Roborock S8: uverejnenie na trhu, cena a dôležité informácie

Naposledy upravené:

Robotické vysávače Roborock S8: to najlepšie čo na trhu nájdete 

Spoločnosť Roborock na veľtrhu CES 2023 v Las Vegas predstavila svoj najnovší rad robotických vysávačov S8, ktorý obsahuje tri modely: Roborock S8, S8+ a S8 Pro Ultra. Výrobky tejto značky sú nám dobre známe, keďže sme testovali ich modely S5 Max, S7 a S7 MaxV. Nová séria vychádza z modelov S7 MaxV, pričom má vylepšené funkcie a komponenty. Predstavené boli v januári, k dispozícii budú na jar a v tomto článku sa pozrieme na to, čím sa oproti svojim predchodcom zlepšili a čím sa modely S8 od seba líšia.

Roborock S8

Z názvov najnovších troch modelov je jasné, že Roborock S8 je „najzákladnejší“ model nového radu. Základná úroveň neobsahuje takzvanú RockDock dokovaciu stanicu, ktorá po vyčistení automaticky odsaje nazbierané nečistoty zo 400 mililitrovej nádoby na prach, je ale vybavený funkciou mopovania

A black computer mouse

Description automatically generated with low confidence

Jednou z najväčších noviniek v porovnaní s predchádzajúcim modelom Roborock S7 MaxV, ktorý sme považovali za vynikajúci, je jeho motor poháňaný batériou s kapacitou 5200 miliampérhodín. To mu dodáva schopnosť vyvinúť sací výkon 6000 Pascalov, čo je takmer 20-percentný nárast výkonu v porovnaní s 5100 Pascalmi z predchádzajúcej série.

Nielen jeho sací výkon bol povýšený na novú úroveň – Roborock S8 má aj nový systém hlavíc DuoRoller Brush. Ako už názov napovedá, na rozdiel od jeho predchodcu je vybavený dvoma silikónovými kefami, ktoré sa otáčajú proti sebe. Ich špeciálna konštrukcia zabráni zamotávaniu vlasov alebo dlhších chlpov domácich zvierat do odnímateľného príslušenstva a vy sa tak vyhnete jeho neustálemu čisteniu. 

Dôležité je spomenúť aj to, že zariadenie dokáže zdvihnúť celú mopovaciu jednotku o 5 mm, takže nie je potrebné vytvárať samostatné „zakázané“ zóny, kde sú koberce s kratšími vláknami. Roborock S8 sám zdvihne mopovaciu jednotku, aby sa zabránilo navlhčeniu neželanej oblasti.

A picture containing floor, indoor

Description automatically generated

Mopovacia kvapalina je uložená v 300-mililitrovej nádrži. Vysávač pod sebou ťahá navlhčenú handričku na mopovanie a vyvíja na podlahu tlak 6 Newtonov, zatiaľ čo systém VibraRise, ktorý využíva zvukové vibrácie, sa pohybuje v spodnej časti stroja 3000-krát za minútu, čím sa dosiahne rovnaký efekt ako pri ručnom umývaní podlahy. Táto funkcia už bola k dispozícii na modeloch Roborock S7 a v našom teste sme podrobne opísali, ako efektívne funguje.

Ďalšou novinkou je, že technológia PreciSense Lidar (laserové diaľkové snímanie), má nový vylepšený algoritmus vyhýbania sa prekážkam s názvom Reactive 3D Obstacle Avoidance (Reaktívne vyhýbanie sa 3D prekážkam), ktorý spoľahlivo funguje vo dne aj v noci. V porovnaní s predchádzajúcimi riešeniami je ešte šikovnejší pri detekcii objektov pred sebou, či už ide o ponožky, topánky, predlžovacie káble, nábytok a dokonca aj nechcené výlučky, ktoré po sebe zanechali zvieratá. 

Roborock S8+

Roborock S8+ je stredným modelom nového radu. Najväčším rozdielom oproti bežnému modelu S8 je, že tento model sa teraz dodáva s dokovacou jednotkou RockDock. Doplnkovou vlastnosťou príslušenstva, ktoré je oveľa väčšie ako priemerná dokovacia stanica, je, že nielen nabíja zaparkovaný robotický vysávač, ale má aj vlastný motor, ktorý automaticky vždy po čistení odsaje nazbierané nečistoty z vysávača. 

Dokovacia stanica využíva na uskladnenie vysatej špiny 2,5-litrové vrecko na prach, ktoré je žiaľ nerecyklovateľné. Jedno vrecko by vám podľa výrobcu malo stačiť na 7 týždňov pravidelného upratovania. Hoci to v zásade neznie zle, do veľkej miery to samozrejme závisí od veľkosti bytu/domu, ktorý upratujete a frekvencie upratovania.

A picture containing indoor, floor, furniture

Description automatically generated

Navyše, vďaka doku si teraz môžete nastaviť, kedy sa má batéria robotického vysávača nabíjať. Môžete si zvoliť nabíjanie v čase mimo špičky, keď je elektrina lacnejšia, alebo, ak je to možné, môžete nastaviť nabíjanie v čase, keď viete, že sieť využíva obnoviteľnú energiu.

Roborock S8 Pro Ultra

Tretí a najpokročilejší model Roborock S8 dostal označenia Pro Ultra. Dokáže všetko, čo bežné modely a model S8+, ale je vybavený oveľa všestrannejšou dokovacou stanicou RockDock v porovnaní s druhým menovaným modelom. To z neho robí najpokročilejšie zariadenie nielen v tomto rade, ale aj medzi robotickými vysávačmi všeobecne. 

A toaster on a wood floor

Description automatically generated with low confidence

Rovnako ako u jeho predchodcu (Roborock S7 Max V Ultra), má dokovacia stanica možnosť vyprázdniť nádrž vysávača aj so zásobníkom na prachové vrecká a doplniť nádržku na mopovanie čerstvou vodou. Na konci upratovania ešte nasleduje prepláchnutie mopu. Okrem toho je k dispozícii možnosť sušenia – po vytieraní dokovacej stanice vypustí teplý vzduch, čím vysuší vlhkosť, ktorá zostala na dne stanice alebo v nádrži a zabráni tak vzniku plesní, húb a nepríjemných pachov. Tento proces zároveň vysuší predtým umytý mop. 

Model Pro Ultra sa od ostatných dvoch modelov S8 líši aj tým, že tento variant je teraz vybavený systémom DuoRoller Riser Brush: zariadenie teraz dokáže zdvihnúť nielen mopovaciu jednotku o 5 mm, ale aj obe kefy. Pri čistení sa dajú kefy zasunúť do vnútra zariadenia, aby sa zabránilo tomu, že sa roznesie vlhkosť po podlahe. Na konci čistiaceho cyklu sa dajú kefy a mopovacia jednotka zdvihnúť súčasne, takže zariadenie sa rýchlejšie vráti na svoje miesto a nezanechá stopy na predtým čistených plochách.

A picture containing text, indoor, case, accessory

Description automatically generated

Roborock S8 Pro Ultra je účinnejší aj z hľadiska mopovania, pretože teraz využíva technológiu VibraRise 2.0. Aj tu je k dispozícii sila 6 newtonov v smere podlahy a sonická vibrácia s 3 000 pohybmi za minútu. Tieto dva moduly pracujú súčasne, čo má za následok efektívnejšie čistenie ako pri modeloch S8 a S8+.

A picture containing table, floor, indoor

Description automatically generated

Dokovacia stanica je samozrejme vybavená rovnakou funkciou časovača nabíjania ako model S8+, ale táto verzia je ešte navyše vybavená aj rýchlym nabíjaním. Výrobca sľubuje, že batéria sa nabije o 30 % rýchlejšie ako pri modeloch Roborock S7.

Uverejnenie na trhu a cena zariadenia Roborock S8

Robotické vysávače Roborock S8 budú k dispozícii na jar 2023, pričom základný model bude k dispozícii od marca a v Európe bude stáť približne 700 € (nebude objednávaný z Číny). Na druhej strane cena modelu Roborock S8+ začína na 900 €, zatiaľ čo najpokročilejší model Roborock S8 Pro Ulta bude k dispozícii za 1500 €.