Roborock Q Revo – šampión robotických vysávačov s pomerom ceny a výkonu pre rok 2023?

Naposledy upravené:

Špičkový robotický vysávač, ktorý má napriek svojej prijateľnej cene aj dokovaciu stanicu ako Roborock S8 Pro Ultra a od zákazníka si nevyžaduje veľké kompromisy!

Výrobcovia robotických vysávačov sa čoraz viac zameriavajú na vývoj systémov, ktoré zabezpečujú automatizovanú prevádzku. Spoločnosť Roborock je v tomto smere na čele už mnoho rokov a s modelom Roborock S8 Pro Ultra nedávno nastavila latku veľmi vysoko.

Mnohí ľudia si tento model okamžite zamilovali, pretože bol vybavený dokovacou stanicou, ktorý okrem vyprázdňovania nádoby na prach dokáže vyčistiť a vysušiť mop, ale aj naplniť mopovaciu jednotku robotického vysávača vodou.

Jediným problémom bola cena, keďže Roborock S8 Pro Ultra v súčasnosti stojí 1500 EUR, čo si môže dovoliť len málokto. Výrobca však vymyslel odvážny krok a uviedol na trh Roborock Q Revo, ktorý ponúka podobné funkcie za polovičnú cenu s minimálnym množstvom kompromisov.

Keďže vysávač je tento rok považovaný za najvýhodnejšiu voľbu na trhu špičkových robotických vysávačov, pozreli sme sa na Roborock Q Revo bližšie a zhromaždili sme všetky dôležité informácie, ktoré potrebujete vedieť pred kúpou.

Roborock Q Revo

Výhody

  • Automatické vyprázdňovanie koša na prach a sušenie mopov
  • Sací výkon 5500 Pa
  • Laserová navigácia založená na senzore LiDAR
  • Rotačné hlavy mopov
  • Vyhýbanie sa prekážkam

Dostupný u predajcov

roboticky-vysavac.sk
ALZA.SK
planeo.sk
andreashop.sk

Roborock S8 Pro Ultra vs Roborock Q Revo

Ako už bolo spomenuté vyššie, Q Revo nie je v podstate nič iné ako lacnejšia verzia S8 Pro Ultra, ktorá vyžaduje určité kompromisy, ale nie až také, ako by sa mohlo zdať z ceny.

Stručne povedané, tento robotický vysávač robí takmer to isté ako Roborock S8 Pro Ultra, samočistiaci a samočistiaci dok sú prakticky identické, ale dizajn výrobku je zásadne odlišný a aj pri podrobnejšom porovnaní týchto dvoch zariadení existujú rozdiely.

Podľa oficiálnej webovej stránky modelu Q Revo napríklad chýba vysokorýchlostné sonické mopovanie a automatické zdvíhanie hlavnej kefy, ale aj napriek tomu ide o veľmi účinný nástroj – či už ide o vysávanie alebo mopovanie.

Okrem toho sú tu niektoré drobné rozdiely, často v prospech nového modelu Roborock, ako napríklad o niečo nižšia úroveň hluku ako v prípade prémiového modelu S8. 

Dôležité tiež je, že Q Revo má nádržku na vodu s objemom len 80 ml – v porovnaní s 200 ml. Ako sa však ukázalo, nie je to až taká veľká nevýhoda. Zároveň sací výkon „len“ 5500 Pa v porovnaní so 6000 Pa, je už vlastne zanedbateľný rozdiel, keď si porovnáte cenovky týchto modelov.

Multifunkčná dokovacia stanica je najväčšou extra výhodou Roborock Q Revo

Pri väčšine robotických vysávačov je dokovacia stanica určená na zabezpečenie nabíjania zariadenia, ale všetko ostatné, ako napríklad vyprázdňovanie nádoby na prach, čistenie a sušenie mopu alebo plnenie nádržky na vodu, musí medzi čisteniami vykonať majiteľ sám.

S Roborock Q Revo to však bude plne automatizované vďaka dokovacej stanici, ktorá je síce rozmerná, ale stále prekvapivo kompaktná, a dokonca moderná a čistá.

Je tiež vybavený kompletným samočistiacim systémom, ktorý dokáže prečerpávať nečistoty, prach a iné nečistoty zachytené robotickým vysávačom do externej nádoby na prach. A externá nádrž s objemom 2,7 litra podľa údajov výrobcu vydrží bez vyprázdnenia až 7 celých týždňov, čo vôbec nie je zlý výkon.

To však nie je všetko, pretože funkciu mopovania podporujú ešte automatizovanejšie riešenia. Stanica napríklad okáže umyť samotný dvojitý mop robotického vysávača čistou vodou a potom ho vysušiť.

Je to obrovská výhoda, pretože na rozdiel od väčšiny výrobkov, ktoré používajú stále tú istú špinavú handričku, môžete vždy začať vytierať s čistým mopom a nemusíte sa obávať nepríjemných pachov a plesní v dôsledku sušenia.

Ďalšou skvelou funkciou je, že dokovacia stanica dokáže automaticky dopĺňať nádrž na vodu do robotického vysávača, takže v prípade potreby môžete ľahko vytrieť až 400 metrov štvorcových podlahy. Preto sme vyššie zdôraznili, že menšia nádržka na vodu nie je v skutočnosti až takým veľkým kompromisom, pretože automatické dopĺňanie tento nedostatok vždy vynahradí.

Ďalším plusom je, že celá konštrukcia je oveľa kompaktnejšia ako v prípade modelu S8 Pro Ultra a dokovacia základňa, na ktorej je robotický vysávač zaparkovaný, sa dá ľahko zdvihnúť, aby bolo čistenie pohodlnejšie.

S dvojitým mopom a sacím výkonom 5500 Pa

Okrem dokovacej stanice, ktorá ponúka možnosti automatizácie, sa Roborock Q Revo oplatí vybrať aj pre jeho čistiaci výkon.

Ďalším z dôvodov je mopovací systém. Ide o mop úplne novej generácie, pretože namiesto väčšieho mopu má dva kruhové rotujúce mopy.

Vysoko absorpčný stierač vyrobený z odolného mikrovlákna pracuje pri 200 otáčkach za minútu pod vysokým tlakom, takže je mimoriadne účinný aj pri odstraňovaní väčších škvŕn a zaschnutej špiny.

Ak ho používate v zmiešanom režime, dobrou správou je, že dokáže zdvihnúť mopy až do 7 mm, takže môžete pohodlne uchopiť dlhšie koberce bez toho, aby ste si niečo namočili.

Pokiaľ ide o vysávanie, nie je to až taká novinka, ale Q Revo je stále veľmi účinný, čistí pri saní 5500 Pa, takže dokáže zachytiť nečistoty, prach, alergény a iné nečistoty prakticky z akéhokoľvek povrchu podlahy.

Jeho prácu podporuje silikónová hlavná kefa a účinná bočná kefa pozdĺž rohov, stien a nábytku. Vďaka komplexnému filtračnému systému má predfilter a HEPA filter, ktorý mu umožňuje zachytiť až 100 % častíc s veľkosťou do 0,3 mikrónu, takže je zaručená výnimočná čistota.

Pokročilý snímač LiDAR zabezpečuje presnú prácu 

Vynikajúci výkon pri upratovaní nie je spôsobený len efektívnym vysávaním a mopovaním, ale aj pokročilým senzorom LiDAR, ktorý poskytuje navigačné pozadie, ktoré je nielen mimoriadne presné, ale aj veľmi rýchle.

Dokáže vytvoriť presnú mapu celého domu v 2D aj 3D, čo vám umožní naplánovať veľmi presné trasy upratovania a vždy vybrať najoptimálnejšiu cestu, aby ste nevynechali žiadny bod v miestnosti.

Vďaka technológii PreciSense už robotický vysávač nepotrebuje žiadne svetlo, dokáže sa orientovať aj v tme alebo v presklenej miestnosti – napríklad v zimnej záhrade medzi sklenenými stenami – a dokonca reaguje na neočakávané situácie. Robotický vysávač s týmto softvérovým zázemím sa dokáže presne vyhnúť prekážkam, pričom dobre reaguje aj na naše nastavenia a robí všetko podľa potreby.

Nielenže sa dá automatizovať, ale je aj veľmi inteligentný.

Ako sme už od predchádzajúcich modelov výrobcu očakávali, robotický vysávač Roborock Q Revo má veľmi silné softvérové zázemie. Algoritmy, ktoré v ňom pracujú, vytvárajú celkom úžasný celkový efekt. Prístroj však skutočne ožij až keď využijete inteligentné funkcie, ktoré sú s ním dodávané.

Na jeho nastavenie odporúčame stiahnuť si sprievodnú aplikáciu, ktorá vám umožní dávať mu priame pokyny zo smartfónu, či už ste na cestách alebo v práci.

Rozsah možností a nastavení je veľmi široký. Na mape nakreslenej robotom môžete definovať prakticky čokoľvek, vytvoriť zóny so zákazom vstupu a vysávania pomocou virtuálnych stien a dokonca mu môžete určiť, ktoré miestnosti má upratovať a aký presne má použiť sací výkon.

Vďaka zabudovanej umelej inteligencii, ktorá vám pomôže s množstvom nastavení a možnosťami automatizácie, vysávač naozaj upratuje tak, ako chcete.

Dokonca ani hlasové ovládanie nie je problém, pretože podporuje služby Amazon Alexa, Google Assistant a dokonca aj Siri od spoločnosti Apple, takže robota môžete kedykoľvek poslať upratovať alebo nabíjať pomocou niekoľkých jednoduchých príkazov.

Nabíjanie je samozrejme automatické, takže ak zariadenie zistí, že mu chýba energia, automaticky sa vráti do doku a dobije batériu o 30 % rýchlejšie ako predchádzajúce modely.

Nabíjanie sa dá naplánovať podľa potreby, takže mu môžete prikázať, aby sa nabíjalo len z oveľa lacnejšej nočnej elektriny, alebo keď naše obnoviteľné zdroje vyrábajú energiu, vďaka čomu je jeho prevádzka veľmi úsporná.

Uverejnenie na trhu a cena zariadenia Roborock Q Revo

Ako môžete vidieť vyššie, Roborock Q Revo je vynikajúci model s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu na trhu prémiových robotických vysávačov. Okrem toho je tento výrobok k dispozícii na zakúpenie na Slovensku s cenovkou približne 830 EUR, čo je v kategórii cenovo dostupných produktov s takouto úrovňou výkonu.