj kvality vzduchu v domácnosti.

Údržba tyčových vysávačov

Akumulátorové tyčové vysávače nevyžadujú veľkú údržbu a v tomto ohľade sa takmer nelíšia od svojich bežných konkurentov. Samozrejme, vyprázdňovanie nádoby na prach je základnou nevyhnutnosťou, keďže zberná nádoba je menšia, a preto ju treba zvyčajne vyprázdňovať častejšie ako pri bežných vysávačoch. Okrem toho si pozornosť vyžadujú len kefy a filtre.

Kefy v hlavici zbierajú vlasy a nečistoty, ktoré je dôležité pravidelne odstraňovať, hoci existujú modely a technológie, ktoré túto úlohu dokážu výrazne uľahčiť. Okrem toho by sa pri pravidelnom používaní mali filtre vymieňať každé 2 – 3 mesiace a umývateľné typy by sa mali oplachovať vodou aspoň raz za mesiac.