Dyson V11 Absolute Extra Pro (Tyčový vysávač) – Recenzia & Test

Naposledy upravené:

Trh s domácimi spotrebičmi na upratovanie v posledných rokoch prechádza obrovskými zmenami vo vývoji. Jednou z najvýraznejších zmien a pokrokov posledného obdobia je rozšírenie robotických vysávačov. Toto odvetvie zaznamenalo za posledných niekoľko rokov úžasný vývoj a v budúcnosti sa určite dočká mnohých zaujímavých noviniek.

Vo všeobecnosti to platí aj o tradičných vysávačoch, ktoré sú čoraz kompaktnejšie a čoskoro ich nahradia bezdrôtové modely napájané batériami, väčšinou známe ako tyčové stojanové vysávače.

Dnes už nie je takmer žiadny rozdiel vo výkone

Hoci sa všetko na trhu s náradím pomaly stáva batériovým, z nejakého dôvodu sme stále trochu opatrní voči tejto technológii pri spotrebičoch do domácnosti. V prémiovej kategórii sú však čoraz lepšie riešenia – stačí sa pozrieť na hviezdu nášho testu, tyčový vysávač Dyson V11 Absolute Extra Pro.

Ako väčšina ľudí, aj my sme boli k tomuto výrobku spočiatku trochu skeptickí, keďže sme doteraz používali len káblové vysávače. Preto sa naše pochybnosti týkali hlavne jeho výkonu.

Po mesiaci testovania (úprimne po prvom použití) nás však úplne dostal a presvedčil o svojich kvalitách. Pozrime sa bližšie na to, čím si nás tak získal!

Dyson V11 Absolute Extra Pro

Funkcie
 • Výdrž batérie až 120 minút (so záložnou batériou, v úspornom režime)
 • Futuristický dizajn výrobku
 • LCD displej
 • Rôzne hlavice na čistenie všetkých povrchov
 • Automatická detekcia povrchu
 • Nádržka na prach s objemom 0,76 litra
Dostupný u predajcov
tpd.sk
alza.sk – absolute
tpd.sk – absolute
roboticky-vysavac.sk
andreashop.sk – absolute

Balenie, príslušenstvo, dizajn výrobku

Vysávač sa dodáva v krabici, ktorú bez preháňania môžeme označiť ako obrovskú. Ako pozitívum však hodnotíme, že krabica má praktickú rukoväť na jednoduchú manipuláciu a prepravu. Spočiatku sme nechápali, prečo je na výrobok akým je vysávač potrebné také obrovské balenie, ale po jeho otvorení sme pochopili prečo.

Vysávač je v krabici rozložený na niekoľko častí a obrovská škatuľa je preplnená rôznymi dielmi a príslušenstvom. Ale nebojte sa, stačí pár kliknutí a je pripravený na použitie. Ale o tom až o chvíľu.

Čo sa týka balenia, treba spomenúť, že je mimoriadne prepracované a už tu je jasné, že ide o výrobok prémiovej kvality.

Vynikajúca výbava

Hneď ako otvoríte škatuľu a uvidíte všetko to príslušenstvo, možno sa trochu zľaknete. O väčšine z pribalených súčastí pravdepodobne ani nebudete vedieť, na čo slúžia. Nemusíte sa však vôbec báť, k dispozícii je veľmi dôkladný návod na použitie, v ktorom je veľmi presne popísané na čo a kedy ktoré príslušenstvo slúži.

Krabica, v ktorej je všetko dôkladne zabalené obsahuje niekoľko typov hlavíc na vysávanie, ale aj predlžovacie trubice, dokovaciu stanicu na stenu a navyše dve nabíjačky. To je skvelá správa pre tých, ktorí bývajú vo väčších bytoch, takže sa nemusia obávať výdrže batérie.

Futuristický dizajn výrobku

Čo nás na tyčovom vysávači Dyson V11 Absolute Extra Pro ešte prekvapilo, bol jeho dizajn. Už na obale nás prekvapil vzhľad niektorých doplnkov, ako napríklad hlavná časť obsahujúca motor a nádrž vyzerajúca ako zo sci-fi filmu. Zostavený prístroj však vyzerá naozaj úžasne.

Vysávač Dyson V11 Absolute Extra Pro by sme prirovnali k veľkolepému športovému autu s nezvyčajnými farbami, tvarmi a dizajnom, ktoré sa zrazu objaví na ceste medzi množstvom bežných áut a v sekunde zaujme pozornosť všetkých. Dyson predstavuje naozaj vysokú kvalitu, je ľahko ovládateľný, všetky jeho súčasti sú na vysokej úrovni a krásne do seba zapadajú. Je naozaj radosť na neho pozerať kdekoľvek v byte ho uložíte.

Prekvapivo jednoduchá inštalácia

Ako sme už spomenuli, vysávač Dyson sa v originálnom balení dodáva s množstvom príslušenstva. Nemusíte však mať žiadne obavy – polovica z nich nie je potrebná na bežné vysávanie. Stačí keď z balenia vyberiete vhodnú hlavicu, tyč, batériu a centrálnu batériu a môžete začať vysávať.

V prvom kroku pripojte jednu stranu predlžovacej tyče – vo veľmi extravagantnom modrofialovom odtieni – do sacieho otvoru prístroja a na jej koniec umiestnite jednu z hlavíc. V tejto fáze ho ešte nebudete môcť zapnúť, pretože nemá žiadne napájanie. Stačí už len pripojiť batériu a môžete upratovať.

Všetky komponenty sa neuveriteľne ľahko nasadzujú a rozkladajú. S bezpečnostnými poistkami, ktoré je potrebné použiť len pri demontáži sa manipuluje naozaj hladko. Každá časť sa precízne zasúva na svoje miesto a ani jedna z nich nepôsobí lacným dojmom. Dokonca aj batéria sa dá veľmi jednoducho namontovať. Pôsobí trochu ako batéria z elektrických domácich spotrebičov, ale je vidieť, že za jej dizajnom a funkčnosťou stojí profesionálny návrh a spracovanie.

Prvé použitie

Po tom ako sme tyčový vysávač Dyson V11 Absolute Extra Pro poskladali a po prvýkrát vzali do rúk, uvedomili sme si, že je prekvapivo ľahký. Domáce práce s ním dostali úplne nový rozmer, pretože sa s ním extrémne ľahko manévruje nielen na podlahe, ale aj na sedačke a dokonca aj na skriniach.

Po chvíli prišlo ďalšie pozitívne prekvapenie! To, čo sme považovali za jednoduchý dizajnový prvok na vrchnej strane motora vysávača, sa ukázalo ako malý displej, vďaka ktorému sa vysávač neuveriteľne ľahko nastavuje a používa.

Displej a prevádzkové režimy

Maličký LCD displej na vrchnej strane vysávača – ktorý zostáva počas používania vždy dobre viditeľný – je nielen futuristickým, ale aj mimoriadne užitočným doplnkom. V reálnom čase vás upozorňuje na to, ako dlho možno vysávač ešte používať a tiež hlási potrebu údržby filtra, čo je naozaj skvelý nápad od vývojárov.

Jednou z najdôležitejších funkcií je však možnosť výberu z prednastavených režimov pomocou tlačidla pod panelom. Na výber sú v podstate tri možnosti – režim Auto, Eco a Boost.

 • Režim Auto je mimoriadne užitočná, dobre optimalizovaná možnosť, ideálna pre začiatočníkov a bežné použitie. Sanie sa snaží neustále prispôsobovať typu podlahy a podmienkam, čo sa nám mimoriadne osvedčilo.
 • Režim Eco ponúka nižší výkon, ktorý ale umožňuje až 60 minút nepretržitého používania. Je vhodnejší na všeobecné vysávanie a citlivejšie povrchy.
 • Režim Boost prináša maximálny výkon zariadenia. Nejde o čas prevádzky, ale o maximálne odstránenie nečistôt. Poskytuje dostatočný sací výkon, ktorý prekoná väčšinu káblových vysávačov na trhu.

Ani v jednom režime nie je príliš hlučný

Vysávače sú zariadenia, ktoré generujú pomerne veľa prevádzkového hluku, preto by ste možno čakali, že sa budeme venovať aj tejto téme. Pri tyčovom vysávači Dyson však môžete zabudnúť aj na toto.

Samozrejme, nejaký ten hluk Dyson generuje, ale ani zďaleka nejde o taký hlasný zvuk, na aký sme zvyknutí pri bežných vysávačoch.

Režimy Eco a Auto sú veľmi tiché. Pri používaní vysávača v týchto režimoch sa môžete pohodlne rozprávať, nevystraší deti ani domáce zvieratá a pri použití režimu Boost tiež nie je príliš hlučný.

Neuveriteľná sloboda vďaka bezdrôtovému dizajnu

Pri vysávaní je často otravné ťahať dlhé káble a neustále hľadať elektrickú zásuvku. Vo väčšej alebo preplnenej domácnosti to môže byť skutočný problém. Keďže donedávna sme nemali inú možnosť ako ťahať káble cez pol domácnosti, zmierili sme sa s tým, pretože iné riešenia neboli dostupné.

Teraz však existuje alternatíva v podobe bezkáblových vysávačov akým je aj Dyson. Možno to znie ako banalita, ale keď začnete upratovať dom a uvedomíte si, že sa vám kábel nezasekáva do dverí, nemusíte prekladať veci, neustále nevyťahujete predlžovací kábel a môžete sa dostať na miesta, kam ste predtým nemohli, uvedomíte si koľko nepríjemností a prekážok ste museli znášať s klasickým vysávačom.

Jednoduché používanie a manipulácia

Je dôležité zdôrazniť, že s tyčovým vysávačom Dyson V11 Absolute Extra Pro je práca naozaj príjemná a doslova posúva vysávanie, ktoré mnohí ľudia nemajú v obľube, na úplne novú úroveň. Čiastočne je to vďaka bezdrôtovému prevedeniu a čiastočne vďaka použitej hlavici.

Ak použijete kĺbové zakončenie hlavice, s ktorou sa veľmi ľahko manévruje, môžete ju bez väčších problémov použiť na vysatie rohov, priestoru vedľa stien, pod nábytkom, ale poradí si aj so zakrivenými povrchmi. Dá sa preto považovať za veľmi univerzálne zariadenie na domáce práce.

Držanie tlačidla štart namiesto jeho stlačenia

Nenazvali by sme to negatívom, ale veľmi nezvyčajné sa nám zdalo, že tyčový vysávač Dyson nie je možné zapnúť ako bežný vysávač. Tlačidlo štart po stlačení prístroj spustí a po uvoľnení ho zastaví, podobne ako niektoré záhradné stroje, napríklad ako krovinorezy alebo motorové píly.

Prečo výrobca zvolil práve toto riešenie, nie je veľmi jasné. Na toto ovládanie si chvíľu treba zvykať, pretože pri vysávaní s klasickými vysávačmi sa musíte sústrediť len na to, aby ste hlavicu viedli v správnom uhle na podlahe a zapínanie po prvotnom spustení už neriešite. Je dôležité spomenúť, že tlačidlo štart je vo veľmi pohodlnej polohe, máte ho úplne po ruke a používanie spotrebiča týmto spôsobom sa nedá označiť za nepohodlné. Len si musíte zvyknúť na to, že sa zastaví hneď, ako uvoľníte úchop rukoväte.

Vysávač Dyson nie je určený na celodenné používanie alebo do viacpodlažných bytov či domov, takže sa nedá povedať, že tento typ ovládania je únavný. Po niekoľkých použitiach naozaj zabudnete a zvyknete si na to, že na spustenie musíte držať samostatné tlačidlo.

Nabíjanie aj z nástenného doku

Dôkazom toho, že tyčový vysávač Dyson V11 Absolute Extra Pro je prémiovým výrobkom je aj to, že súčasťou balenia je aj nástenný dok, ktorý je zároveň držiakom aj nabíjačkou, takže sa oplatí umiestniť ho v blízkosti zásuvky.

Ak nechcete vŕtať do steny, môžete na nabíjanie samozrejme použiť voľne stojaci dok, na ktorý sa prístroj ľahko umiestni a bezpečne a spoľahlivo ho udrží. Batériu môžete nabíjať samostatne alebo spolu s vysávačom. Záleží len na vás.

Pokiaľ ide o dobu prevádzky, vysávač Dyson sľubuje 60 minút práce v režime Eco – čo môže byť s náhradnou batériou až 120 minút – a približne 15 minút používania v režime Boost. Takže pri výbere režimu Auto získate približne 25-35 minút vysávania.

Vyprázdňovanie nádrže je vynikajúce

Futuristický vzhľad vysávača sme už spomenuli vyššie, ale tým sa zoznam špeciálnych vlastností nekončí. Vyprázdňovanie nádoby na prach je ďalšou z nich.

Po prvom použití sme boli prekvapení, koľko prachu a nečistôt z postele pozbieral

Dyson V11 Absolute Extra Pro funguje bez prachového vrecka a hoci nemá veľkú nádobu na prach je to plus, pretože spôsob vyprázdňovania je úplne skvelý. Stačí odpojiť tyč, podržať otvor nad košom alebo toaletou a potiahnuť páčku na spodnej strane konštrukcie pripomínajúcej pištoľ, aby sa prach vysypal.

Je to jednoduché, rýchle a skutočne pohodlné na používanie.

Zaujímavé je, že hoci nádržka môže vyzerať malá, je dostatočne veľká na jedno vysávanie, a to nie preto, že by bol Dyson menej účinný ako bežný vysávač, ale preto, že nádržka je schopná stlačiť suchý prach.

Všestranné použitie

Okrem všetkého čo sme už spomenuli je dôležité poukázať na všestrannosť tyčového vysávača Dyson. Ide o univerzálny vysávač, ktorý sa dá použiť kdekoľvek v domácnosti alebo dokonca aj mimo nej.

Vynikajúci na čistenie pohoviek

Hlavica Mini Motorhead je najúčinnejšia na sedačkách. Oplatí sa ju doma vyskúšať na všetkých pohovkách, kreslách a dokonca aj posteliach. Veľmi nás prekvapilo, koľko prachu a nečistôt dokáže pozbierať z povrchov, ktoré pôsobia čisto.

Vhodné aj na čistenie celého interiéru auta

Ak ste vždy hľadali ľahko prenosný a účinný vysávač na čistenie interiéru vášho auta, Dyson vás nesklame! Vhodné hlavice dokážu pozbierať neuveriteľné množstvo nečistôt a prachu zo sedadiel, rohoží, čalúnenia dverí alebo batožinového priestoru. K dispozícii je dokonca aj príslušenstvo na čistenie menších medzier.

Funguje aj ako vysávač omrviniek

Ešte sme nespomenuli, že Dyson sa dá jediným jednoduchým pohybom premeniť na vysávač na omrvinky, vďaka čomu môžete jeho úžasný výkon využiť aj bez predlžovacej tyče. Po všetkom čo sme spomenuli vás určite neprekvapí, že si poradí aj s väčšími nečistotami a špinou. V tejto veľkosti je to pravdepodobne najvýkonnejší vysávač na omrvinky na trhu!

Aká je jeho účinnosť v porovnaní s káblovým vysávačom?

Táto otázka vás asi bude zaujímať najviac, pretože sa určite pýtate, aká je účinnosť vysávača na batérie v porovnaní s klasickým vysávačom.

Je dôležité poznamenať, že výrobok spoločnosti Dyson patrí do naozaj prémiovej kategórie, takže môžete očakávať lepšiu kvalitu a vyšší výkon ako má väčšina tyčových vysávačov.

Dyson V11 Absolute Extra Pro nás zaujal vynikajúcim čistiacim výkonom z hľadiska množstva zachytených nečistôt aj čistoty povrchu.

Skvele si poradí s väčšími nečistotami aj drobnými omrvinkami – ako sú celé alebo rozdrvené kukuričné lupienky. Prekážkou preňho nie je ani rozsypaná káva alebo kakaový prášok. Stačí raz prejsť cez znečistené miesto a po nečistote nezostane ani smietka – či už vysávate dlažbu alebo koberc.

Vlasy sú pri vysávačoch väčšinou nepriateľom. Je preto veľmi dôležité si na ne dávať pozor ak ste na tyč nasadili hlavicu s otočnou kefou, ktorá je ale jedným z najefektívnejších možností.

S mačacími chlpmi si však poradil dobre, pohovku vyčistil oveľa lepšie a podstatne účinnejšie ako bežný vysávač. Použili sme pri tom režim Boost a vhodnú hlavicu. Bez problémov sme ho používali aj v kuchyni, kde sa s ním veľmi ľahko manipulovalo aj medzi nohami stoličiek.

Celkovo sa nám páčil

Z vyššie spomenutého je to už asi jasné, ale musíme to povedať ešte raz. Počas testovacieho obdobia sme si tyčový vysávač Dyson V11 Absolute Extra Pro naozaj obľúbili a stal sa jedným z našich najobľúbenejších domácich spotrebičov. Ide o veľmi dobre zostavený spotrebič, ktorý je výrazne prispôsobený rôznym potrebám a možnostiam domácností.

Samozrejme, treba spomenúť, že cena je vysoká, ale nesmieme zabúdať, že ide o prémiový výrobok a za kvalitu a skvelé vybavenie a výkon, ako vo všetkých ostatných prípadoch, si treba priplatiť.

Za svoje peniaze sme dostali technológiu, ktorá naozaj dobre funguje a ponúka vybavenie, vďaka ktorým sa upratovanie stane potešením.

Nemali by sme zabúdať ani na množstvo príslušenstva, vďaka ktorému má Dyson veľa pozitív a výhod. Dyson je výrobok s dizajnom, ktorý zaručene bude obdivovať každý hosť vo vašej domácnosti.

Dyson V11 Absolute Extra Pro

Funkcie
 • Výdrž batérie až 120 minút (so záložnou batériou, v úspornom režime)
 • Futuristický dizajn výrobku
 • LCD displej
 • Rôzne hlavice na čistenie všetkých povrchov
 • Automatická detekcia povrchu
 • Nádržka na prach s objemom 0,76 litra
Dostupný u predajcov
tpd.sk
alza.sk – absolute
tpd.sk – absolute
roboticky-vysavac.sk
andreashop.sk – absolute

VýhodyNevýhody
Vynikajúci sací výkonMierne vysoká cena
Množstvo príslušenstvaV režim Boost sa vybíja veľmi rýchlo
Zaujímavý a futuristický vzhľadNie je vybavený klasickým tlačidlom štart
Môže sa používať kdekoľvek v domácnosti            
Vyprázdňovanie nádoby na prach je fantastické     
Tichá prevádzka        
Displej