Klarstein Vitair Turbo – Test & Recenzia

Naposledy upravené:

Nedávno sme mali možnosť testovať ďalšiu teplovzdušnú fritézu značky Klarstein a tá nám opäť dokázala, že aj zo začiatočníka v kuchyni sa môže stať majster chutí.

Kľúčové vlastnosti

  • Jedna z teplovzdušných fritéz s najlepším pomerom ceny a kvality na trhu
  • Panoramatické sklenené veko, ktoré uľahčuje používanie
  • Užitočný spoločník v kuchyni pre začiatočníkov aj pokročilých používateľov
  • Obrovská fritovacia kapacita, ktorá poslúži aj veľkej rodine
  • Množstvo užitočného príslušenstva na prípravu takmer akéhokoľvek jedla

Dostupné u predajcov

klarstein.sk
electronic-star.sk

Pred pár týždňami, keď sme mohli otestovať teplovzdušnú fritézu Klarstein AeroVital Deluxe sme bez preháňania mali zážitok na celý život. Predtým sme sa odvážili len na prípravu klasických chlebíčkov, ale s touto fritézou sme si trúfli na prípravu poriadneho jedla a dosiahli sme naozaj veľký úspech.

Povzbudení touto skúsenosťou sme sa rozhodli pustiť sa do ďalších tajov varenia a vyskúšať teplovzdušnú fritézu s oveľa komplexnejšími funkciami.

Takto sme prišli k fritéze Klarstein VitAir Turbo, o ktorej sme na internete čítali veľa pozitívnych recenzií. A hoci sme si nemysleli, že prekoná fritézu AeroVital Deluxe, naša skúsenosť ukázala, že sme sa mýlili.

Nechýba príslušenstvo

Na fritéze Klarstein VitAir Turbo nás potešilo najmä to, že je k nej k dispozícii veľké množstvo príslušenstva. To nám pri skôr testovanej fritéze AeroVital Deluxe veľmi chýbalo, keďže k nej nebolo prakticky nič a naozaj nám to prípravu jedál komplikovalo.

K dispozícii je napríklad otočný kôš s valcom, voľne nastaviteľný špíz, vyvýšený grilovací rošt a okrúhla kovová panvica.

K tomu všetkému je tu vnútorný hrniec s obrovskou kapacitou a trochu zvláštne vyzerajúce, ale o to účinnejšie kliešte.

Vďaka všetkým týmto doplnkom môžete prakticky ešte viac rozšíriť využitie teplovzdušnej fritézy, takže je ťažké predstaviť si jedlo, ktoré by ste v nej nemohli pripraviť.

Futuristický dizajn

Z hľadiska dizajnu výrobku pôsobí teplovzdušná fritéza Klarstein VitAir Turbo ako výrobok z ďalekej budúcnosti. Z prednej strany pôsobí dojmom malej mimozemskej vesmírnej lode, ktorá je vďaka svojmu zaoblenému tvaru veľmi príjemná na pohľad.

Je vyrobená z kvalitných materiálov, ale podlhovastá zadná časť pôsobí trochu neohrabane a ťažko sa umiestňuje na úzke kuchynské linky. Toto však hodnotíme ako kompromis, ktorý si výrobca mohol odpustiť.

Nároky na priestor sú značné

Aj keď to z obrázkov a fotografií nemusí byť zrejmé, fritéza zaberá veľa miesta, čo veľmi sťažuje jej umiestnenie v kuchyni, najmä keď je jej vrchné veko otvorené.

Šírka je 44 cm, hĺbka 35 cm a výška 30 cm v zatvorenom stave, ale po otvorení veka si k týmto hodnotám môžete pripočítať ďalších 20 až 25 cm, čo znamená, že ju nemôžete umiestniť tam, kde nie je dostatok miesta na jej otvorenie smerom nahor.

Konečne môžete vidieť priebeh varenia

Jednou z najžiadanejších vlastností používateľov fritézy z hľadiska dizajnu výrobku je veko, ktoré je čiastočne vyrobené zo skla. To je pri takomto výrobku veľmi dôležitá vlastnosť, pretože na pripravované jedlo vidíte po celý čas, keďže vďaka vnútornému osvetleniu ľahko vidíte aktuálny stav pripravovaného jedla.

To môže byť nápomocné nielen vtedy, keď ste vo varení nováčik, ale aj v prípade, keď sa ponáhľate, pretože pohľad na jedlo vám veľa napovie o jeho stave a o tom, v akom štádiu varenia sa nachádza.

Táto maličkosť značne uľahčuje používanie, keďže predtým testovanú fritézu bolo potrebné vždy zastaviť a vytiahnuť kôš rúry, ak sme chceli skontrolovať stav jedla. Tu však všetko vidíme v reálnom čase.

Rozhranie je jednoduché, ale lacné


Čo nás však na fritéze trochu sklamalo, bolo rozhranie. Ide o tlačidlové riešenie, ktoré pôsobilo výrazne lacným, čínskym dojmom, na rozdiel od dizajnu dotykového panela fritézy Klarstein, ktorú sme testovali skôr a jej prevedenie by sme radi videli aj tu.

Namiesto toho však výrobca priniesol nezvyčajný výsledok, ktorý sa tiež na prvý pohľad zdá dosť nelogický, najmä vzhľadom na to, že došlo k zámene znamienka plus a mínus, takže zvyšovať a znižovať čas alebo teplotu môžete len v opačnom smere.

Ovládací panel však nie je príliš komplikovaný a je praktický a prehľadný, ale celkový dojem je problematický, ako sme už spomenuli vyššie.

Otváranie veka je trochu nebezpečné

Hoci nás sklenené veko na fritéze z mnohých dôvodov veľmi potešilo, s jeho ovládaním a manipuláciou sme neboli úplne spokojní. Jeho otváranie je pomerne ťažkopádne, ak bezpečnostná poistka pri otvorení správne nezacvakne. Konštrukcia, ktorá váži minimálne kilogram sa totiž môže ľahko zacvaknúť späť.

Počas testovania sme to zažili niekoľkokrát a mali sme šťastie, že sme na fritéze akurát nemali ruky, pretože naše prsty by cvaknutie takého ťažkého veka naozaj pocítili, nehovoriac o hluku, ktorý ťažké veko môže spôsobiť.

Vonkajšia strana sa veľmi ľahko zahrieva

Aj keď to s dizajnom produktu súvisí len nepriamo, je dôležité upozorniť, že aj keď vonkajší kryt pôsobí celkovo kvalitným dojmom, napriek tomu sa veľmi ľahko prehrieva aj spolu so skleneným vekom.

Zariadenie sa síce ani po celej hodine nepretržitého používania nezahrialo natoľko, aby spôsobilo popáleniny, no dotyk vonkajšieho krytu, najmä skleneného povrchu, bol naozaj nepríjemný.

Dodáva sa pripravený na použitie

Veľkou výhodou teplovzdušnej fritézy Klarstein VitAir Turbo je, že príde prakticky pripravená na okamžité použitie. Stačí ju vybrať z krabice, vybrať príslušenstvo vo vnútri a fritéza je pripravená na použitie.

Praktické skúsenosti

Samozrejme, že si o fritéze spravíte negatívny názor, ak v praxi zlyhá. Pri tomto produkte sa našťastie nič také nestalo a dokázal nás presvedčiť aj počas jeho práce.

Až tak, že sa nám celkovo páčil oveľa viac ako AeroVital Deluxe, pretože odvádza oveľa dôkladnejšiu prácu a jeho možnosti využitia sú oveľa širšie.

Príslušenstvo bude veľmi užitočným spoločníkom v kuchyni

Jej širšie využitie je predovšetkým zásluhou príslušenstva. Pri bežnej fritéze si môžete povedať, že jej využiteľnosť je obmedzená, ale tu dostanete štyri naozaj užitočné doplnky na zvýšenie efektivity.

Košík na grilovanie bol naším favoritom

Keď sme fritézu vybaľovali, netušili sme, na čo využijeme veľkú valcovitú vec, ktorá je najšpeciálnejším príslušenstvom fritézy a o ktorej sme sa neskôr dozvedeli, že sa volá grilovací kôš. Nakoniec sa ale stala naším najobľúbenejším doplnkom z celého príslušenstva.

Ide o valcovité riešenie s mriežkovou konštrukciou, ktoré, bohužiaľ, vzhľadom na jej veľkosť obmedzuje množstvo potravín, ktoré doň môžete vložiť. Nám sa doň ale veľmi pohodlne zmestilo pol kila zemiakov.

Vyskúšali sme to aj s obaľovanými jedlami – ako napríklad obaľované hlávky húb alebo karfiol. Tie sa v tomto príslušenstve ľahko a rovnomerne upiekli, vďaka plynulému otáčaniu, o ktorom si povieme neskôr.

Čo musíme zdôrazniť je, že kovová mriežka sa môže veľmi zahriať. Dokonca ani v kuchynských rukaviciach sme ju nedokázali uchopiť, aby sme ju mohli vybrať. Takže keď sa v nej jedlo uvarilo, museli sme ho nechať niekoľko minút vychladnúť, kým sme ho dokázali vybrať.

Vnútorná nádoba fritézy bude obľúbeným príslušenstvom pre viacčlenné rodiny

Na fritéze Klarstein nás prekvapilo, že sa dá používať bez špeciálneho príslušenstva, pretože prakticky celý vnútorný priestor tvorí nádoba s teflónovým povrchom, ktorá sa okrem toho, že sa ľahko čistí, dá úplne naplniť jedlom.

Bohužiaľ, nemali sme dostatok surovín, aby sme mohli vyskúšať, koľko sa ich tam naraz zmestí, ale keď sme do nej vložili kilo zemiakov, prakticky sa v nádobe stratili. Takže odhadujeme, že na jeden raz sa dá pohodlne uvariť dva až trikrát väčšie množstvo.

Jediným problémom je, že samotná nádoba sa veľmi zahrieva a budete potrebovať nejaké príslušenstvo na vyberanie pripraveného jedla, pretože niekoľko minút nebudete mať šancu sa nádoby ani len dotknúť.

Pomocou grilovacieho roštu sa kapacita zdvojnásobí

Vnútorná kapacita spotrebiča je naozaj obrovská. Nádoba je extrémne hlboká, takže ak na varenie použijete len ju, jedlo sa v nej prakticky stratí. Dobrou správou však je, že v balení sa nachádza grilovací rošt, ktorý okrem iného dokáže tento problém ľahko vyriešiť.

Hoci je primárne určená na grilovanie mäsa a zeleniny, na ktoré sa mimoriadne dobre hodí, vďaka jej vyvýšenej konštrukcii sme ju najčastejšie využili na prípravu dvojnásobného množstva potravín.

Napríklad, kým sa kuracie stehná pripravovali na dne vnútornej nádoby, položili sme na rošt panvicu a pripravili v nej zeleninové hranolčeky či zemiaky, čím sme za pár minút pripravili veľmi rýchly obed alebo večeru.

Okrúhla kovová panvica bude tiež často využívaná

Veľmi sme si obľúbili aj okrúhlu kovovú panvicu, ktorú bola tiež súčasťou príslušenstva fritézy a ktorú sme často používali pri príprave jedál. Bola užitočná najmä vtedy, keď sme chceli v prístroji pripraviť dvojitú porciu mäsa, pretože sme ho mohli vložiť na dno fritézy aj do panvice na grilovacom rošte.

Má dokonca aj ihlice na špízy a na kuracie mäso

Hoci ide o extrémne jednoduché príslušenstvo, predsa len nás dosť prekvapilo, že v balení fritézy sa nachádza aj kovový špíz. Ten sme použili na prípravu skvelých zeleninovo-mäsových špízov, aj keď pôvodne bol zamýšľaný na prípravu grilovaného kurčaťa.

Ten sme bohužiaľ nevyskúšali, pretože sme akurát nemali k dispozícii celé kurča. Predpokladáme ale, že by sa do fritézy zmestilo len veľmi malé kurča, pretože by jednoducho nemalo dostatok miesta na otáčanie.

Napriek tomu sme s ihlicami nemali najmenší problém, aj keď sme museli na špízy nasadiť celé porcie alebo kompletné plátky mäsa, keďže fritéza obsahuje len jeden kus tejto ihlice. V tomto ohľade však nedostatok miesta nebol problém.

Užitočné kliešte na držanie horúcich predmetov

Vyššie sme spomínali, že vnútorné časti fritézy môžu byť extrémne horúce, preto je dobré mať v kuchyni nejakú pomôcku na uchopenie niektorých jej súčastí alebo vyberanie jedál.

V prípade, že ich nemáte, spoločnosť Klarstein sa postarala aj o to. Súčasťou balenia sú aj robustné kovové kliešte, ktoré sa v prípade potreby dajú použiť na uchopenie prakticky akéhokoľvek príslušenstva – s výnimkou grilovacieho koša – a zároveň vám uľahčia vyberanie pripravených jedál.

Príslušenstvo, ktoré je možné zakúpiť

Ak by vám niečo chýbalo, spoločnosť Klarstein ponúka k fritéze VitAir Turbo množstvo ďalšieho príslušenstva.

Podľa nás je ale príslušenstvo, ktoré je súčasťou balenia dostatočné. Vďaka špeciálnej otočnej ihlici pripravíte aj desať špízov naraz, máte k dispozícii kôš na steaky aj špeciálnu grilovaciu mriežku.

Málo prednastavených programov

To, čo trochu sťažilo používanie fritézy je nedostatok prednastavených programov. Tie sú len štyri, takže s väčšinou jedál musíte experimentovať.

Je to trochu obmedzujúce, ale inak sú programy prekvapivo dobré. Napríklad predkalibrované hodnoty na pečenie pizze sú perfektné a s hranolkami pripravenými v grilovacom koši máme len pozitívne skúsenosti.

Vďaka priehľadnému veku môžeme s nastaveniami aj experimentovať, pretože môžeme neustále sledovať vzhľad jedla. To čiastočne kompenzuje málo predprogramovaných možností.

Dovnútra sa zmestí aj malá pizza

Vnútorné rozmery prístroja nemožno prehliadnuť. Nielenže je obrovský zvonku, ale rovnako obrovská je aj vnútorná kapacita. Pohodlne si poradí s niekoľkými kilami zemiakov a kombinácia grilovacieho roštu a nádoby sa dá použiť na prípravu dvojnásobného množstva potravín alebo mäsa a prílohy v jednom.

Vložiť do fritézy celú bagetu nebol žiaden problém, ale najviac sa nám páčilo, že na grilovací rošt s panvicou sa bez problémov zmestila malá pizza.

Klasická rúra sa tak pre nás stala prakticky zbytočnou, pretože vo fritéze sme mohli pripraviť všetko (aj v malom množstve) čo sme dovtedy pripravovali vo veľkej rúre.

S funkciami rozmrazovania, turbo a časovača

Každý, kto si pozorne prezrel fotografie produktu, si všimol, že fritéza Klarstein VitAir Turbo má okrem prednastavených programov a regulácie času a teploty aj niekoľko ďalších tlačidiel.

Patrí medzi ne možnosť zapnutia a vypnutia rotácie ražňa, ale aj rozmrazovanie a turbo režim, z ktorých prvý môže byť naozaj užitočný, keď potrebujete pripraviť práve vytiahnuté potraviny z mrazničky. V turbo režime sme však zmysel nevideli.

Turbo režim by mal jedlo pripraviť o minútu alebo dve skôr, takže ak sa ponáhľate, možno ho využijete. My sme fritézu vo väčšine prípadov používali bez turbo režimu, aby sme dosiahli optimálne výsledky.

K dispozícii je aj funkcia časovača, čo je v podstate akýsi odložený štart, ktorého nastavenie nie je veľmi prehľadné a návod vám bohužiaľ nebude nápomocný pri jeho pochopení. Je ale dôležité spomenúť, že aj táto možnosť tu je, ak ju potrebujete.

Vďaka rozprašovaču oleja na varenie naozaj nepotrebujete takmer žiadny olej

Často kladená otázka o teplovzdušných fritézach, najmä od potenciálnych zákazníkov, znie: Naozaj nie je na prípravu jedla potrebný žiadny olej? Nie je to celkom pravda, ale nie je ho potrebné ani zďaleka toľko ako v bežnej fritéze.

Nám sa v minulosti osvedčil sprejový rozprašovač oleja, preto sme používali aj pri testovaní fritézy VitAir Turbo. Na hranolčeky stačilo 4 – 5 stlačení alebo približne polievková lyžica oleja, aby bolo všetko chutné, zvonka chrumkavé a zvnútra mäkké.

Už žiadny zápach oleja

Z toho vyplýva, že pri používaní fritézy môžete zabudnúť na nepríjemný zápach oleja. Maximálne budete v dome cítiť vôňu jedla, ale nemusíte sa obávať charakteristického olejového zápachu, ktorý sa v dome a na vašom oblečení udrží ešte niekoľko dní potom.

Počas prevádzky nie je vôbec hlučná

Čo nás veľmi potešilo, bolo zistenie, že hoci je samotný prístroj veľmi veľký, počas prevádzky nebol vôbec hlučný. Ventilátor samozrejme vydáva trochu hluku, ale vôbec nie je hlasnejší ako klasická rúra a v skutočnosti má tlmenejšiu hladinu zvuku.

Nemali sme problém s tým, ak sme potrebovali počas jej prevádzky telefonovať a nerušila ani bežnú konverzáciu, takže sme ju mohli zapnúť, aj keď deti spali.

Dokonca aj výstražné zvuky sú znesiteľné

Čo sme považovali za mimoriadne dobré, bol fakt, že aj varovné zvuky boli znesiteľné, takže sa neozývalo nepríjemné pískanie ani hlasné pípanie, keď bolo jedlo pripravené, čo je veľmi príjemné.

Funguje to naozaj?

Ak ste doteraz nepoužívali teplovzdušnú fritézu, často sa asi pýtate: Funguje táto technika naozaj v praxi? V prípade fritézy Klarstein VitAir Turbo si dovolíme tvrdiť, že áno, pretože sme v nej pripravili niekoľko úžasne chutných jedál.

V skutočnosti môžeme teraz s istotou povedať, že v praxi fungovala oveľa lepšie ako AeroVital Deluxe, odvádzala oveľa dôkladnejšiu prácu, pripravila chutnejšie jedlá, pričom sa vďaka panoramatickej hornej priehľadnej časti aj ľahšie používala.

Piekli sme pizzu, mrazené a domáce hranolky, muffiny, kakaové buchty, špíz, obalené a marinované kuracie stehná, sekanú, zeleninu, rybie prsty a výsledky boli bez výnimky skvelé.

A to všetko bez toho, aby sme počas dvojtýždňového testovacieho obdobia museli v kuchyni tráviť neprimerane veľa času.

Zhrnutie

Teplovzdušná fritéza Klarstein VitAir Turbo bola druhým výrobkom spoločnosti Klarstein, ktorý sme mali možnosť vyskúšať a rozhodne môžeme povedať, že v našich očiach posunula varenie bez oleja na úplne novú úroveň.

Nielenže skvele funguje, ale vďaka sklenenému veku a ďalším funkciám je jej používanie oveľa jednoduchšie, prekvapivo ľahko sa s ňou pripravujú chutné jedlá, takže by sme ju určite odporučili tým, ktorí sa doteraz báli dotknúť v kuchyni čohokoľvek iného ako noža na maslo.

Je to ideálny doplnok ak ste typ človeka, ktorý žije zaneprázdneným životným štýlom. Keď chcete večer po dlhom dni rýchlo pripraviť na rodinný stôl chutné a teplé jedlo, fritéza bez problémov zvládne uvariť hlavný chod s prílohou za maximálne 30-40 minút.

Dostupné u predajcov

klarstein.sk
electronic-star.sk

VýhodyNevýhody
Panoramatické sklenené veko na jednoduché používanieVyžaduje zaškolenie na používanie
Množstvo užitočného príslušenstvaOtváranie veka nie je príliš bezpečné
Okamžitý úspech aj pre začiatočníkov v kuchyniMá tendenciu sa veľmi zahrievať
Veľký výkon pečenia
Jednoduché používateľské rozhranie         
Funkcia otáčania na dôkladnejšie pečenie 
Futuristický vzhľad