Recenzia na čističku vzduchu Klarstein Tramontana 6 v 1

Pandémia nám jasne ukázala, že naše zdravie môže byť veľmi krehké a je potrebné ho posilňovať a chrániť. Obzvlášť zraniteľné voči väčšine vírusov a baktérií sú naše pľúca.

V súčasnosti sa kvôli smogu a znečistenému prostrediu často ťažko dýcha aj v uliciach malých miest. Mali by sme preto dbať na čistotu vzduchu aj v našich domácnostiach. Pravidelné vetranie izieb nie je riešením a časté upratovanie a utieranie prachu nie je dostačujúce. Preto čoraz viac výrobcov ponúka praktické čističky vzduchu do domácností.

Keďže čistota a kvalita ovzdušia a jej vplyv na naše zdravie je veľmi aktuálnou témou, rozhodli sme sa pozrieť na jednu z dostupných čističiek vzduchu na trhu. Vybrali sme model od spoločnosti Klarstein, ktorý v našom veľkom prieskume čističiek vzduchu zaujal dobrým pomerom ceny a kvality. Pozrime sa, ako sa čistička vzduchu Tramontana 6 v 1 osvedčila v praxi!

Náš test je nezávislý. Zariadenie sme zakúpili na vlastné náklady a nie je sponzorovaný žiadnym výrobcom ani distribútorom.

Čo je čistička vzduchu a ako funguje?


Skôr než sa podrobnejšie zameriame na špecifiká výrobku, pre tých ktorí sa s čističkami vzduchu ešte nikdy nestretli a nevedia čo to je a ako fungujú sme si pripravili krátky súhrn základných informácií.

Vhodné pre pacientov s pľúcnymi ochoreniami, ale nielen pre nich


Čističky vzduchu prinášajú najväčší úžitok predovšetkým ľudom s pľúcnymi ochoreniami. Pacientom s alergiou alebo astmou pomôžu uľaviť od pretrvávajúceho kašľa, nádchy, kýchania alebo svrbenia očí aspoň počas obdobia, ktoré strávia doma či v noci počas spánku.

Vzduch bez prachu, peľu, baktérií a vírusov alebo škodlivých výparov je dôležitý nielen pre ľudí náchylných na ochorenia, ale tiež pre ľudí bez zdravotných problémov. A to najmä v období posledných rokov, kedy nás všetkých zasiahla pandémia.

Čistička vzduchu nám môže pomôcť dýchať čistý vzduch,
ktorý regeneruje pľúca až po dobu 24 hodín denne
.

Ako funguje


Z hľadiska fungovania sú čističky vzduchu založené na veľmi jednoduchom princípe, ale napriek tomu predstavujú veľmi zložitý systém. Čistička nepretržite cirkuluje vzduch vo vašej domácnosti či priestore, v ktorom je umiestnená. Filtre, UV lampy a ostatné súčasti filtrujú škodlivé častice a následne do priestoru poháňajú vyčistený vzduch.

Čistička vzduchu Klarstein Tramontana 6 v 1

Výhody

  • 6 rôznych filtračných funkcií
  • Prietok vzduchu 150 m3 za hodinu
  • Môže sa používať aj ako aróma difuzér
  • Jednoduché ovládanie
  • Vynikajúci pomer ceny a kvality

Dostupné u predajcov

klarstein.sk – oficiálna
electronic-star.sk


Dizajn výrobku a kvalita materiálu

Pri väčšine čističiek vzduchu, ako je napríklad aj Klarstein Tramontana 6 v 1 sú účinnosť čistenia a s ňou spojené funkcie samozrejme najdôležitejšími kritériami pri výbere. Pozornosť sa ale oplatí venovať aj dizajnu výrobku a kvalite materiálu, pretože pre mnohých ľudí sú tieto parametre veľmi dôležitým aspektom pri výbere.

Nenápadný vzhľad

Hoci má človek tendenciu predstaviť si čističku vzduchu so silne futuristickým vzhľadom, spoločnosť Klarstein pre svojich zákazníkov vytvorila dizajn, ktorý jednoznačne môžeme označiť ako decentný.

Napriek decentnému dizajnu vám čistička v miestnosti padne do oka. Je však ťažké odhadnúť na aký účel slúži, pokiaľ ste sa s týmto zariadením dovtedy nestretli. Hodí sa však do akéhokoľvek interiéru.

Čistička Klarstein Tramontana 6 v 1 sa vyznačuje oblými tvarmi a jednoznačnými funkciami. Predný panel so zelenými a červenými svetlami a čiernym ovládacím panelom zaujme na prvý pohľad. No počet tlačidiel, ktorých účel vám bez preštudovania manuálu asi nebude hneď jasný, vás môže skôr zaskočiť.

Použitie materiálov

Hoci spoločnosť Klarstein pravidelne zdôrazňuje nemeckú kvalitu svojich výrobkov, cenou a vzhľadom môže skôr pôsobiť, že pochádza z Ázie. Jeho tlačidlá sú z extrémne tvrdého plastu. Keď sa ale na ne prizrieme bližšie môžeme si miestami všimnúť trochu nepresné lícovanie a spoje.

V celkovom vzhľade, ktorý je pôsobivý ide samozrejme o zanedbateľný problém a ani na chvíľu nepôsobí lacným dojmom. Nejde síce o prémiový výrobok, ale to sme vzhľadom na jeho priaznivú cenu ani neočakávali.

Jeho hlavné časti sú z kvalitného a odolného plastu, takže v tomto smere určite nebudete sklamaní.

Príslušenstvo

Čo sa týka príslušenstva a doplnkov, k čističke vzduchu je dodávané diaľkové ovládanie, vďaka ktorému je jej používanie naozaj pohodlné. Môžete tak prístroj umiestniť aj na miesta, kde nie je v dosahu rúk. Okrem ovládania je súčasťou balenia aj citrónová vôňa, ktorá zabezpečí, že vzduch vo vašej domácnosti bude nielen čistý, ale aj príjemne voňavý so sviežim nádychom citrusov.

K dispozícii je samozrejme aj návod na použitie. Tu však musíme povedať, že je prekvapivo stručný. Okrem informácií, ktoré vás prevedú jeho úvodným zapojením obsahuje len veľmi málo užitočných informácií. Nenájdete v ňom nič o takých základných pokynoch, ako napríklad ako dlho by sa mal používať ozónový generátor, UV lampa či ionizátor.

Na internete je samozrejme dostupných nespočetne veľa odporúčaní, ale väčšina používateľov by si ju asi radšej prečítala v návode na použitie, ktorý je dodávaný spolu s čističkou. Prídavné filtre sa so základným prístrojom nedodávajú. Na slovenskom trhu ich aj spolu s arómami nájdete u rôznych dodávateľov, takže ich môžete v pravidelných intervaloch meniť. Pri bežnom používaní je odporúčané meniť ich každé 3 – 4 mesiace.

Inštalácia

Nedostatočný návod na použitie našťastie Klarstein kompenzuje tým, že nastavenie čističky vzduchu je naozaj jednoduché.

Dodáva sa prakticky, pripravená na použitie, takže stačí len nasadiť správne diely a spustiť ju.

Dodaný návod obsahuje niekoľko graficky znázornených postupov, ktoré vám pomôžu začať. Uvedenie čističky vzduchu do prevádzky je ale natoľko intuitívne, že sme to dokázali aj bez toho.

Po stručnom návode by sme ako ďalšie negatívum spomenuli napájací kábel k čističke. Ten je pomerne krátky, takže ak neplánujete zariadenie umiestniť v blízkosti elektrickej zásuvky bez predlžovacieho kábla sa nezaobídete.

Používanie čističky vzduchu Klarstein Tramontana 6 v 1


Jednoduché ovládanie

Pokiaľ ide o ovládanie, čistička vzduchu Klarstein vsádza na jednoduchosť. Na ovládanie stačí len päť tlačidiel – čiastočne zladených s diaľkovým ovládaním – ktoré umožňujú prístup k širokej škále nastavení a kombinácií funkcií.

Tlačidlo Power, ako z názvu napovedá, slúži na zapnutie a vypnutie, ktoré pri aktívnom automatickom režime spustí čistenie vzduchu prakticky okamžite. K dispozícii sú aj časovače, aby ste čističku nemuseli vypínať, keď potrebujete odísť z domu skôr než sa vyčistí vzduch v celej miestnosti.

Okrem toho čistička ponúka možnosť viacerých časových nastavení, čo je veľmi užitočné v prípade, že nechcete sledovať koľko je už zapnutá, ale len si užívať čerstvý a čistý vzduch. Zariadenie sa dá nastaviť tak, aby sa zastavilo po jednej, dvoch alebo štyroch hodinách od spustenia.

Stupne prúdenia vzduchu

Okrem vyššie spomenutého môžeme nastaviť aj stupeň, na ktorý má zariadenie bežať. Rýchlosť prúdenia vzduchu možno nastaviť na tri stupne. Nízky stupeň je nízka, obzvlášť tichá a nízkoenergetická možnosť, ktorú možno považovať za akýsi úsporný režim. Odporúča sa používať hlavne v noci. Ak máte v rodine astmatika alebo alergika, môže mu výrazne uľahčiť spánok.

Stredný stupeň je ideálnou voľbou na bežné použitie. Má vyšší výkon, takže účinok pocítite rýchlejšie. Zvuk je samozrejme výraznejší a môže byť jemne rušivý pri spánku alebo oddychu, ale je tak akurát napríklad pri sledovaní filmu.

Ak chcete veľmi rýchlo vyčistiť vzduch v miestnosti – napríklad zbaviť sa peľu a rýchlo uľaviť vášmu dýchaniu – mali by ste siahnuť rovno po nastavení High. Ventilátory sa rýchlo roztočia a zariadenie bude vydávať hlasný zvuk. Účinok čistenia však pocítite v priebehu niekoľkých minút.

Je dôležité spomenúť, že nech si vyberiete akékoľvek nastavenie alebo stupeň, na prednej strane prístroja vidíte malé kontrolky zobrazujúce aktuálnu kombináciu. Takže vždy viete, aký program je zapnutý, čo ešte môžete aktivovať a podobne.

Funkcie

Jeho základnú funkciu – čistenie vzduchu – môžete podporiť pomocou rôznych prídavných funkcií. Medzi ne napríklad patrí:

UV sterilizácia

Pri zapnutí funkcie UV sterilizácie sa vo vnútri systému prístroja zapne UV lampa, a to hneď za filtrami vrátane vysokoúčinného HEPA filtra, ktorý okrem toho, že je vymeniteľnou súčasťou, má v dnešnej dobe mimoriadne dôležitú funkciu, pretože vzduch nielen čistí, ale aj dezinfikuje.

Podľa nezávislých meraní aktívne UV žiarenie ničí 97,6 % baktérií a vírusov vo vzduchu, čo je vysoko účinné na udržanie zdravého vnútorného prostredia. Jeho používanie sa odporúča najmä v zimnom a prechodnom období.

Ionizátor

Ionizátor, ktorý je na prístroji označený ako „Anion“, podporuje a zlepšuje UV sterilizáciu. Jeho používanie sa odporúča pravidelne. Nebude však mať žiadne viditeľné alebo hmatateľné výsledky. Tie sú pozorovateľné iba na mikroskopickej úrovni.

Keď je ionizátor zapnutý, vzduch vstupujúci do zariadenia je nabitý zápornými iónmi. Tie viažu prach a anióny vo vzduchu podporujú imunitný systém, čím sa výrazne podporuje vaše zdravie.

Funkcia ozónu

Funkcia ozónu je pravdepodobne najzaujímavejšou funkciou čističky vzduchu Klarstein Tramontana 6 v 1, najmä vzhľadom na cenovú kategóriu generátora ozónu. Po zapnutí sa z domácnosti odstránia biologické nečistoty a organické pachy, ale pri jej používaní treba byť opatrný. Samotný ozón nie je vo vysokých koncentráciách zdraviu prospešný.

Zariadenie pri používaní môže vydávať štipľavý zápach. Nejde však o technickú chybu. Treba preto s touto funkciou zaobchádzať veľmi opatrne a používať ju len niekoľkokrát do roka. V miestnosti by sa v tom čase nemal nikto zdržiavať. Po použití miestnosť vždy vyvetrajte.

Prečo je teda dôležité ozón používať? Pretože má vynikajúci dezinfekčný účinok, takže dokáže vzduch vo vašej domácnosti efektívne zbaviť nečistôt, čo nedokáže obyčajná čistička vzduchu. Preto ak trpíte chronickými ochoreniami, najmä dýchacími problémami odporúča sa používať len príležitostne.

Aroma difuzér

Obrovskou výhodou zariadenia Klarstein je, že sa dá použiť aj ako aróma difuzér, takže nielen vyčistí, ale aj prevonia vašu domácnosť. Výrobok sa štandardne dodáva s príjemnou citrónovou arómou, ktorú viete jednoducho doplniť alebo vymeniť za inú. Bohužiaľ nám sa zatiaľ nepodarilo nájsť iné vône.

Zaujímavosťou je, že ak aktivujete nastavenie ozónu, prístroj okamžite použije aj vôňu. Tým sa potlačia nepríjemné pachy a hoci sa po použití tejto funkcie odporúča vetranie, príjemná citrónová vôňa zostane v miestnosti aj potom, čo je veľmi príjemným plusom.

Naše skúsenosti s používaním Klarstein Tramontana 6 v 1

Po detailnom popise množstva funkcií čističky vzduchu Klarstein Tramontana 6 v 1 prejdime k najdôležitejšej časti nášho testu, a to k našim skúsenostiam s jej používaním. Jeden mesiac používania bohato stačil na to, aby sme spoznali množstvo jej praktických funkcií.

Treba zdôrazniť, že zdraví ľudia si pri používaní čističky všimnú len maličkosti, ktoré vplývajú na ich každodenný život. Z dlhodobého hľadiska sú ale veľmi dôležité pre ich zdravie a čistotu ich domácnosti.

Zníženie množstva peľu v domácnosti

Prvým a najdôležitejším pozitívnym vplyvom zariadenia Klarstein je, že vďaka zabudovanému HEPA filtru významne znižuje množstvo peľu vo vzduchu vo vašej domácnosti. To sa najviac prejaví u tých, ktorí trpia určitým druhom peľovej alergie.

Prístroj nielenže znížil mieru podráždenia, ale po niekoľkých hodinách sa zmiernili aj sprievodné príznaky, ako nádcha, upchatie nosa a kašeľ.

Nezmizli žiaľ úplne – nešlo o sterilnú miestnosť – ale po niekoľkých hodinách sa stali znesiteľnými.

Znížila sa aj hladina pevných častíc

Pľúcni pacienti, astmatici a všeobecne všetci, ktorí sú citliví na pevné častice, môžu čističku vzduchu používať a očakávať významný efekt. Vďaka použitiu ionizátora popri viacvrstvovom filtračnom systéme, zariadenie dokáže zachytiť naozaj veľké množstvo prachu.

Keď slnečné lúče priamo dopadajú cez okno do izby, zvyčajne môžeme vidieť, koľko prachu poletuje po našich domovoch.

S čističkou Klarstein sa po spustení čistenia aspoň na dve hodiny môžeme presvedčiť o koľko sa znížilo množstvo prachu v interiéri.

To má vplyv nielen na zdravie, ale aj na pravidelnosť upratovania a celkovú čistotu. Aj keď mesiac asi nestačil na to, aby sa viditeľne prejavil vplyv napríklad na množstve prachu na policiach.

Účinné odstránenie zápachu

Ak nie ste alergik a nemáte chronické problémy s pľúcami, účinnosť čističky vzduchu si môžete všimnúť podľa toho, či cítite rôzne pachy z varenia alebo bežného fungovania v byte. Ak ju zapnete na maximálnu rýchlosť, dokáže neuveriteľne rýchlo (do hodiny alebo dvoch) úplne odstrániť pachy z varenia.

Čistička je užitočná aj pre rodiny s domácimi zvieratami, ktoré majú tendenciu mať charakteristický zápach. V našom prípade sa výrazne zlepšila kvalita ovzdušia v izbe, kde máme králika. Vzduch v miestnosti bol oveľa sviežejší.

Do akej veľkosti bytu je čistička vhodná?

Čističku vzduchu sme testovali v menších izbách, v byte s rozlohou 70 metrov štvorcových. Výrobca odporúča čističku používať v miestnostiach s rozlohou maximálne 25 metrov štvorcových. My sme si ale všimli, že pri dlhšom používaní sme účinok pocítili nielen v miestnosti, kde bola čistička umiestnená, ale aj vo vzdialenejších izbách.

Samozrejme, závisí to od zvolenej funkcie a výkonu, ale dovolíme si tvrdiť, že pri najvyššom stupni dokáže vyčistiť vzduch v oveľa väčších miestnostiach ako výrobca odporúča. Jej účinnosť však najviac pocítite, keď sa zdržiavate v jej blízkosti.

Náš názor po prvom mesiaci používania

Celkovo môžeme povedať, že Klarstein Tramontana 6 v 1 je jedno z tých zariadení, o ktorom si myslíte, že ho nepotrebujete, ale akonáhle sa stane súčasťou vášho každodenného života, oceníte jeho kvality a uvedomíte si, že by vám chýbalo.

Aj keď používate len jeho základné funkcie, pocítite jeho výhody. Najmä keď sa po niekoľkých hodinách vrátite domov.

Namiesto zatuchnutého a stojaceho vzduchu, ktorý sme predtým dýchali, nás pri každom návrate domov privítal sviežejší, výrazne čistejší vzduch, ktorý bol rozhodne príjemnejší na dýchanie.

Trochu sme sa obávali funkcie ozónu a príliš sme ju nevyužívali, ale aktívne využívame všetky ostatné možnosti, ktoré čistička ponúka a čiastočne pripisujeme zariadeniu aj to, že sme počas mesačného testovacieho obdobia ani raz neochoreli.

Samozrejme, nečakajte prémiovú kvalitu, výrobok spoločnosti Klarstein je zameraný na tých, ktorí hľadajú dobrý pomer ceny a výkonu. V tomto ohľade vás ale rozhodne nesklame. Ak si chcete zaobstarať vašu prvú čističku ovzdušia, Klarstein Tramontana 6 v 1 je rozhodne vynikajúca kúpa, pri ktorej nemusíte robiť takmer žiadne kompromisy.

VýhodyNevýhody
Výrazný účinok čistenia vzduchuPriemerný vzhľad
Výrazná úľava pre alergikov a astmatikovVeľmi hlasná prevádzka pri vyšších stupňoch nastaveniach
Veľa funkcií za prijateľnú cenuDodáva sa len s citrónovou vôňou
Mnoho nastavení 
Môže sa používať aj ako aróma difuzér 
Vynikajúca neutralizácia zápachu 
Jednoduché používanie