Roborock S7 MaxV (Ultra) – Recenzia na robotický vysávač

Naposledy upravené:

V minulosti sme mali možnosť testovať niekoľko značiek robotických vysávačov, ale práve Roborock jednoznačne prekonal všetky naše očakávania. A môžete si byť istí, že latka nebola nastavená zrovna nízko.

Prvý Roborock, ktorý sme mali k dispozícii, S5 Max, bol prakticky láskou na prvé upratovanie. Dokonalá čistota, tichá prevádzka, pohodlné ovládanie z aplikácie s možnosťou nastavenia „zakázanej“ zóny a zóny „bez mopovania“. V tom čase sme si nevedeli predstaviť, čo viac by sme ešte mohli od robotického vysávača potrebovať. Spoločnosť Roborock čoskoro prišla s odpoveďou v podobe modelu Roborock S7, ktorý posunul svet robotických vysávačov na úplne novú úroveň vďaka precíznejším čistiacim schopnostiam, sonickému mopovaniu a štýlovejšiemu vzhľadu. V tom čase sme si naozaj mysleli, že viac už nám naozaj robotický vysávač ponúknuť nemôže.

Roborock nám však opäť raz ukázal, ako sme sa mýlili. Aby sme vás dlho nenapínali – S7 MaxV má nielen výrazný posun vpred v mopovaní, ale má aj systém dvoch kamier spolu s laserovou navigáciou Lidar a vďaka 3D skenovaniu a umelej inteligencii robí ohromujúci skok vpred aj v rozpoznávaní objektov.

Roborock S7 MaxV vľavo, predchádzajúci model S7 vpravo

Roborock S7 MaxV sa nepáči len nám, ale aj medzinárodnému trhu, ktorý ho miluje a z viacerých nezávislých testov vyšiel ako víťaz. Podľa takmer tisícky recenzií na nemeckom Amazone sú zákazníci tiež jednohlasne spokojní, pričom celkové hodnotenie je 4,8 z 5, čo je v tejto cenovej kategórii veľmi zriedkavé.

Ak sa vám na základe týchto niekoľkých riadkov zdá, že sme zaujatí, môžete mať tak trochu pravdu: Roborock S7 MaxV si nás naozaj získal. Ale našu spokojnosť dosiahol sám svojimi kvalitami, neovplyvnený inými záujmami.

Náš článok a hodnotenie, ako ste už možno zvyknutí, nie je sponzorovaný ani výrobcom, ani žiadnym distribútorom.

Roborock S7 MaxV – vrchol dokonalosti

Zariadenie je k dispozícii v troch rôznych konfiguráciách:

 • Roborock S7 MaxV: samostatný robotický vysávač
 • Roborock S7 MaxV Plus: robotický vysávač so stanicou na vyprázdňovanie nádoby na prach
 • Roborock S7 MaxV Ultra: robotický vysávač so samočistiacou nádobou na prach a samočistiacou stanicou mopu

Kľúčové vlastnosti:

 • Jednoduché a intuitívne ovládanie
 • Laserová navigácia PreciSense Lidar s kamerovým systémom
 • Technológia ReactiveAI 2.0 na vyhýbanie sa prekážkam
 • VibraRise sonické vibračné mopovanie
 • Vyznačenie zakázaných zón a zón bez mopovania
 • Jedinečná autonómia: automatické vyprázdňovanie a samoumývanie mopu
 • Funkcia rýchleho nabíjania

Premyslené balenie, profesionálny dizajn

Roborock S7 MaxV je špičkový vysávač s prepracovaným dizajnom, ktorý tomu zodpovedá. Balenie je kompaktné, rovnako ako dokovacia stanica Ultra, ktorá sa dodáva v samostatnej krabici. Po vybalení bude prvé čo na to poviete: nádhera! Nie náhodou si jeho vzhľad vyslúžil ocenenie Red Dot Design Award 2022.

Dizajn robotického vysávača je veľmi podobný modelu S7, doplnený o kamery a matný povrch. Ten je nielen čistý, ale aj praktický. Je teda menej pravdepodobné, že sa na ňom objavia odtlačky prstov a prach. Rovnako ako na predchádzajúcich modeloch sú k dispozícii tlačidlá na manuálne zapnutie, vymazanie zón a návrat do dokovacej stanice. Kvalita použitých materiálov je zrejmá v každej časti zariadenia. Vzhľad dokovacej stanice je tiež pomerne na vysokej úrovni. V domácnosti stanicu nemusíte vôbec skrývať, pretože vyzerá naozaj dobre.

Jednoduché nastavenie

Akokoľvek je vysávač technicky zložitý, jeho nastavenie je veľmi jednoduché a dodáva sa prakticky pripravený na okamžité použitie. Ľahko sa pripojí k vašej domácej wifi. Stačí vysávač nakonfigurovať, čo je vďaka aplikácii Roborock, ktorá funguje na systémoch Android aj iOS, hračka. Aplikácia je mimoriadne používateľsky jednoduchá a jednoznačne vyčnieva z radu konkurenčných aplikácií. Previedla nás krok po kroku celým procesom, pričom nám takmer stačilo len stláčať tlačidlo „Ďalej“. Hoci je aplikácia v angličtine, bez problémov ju môže používať každý, kto má minimálne znalosti tohto jazyka.

Tip:

 • Pred prvým použitím zariadenie plne nabite, inak môže prísť k prerušeniu mapovania priestoru a prvého čistenia.
 • Počas mapovania zapnite v aplikácii možnosť uloženia mapy, aby ste mohli ihneď potom používať funkcie inteligentnej mapy.
 • Pred spustením naplňte nádržku na čistú vodu v dokovacej stanici, pretože vysávač vždy začína mopovaním, a potom túto činnosť poctivo opakuje každých 20 minút počas celého cyklu upratovania.

Presná navigácia

Rovnako ako jeho predchodcovia, aj S7 MaxV je svetovým šampiónom v navigácii. Ešte než začne s prvým upratovaním, môžete ho nastaviť tak, aby zmapoval váš domov. Pripravte sa ale na skvelý zážitok! V závislosti od objektov, na ktoré počas svojej cesty narazí, dokáže dokonca rozpoznať, v ktorej miestnosti sa nachádza, a podľa toho prispôsobiť svoj spôsob upratovania. Poradí si s viacerými poschodiami a zobrazí aj 3D mapu vášho domu.

Vysávač sa veľmi dobre orientuje, pekne spomalí pred pevnými bodmi, dokonca aj pred priehľadnými sklenenými povrchmi. Sebavedomo sa tiež pohybuje v tmavých častiach domácnosti či po tme. Vtedy automaticky zapne svoje zabudované LED svetlo, čím tak trochu pôsobí ako malé UFO. Samozrejme, LED svetlo neposkytuje len sci-fi zážitok: S7 MaxV bol vybavený aj kamerovým systémom, ktorý mu uľahčí orientáciu v priestore počas noci.

Kamerový systém sme pred testovaním považovali v podstate za marketingový ťah, ale v praxi sa ukázal ako skvelý doplnok laserovej navigácie PreciSense. Ich kombinácia predstavuje špičku na súčasnom trhu a poskytuje ešte sofistikovanejšie, presnejšie a elegantnejšie čistenie.

Od nášho vysávača sme očakávali, že vysaje všetky nečistoty a zvyšky a malé predmety nechá nedotknuté. Aby to náš robot dokázal, musí mať vynikajúce schopnosti rozpoznávania objektov a nesmie sa dopustiť takej chyby, ako napríklad, že by votrel výkaly domácich zvierat do koberca. Práve na to je navrhnutý systém ReactiveAI 2.0 na vyhýbanie sa prekážkam, ktorý využíva umelú inteligenciu a neustále sa učí. Keďže laserová navigácia dokáže zmapovať terén s presnosťou 2 cm, nevie správne rozpoznať objekty menšie ako 2 cm, rovnako tiež nevidí objekty vzdialené menej ako 10 cm. Tu nastupuje kamerový systém, vďaka ktorému zariadenie presnejšie rozpozná svoje okolie a namiesto blúdenia po izbe upratuje menšie predmety povaľujúce sa po dome. V podobných testoch vysávač dopadol najlepšie, takže sme boli veľmi zvedaví, ako sa vysporiada s prekážkami, ktoré sme mu pripravili. Skúšali sme ho nalákať aj na malú loptičku, hračku pre mačky, pohár a drevenú hračku myši. Jeho zanietenému upratovaniu za obeť padla len hračka myši a kábel od iPhonu, zatiaľ čo ostatným predmetom sa dokázal vyhnúť aj v tme.

Funkciu vyhýbania sa prekážkam si navyše môžete v aplikácii prispôsobiť. Môžete určiť, či sú v domácnosti domáce zvieratá, a tiež to, ako citlivá má byť detekcia objektov. Na výber sú tri úrovne. Čím vyššiu citlivosť očakávate, tým bude opatrnejší. Pri vysokých úrovniach citlivosti sa vysávač „neodváži“ ísť na určité miesta a vynechá ich upratovanie, ale môžete si byť istí, že neznečistí domácnosť výkalmi domácich zvierat ani sa nezastaví, ak narazí na neznámy predmet.

Vzhľadom na všetko vyššie spomenuté sme jeho celkový výkon ohodnotili na 80 – 90 %, a hoci ide o veľmi dobrý výkon, podobne ako u konkurencie vidíme priestor na ďalšie zlepšenie. Ak však chcete vášmu vysávaču uľahčiť prácu, je dobré pred upratovaním pozbierať z podlahy drobné predmety.

Dôkladné vysávanie

S vysávačom S7 MaxV máte v podstate pomocníka na upratovanie domácnosti, ktorý pracuje takmer úplne samostatne. Vysávač upratuje miestnosti vo vami určenom poradí – vysáva a vytiera v jednom kroku. Odvádza dôkladnú prácu po celom priestore, nevynecháva rohy a ide až k okrajom. Dokonca zvýši svoj sací výkon, keď príde na koberec – táto funkcia sa dá v prípade potreby vypnúť. Keď je nádržka na prach plná, vráti sa do doku a vyprázdni sa. Vďaka jeho presnej navigácii sú vaše veci pred ním v bezpečí, ale aj tak sa oplatí pred upratovaním pozbierať zo zeme povaľujúce predmety, aby bola jeho práca dôkladnejšia.

K predchádzajúcim modelom sme nemali žiadne výhrady, no model S7 MaxV ich ešte o krok predbehol –  jeho sací výkon je až 5100 Pa čo je naozaj slušný výsledok. Niet divu, že si v nezávislých testoch na kobercových povrchoch viedol tak dobre. Samozrejme, nie je povinné používať prístroj s týmto výkonom, saciu silu je možné nastaviť v 5 stupňoch. Aj pri vysokých otáčkach je zvuk tichý. Počas upratovania nemusíte z domu odchádzať, môžete pohodlne a nerušene pracovať.

Testovaním rôznych modelov sme si všimli, že dlhé vlasy a mačacie chlpy často robotickým vysávačom robia problém. Žiaľ, potvrdilo sa to aj pri vysávači Roborock S7 MaxV (Ultra). Po upratovaní sa preto oplatí skontrolovať hlavné a bočné kefy, či v nich nie je zachytených príliš veľa vlasov a chlpov. Pozitívom pri tomto modeli však je, že sa vlasy nenavíjajú na hlavnú kefu, ale hromadia sa na jej okraji, odkiaľ ich môžete po zdvihnutí hlavnej kefy jednoducho odstrániť.

Tip pre chovateľov mačiek:

 • Predtým, ako Roborock začne vysávať, je dobré urobiť malé preventívne upratanie okolo podstielky.

Zážitok z mopovania

Pri vysávaní sme sa už presvedčili o nespočetných možnostiach, ktoré robotické vysávače prinášajú, ale robotické mopovanie je zvyčajne trochu náročnejšia disciplína. Väčšina zariadení len na mokro zametá a čistenie lepkavých škvŕn nechá na vás. Technológia sonického mopovania však dokáže neuveriteľne dobre napodobniť ľudské vytieranie, pričom v prípade modelu S7 MaxV vibruje mop až 3 000-krát za minútu. Náš robot je pomerne ťažký – váži takmer 5 kilogramov, vďaka čomu vyvíja na podlahu väčší tlak, čím výrazne zvyšuje účinnosť mopovania. Mop je rovnako kvalitný ako model S7: jeho mäkký materiál má vynikajúcu savosť. Pokiaľ ide o samotné mopovanie, môžete si nastaviť množstvo parametrov podľa svojich potrieb. V ponuke sú tri úrovne intenzity vibrácií a tiež množstvo použitej vody. Predvolené nastavenie množstva vody nám však dokonalo vyhovovalo. Najužitočnejšou funkciou je však bez debaty možnosť  „hĺbkového čistenia“, počas ktorého robot vyčistí podlahu dvakrát. Vďaka všetkým týmto funkciám je S7 MaxV jednoznačne najúčinnejším mopom zo všetkých robotov, ktoré sme vyskúšali. K tomuto výkonu prispieva aj to, že ak ste sa rozhodli pre samočistiaci dok, stroj každých 20 minút vyčistí aj mop, takže nevytierate celý byt tým istým špinavým mopom.

Všetku túto vynikajúcu prácu robí vysávač automaticky. Na detekciu povrchu, po ktorom sa pohybuje, využíva ultrazvukový zvuk, takže dokáže mop zdvihnúť hneď, ako narazí na koberec, aby zabránil jeho namočeniu. Túto funkciu môžete v prípade potreby vypnúť. My sme túto funkciu nemali možnosť otestovať na kobercoch, ale nezávislé testy ukázali, že na dlhých kobercoch nefunguje vždy dokonale. V prípade veľkého, pevného koberca sa oplatí vypnúť mopovanie určením zóny bez mopovania.

Tip:

 • Pred prvým použitím naplňte vnútornú nádržku robotického vysávača na vodu.

Multifunkčná samočistiaca stanica je skutočnou inováciou vo svete robotických vysávačov

Priznajme si, že pri kúpe robotického vysávača všetci tajne túžime, aby sa naša domácnosť leskla a žiarila, pričom naša práca končí jeho kúpou. To samozrejme nie je realita, ale S7 MaxV Ultra sa svojou výbavou tomu minimálne približuje.

Multifunkčná dokovacia stanica s 3 nádržami je skutočným high-tech zázrakom, a to v pravom zmysle slova, pretože z našej strany nevyžaduje žiadnu ďalšiu starostlivosť. Jej používanie je jednoduché a intuitívne. Stanica má nádobu na prachové vrecko, nádobu na čistú vodu a nádobu na použitú vodu. Počas upratovania sa náš vysávač pravidelne vracia do doku, niekedy na vyprázdnenie zásobníka na prach, inokedy na naplnenie zásobníka na vodu alebo na vyčistenie mopu. Predvolené nastavenie vracania sa do doku je každých 20 minút, ale frekvenciu môžete prispôsobiť svojim potrebám, rovnako ako množstvo vody použitej na opláchnutie mopu.

Až keď sa zbavíte všetkých týchto starostí, uvedomíte si, aké otravné bolo neustále vyprázdňovanie nádobky či vrecka na prach, umývanie mopu alebo plnenie nádržky na vodu. Nášho testovaného robota môžeme nechať robiť svoju prácu, pretože celý proces upratovania riadi samostatne a hlási sa len vtedy, keď v dokovacej stanici chýba voda. Bloky na vodu sú dokonale izolované, takže sa nemusíte obávať rozliatia. Nádržka na prach zhromažďuje prach vo vrecku. To treba vymeniť približne každých 4-6 týždňov v závislosti od intenzity používania. Z ekologického hľadiska to nie je ideálne, pretože vrecko obsahuje plastovú časť. Výrobca do balenia pribalil náhradné vrecko, čo je celkom príjemné zistenie.

Vyprázdnenie nádoby na prach trvá približne štvrť minúty a jej hlasitosť je približne 70 dB, čo je v porovnaní s inými vysávačmi relatívne tiché. Naše mačky tento zvuk ale vždy vystrašil. Pre rodiny s malými deťmi a domácimi zvieratami je to naozaj dobrý pomocník.

Akokoľvek je prístroj autonómny a akokoľvek automatizuje proces upratovania, nie sme úplne nepotrební. Jednou z našich hlavných úloh je pravidelná výmena vody v dokovacej stanici. Tá sa hromadí prekvapivo rýchlo špinavou vodou, čo ale svedčí o tom, že funkcia umývania mopu funguje dobre. Mop sa tiež oplatí každých niekoľko týždňov vyprať v práčke.

Ďalšou výhradou, kde ešte jednoznačne výrobca má priestor na zlepšenie je oblasť zachytávania chlpov a vlasov. Ak máte v rodine človeka s dlhými vlasmi či dlhosrstého domáceho miláčika, je dobré často kontrolovať hlavné a bočné kefy, pretože zamotané pramene na kefe nielenže znižujú účinnosť upratovania, ale môžu spôsobiť aj poruchu robota.

Dokovacia stanica nás rozhodne príjemne prekvapila. Hoci cena robota je pomerne vysoká, za svoje peniaze získate komfort primeraný cene. Počas nášho testovania sme nemali žiadne negatívne skúsenosti. Dúfame len, že veľké množstvo pohyblivých častí, ktoré sú súčasťou multifunkčnej stanice vydržia a pravidelné používanie ich nijako nepoškodí.

Zabudovaný kamerový systému namiesto alarmu

Všetci milujeme všestranné spotrebiče, ale málokedy od nich očakávame, že sa postarajú aj o bezpečnosť našej domácnosti. Výrobca Roborock nám ale ukázal, že je zbytočné byť taký nedôverčivý. Nech ste kdekoľvek na svete, prostredníctvom kamerového systému vysávača si môžete v okamihu virtuálne skontrolovať váš domov. Stačí na mape aplikácie označiť miestnosť, do ktorej chcete, aby sa vysávač presunul a naživo tak sledovať jeho okolie. Môžete sa nielen rozhliadnuť po izbe, ale aj skontrolovať vášho domáceho miláčika. Táto funkcia je nezvyčajná, ale môže byť užitočná v mnohých praktických situáciách. Napríklad na dovolenke môžete ľahko skontrolovať bezpečnosť svojho domu.

Ďalšie funkcie

Výrobcovia sa tiež snažili používanie robota zjednodušiť aj mnohými doplnkami.

Doplnky:

 • hlasové ovládanie je možné aj v angličtine – pre nás to však nemalo žiadne významné plus
 • uložená mapa sa dá ľahko upravovať – môžete vytvárať nové miestnosti, meniť zóny, nastaviť oblasti, kam nesmie ísť a kde nesmie mopovať
 • ovládanie sacieho výkonu a režim mopovania v jednotlivých miestnostiach
 • plánovanie upratovania – rovnako ako v predchádzajúcich modeloch
 • nastavenie obdobia „nerušiť“, kedy sa robot automaticky nevyprázdni a prepne sa do tichšieho režimu
 • naplánovanie nabíjania tak, aby prebiehalo mimo špičky, napríklad počas noci pri spotrebe elektrickej energie za výhodnejšiu tarifu
 • priebežné aktualizácie – tie by mali byť povolené
 • samozrejmosťou je aj dlhodobá podpora značky

Zhrnutie

S určitosťou môžeme povedať, že sme ešte nikdy neboli s robotickým vysávačom takí spokojní ako s modelom Roborock S7 MaxV. Robot nielenže zabezpečuje neuveriteľnú čistotu, ale pri použití s dokom takmer nahrádza klasické upratovanie. Vzorne vysáva, dôkladne vytiera, čistí mop, sám dopĺňa vodu a vyprázdňuje nádobu na prach. To je výrazné zlepšenie oproti predchádzajúcim modelom Roborock, ktoré tiež odvádzajú skvelú prácu, no tento model je skutočným krokom smerom k plne automatizovanému upratovaniu. S vysávačom získate nielen skvelý zážitok, ale aj množstvo špičkových funkcií vrátane možnosti interaktívnej bezpečnostnej kamery s možnosťami diaľkového sledovania. Asi už niet pochýb o tom, že Roborock S7 MaxV hodnotíme ako mimoriadne dobrý výrobok a je špičkou na súčasnom trhu. Dostal sa dokonca aj do nášho výberu Najlepších robotických vysávačov, kde získal titul „Najlepší vo svojej kategórii“.

Ďalšou nespornou výhodou je, že vysávač je dostupný v 3 rôznych konfiguráciách výbavy, takže si môžete vybrať z viacerých možností podľa ceny a úrovne komfortu, ktorý očakávate. Výhody nového modelu môžete využívať aj v prípade, že si nechcete zakúpiť model Ultra. S modelom Plus získate rovnaké pohodlie a možnosť autonómneho vysávania za približne 1000 eur namiesto 1 666 eur za Ultra. A ak nechcete na dokovaciu stanicu míňať vôbec, môžete si zaobstarať základnú jednotku za polovičnú cenu, teda za približne 820 eur.

Ak je rozhodujúcim faktorom cena, dobrou alternatívou sú predchádzajúce modely, ktoré výrobca ponúka a tiež fungujú veľmi dobre. Minuloročný model je stále dostupný – Roborock S7 je v súčasnosti k dispozícii za približne 500 €, zatiaľ čo hit roku 2020, model S5 Max, je k dispozícii za približne 400 €.

Výhody:

 • veľmi presné, dôkladné čistenie
 • veľmi vysoký sací výkon – 5100 Pa
 • sonické mopovanie
 • automatické zdvihnutie mopu pri detekcii koberca
 • dokonalé čistenie aj v tme
 • nová úroveň neustále sa učiaceho systému vyhýbania sa prekážkam
 • množstvo inovatívnych funkcií a riešení
 • 3 úrovne výbavy pre rôzne potreby
 • výbava Ultra pre takmer plne automatizované čistenie
 • funkcia bezpečnostnej kamery
 • intuitívna, ľahko použiteľná mobilná aplikácia

Nevýhody:

 • problematické vysporiadanie sa s dlhými vlasmi
 • vysoká cena
 • k dispozícii len v čiernej farbe
 • možnosť natáčanie kamerovým systémom môže narušiť súkromie