Xiaomi Mi Smart Air Fryer teplovzdušná frítéza – recenzia

Naposledy upravené:

Značku Xiaomi pravdepodobne netreba predstavovať žiadnemu fanúšikovi mobilných telefónov. Táto značka sa však v posledných rokoch stáva čoraz známejšou aj vďaka svojim rôznym inteligentným zariadeniam pre domácnosť. U nás v redakcii sme veľkými fanúšikmi kuchynských inovácií, preto sme si nemohli nechať ujsť príležitosť bližšie sa pozrieť na fritézu Mi Smart Air Fryer.

Obsah

Mi Smart Air Fryer

Základné vlastnosti

  • kôš na potraviny s objemom 3,5 litra
  • jednoduchá manipulácia
  • nastaviteľná teplota v rozmedzí 40-200 °C
  • možnosť ovládania pomocou smartfónu
  • kompaktné rozmery

Dostupné u predajcov

alza.sk
Planeo.sk

Varenie bez oleja sa stane novým štandardom

Pred niekoľkými rokmi vyhľadávali prípravu jedál bez oleja len tí, ktorí dbali o svoje zdravie. Dnes sa však teplovzdušné fritézy dostávajú do stále väčšieho množstva domácností a používajú sa pri mnohých prípravách jedál. Hoci základná funkcia týchto zariadení je rovnaká, ich výkon, kapacita a špeciálne funkcie sú veľmi odlišné, preto sa oplatí dôkladne sa na ne zamerať a porovnať ich. Z našej redakcie sme vybrali dvojčlennú domácnosť, v ktorej sme túto fritézu podrobili testu.

Základné údaje

Vonkajšie rozmery37 x 29,5 x 34,5 cm
Veľkosť koša19 x 19 x 10,5 cm
Objem koša3,5 l
Príkon1500 W
Teplota ohrevu40-200℃
Príslušenstvomriežka a perforovaný plech na pečenie
Cieľová skupina1-2 členné domácnosti
Funkciepečenie, rozmrazovanie, sušenie, výroba domáceho jogurtu
Špecifické vlastnostiprogram odloženého štartu
Inteligentné funkciemožnosť ovládať pomocou smartfónu

Balenie a vzhľad

Fritéza Xiaomi sa vyznačuje jednoduchosťou v každom ohľade, a to tak v balení, ako aj v dizajne.

Čistý dizajn

Naša fritéza prišla v praktickom, jednoduchom balení a okrem spotrebiča obsahovala len dva stručné manuály v anglickom jazyku. Dve návody o veľkosti strany A4 obsahovali len základné informácie k obsluhe. To však bolo všetko, čo sme potrebovali.

Nebolo potrebné nič montovať, zariadenie sme len zapojili a testovanie prípravy jedla pomocou horúceho vzduchu sa mohlo začať. Balenie, v ktorom bola fritéza sme prezieravo odložili – môže sa predsa zísť, keď si nášho najnovšieho kuchynského pomocníka vďaka jeho kompaktnej veľkosti bez problémov vezmeme na dovolenku alebo na výlet.

Jednoduchosť v dobrom slova zmysle sa odráža aj v čistom dizajne fritézy: žiadne zbytočné tlačidlá, žiadne samoúčelné dizajnové prvky. Zariadenie má tvar kocky so zaoblenými hranami. Svojim lesklým snehobielym povrchom a jediným veľkým čiernym gombíkom môže tak trošku pripomínať neškodného kyklopa.

Čistý vzhľad a moderný, minimalistický tvar sa hodí prakticky do akejkoľvek kuchyne bez toho, aby zaberal príliš veľa miesta. Nehľadajte žiaden ovládací panel ani nič podobné. Okrem malého tlačidla zapínania, ktoré reaguje na dotyk, sa o všetko ostatné postará „kyklopovo oko“, čo je displej, stláčacie a otáčacie tlačidlo v jednom.

Menej je viac

Naše zariadenie má len tri vyberateľné časti: kôš fritézy, plech s otvormi, ktorý sa dá vložiť do koša a grilovací rošt. Kôš má objem 3,5 litra, čo je ideálne pre jednočlennú alebo dvojčlennú domácnosť. Možno ho použiť na prípravu alebo varenie malých porcií alebo pri troške snahy a kreativity aj kompletných jedál.

Perforovaný plech má svoje opodstatnenie, pretože zabezpečuje cirkuláciu vzduchu okolo potravín a pod nimi. Štyri malé silikónové gumičky ho držia na mieste, takže nevypadne, ani keď jedlo vysypete na tanier a kôš otočíte hore nohami. Spočiatku sa nám zdalo, že vyberanie a vkladanie plechu je trochu nepraktické, ale po niekoľkých pokusoch silikónové gumičky dokonale zapadli a manipulácia išla ako po masle.

Pozreli sme sa tiež na grilovací rošt, ktorý slúži na prípravu dvoch jedál zároveň. Nožičky roštu sú pomerne nízke a na základe našich skúseností sa hodia skôr na potraviny nižších rozmerov. Našťastie, sendvič, ktorý sme si takto pripravovali spĺňal tieto kritéria, takže sme vďaka mriežke mohli pripravovať štyri sendviče súčasne. Väčšinou však túto možnosť využijete pri príprave zeleniny alebo mäsa.

Súčasťou balenia nie je žiadne ďalšie príslušenstvo alebo vybavenie, my sme však boli vynaliezaví. Experimentovali sme s miniformou na muffiny, ktorá funguje aj bez perforovaného plechu. Môžete vyskúšať aj malé silikónové formičky na koláčiky, pizzu alebo formičky na čokoládové suflé.

Skúsenosti z praxe

Náš kolega si testovanie skutočne užil. Počas niekoľkých týždňov mal možnosť vyskúšať veľké množstvo jedál a z fritézy vyťahoval prekvapivo dobré jedlá, ako kúzelník z klobúka:

Mi Smart Air Fryer rozhodne spestril prípravu našich jedál. Chceli sme ochutnať všetko čo sa dá pripraviť pomocou teplovzdušnej fritézy.

Keďže sme v testovaní teplovzdušných fritéz nováčikovia, naše začiatky boli trochu ovplyvnené predsudkami. Tie však veľmi rýchlo vystriedal pocit istoty. Zistili sme, že pri tomto type prípravy jedla nemôžeme nič veľmi pokaziť. Neexistujú žiadne stanovené pravidlá, ako dlho čo piecť alebo na aký program to nastaviť. Je veľmi jednoduché zmeniť nastavenie programu v procese prípravy.

Jednoduché zaobchádzanie

Ak je zaobchádzanie s nejakým spotrebičom skutočne jednoduché, tak je to práve teplovzdušná fritéza od Xiaomi. Vďaka zjednodušenému dizajnu sa používa naozaj ľahko a jediné tlačidlo, ktoré slúži ako displej, viete okamžite bez problémov ovládať.

Otáčaním tlačidla si môžete vybrať z predpripravených programov alebo nastaviť teplotu a trvanie podľa vlastných preferencií, čo prináša veľa kombinácií. Môžete si tiež naplánovať odložený štart, či nastaviť množstvo jedla v koši, čomu vie fritéza prispôsobiť požadovaný program.

Tyrkysové písmená na tmavom pozadí na displeji sú ľahko čitateľné. Jedinou nevýhodou je, že názvy programov sú v angličtine. Nemusíte sa však kvôli tomu začať učiť po anglicky. Názvy programov sú jednoduché a okrem nich vám zariadenie oznámi len to, že je potrebné zatriasť košom uprostred cyklu alebo že je jedlo hotové. Ovládanie je natoľko ľahké, že aj deti či starší ľudia si s ním určite rýchlo a bez problémov poradia.

Inteligentné zariadenie

Keďže ide o značku Xiaomi nie je určite prekvapením, že fritéza je kompatibilná aj s inými inteligentnými Xiaomi zariadeniami. Fritéza hneď po zapnutí vyhľadá wifi signál a na pripojenie a ovládanie vám stačí už len stiahnuť aplikáciu Mi Home do vášho smartfónu. Ak už v domácnosti nejaké zariadenie značky Xiaomi máte a aplikáciu už používate, stačí ak si pridáte toto nové zariadenie do aplikácie Mi Home.

Po spárovaní zariadení sme mohli na diaľku fritézu ovládať telefónom či tabletom, čo bolo síce zábavné, ale nemalo pre nás veľkú pridanú hodnotu. Čo naopak pridanú hodnotu malo, bolo množstvo receptov v aplikácii. Hoci sú uvedené neorganizovane, boli skvelým zdrojom inšpirácie. Napriek tomu, že sú recepty k dispozícii len v angličtine, podrobné fotografie, ktoré prípravu zachytávajú krok po kroku a dopĺňajú popisy, sú mimoriadne užitočné pre začiatočníkov aj pokročilých používateľov.

Dobrý kuchynský pomocník

Fritéza Xiaomi je naozaj praktická, predpripravené programy fungujú dobre. Čo však až tak dobre nefunguje je cirkulácia vo vnútri prístroja. Tá nie je dokonale rovnomerná, čo spôsobuje, že prístroj pečie po okrajoch trochu menej, takže napríklad pri koláčoch je naozaj potrebné jedlo aspoň raz otočiť a zmeniť polohu formy. Našťastie výrobcovia mysleli aj na tieto prípady – zariadenie zapípa a napíše, keď je čas na otočenie.

V tomto ohľade je fritéza Xiaomi naozaj dobrým pomocníkom – spraví väčšinu práce za vás a zbytočne vás neobťažuje. Dá vám vedieť, keď program skončí a pre istotu vám to po niekoľkých minútach pripomenie. Zabudované zvukové signály sú príjemné, nie sú príliš prenikavé a hlasitosť je optimálna. Samotná hlasitosť prevádzky je porovnateľná s hlasitosťou bežného digestora (približne 60 dB v závislosti od teploty).

Čistenie a údržba

Fritéza Mi Air Fryer sa osvedčila aj ako zariadenie, ktoré sa dobre čistí a udržiava. Lesklý snehobiely obal našťastie nie je vôbec náchylný na poškodenie a znečistenie. Aj po intenzívnom používaní stále pôsobí čistým dojmom a dá sa ľahko očistiť od prachu a iných nečistôt jednoduchým utretím. Prácu uľahčuje aj nepriľnavá povrchová úprava vnútorného priestoru, ktorá si po ručnom umývaní vyžaduje nanajvýš dodatočné utretie, aby sa zabezpečilo sušenie bez odkvapkávania. Plech s košom a stojan na pečenie môžete samozrejme vložiť aj do umývačky riadu. Zariadenie nezachytáva pachy z pripravovaných jedál, takže môžete pokojne piecť rôzne pokrmy jeden po druhom a nemusíte sa obávať, že by sladké jedlá mali príchuť mäsa.

Treba však spomenúť, že fritéza do určitej miery zahrieva svoje okolie. Zo zariadenia vychádza vzduch zo spodnej časti na oboch stranách a v strede vzadu. Preto je dobré pri jeho používaní dbať na to, aby ste v jeho bezprostrednej blízkosti neskladovali napríklad maslo – ak nechcete, aby mierne zmäklo.

S čím sme mali trochu problém, bolo nasadzovanie koša do fritézy. Všetko ide skutočne hladko, stačí len jednoduchým pohybom palca vysunúť kôš. Ak ho však vyberiete počas ohrievania, program sa automaticky pozastaví. Na jeho nasadenie späť sú väčšinou potrebné obe ruky, pričom košom treba trochu pohýbať dopredu a dozadu, aby správne zapadol a zatvoril sa.

Príjemná štruktúra, bohatá chuť

Hoci vzhľad a manipulácia so zariadením nie sú zanedbateľné, najviac nás zaujímalo, ako bude vyzerať a chutiť pripravené jedlo. Po podrobnom teste fritézy Mi Smart sme si všimli hneď niekoľko zaujímavostí. Ako veľkí milovníci zeleniny sme vždy bojovali s tým, ako dosiahnuť, aby mala pečená zelenina zvonku peknú farbu a zároveň sa vnútri nerozpadala a nebola príliš mäkká. Takáto štruktúra sa bežnými metódami v rúre alebo na panvici nikdy nedala dosiahnuť.

Pomocou teplovzdušnej fritézy sme pripravili ružičky karfiolu, cukety aj huby s fantastickou štruktúrou a bohatou chuťou bez toho, aby sme museli vymýšľať komplikované postupy. S mäsom to nebolo inak. Mäso sme pripravovali na grilovacom rošte, ako aj na hliníkovej fólii položenej na grile. Výsledky sa líšili, ale obidva boli rozhodne pozitívne. Plátky mäsa boli na povrchu chrumkavé a vnútri boli dobre prepečené bez vysušenia.

Okrem prípravy jedla nemôžeme zabúdať ani na ohrievanie zvyškov jedla. Bez mikrovlnnej rúry to je problém, keďže kvôli dvom kúskom pizze, ktoré opustene ležia v chladničke nechceme rozohrievať rúru. Vďaka našej fritéze je však ohrievanie neuveriteľne rýchle a väčšinu zvyškov ohrejeme tak, že chutia ako čerstvo pripravené. Ako poznamenal tester:

Veľmi sa mi páči ako rýchlo je všetko uvarené alebo zohriate. Je to skvelý pomocník na rýchle zahnanie hladu po tréningu. Pár kúskov čerstvej, chrumkavej pizze môžem jesť za dve minúty.

Čo by to bol za test teplovzdušnej fritézy ak by sme nevyskúšali pripraviť hranolčeky. Preto sme ich pripravili hneď z niekoľkých druhov zemiakov. V prípade mrazených hranolčekov bol konečný výsledok skôr ako chipsy. Zemiačiky boli príliš chrumkavé až vysušené. S čerstvými zemiakmi sme ale boli veľmi spokojní, najmä keď sme si do koša dali menšie množstvo. Keď sme ho viac naplnili, príprava samozrejme trvala dlhšie a museli sme zemiaky pravidelne obracať a pretriasať, aby sa rovnomerne upiekli. Za porciu zlatistých hranolčekov to však určite stojí.

Zariadenie má aj funkciu sušenia: takáto možnosť nastavenia minimálnej teploty na 40 stupňov nie je dostupná u mnohých konkurenčných zariadení. Neskúšali sme však nič čo si vyžaduje niekoľkohodinové sušenie. Pripravili sme iba zelené paradajky, ktoré sme robili kombináciou krátkeho sušenia a horúceho praženia pri nízkej teplote a výsledok bol vynikajúci.

Zhrnutie

Ak by sme to mali zhrnúť, Xiaomi Mi Smart Air Fryer nie je obľúbenou fritézou na slovenskom a medzinárodnom trhu bezdôvodne. Ide o praktický výrobok, ktorý predstavuje vynikajúci pomer ceny a kvality a ktorý nám nielen uľahčuje život, ale aj pomáha s prípravou zdravších a pestrejších jedál. Je to jednoduchý a skvelý kuchynský pomocník, ktorý dokáže nahradiť niekoľko spotrebičov naraz, akými sú hriankovač, mikrovlnná rúra, rúra na pečenie, sušička a čiastočne aj sporák. Vďaka svojim kompaktným rozmerom a všestrannosti môže byť užitočným pomocníkom na miestach, kde kuchyňa nie je až tak dobre vybavená. Je ideálnym kuchynským spotrebičom pre jednotlivcov, páry aj starších ľudí.

Dostupné tu

alza.sk
Planeo.sk

VýhodyNevýhody
kompaktné malé zariadeniemanuál a mobilná aplikácia len v angličtine
jednoduchá manipuláciaťažšia manipulácia s nasádzaním koša
univerzálne použitiezahrieva okolité prostredie a predmety
nastaviteľná teplota v rozmedzí 40 až 200 ℃nižšia kapacita filtrácie pachov z potravín
čistý, nenápadný dizajnrelatívne hlasná prevádzka
jednoduché čistenie
dostupné recepty v aplikácii
možnosť ovládania pomocou smartfónu