iRobot Roomba i7+ Recenzia & Test robotického vysávača

Naposledy upravené:

Na testovanie sme nedávno dostali ďalší robotický vysávač iRobot, a môžeme povedať, že sme celý mesiac strávili s jedným z najlepších produktov tohto výrobcu. V mnohých ohľadoch sme naň boli veľmi zvedaví, najmä kvôli našej predošlej dobrej skúsenosti s výrobcom, a preto sme mali veľké očakávania.

Naše túžby a očakávania sa naplnili len čiastočne. iRobot je veľmi dobrý robotický vysávač, no nie vždy sme boli s jeho používaním spokojní. V našom teste vám povieme prečo!

iRobot Roomba i7 (Plus)

Funkcie

 • Automatický systém vyprázdňovania nádoby na prach
 • Ultrazvuková detekcia nečistôt
 • Ovládanie zo smartfónu
 • „Inteligentné“ mapy, možnosti automatizácie
 • Automatická komunikácia s voliteľným mopovacím robotom

Dostupný u predajcov

roboticky-vysavac.sk
andreashop.sk (i7+)
tpd.sk
tpd.sk (i7+)

Rozdiel medzi Roomba i7 a i7+

Spoločnosť iRobot v súčasnosti ponúka model Roomba i7 v dvoch verziách: my sme sa pozreli na model i7+, ktorý sa od základnej edície líši tým, že je vybavený systémom automatického zberu nečistôt s názvom Clean Base.

Ide o zariadenie dodávané s dokovacou stanicou, ktoré dokáže odsávať nazbierané nečistoty a prach z vnútornej nádoby robotického vysávača do externého prachového vrecka, čo je veľmi praktické riešenie. Tomu sa ale budeme venovať podrobnejšie neskôr.

Dôležité je zdôrazniť, že Roomba i7 má o niečo väčšiu nádobu na prach, aby sa znížila potreba ručného vyprázdňovania, ale v praxi, pri jeho každodennom používaní, tento malý rozdiel sotva zaznamenáte.

Dekoratívny vzhľad, kvalitné materiály

Na prvý pohľad je iRobot Roomba i7+ prémiový vysávač v každom ohľade.

Môže sa pochváliť veľmi dekoratívnym, starostlivo navrhnutým vzhľadom z každého uhla pohľadu. Keď ho držíte v ruke, cítite precízne, presné kovanie a kvalitné materiály, pričom všetky vonkajšie komponenty sú vystužené a starostlivo opracované z plastu, ako je to zvykom pri iných výrobkoch tejto kategórie.

Keď ho držíte v ruke a pri používaní, je cítiť, že je to pevná a stabilná konštrukcia. Predná časť je vystužená, aby sa zabránilo nárazom a chránila nábytok. Dizajn má obvyklý tvar mince.

To isté možno povedať aj o systéme automatického zberu nečistôt, ktorý bude vyzerať skvele v každej domácnosti, vyzerá ako futuristický kávovar, ale často pripomína aj čističky vzduchu.

Senzory, LED diódy

Robotický vysávač využíva patentovanú navigačnú technológiu vSLAM, ktorá obsahuje niekoľko senzorov – bohužiaľ žiadny lidarový senzor, ktorý nám často chýbal – tie však zvonku nie sú vôbec viditeľné. Dizajnéri všetko skryli, aby maximalizovali čistý dizajn výrobku, čo má za následok veľmi dobrý celkový vzhľad.

Trochu zle sa manipulovalo s tlačidlami, ale pri prevádzke sme sa nestretli s „efektom vianočného stromčeka“ charakteristickým pre niektoré modely, keď zariadenie bliká ako na Vianoce.

LED dióda v hornej časti mení tri farby, pričom pri čistení a nabíjaní sa mení na bielu, pri smerovaní k doku na čistenie na modrú a v prípade poruchy na červenú.

Jednoduchá inštalácia, jednoduché používanie aplikácie

Pre každého, kto ešte nikdy nepoužíval robotický vysávač, je nastavenie iRobot naozaj jednoduché, pretože inštalácia je prakticky plne automatizovaná a príslušná aplikácia sa tiež veľmi ľahko používa, pričom ponúka mimoriadne dobre popísané možnosti ovládania a nastavenia robota.

Počas úvodného nastavenia si môžete zvoliť funkciu automatického mapovania, ktorá funguje skvele. V našom prípade nám veľmi uľahčila spoznávanie a mapovanie celého bytu.

V tejto fáze ešte naráža takmer do všetkého, ale veľa sa z toho naučí, pretože druhýkrát už rovnaké chyby nerobí. Presnejšie, nie až tak často, ale samozrejme sú aj výnimky, ale o tom neskôr!

Plná kontrola nad robotom

Je dôležité poznamenať, že hoci je robot automatizovaný a po niekoľkých upratovaniach si vytvorí vlastnú inteligentnú mapu – oplatí sa počkať, kým si urobíte názor na jeho výkon – stále nad ním budete mať plnú kontrolu.

Pomocou jednoduchého softvéru ho môžete ľahko poslať upratovať len určité oblasti vášho domova, požiadať ho o automatické upratovanie – napríklad ho nastaviť, aby každý večer vysával kuchyňu -, pričom mu môžete pomenovať miestnosti. Dokonca ho viete rozdeliť na sekcie, aby sa vyhýbal miestam, ktoré nechcete, aby upratoval, a to tak, že mu určíte zóny so zákazom vstupu.

Inteligentné funkcie

Roomba i7+ je taká všestranná a má toľko inteligentných funkcií, že ju môžete vziať prakticky kamkoľvek v domácnosti a hneď po zapnutí vie, v ktorej miestnosti sa nachádzate.

Robotický vysávač je tak možné používať aj vtedy, ak nezačína prácu z doku, čo väčšina produktov nedokáže, alebo nie tak presne ako vysávač iRobot.

Okrem toho, hoci má aplikácia niektoré drobné nedostatky – napríklad nemôžete sledovať robota v reálnom čase, ale až následne – väčšina z nich je šikovná.

Za mimoriadne užitočné však považujeme, že aplikácia nás upozorní aj na polohu vysávača v prípade problému, napríklad zablokovania, takže mu môžeme okamžite prísť na pomoc.

Mimoriadne dôkladné čistenie

V minulosti sme vyskúšali niekoľko robotických vysávačov, ale iRobot Roomba i7+ nás svojou dôkladnosťou doslova prekvapil.

Pracuje mimoriadne dobre, pozbiera viac prachu a nečistôt ako napríklad Xiaomi Roborock S5 Max, pričom jeho presnosť a precíznosť je vynikajúca aj v okolí stien a nábytku.

Skvele detekuje schody, vyskúšali sme ho na pohovke, počas práce ani raz nespadol, bol šikovný v detekcii svojej polohy, pracoval konštantne dobre a nemal žiadne problémy ani so zvieracími chlpmi.

Vysával v domácnosti s dvomi mačkami, zachytával ich chlpy z podlahy a koberca, a nezanechával ich po sebe. Preto je dobré aspoň raz týždenne skontrolovať hlavnú kefu a zbaviť sa všetkých dlhších vlasov a chlpov, ktoré sa na kefu zamotali.

O tom, že je zaslúžene v prémiovej kategórii, hovorí aj to, že keď nájde znečistenú oblasť, pracuje výrazne intenzívnejšie – s tým sme sa pri iných robotických vysávačoch doteraz nestretli.

Občas sa síce zastaví, aby sa „zamyslel“. Jeho plánovanie trasy je zaujímavé, ale je mimoriadne dôkladný a prejde do každého zákutia určeného priestoru.

Automatické vyprázdňovanie koša na prach

Špeciálnou funkciou vysávača iRobot Roomba i7+ je aj schopnosť automatického zberu nečistôt, známa aj ako funkcia samočinného vyprázdňovania.

Aj keď nie ste doma, robotický vysávač môže pracovať celé dni a nový cyklus upratovania vždy začne s prázdnym košom na prach.

Ide o mimoriadne dôležitú funkciu, ktorá podstatne zvyšuje komfort. Podobné výrobky často vyžadujú, aby ste nádobu manuálne vyprázdnili po každom vysávaní.

Účinné, ale tiché automatické vyprázdňovanie

Treba povedať, že táto funkcia je veľmi užitočná, pretože po procese vysávania suchého prachu a nečistôt nezostane v nádobe takmer nič a vy sa nemusíte vysávača dotýkať  a zaujímať sa oň celé týždne. Tento komfort však má svoju cenu, pretože tento proces je veľmi hlučný.

V našom prípade sa ho zľakli naše dve mačky a určite bude trvať, kým si naň zvyknú aj malé deti.

Samotný vysávač nie je počas čistenia o nič hlučnejší ako väčšina jeho kolegov, takže si naň môžu zvyknúť aj plaché domáce zvieratá.

Pri upratovaní je veľmi užitočný aj automatický systém zberu nečistôt Clean Base. Ak sa napríklad nádoba na prach upchá mačacími alebo psími chlpmi, Roomba i7+ sa nezastaví ako väčšina iných vysávačov, ale vráti sa do doku, prečerpá obsah do veľkého vrecka na prach a pokračuje tam, kde skončila.

Nie je dobrý len v upratovaní

Ľahko prekonáva prahy, nerobia mu problém vyššie koberce a čo viac, za určitých okolností sa dokáže vyslobodiť aj zo spleti káblov.

Ak má problém, okamžite vám dá vedieť prostredníctvom aplikácie, ako sme už spomenuli vyššie.

Čierne objekty sú problém

Bolo pre nás veľmi zvláštne a nepochopiteľné, že robotický vysávač iRobot sa veľmi ťažko vysporiadal s čiernym nábytkom aj pri špeciálnom nastavení a pri opakovanom upratovaní.

Napríklad čierne koberce alebo podlahové krytiny rozpoznáva ako hĺbku a vyhýba sa im, na čo sme v softvéri nenašli riešenie, hoci by sa to dalo obísť dočasným vypnutím snímača hĺbky.

Občas bolo celkom desivé, keď robotický vysávač celou silou narazil do čiernych nôh stoličiek alebo iných predmetov.

Počas prvých cyklov sa to dá odpustiť, ale bohužiaľ sa to stáva aj po opakovanom upratovaní. Nebol by to problém, keby sa to nedialo za plnej rýchlosti a hlasného búchania, ktoré je veľmi nepríjemné, najmä vtedy, keď ste doma.

Pri robotických vysávačoch vybavených snímačom Lidar sme sa s tým nestretli. Táto technológia je z hľadiska detekcie prekážok prepracovanejšia a dokonca lepšie rozpoznáva zmeny.

Je jasné, že ide o problém, ktorý je nepríjemný a obmedzujúci len vtedy, keď sme počas prevádzky doma. Takže ak nastavíme spustenie robotického vysávača tak, aby pracoval, keď nikto nie je doma, nebude to také nepríjemné, ale toto by sme pridali na zoznam negatív.

Skutočnosť, že robotický vysávač môže pracovať len cez deň, t. j. za svetla, však znamená, že akonáhle sa v domácnosti zotmie, stráca orientáciu, čo môže byť problém ak ste chceli upratovať večer.

Ďalšie zvláštnosti

Zatiaľ čo po hardvérovej stránke a z hľadiska dôkladnosti upratovania je ťažké Roomba i7+ niečo vytknúť, po softvérovej stránke sme sa, žiaľ, stretli s niekoľkými bizarnosťami, ktoré by sa dali nazvať aj nepríjemnosťami vzhľadom k tomu v akej cenovej kategórii sa predáva.

Napríklad niekoľkokrát sa vysávač počas upratovania jednoducho zastavil a potom sa vrátil do doku bez toho, aby sa potreboval nabíjať alebo vyprázdniť. V takom prípade sme mohli pokračovať s upratovaním len vtedy, ak sme v aplikácii zvolili „pokračovanie“, aj keď je pravda, že v takomto prípade začal prácu tam, kde skončil.

Stávalo sa tiež, že po niekoľkých hodinách nabíjania sa vysávač po skončení upratovania spustil a obišiel byt, ale nečistil a po návrate vyprázdnil nádrž.

Stávalo sa to vo večerných hodinách, čo môže byť problém pre rodiny s malými deťmi alebo ranné vtáčatá. Nás to dokonca vystrašilo, pretože proces je veľmi hlučný.

Okrem toho sme sa opakovane stretli s tým, že vysávač neberie do úvahy zóny so zákazom vstupu, čo je zásadný problém. Chápeme, že tento a väčšina uvedených problémov je spôsobená nepodarenou aktualizáciou softvéru, ktorú výrobca v budúcnosti snáď opraví.

Dôkladnosť a kvalita majú svoju cenu

Ako sme už niekoľkokrát zdôraznili vyššie, iRobot Roomba i7+ je prémiový robotický vysávač, ktorý vo všeobecnosti ponúka zodpovedajúcu kvalitu, ale tá si vyžaduje vyššiu cenu.

Na Slovensku si môžete kúpiť model s funkciou automatického vyprázdňovania, t. j. s dokovacou nádobou na prach, za približne 700€, čo je pre mnohých ľudí veľmi vysoká cena.

Okrem toho nielen kvalita, ale aj dôkladnosť má svoju cenu, pretože prémiové upratovanie znamená, že v prípade potreby budete musieť vysávať tú istú miestnosť niekoľkokrát počas jedného cyklu.

Výsledkom je bezchybná čistota, ale v automatickom režime nebude mať dostatok energie pre dom s rozlohou 90 metrov štvorcových, takže budete musieť celý proces aspoň raz prerušiť – pokiaľ sa opäť nenabije.

Robot na vytieranie

Ako príslušenstvo je k dispozícii samostatný mopovací robot, a to iRobot Braava Jet M6, ktorý zaisťuje kvalitné mopovanie.

Prácu zvládne s bezkonkurenčnou dôkladnosťou, ale čo je dôležitejšie, skvele sa hodí k Roomba i7+.

Hneď keď skončí s vysávaním, vyšle signál mopovaciemu robotovi, ktorý sa spustí a vytrie podlahu v určených zónach, aby bola bezchybne čistá.

Futuristický zážitok, o tom niet pochýb!

Zhrnutie a náš názor

V podstate nie je ťažké obľúbiť si tento produkt spoločnosti iRobot, pretože zanecháva v domácnosti bezchybnú čistotu, na ktorú si ľahko zvyknete. Je to skutočne veľmi dobrý výrobok, ktorý v mnohých ohľadoch ponúka prémiovú kvalitu, ale bohužiaľ nie je dokonalý a má niektoré chyby, ktoré sú v tejto cenovej kategórii nezvyčajné.

Do budúcna by bolo skvelé, keby sme mohli rozhodnúť o čase vyprázdňovania prachovej nádoby a ak by si zariadenie vedelo poradiť aj s čiernou farbou.

Okrem toho sa na kvalitu upratovania nebude môcť sťažovať nikto, kto si kúpi robotický vysávač iRobot Roomba i7+.

iRobot Roomba i7 (Plus)

Funkcie

 • Automatický systém vyprázdňovania nádoby na prach
 • Ultrazvuková detekcia nečistôt
 • Ovládanie zo smartfónu
 • „Inteligentné“ mapy, možnosti automatizácie
 • Automatická komunikácia s voliteľným mopovacím robotom

Dostupný u predajcov

roboticky-vysavac.sk
andreashop.sk (i7+)
tpd.sk
tpd.sk (i7+)

VýhodyNevýhody
Mimoriadne dôkladné čistenieVysoká cena
Vynikajúci výkon na koberciSoftvérové problémy počas nášho testu
Funkcia automatického vyprázdňovania koša na prachNečistí v tme
Oficiálna slovenská zákaznícka podporaProblémy s čiernou farbou
Kvalitné použitie materiálov 

Odporúčame, ak:

 • chcete dokonalú čistotu;
 • hľadáte prémiové riešenia;
 • máte doma veľa kobercov;
 • počas vysávania nie ste doma;
 • by ste nemali problém robota nechať niekoľko týždňov na pokoji.

Neodporúčame ho, ak

 • ak máte malé deti a domáce zvieratá citlivé na hlasné zvuky – funkcia samočistenia môže byť naozaj rušivá;

Neviete sa rozhodnúť? Pomôžeme vám! Pozrite si náš test veľkých robotických vysávačov, v ktorom sme sa pozreli na tie najlepšie, ktoré sú v roku 2023 na trhu.