Roborock S7 – Recenzia na robotický vysávač

Naposledy upravené:

Otestovali sme robotický vysávač Xiaomi Roborock S7, ktorý nás úspešne ohúril a dovolíme si tvrdiť, že patrí medzi najlepšie na súčasnom trhu.

Keďže sme predtým testovali viacero robotických vysávačov a Xiaomi Roborock S5 Max sa nám veľmi páčil, na Roborock S7 sme sa veľmi tešili a mali sme od neho veľké očakávania.

Po detailnejšom testovaní však teraz môžeme s istotou povedať, že výrobca vytvoril jeden z najlepších, ak nie najlepší robotický vysávač na trhu v pomere cena/výkon a nižšie vám ukážeme prečo!

Náš článok nie je sponzorovaný výrobcom ani distribútorom, vysávač sme si zakúpili z vlastných zdrojov.

Roborock S7

Kľúčové vlastnosti

 • Mimoriadne dôkladné čistenie
 • Nová úroveň mopovania
 • Úplné prispôsobenie zo smartfónu
 • Presné mapovanie, funkcie inteligentných máp
 • Zóny bez pohybu a bez mopovania
 • Rozsiahla automatizácia prevádzky

Balenie a dizajn výrobku

Štandardné príslušenstvo v krabici

Prekvapilo nás, že po otvorení balenia je príslušenstvo to prvé, čo vidíte, vysávač je len v spodnej priehradke krabice, čo je ale veľmi dôležité z hľadiska bezpečnosti. Pri rozbaľovaní Roborock S7 sme si opäť uvedomili, že výrobca pridal do balenia len bežné príslušenstvo, takže sa môže stať, že vám bude niečo chýbať.

Okrem samotného prístroja, jeho maličkého doku, napájacieho kábla, mopu a veľmi hrubého návodu na použitie – je to malá knižka so samostatnou brožúrou pre aplikáciu – by sme uvítali ešte niekoľko doplnkov.

Štandardné príslušenstvo v krabici

Prekvapilo nás, že po otvorení balenia je príslušenstvo to prvé, čo vidíte, vysávač je len v spodnej priehradke krabice, čo je ale veľmi dôležité z hľadiska bezpečnosti. Pri rozbaľovaní Roborock S7 sme si opäť uvedomili, že výrobca pridal do balenia len bežné príslušenstvo, takže sa môže stať, že vám bude niečo chýbať.

Okrem samotného prístroja, jeho maličkého doku, napájacieho kábla, mopu a veľmi hrubého návodu na použitie – je to malá knižka so samostatnou brožúrou pre aplikáciu – by sme uvítali ešte niekoľko doplnkov.

Extra mop v balení od výrobcu by bol veľmi fajn, ale ocenili by sme aj extra HEPA filter.

Súčasti by sa mali vymieňať každých 3-6 mesiacov, takže nejaký čas nebude potrebné kupovať žiadne diely. Našťastie, ponuka náhradných dielov pre robotické vysávače Xiaomi je u nás výborná, ale o tom až o chvíľu.

Známy a prepracovaný dizajn výrobku

Čo sa týka dizajnu produktu, robotický vysávač Xiaomi Roborock S7 má rovnaké vlastnosti ako predchádzajúce modely z tohto radu. V praxi a funkčnosti sa podarilo posunúť S5 Max o niečo ďalej a vylepšiť ho. Dalo by sa povedať, že to tento produkt spravilo štýlovejším, a to rozhodne môžeme považovať za pozitívum!

Čo sa týka vzhľadu, ani na tento aspekt sme sa nemohli u jeho predchodcu sťažovať. Teraz sme však dostali lepšie a kvalitnejšie zariadenie v každom ohľade.

Celkový efekt je pomerne čistý a futuristický. Existuje aj biely model, ale my sme sa rozhodli pre čierny, ktorý pôsobí elegantne. Lesklý povrch veka, pevná veža so snímačmi ani jednoduchosť dizajnu vôbec nepôsobia „lacným čínskym“ dojmom.

Niet sa čomu čudovať, s výrobkami Roborock toto nikdy nebol problém a nie je to inak ani teraz. Za povšimnutie stojí najmä to, aká malá je dokovacia stanica, vďaka čomu ju možno ľahko umiestniť v domácnosti bez toho, aby ste ju museli obchádzať alebo o ňu zakopávať.

Príjemným dizajnovým prvkom je aj efektný LED pásik na hornej časti prístroja, ktorý vždy zobrazuje stav vysávača a jeho farba sa prispôsobuje danej činnosti. Dá sa zapnúť a vypnúť aj manuálne. Ak nechcete mať v dome pohyblivý svetielkujúci „vianočný stromček“, stačí pár stlačení tlačidla a vysávač sa pustí do práce.

Uvedenie do prevádzky

Robotické vysávače Roborock sa vždy vyznačovali veľmi jednoduchým nastavením a nie je tomu inak ani v prípade testovaného Roborock S7.

Jednoduchšie to už byť nemôže

Dá sa povedať, že ak by bolo nastavenie ešte jednoduchšie, pravdepodobne by ste nemuseli urobiť nič iné, len vziať vysávač domov a položiť ho na podlahu. Preto nejaké tie nastavenia potrebné budú, ale bude to skutočne jednoduché.

Stačí ak vyberiete umiestnenie robotického vysávača v domácnosti, nainštalujete sprievodnú aplikáciu a o zvyšok sa postará sám.

Príručka k nastaveniu, ktorá je súčasťou balenia, môže byť užitočným pomocníkom, ktorý vás prevedie prvými krokmi, ale ani bez takejto príručky nemusíte zúfať. Po stiahnutí aplikácie stačí už len pripojiť vysávač k domácej sieti a pokračovať v klikaní na tlačidlo „Ďalej“, čím sa proces dokončí.

Aplikácia nevyhnutná na plnohodnotné používanie

Na nastavenie a neskoršiu prevádzku vysávača Roborock S7 je nevyhnutný smartfón.

Hoci robot dokáže upratovať aj bez neho – vďaka tlačidlám na hornej strane – sprievodná aplikácia vám dá toľko možností, ktoré si ani neviete predstaviť.

Hoci funguje aj s aplikáciou Roborock, my sme radšej používali Mi Home, pretože ju už poznáme z iných produktov Xiaomi. Softvér je skvelý pre Android aj iOS a po stiahnutí stačí pridať robotický vysávač Roborock S7, nastaviť niekoľko nastavení a môžete začať.

Dokonalo presné mapovanie

Po spustení aplikácie a poskytnutí všetkých údajov, ktoré robotický vysávač potrebuje na svoju prácu, začne Xiaomi Roborock S7 mapovať domácnosť, čo je veľmi dôležitý krok.

Dokáže vytvárať mimoriadne presné mapy a ukladať ich, čo výrazne posunutie vaše upratovania na vyššiu úroveň.

To je skutočne viditeľné až pri mapovaní domácnosti, pretože dôkladne prejde každú miestnosť a vytvorí úplne samostatný pôdorys, kde presne vidíte, kde sa ktorá miestnosť nachádza a zároveň upozorní na všetky prekážky. Zdokonalené senzory a softvér v pozadí mu umožňujú vykazovať úžasnú úroveň dôkladnosti, čo je veľmi dôležitý faktor z hľadiska účinnosti upratovania.

Od momentu spustenia mapovania vidíte, ako presne sa orientuje, naozaj vníma svoje okolie a nejde len naslepo ako mnohé robotické vysávače.

Dobre si poradil s prahmi, káblami, rozpoznával schody, rozdielne úrovne, povrchy a na základe svojej trasy prešiel a vyčistil väčšinu miest len toľkokrát, koľko naozaj potreboval.

Takmer všetko sa dá softvérovo kalibrovať

Okrem toho, že mapovanie tohto modelu sa posunulo na vyššiu úroveň, je veľmi dôležité povedať, ako sa Roborock S7 posunul o úroveň vyššie aj z hľadiska softvérových nastavení.

Bez preháňania môžeme povedať, že sa dá upravovať takmer každú vlastnosť zariadenia, čo nám umožňuje napríklad zmeniť hladinu sania, koľko vody používa na vytieranie, a dokonca aj to, aký režim používa na mokré čistenie.

Veľkým plusom je, že vo viacpodlažnej budove ho možno použiť na správu každého poschodia zvlášť – zvládne až štyri mapy -, ale má aj detskú poistku a samostatný režim „nerušiť“, ktorý možno načasovať, aby vysávač v danom čase nevydával žiadny hluk.

A to, že môžeme nastaviť aj hlas robota, hlasitosť, jazyk a to, či ide o muža alebo ženu je už len čerešničkou na torte.

Základné nastavenia na koberci

Okrem toho, že Xiaomi Roborock S7 automaticky rozpozná, kedy sa nachádza na koberci, má aj množstvo nastavení pre tento typ povrchu, aby ste z neho vždy dostali čo najviac prachu.

Napríklad aktiváciou funkcie Rise vysávač zdvihne mop, keď narazí na koberec, takže sa nikdy nenamočí – o tom neskôr -, ale povolením funkcie Avoid ich môžete úplne obísť a čistiť ich nebude.

S možnosťou Ignore (Ignorovať) bude robotický vysávač koberce účinne ignorovať. Táto možnosť je obzvlášť užitočná, ak máte koberce, ktoré sa dajú vyprať, alebo ak kobercu nevadí, ak je trochu mokrý.

Najlepšie však je, že kalibráciou sacieho výkonu môžete Roborock S7 nastaviť, aby na vaše koberce nasadil extra výkon, ktorý vám pomôže dosiahnuť účinné hĺbkové čistenie ako nikdy predtým.

Označenie zón, do ktorých nesmie ísť a v ktorých nesmie mopovať

Vlastníci robotického vysávača môžu očakávať aj výnimočnú dôkladnosť, pokiaľ ide o nastavenia spojené s už nakreslenými mapami. Práve tu sa význam presného mapovania skutočne prejavuje, pretože na výsledných pôdorysoch môžete pomenovať miestnosti, nakresliť virtuálne steny v softvéri, zlúčiť oblasti a dokonca na jednotlivých metroch štvorcových určiť, kde, ako a s akou intenzitou má zariadenie upratovať.

K tomu patrí aj možnosť nastaviť pomocou softvéru zóny, do ktorých sa nesmie ísť a v ktorých sa nesmie mopovať.

Zóna zákazu vstupu bude miestom, kam robotický vysávač vôbec nemôže vstúpiť, čo je vlastne virtuálna stena, ktorú možno použiť nielen na uzavretie celých miestností, ale aj malých častí každej miestnosti.

V zóne zákazu mopovania bude môcť Roborock S7 len vysávať a nie mopovať. Na citlivejších povrchoch alebo kobercoch sa to môže oplatiť, pretože zabudované senzory umožňujú zariadeniu veľmi presne použiť tieto nastavenia.

Skúsenosti z praxe

Vysávanie

U robotických vysávačov Roborock sme si už zvykli na dôkladnosť, no nemysleli sme si, že by výrobca dokázal ísť až tak ďaleko. Ale stalo sa a po prvom upratovaní sme boli veľmi prekvapení a nadšení.

Prekvapivo dôkladné čistenie

Hoci má Roborock S7 rovnaký sací motor s výkonom 2500 Pa ako posledné modely z radu, stále poskytuje dôkladnejšie čistenie – napríklad v porovnaní s modelom S5 Max – napriek tomu, že skutočný sací výkon je nameraný o niečo nižší. Je to spôsobené najmä prepracovaným kefovým systémom, vďaka ktorému je zariadenie účinné aj v nižších prevádzkových režimoch.

O dôkladnosti systému svedčí fakt, že pri našich testoch sme sa s ním pokúšali pozbierať akékoľvek každodenné nečistoty a vždy fungoval bezchybne, väčšinu času za sebou nič nenechával a pozbieral aj tie najmenšie kúsky. Jeho veľkou výhodou je, že dokáže zabezpečiť výnimočnú dôkladnosť aj na krajoch, pozdĺž stien a okolo okrajov skriniek.

Nová generácia hlavnej kefy, ktorá sa pohybuje vo viacerých smeroch

Roborock S7 vďačí za svoj vynikajúci čistiaci výkon tomu, že výrobca úplne prepracoval hlavnú kefu. Prepracovaný bol aj samotný komponent, ktorý neobsahuje žiadne štetiny. V skutočnosti ide o veľmi silné silikónové riešenie s ergonomicky umiestnenými lopatkami.

Tie sú mimoriadne silné, takže sú schopné pri otáčaní zachytiť pevné kúsky a rozhýbať vlákna koberca tak, aby sa nečistoty a prach uvoľnili a vysali sacím otvorom.

Aj revolučná konštrukcia hlavnej kefy by výrazne zvýšila výkon vysávača, ale Xiaomi to nestačilo!

Už v niektorých svojich modeloch robotických vysávačov použili špeciálnu technológiu, ktorá umožňovala pohyb hlavnej kefy v určitých smeroch. Tým sa však efektívne pohybovala iba rotačná hlavica smerom hore a dole. V prípade Roborock S7 sa však tento komponent môže pohybovať v ďalších smeroch, čo ponúka úžasnú účinnosť.

Tichá a sofistikovaná prevádzka

Ani pri najintenzívnejšom nastavení nie je hlasnejší ako napríklad fén, takže ide pravdepodobne o najtichší robotický vysávač, aký sme kedy testovali.

Čo je však dôležitejšie, nielenže je jeho sací motor tichý, ale jeho prevádzka je celkovo neuveriteľne prepracovaná.

Počas našich testovaní sme videli mnoho robotických vysávačov, ktoré neustále narážali do všetkého vo svojom okolí, čo spôsobovalo obrovský hluk a nemali sme z toho dobrý pocit. Pri používaní Roborock S7 budete cítiť pokoj budhistického mnícha pri meditácii.

Je dokonale tichý, cítite, že vidí svoje okolie a pri svojej práci je taký jemný a dôkladný, že to bolo až zarážajúce.

Veľká nádoba na prach

Súčasťou balenia je veľmi veľká nádoba na prach s objemom 470 ml, ktorú nikto nemôže považovať za nedostatočnú. Ani pri dôkladnom upratovaní sa vysávaču nepodarilo ju úplne naplniť, čomu sa nemožno čudovať, keďže podľa odporúčania výrobcu by mala úplne postačovať na 200 metrov štvorcových.

Vzhľadom na to, že v byte s rozlohou 70 metrov štvorcových bola nádoba väčšinu času plná sotva z polovice, zdá sa, že je to pravdivé tvrdenie. Samozrejme, existuje mnoho faktorov, ktoré môžu výsledok v tomto ohľade ovplyvniť, napríklad prítomnosť domácich zvierat v domácnosti. Testovali sme ho v byte s dvomi mačkami a vysávač si s chlpmi poradil veľmi dobre.

Vyprázdňovanie aj prístupnosť sú hračkou, pričom horný kryt sa dá vyklopiť a vy máte okamžitý prístup a jeho vybratie je absolútne jednoduché, rovnako ako jeho vloženie späť.

Dobre sa s ním manévruje, nezasekáva sa

K tomu všetkému sa s ním naozaj vynikajúco pracuje. Vďaka presným senzorom a vopred nahratej mape sa robotický vysávač pohybuje po domácnosti veľmi obratne a v aplikácii môžete vidieť, kde všade bol a ako dôkladne vykonal svoju prácu. Nevynechal jediné miesto, takže si s vysávaním dal záležať.

Počas testovacieho obdobia sa ani raz nezasekol! Nikdy sme sa nemuseli ponáhľať mu na pomoc, hoci je fakt, že sa nikdy nestretol s extrémnymi podmienkami alebo veľkým neporiadkom v byte.

Ľahko prekonával prahy, káble mu nerobili problém, ani nečakané prekvapenia ako zabudnuté papuče či veľké detské hračky ho neprekvapili.

Vždy sa dobre prispôsobil a nikdy neprestal pracovať, keď bola napríklad stolička v nesprávnej polohe.

Upratovanie

Okrem toho, že s robotickým vysávačom Xiaomi Roborock S7 môžeme byť veľmi spokojní, čo sa týka vysávania, je dôležité zdôrazniť, že obsahuje aj funkciu mopovania, čo je ďalšia vec, ktorú sa výrobcovi podarilo posunúť na vyššiu úroveň vďaka novej technológii.

Bez preháňania môžeme povedať, že robot dosiahol novú úroveň a dokonca prelomil nové hranice vo svete mokrého vytierania.

Nová technológia je prekvapivo účinná

Väčšina robotických vysávačov bola známa tým, že len ťahala mop po podlahe, čo nebolo vôbec efektívne riešenie a v tomto smere dlho nebolo vidno zlepšenie. Xiaomi však riešenie našlo, a to vďaka technológii VibraRise, ktorá dokáže pohybovať navlhčeným mopom tam a späť presne tak, ako keby ste podlahu drhli rukami.

Xiaomi prinieslo technológiu, známu ako sonické mopovanie. Nemysleli sme si však, že tento malý detail v praxi zvýši účinnosť až do takej miery. A aj sme sa o tom presvedčili, keďže mop sa po prvom použití veľmi zašpinil. To bolo dobré znamenie, keďže s mopovaním sme doteraz neboli so žiadnym z robotických vysávačov veľmi spokojní.

Aj keď by sme chceli zdôrazniť, že pri Roborock S7 hovoríme skôr o funkcii mokrého mopovania a nepodarilo sa mu nahradiť samotné vytieranie, veľmi sa k tomu priblížil a svojím vývojom je na dobrej ceste. Výrobca tvrdí, že mop je schopný vykonať 3000 ťahov za minútu, takže nie je ťažké pochopiť, že podáva lepší výkon ako ručné drhnutie podlahy.

To je lepšie ako čokoľvek, čo sme doteraz videli. Môžeme preto s istotou povedať, že ide o jeden z najlepších mopov, aké sme doteraz vyskúšali.

Automatické zdvíhanie mopu

To však nie je všetko! Okrem toho, že nová technológia mopovania funguje a má veľkú softvérovú podporu – napríklad s nastaviteľným objemom vody -, spoločnosť Xiaomi pridala aj veľmi dôležitú inteligentnú funkciu.

Ide o automatické zdvíhanie mopu, čo znamená, že akonáhle robotický vysávač dosiahne zónu bez mopu alebo zistí, že sa pod ním nachádza koberec, automaticky vypne vodu a zdvihne mop dostatočne vysoko, aby neprišiel do kontaktu s citlivým povrchom.

Nič okolo seba nenamočí a vy nemusíte byť počas práce neustále pri ňom – zvládne to dokonale sám.

Odolný mop s jednoduchou inštaláciou

Mop dodávaný s robotickým vysávačom je tiež oveľa kvalitnejší ako verzie dodávané s predchádzajúcimi modelmi. Je vyrobený z výrazne mäkkého a zároveň pevného materiálu, ktorý je umývateľný. Počas testovacieho obdobia po niekoľkých použitiach na ňom nebolo vidno žiadne viditeľné poškodenie ani opotrebenie.

Veľká nádrž na vodu

Aj keď je to až neuveriteľné, že taký malý robotický vysávač môže mať nádržku na vodu aj pollitrovú nádobu na prach, je vyslovene úžasné, že sa do robotického vysávača zmestila aj 300ml nádobka na vodu. To je na túto kategóriu výrobkov veľmi dobrý výsledok, pretože to stačí na vytretie 40 až 50 metrov štvorcových podláh v bežnom byte.

Nádoba je umiestnená na zadnej strane vysávača Roborock S7, kde ju možno jednoducho vysunúť pomocou tlačidla a po naplnení alebo vyprázdnení ju rovnakým jednoduchým pohybom vymeniť. Nebude to problém ani pre tých, ktorí sa s robotickým vysávačom ešte nikdy nestretli.

Batéria

Rovnako ako pri predchádzajúcich modeloch Roborock, aj S7 má od výrobcu batériu s kapacitou 5200 mAh, ktorá je tak dobre optimalizovaná, že v bežnom režime dokáže upratovať až tri hodiny bez prerušenia. Nabíjanie trvá zvyčajne dlhšie. Samotnú výdrž zariadenia by sme preto radšej zefektívnili na približne dve hodiny, čo by bolo tak akurát.

Najmä vo svetle toho, že Xiaomi Roborock S7 sa nabíja automaticky, takže sa dokáže sám vrátiť do dokovacej stanice, keď zaznamená nedostatok energie na vykonanie ďalších úloh. Zvládne prakticky akúkoľvek situáciu a na jeden záťah zvládne upratať aj veľký byt s rozlohou 100-120 metrov štvorcových, aj keď by bolo potrebné vysávať ho aj vytierať.

Zhrnutie a náš názor

Čo teda môžeme povedať o najnovšom robotickom vysávači Xiaomi? Hlavne to, že po modeli S5 Max sme si mysleli, že v tejto kategórii produktov nie je až taký veľký priestor na zlepšenie.

Od tohto vysávača sme mali veľké očakávania, no všetky bez výnimky prekonal, pričom jedinými väčšími negatívami je chýbajúca funkcia samočistenia a oneskorený štart.

Inak však o ňom môžeme hovoriť len v superlatívoch.

Upratuje mimoriadne presne a dobre, je veľmi dôkladný, tichý a používateľom otvára úplne nové možnosti, pokiaľ ide o mopovanie.

Bez preháňania môžeme povedať, že Xiaomi Roborock S7 je robotický vysávač s najlepším čistiacim výkonom na súčasnom trhu a podľa nášho skromného názoru ho v tomto roku pravdepodobne neprekoná žiadny iný výrobca. Milujeme ho a odporúčame ho každému, kto hľadá najlepšieho pomocníka na upratovanie!

Roborock S7

Funkcie

 • Mimoriadne dôkladné čistenie
 • Nová úroveň mopovania
 • Úplné prispôsobenie zo smartfónu
 • Presné mapovanie, funkcie inteligentných máp
 • Zóny bez pohybu a bez mopovania
 • Rozsiahla automatizácia prevádzky

VýhodyNevýhody
Špičková kvalita použitia materiálovSúčasťou balenia mohol byť dodatočný mop a filter
Mimoriadne presné, precízne a dôkladné čistenieChýbajúca funkcia samočistenia
Sofistikovaná, tichá prevádzka        
Bezkonkurenčný pri mopovaní       
Veľmi všestranné použitie   
Úžasne presná navigácia a mapovanie      
Automatizovaný takmer v každom aspekte