Roidmi Eve Plus – Recenzia & Test robotického vysávača

Naposledy upravené:

Testovali sme ďalší robotický vysávač Xiaomi, Roidmi Eve Plus, s funkciou samočinného vyprázňovania a bezkonkurenčným pomerom ceny a výkonu. Poďme sa pozrieť, prečo sme si tento produkt rýchlo zamilovali a prečo má na dnešnom trhu svoje miesto?

Svet robotického vysávania urobil v posledných rokoch úžasný pokrok, ale niektoré technológie sú ešte stále v plienkach a mnohí sa stále neodhodlali k tomu, aby do svojich výrobkov zahrnuli funkciu samočistenia.

Spoločnosť Xiaomi je stále na čele vývoja a nič nie je toho lepším dôkazom ako robotický vysávač Roidmi Eve Plus, ktorý sme testovali v uplynulých týždňoch a ktorý má napriek nízkej cene – aspoň v rámci svojej kategórie produktov – dobré čistiace vlastnosti a funkciu samovyprázdňovania.

Kľúčové vlastnosti

  • moderný vzhľad
  • 2 bočné kefy
  • mapovanie
  • mokré vytieranie
  • rýchle samočinné vyprázdňovanie

Dostupný u predajcov

tpd.sk – čierna
allegro.sk
allegro.sk – čierna
roboticky-vysavac.sk

Prečo je funkcia samovyprázdňovania taká dôležitá?

V jednoduchosti povedané, hlavne kvôli pohodliu, pretože samovyprázdňovanie možno opísať ako špeciálnu dokovaciu stanicu pre robotický vysávač, ktorá má externú nádobu na prach a výkonnejšie čerpadlo.

Po pripojení vysávača k dokovacej stanici sa systém dostane k nádobe na prach a ľahko vysaje suché nečistoty nazbierané v domácnosti.

To znamená, že robotický vysávač môžete nechať celé týždne na pokoji bez toho, aby ste museli ručne vyprázdňovať nádobu na prach, čo je veľmi pohodlné a tiež hygienické riešenie, pretože prachové vrecko môžete vyprázdniť z doku – stačí niekoľkokrát za mesiac.

Roidmi nie je novým hráčom na trhu

Aj keď sa mnohí z vás možno stretávajú s názvom značky Roidmi prvýkrát, je potrebné poznamenať, že výrobca nie je na trhu ani zďaleka nováčikom, pretože už predtým zaradil do svojho portfólia niekoľko tyčových vysávačov.

Model Eve Plus však posúva ich meno na úplne novú úroveň, pretože ide o robotický vysávač s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu, ktorý spĺňa najvyššie štandardy kvality a napriek bezkonkurenčnej cene obsahuje aj samočinný vyprázdňovací dok, čo z neho robí favoritom pre tých, ktorí túto funkciu ocenia.

Ale nepredbiehajme, poďme sa najprv pozrieť, čo Xiaomi Roidmi Eve Plus ponúka.

Balenie, dizajn výrobku

Už sme si zvykli, že spoločnosť Xiaomi dbá na to čo západní zákazníci očakávajú z hľadiska kvality, ale aj z hľadiska balenia. Dokonale to platí aj pre Roidmi Eve Plus, ktorý sa dodáva v prepracovanom balení!

Zaujímavé je, že výrobca zabalil robotický vysávač aj dokovaciu stanicu do samostatných krabíc, takže pri kúpe dostanete dve menšie balenia s jednotným vzhľadom a dokonca aj podobnými rozmermi.

Čo sa týka vonkajšej strany, bola venovaná veľká pozornosť tomu, aby bol dizajn výrobku okamžite viditeľný. Na vrchu hrubej kartónovej škatule bolo pridané aj malé držadlo na jednoduchú prepravu.

Množstvo príslušenstva

Ďalšou vecou, ktorou Xiaomi Roidmi Eve Plus vyniká, je, že jeho balenie obsahuje prekvapivé množstvo príslušenstva, čo je dnes žiaľ čoraz menej bežné, pretože súčiastky, ktoré sa dajú dokúpiť ako doplnky, sú pre výrobcov dobrý biznis.

Po otvorení balenia napríklad hneď nájdete dva HEPA filtre, 20 jednorazových mopov a päť prachových vreciek do samočistiacej dokovacej stanice.

V závislosti od spôsobu použitia to vystačí na 6 až 9 mesiacov používania.

Nehovoriac o tom, že si môžete kúpiť filtre, mopy, prachové vrecká a dokonca aj diely pre kefový systém na Slovensku.

Kvalitné použitie materiálov

Dôležité je tiež zdôrazniť, že hoci sa v dizajne vyskytujú niektoré zvláštnosti – niektoré typické čínske prvky – za použitie materiálov sa nemusí výrobca hanbiť. Celkový dojem zo zariadenia je veľmi kvalitný.

Väčšina súčastí je vyrobená z tvrdeného plastu, ktorý do seba dobre zapadá, ale napríklad aj hlavná kefa a dve bočné kefy pôsobia veľmi dobrým dojmom.

Ponúkajú veľmi podobnú kvalitu na dotyk aj v praxi ako niekoľkokrát spomínané robotické vysávače Roborock.

Inštalácia

Robotický vysávač Roidmi Eve Plus dodáva spoločnosť Xiaomi prakticky pripravený na použitie, takže jeho nastavenie bude hračkou aj pre tých, ktorí ho nikdy predtým nepoužívali.

Umiestnenie dokovacej stanice

Prvým a najdôležitejším krokom, ktorý odporúčame pri nastavovaní urobiť, je umiestniť dokovaciu stanicu na správne miesto. Je to dôležité, pretože zariadenie Roidmi Eve Plus mapuje domácnosť, ukladá mapy a potrebuje bezpečné miesto v dome, kam sa môže s istotou vrátiť.

Nastavenie dokovacej stanice je rovnako jednoduché ako jej umiestnenie na vybrané miesto. Uistite sa, že vysávač má dostatok voľnosti v okolí doku, aby sa doň dobre dostal.

Otvorte veko a pomocou kartónu na veku umiestnite doň vrecko na prach, ktoré jednoducho zasuňte do pripravených otvorov.

Spárovanie robotického vysávača so smartfónom

Hoci má zariadenie ovládacie tlačidlá a vy môžete vykonávať niektoré základné funkcie bez aplikácie, plnohodnotný zážitok je skutočne úplný až po spárovaní s telefónom so systémom Android alebo iOS.

To sa dá dosiahnuť pomocou aplikácie Mi Home, ktorej stiahnutie trvá len niekoľko minút a je plne automatizovaná. Stačí zapnúť vysávač, spustiť aplikáciu, vybrať model robotického vysávača a potom už len zadať niekoľko údajov, aby všetko fungovalo.

Funkcie softvéru

Za posledných niekoľko mesiacov sme otestovali dostatok robotických vysávačov, aby sme mohli s istotou povedať, že Xiaomi Roidmi Eve Plus vyniká softvérovým pozadím aj funkciami.

Zo smartfónu máme k dispozícii prekvapivo širokú škálu nastavení, a to ani zďaleka nezahŕňa iba to, kedy sa robotický vysávač spustí alebo kde upratuje.

Softvér umožňuje napríklad prepínať medzi režimami, upravovať sací výkon a dosiahnuť, aby bol tichší alebo šetrnejší ku kobercu.

Okrem časovača môžete pomocou aplikácie prepínať aj LED diódy – čo je užitočné najmä v noci – alebo nastaviť vysávač do režimu nerušenia, či dokonca zmeniť zvuk vysávania.

Môžete tiež kalibrovať stanicu na zber prachu, čo sa môže zísť a často to chýba oveľa drahším modelom. Máte prístup k displeju dokovacej stanice, ale môžete si aj jednoducho načasovať, kedy sa prach vysaje.

Robotický vysávač tak nebude robiť hluk večer alebo uprostred noci, keďže proces nie je práve tichý, ale môžete ho naplánovať na čas, keď nikto nie je doma.

Mapovanie

Po zoznámení sa s aplikáciou a jej spárovaní s robotickým vysávačom je jeho prvá úloha zvyčajne vždy mapovanie.

Keďže zariadenie využíva senzory LIDAR – podľa našich skúseností ide o jednu z najpokročilejších a najvýkonnejších technológií v kategórii produktov v súčasnosti – vytvára prekvapivo presné mapy, pričom konečným výsledkom je dokonale presná mapa, v ktorej je rozpoznateľná každá miestnosť, aj keď je zaprataná.

Odvádza skutočne veľmi dôkladnú prácu, čím poráža značnú časť robotických vysávačov s dvojnásobnou cenou, a zároveň dokazuje, že je pomerne zručný pri prekonávaní prekážok, ale k tomu sa vrátime neskôr.

Za zmienku stojí, že zaznamenaná mapa sa objaví aj v aplikácii Mi Home, ktorá nám poskytne množstvo užitočných funkcií a možností.

Napríklad pre ľahšiu identifikáciu si budeme môcť pomenovať jednotlivé miestnosti, takže mu budete môcť povedať, aby upratoval len kuchyňu alebo len spálňu, kedy a v akom režime.

Nebude mať problém so správou viacerých máp – čo môže byť nevyhnutné pre tých, ktorí bývajú vo viacpodlažnom dome. Mapy umožňujú pomocou virtuálnej steny veľmi jednoducho vyznačiť zóny, v ktorých by nemal upratovať alebo do ktorých by nemal vstupovať.

Je to skvelé na sledovanie trasy upratovania, takže môžete skontrolovať, kde vysávač bol, ale aj uistiť sa, že nevynechal žiadne oblasti alebo miestnosti.

Upratovanie

Pokiaľ ide o upratovanie, Xiaomi Roidmi Eve Plus dokáže nielen vysávať, ale aj mokro vytierať. Ako tieto funkcie fungujú v praxi?

Vysávanie

Pokiaľ ide o vysávanie, s robotickým vysávačom Xiaomi sme mali najmenej problémov!

Jeho účinnosť je nespochybniteľná a prekvapilo nás, že za tieto peniaze sme dostali takú kvalitu. Jeho sací motor dokáže vyvinúť 2700 Pa, čo je oveľa viac ako väčšina produktov na súčasnom trhu, pričom nie je príliš hlučný.

Bežný prach, čiastočky a dokonca aj rozdrobenejšiu špinu a odolné zvyšky jedla vysáva s prekvapivou zručnosťou a za sebou prakticky nič nezanecháva. Treba zdôrazniť, že si hravo poradí aj so zvieracími chlpmi.

Dlhšie chlpy sú samozrejme tiež jeho nepriateľom, má tendenciu ich rýchlo navíjať, na čo si treba dať pozor po každom použití.

Obratne si poradí s väčšinou prekážok

Robotickému vysávaču Xiaomi Roidmi Eve Plus sa nedajú vyčítať schopnosti prekonávať prekážky.

Má veľké hnacie kolesá a hladko a bez námahy sa pohybuje po podlahách aj kobercoch, problém mu nerobili ani väčšie chlpaté koberce.

Tu treba poznamenať, že hoci niekedy hlučne prekonával prahy, bol oveľa neobratnejší ako Roborock, ale v porovnaní s ním dokázal prekonávať vyššie prekážky.

Vďaka tomu sa pri vysávaní takmer nikdy nestretol s problémami. To už s mopom evidentne nefunguje, keďže výška od zeme je v tomto prípade znížená.

Pri vysávaní sa však veľmi dobre hodil do všetkých situácií, šikovne prechádzal cez káble a koberce, pričom bol prekvapivo šetrný k svojmu okoliu, čo je zásluha senzora LIDAR.

Nevyhýbal sa prakticky ničomu, dokonca ani nohám stoličiek, ale šikovne rozpoznával aj schody a iné úrovne.

Funkcie

Xiaomi Roidmi Eve Plus celkovo podával veľmi dobrý výkon pri vysávaní, pričom disponoval výbornými funkciami, vďaka ktorým sme z neho vždy vyťažili maximum.

Môžete ho napríklad nastaviť na upratovanie celej domácnosti, ale môžete ho tiež požiadať, aby vysával alebo vytieral len určitú miestnosť pomocou vopred uloženej mapy.

Niečo, s čím sme sa u iných robotických vysávačov nestretli, ale čo sa nám zdalo ako naozaj dobrý nápad a často sa nám hodilo, je dvojité upratovanie.

Dalo by sa to nazvať aj „veľkým upratovaním“, pri ktorom robot vykoná dvojnásobné upratovanie miestnosti, a hoci sme to počas testovania zrovna nepotrebovali, vieme si predstaviť situácie, keď to môže byť veľmi potrebné. Najmä pri deťoch.

Vytieranie

Vo všeobecnosti majú robotické vysávače slabú funkciu vytierania. Samozrejme, pri novších modeloch je situácia úplne iná a tu by sme odkázali na náš test Roborock S7 alebo Roborock S7 MaxV, z ktorých nám spadla sánka, pretože sa v tejto oblasti veľmi zlepšili, ale Roidmi Eve Plus stále používa tradičné riešenie.

V praxi to znamená, že k nemu môžete pripojiť jednorazový mop, ktorý jednoducho ťahá po podlahe bez akéhokoľvek pohybu a on ho neustále zmáča, aby pozbieral nečistoty na podlahe.

Mokré vytieranie namiesto mopovania

Bohužiaľ, Roidmi Eve Plus má ďaleko od mopovania v tradičnom zmysle slova. Skôr len namáča podlahu, ale nenahrádza mopovanie v klasickom zmysle, ktoré sa používa na dezinfekciu a odstraňovanie škvŕn.

Je to skôr doplnok, ktorý lepšie utiera prach z podláh, ale na väčšie blato alebo suché škvrny je nepoužiteľný.

Veľká nádrž na vodu

Roidmi Eve Plus ponúka výborné vlastnosti nielen z hľadiska zásobníka na prach, ale aj z hľadiska zásobníka na vodu.

Kým prachová nádoba s objemom 300 ml je súčasťou balenia, tú druhú možno naplniť 250 ml čistou vodou. Je dôležité spomenúť, že sa neodporúča používať saponát, čo nás dosť sklamalo.

Samovyprázdňovanie

Ako sme už niekoľkokrát vyššie zdôraznili, jednou z najväčších špecialít robotického vysávača Xiaomi Roidmi Eve Plus je samovyprázdňovací dok a s ním spojené funkcie.

V tejto cenovej kategórii je to dosť nezvyčajné, keďže existujú výrobcovia, ktorí si za takýto systém pýtajú dva až trikrát viac.

Samotná samočistiaca jednotka je druhým vysávačom s výkonom 850 W.

Robot si v nej ľahko nájde svoje miesto a po pripojení bude proces plne automatizovaný, pričom dokovacia stanica bude efektívne odčerpávať nečistoty a prach z koša do externého zásobníka.

Rýchle, ale hlučné vyprázdňovanie

Okrem toho, že proces prebieha úplne samočinne, bez akéhokoľvek nášho zásahu – v prípade potreby ho samozrejme môžeme spustiť manuálne -, je aj mimoriadne rýchly.

Hneď ako sa robotický vysávač umiestni do doku, začne odpočítavať a dokáže úplne vyprázdniť zabudovanú nádobu na prach za 12 sekúnd.

Táto rýchlosť má, samozrejme, svoju cenu, pretože tak ako je malý robot pri práci tichý, rovnako hlučný je aj proces jeho samovoľného vyprázdňovania.

Hlučnosť je najviac porovnateľná s hlučnosťou bežného vysávača. Samočinné vyprázdňovanie je vlastne zabezpečené externým sacím motorom, ktorý ponúka vynikajúci výkon, a ten je zvyčajne sprevádzaný vysokou hlučnosťou.

Možnosti nastavenia

To, čo tiež robí z tohto produktu spoločnosti Xiaomi v očiach mnohých ľudí obrovský hit, nie je nič iné ako skutočnosť, že samovysávací dok je úplne samostatný a budete mať viac možností jeho nastavenia v rámci aplikácie.

Pri oveľa drahších produktoch sme sa už stretli s nepríjemnosťou, že na tomto príslušenstve nebolo možné nič kalibrovať.

Za zmienku stojí, že ak sa vám funkcia samočinného vyprázdňovania nepáči, môžete ju úplne vypnúť a nemusíte ju používať. Roidmi Eve Plus môže fungovať aj ako klasický robotický vysávač, len potom musíme nádobu na prach vyprázdniť ručne po každom upratovaní.

Môžete tiež nastaviť, kedy sa má nádoba na prach vysypať, čo je obzvlášť užitočná funkcia kvôli hluku, ktorý môže byť večer naozaj nepríjemný.

Úplná sloboda

Na Xiaomi Roidmi Eve Plus sa nám veľmi páčila voľnosť, ktorú nám poskytol – pocit úplnej bezstarostnosti.

Samočinné vyprázdňovanie funguje naozaj dobre, všetko je plne automatické, jediné, čo je potrebné urobiť, je raz alebo dvakrát mesačne vybrať vrecko na prach z externej nádoby, ale ani to nie je náročná úloha.

Inžinieri si totiž dali pri návrhu záležať, že kartónová klapka na vrecku, ktorá je veľkým pomocníkom pri jeho vkladaní, uľahčuje jeho vyberanie, pričom je tu aj blokovacie zariadenie, ktoré zabezpečí, že ani smietka prachu sa nedostane tam kam nemá. To zakaždým zaručuje maximálnu hygienu a čistotu.

Pri vysávači ani všeobecne pri samočinnom vyprázdňovaní sme nezistili žiadne konkrétne chyby, či už softvérové alebo hardvérové.

Jediná zvláštnosť, s ktorou sme sa v tomto ohľade stretli, bola tá, že sa nám vysávač začal vyprázdňovať aj vtedy, keď sme vysávač postavili v protismere k doku.

Batéria

Tak ako pri robotických vysávačoch Xiaomi, aj tento má 5200 mAh batériu, ktorá je veľmi odolná.

Za bežných podmienok dokáže na jedno nabitie vyčistiť priemernú domácnosť, pričom vám poskytne až dve hodiny nepretržitého používania.

Keď sa mu vybije batéria, robotický vysávač sa automaticky vráti do doku, aby načerpal trochu energie.

Zhrnutie a náš názor

Celkovo nám robotický vysávač Xiaomi Roidmi Eve Plus vyrazil dych. Ani nie tak pre jeho vynikajúci čistiaci výkon, ale skôr pre to, že je bezkonkurenčným šampiónom v pomere cena/výkon, keďže za necelých 400€ získate k tomuto dobre fungujúcemu robotickému vysávaču samočinný vysávací systém a celý rad príslušenstva.

Je síce pravda, že v porovnaní s radom Roborock má o niečo nižšiu kapacitu, ale kompenzuje to svojou cenou, takže podľa nášho názoru predstavuje skutočný zlatý stred v ponúkanom sortimente.

V porovnaní s modelom Roborock S7 MaxV, ktorý je považovaný za jeden z najlepších v posledných rokoch, ide samozrejme o výrazné zaostávanie, ale v tejto cenovej kategórii by ste ťažko hľadali lepší.

Najmä vo svetle toho, že okrem mapovania senzorom LIDAR, výborného softvéru či skvelých vysávacích funkcií sa výrobok môže pochváliť aj funkciou samočinného vyprázdňovania.

Nezabúdajme, že Roidmi Eve Plus je produktom strednej triedy a je prakticky jedným z najlepších, ak nie najlepším v tejto kategórii.

VýhodyNevýhody
Bezkonkurenčný pomer ceny a kvalityFunkcia mopovania je nedostatočná, ide skôr o mokré vytieranie
Funkcia samočinného vyprázdňovania (ktorá funguje dobre)Softvér v anglickom jazyku
Vynikajúci výkon vysávaniaČasto hlučný pri prekonávaní prahov
Dvojitá bočná kefa    
Výkonný softvér na pozadí  
Snímač LIDAR 
Množstvo príslušenstva v balení