Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro – Recenzia na robotický vysávač

Robotický vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro je jedným z najobľúbenejších modelov vysávačov na súčasnom trhu a v našom teste sa pozrieme na to, aké funkcie ponúka a ako účinne upratuje.

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro

Kľúčové vlastnosti

  • Jednoduché nastavenie
  • Zvýšený sací výkon
  • Vysokofrekvenčné vibračné mopovanie
  • Viacero senzorov pádu
  • Vynikajúci pomer ceny a kvality

Dostupný u predajcov

roboticky-vysavac.sk

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro je robotický vysávač strednej triedy, takže nejde o najlacnejší model. Má ale viac funkcií ako súčasné varianty dostupné za menej ako 300€. Zároveň sa ale musíte vzdať funkcií, ako je samočinné vyprázdňovanie doku alebo dokonca detekcia prekážok pomocou umelej inteligencie, ktoré ponúkajú drahšie modely. 

Napriek tomu je náš testovaný vysávač plnohodnotným zariadením a jednou z najlepších volieb v pomere cena/výkon na súčasnom trhu. Nie náhodou sa v našom sprievodcovi nákupom robotických vysávačov na rok 2023 umiestnil na prvom mieste. V našom teste sa naň pozrieme podrobnejšie a rozoberieme jeho pozitíva aj menej vydarené detaily.

Špecifikácie:

  • Rozmery: 350 mm široký, 97 mm vysoký
  • Hmotnosť: 3,6 kg
  • Nádoba na prach: 450 ml
  • Nádržka na vodu: 250 ml
  • Sací výkon: 3000 Pascalov
  • Batéria: 5200 mAh
  • Navigácia: laserová (LDS, LIDAR)

Balenie

Po otvorení škatule nájdete samotné kruhové zariadenie robotického vysávača, dokovaciu stanicu kompaktných rozmerov s napájacím káblom, nádobu na prach, nádržku na vodu, malý „hrebeň“ na čistenie stroja, prídavnú bočnú kefku a bonusovú utierku z mikrovlákna na vytieranie – jedna je už súčasťou nádržky na vodu.

Montáž je veľmi jednoduchá, stačí zapojiť dokovaciu stanicu, vysávač zasunúť na miesto a zaobstarať si aplikáciu Mi Home pre iOS či Android – tú žiaľ nie je možné používať v lokálnom jazyku, takže si budete musieť poradiť s anglickým menu.

Ak chcete spustiť aplikáciu, stačí ťuknúť na tlačidlo + v pravom hornom rohu a vybrať možnosť pridať zariadenie. Vo väčšine prípadov telefón automaticky rozpozná zariadenie, ale ak sa tak nestane, môžete si vybrať požadovaný model zo zoznamu. 

Po spárovaní mobilného telefónu a robota aplikácia pripojí zariadenie k bezdrôtovej sieti, aby sa dalo ovládať na diaľku. Odporúčame hneď na začiatku aktualizovať softvér, aby sa zariadenie mohlo pustiť do práce s najnovšou verziou softvéru.

Čo dokáže náš vysávač?

Hoci si robotický vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro dokáže celkom dobre poradiť s prekážkami, na prvýkrát sa oplatí uľahčiť mu prácu tým, že zdvihnete všetky predmety, ktoré mu môžu brániť v ceste (topánky, hračky, misky pre domáce zvieratá atď.) a až potom spustíte prvé upratovanie, aby vysávač mohol zmapovať váš domov.

Aplikácia vám naživo ukáže, čo váš robot vidí, keď sa pomocou LIDAR-u (alebo, ako ho nazýva Xiaomi, LDS) alebo lasera orientuje a mapuje čistenú oblasť. 

Zariadenie mapuje obytný priestor s pôsobivou presnosťou a na základe získaných informácií sa dokonca snaží rozlišovať medzi miestnosťami. V našom prípade ale túto úlohu nezvládol úplne dokonalo – dve miestnosti boli vnímané ako jedna a iná miestnosť ako dve, ale oblasti označené rôznymi farbami sa dajú dodatočne upraviť v nastaveniach oblastí. Možno ich spojiť alebo dokonca oddeliť pozdĺž línií nakreslených používateľom.

Ide o jednu z najslabších častí softvéru, pretože editácia na displeji telefónu je často náročná (ak máte tablet s väčšou obrazovkou, odporúčame použiť ten), dokonca sa nám stalo, že systém odmietol zlúčiť dve susedné oblasti aj po niekoľkých pokusoch.

Po vytvorení mapy (ktorých si môžete uložiť viac, ak máte viac podlaží obytného priestoru) sa oplatí v aplikácii skontrolovať, čo presne váš robotický vysávač zmapoval.

Režim upratovania: Na hlavnej obrazovke, v ponuke pod mapou, v režime Normálne upratovanie (Normal cleanup) pre celú oblasť môžete nastaviť režim upratovania (iba vysávanie, vysávanie a vytieranie, iba vytieranie), sací výkon (nízky, štandardný, stredný, turbo) a v prípade vytierania dávkovanie vody (nízke, stredné, vysoké).

K dispozícii je aj možnosť Vlastné upratovanie (Custom cleanup), kde môžete určiť, ktoré miestnosti má robot povysávať, v akom poradí, nastaviť tiež počet opakovaní (1 alebo 2), režim, sací výkon a dávkovanie vody pre každú miestnosť.

Virtuálna stena, uzavreté oblasti, úprava mapy: ďalšie možnosti sú k dispozícii v ponuke Nastavenia (Settings). Môžete nastaviť virtuálne steny, cez ktoré stroj neprejde, alebo pomocou škálovateľných obdĺžnikov definovať konkrétne oblasti, v ktorých sa robot môže pohybovať, ale nesmie mopovať ani vysávať. Dajú sa tiež definovať oblasti, v ktorých nesmie vysávať, keďže nemá schopnosť zdvihnúť sa ako pri niektorých drahších modeloch (napr. Roborock S8). 

Robotický vysávač sa bez problémov riadi týmito nastaveniami, ale presné definovanie zón je vzhľadom na veľkosť mapy tiež problém (aj tu sa môže hodiť tablet). Nám sa napríklad podarilo až na tretíkrát trafiť okraje koberca tak, aby sa mu vysávač vyhol. K dispozícii je aj editor oblastí, v ktorom môžete nastaviť hranice miestností.

Plánovanie: V nastaveniach nájdete aj funkciu Plánované čistenie (Scheduled cleanup), kde môžete nastaviť, aby sa čistenie spustilo automaticky vo vami určenom čase. Tu si tiež môžete vybrať medzi režimami Normálne (Normal) a Vlastné (Custom) upratovanie, ako už bolo spomenuté vyššie – môžete dokonca nastaviť poradie, v akom bude robot miestnosti upratovať.

Môžete tiež vybrať, či má robot vykonávať určitú úlohu každý deň alebo vo vybrané dni. Niekoľkými ťuknutiami môžete napríklad nastaviť robotický vysávač tak, aby automaticky vysával vašu domácnosť každý pracovný deň o 15:00.

Môžete tiež nastaviť, aby robot upratoval každú oblasť dvakrát, alebo nastaviť časový interval (DND – Do not disturb, režim nerušiť), kedy sa naopak nemá spustiť.

Posledná možnosť je obzvlášť užitočná pre väčšie domácnosti, pretože náš robotický vysávač má funkciu vrátenia sa do doku, keď sa vybije a pokračovania v práci, keď sa mu podarí opäť dobiť dostatok energie. Je to skvelá funkcia, len nie je veľmi príjemné, keď sa robot opäť spustí o 23.00 h – tomu sa ale dá predísť nastavením Nerušiť – DND.

Robotický vysávač môžete zdieľať aj s inými účtami Mi Home, takže ho môžu ovládať viacerí ľudia v rovnakej domácnosti. Je tiež kompatibilný so službami Google Home a Amazon Alexa, takže na spustenie upratovania hlasovým príkazom môžete použiť aj inteligentný reproduktor a v ponuke Automatizácia (Automation) môžete nastaviť najrôznejšie rutiny inteligentnej domácnosti. Ak máte napríklad čističku vzduchu Xiaomi, môžete ju nastaviť tak, aby sa po skončení vysávania automaticky zapla a odfiltrovala prach, ktorý sa počas upratovania dostal do vzduchu.

Vysávanie: takmer bezchybné

Spoločnosť Xiaomi je už roky na čele robotických vysávačov a Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro je toho dobrým príkladom, pretože svoju prácu vykonáva naozaj bezchybne. Vďaka rotujúcemu laseru vo svojej „veži“ nikdy neminie svoj cieľ, na diaľku rozpozná predmety vo svojej dráhe s výnimkou veľmi tenkých prekážok a dokonca prelezie aj prahy vysoké 2 cm. 

Vďaka navigácii LIDAR sa robot pohybuje presne v akúkoľvek dennú dobu, nepotrebuje svetlo a napriek odpruženému nárazníku len zriedkavo narazí do prekážok na svojej ceste.

Namiesto toho spomalí, opatrne sa priblíži k objektom, aby v ich blízkosti čo najdôkladnejšie vyčistil, a potom sa im elegantne vyhne.

Nezasekáva sa medzi nohami kancelárskych stoličiek ani úzkych priestoroch, ale nemá úplne rád predlžovacie a iné káble. Silikónová kefa, ktorá sa otáča v strede, má tendenciu ich skrúcať, preto je dobré ich pred začatím čistenia odstrániť z cesty. Väčšie nečistoty sú bočnou kefou zatlačené pod brucho stroja, čím je zabezpečené ich nasatie do zásobníka.

Proces čistenia prebieha ako zvyčajne: stroj sa pohybuje z miestnosti do miestnosti, najprv po okrajoch už zmapovaných miestností, potom po paralelných líniách, aby povysával všetky prístupné miesta. Sací výkon 3 000 Pascalov bez problémov pozbiera väčšinu nečistôt, dokonca aj blato, mačacie stelivo alebo rozsypané suché jedlo. V režime turbo pozbiera omrvinky, vlasy alebo chlpy domácich zvierat z kobercov.

Robot však nerozpozná, že sa nachádza na kobereci a neprepne na vyšší rýchlostný stupeň. Vďaka senzorom však dokáže včas rozpoznať schody, takže sa nemusíte báť pádu – čomu by ste sa tiež mohli vyhnúť použitím virtuálnych stien.

Nádoba na prach s objemom 450 mililitrov a HEPA filtrom je priemerná. V závislosti od množstva nečistôt (najmä ak máte domáce zvieratá) sa môže zaplniť počas jedného cyklu, preto sa ju oplatí vyprázdniť po každom čistení. Je to pomerne jednoduchá úloha: stačí zdvihnúť veko vysávača, vybrať nádobu na prach, potom otvoriť veko a vytriasť nečistoty. Vďaka svojej konštrukcii sa dá kôš dokonca ľahko vymyť, len sa uistite, že pred vložením späť do robota riadne vyschne.

Vďaka batérii s kapacitou 5200 miliampérhodín dokáže prístroj upratovať až dve a pol hodiny, ale len pri najnižšom sacom výkone. Na dobu prevádzky sa však nemôžeme sťažovať, pretože aj pri zapnutom turbo režime dokážeme z batérie vyťažiť 50 až 60 minút upratovania. A to je dostatočný čas na vysávanie domácnosti s rozlohou 60 metrov štvorcových.

Plné nabitie trvá približne dve a pol hodiny, čo je medzi týmto typov vysávačov tiež priemer.

Vytieranie: nečakajte zázraky

Aj keď sú dnešné robotické vysávače čoraz dokonalejšie, stále je potrebné zdôrazniť, že takéto zariadenie nenahradí dôkladné vysávanie človekom, ale plní skôr doplnkovú funkciu. Pri funkcii mopovania to platí dvojnásobne: touto funkciou už disponuje mnoho modelov, no zázraky od nich nečakajte. Nie je to inak ani v prípade Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro.

Po tejto stránke ponúka náš testovaný vysávač v podstate to isté, čo väčšina podobných zariadení vyvinutých počas posledných rokov. Tento model má 250-mililitrovú nádržku na vodu, ktorá sa dá umiestniť na spodnú časť stroja, na ktorej je pripevnená handrička z mikrovlákna. V závislosti od vyššie uvedených nastavení stroj túto handričku namočí a počas čistenia ťahá pod sebou, čím imituje mopovanie. Žiaľ o plnohodnotné mopovanie nejde.

Mop 2 Pro je lepší ako jeho kolegovia v tom, že počas vytierania vibruje handričkou až 1 000-krát za minútu, čo teoreticky pomáha účinnejšie odstraňovať zaschnuté nečistoty. Dôležité je spomenúť, že tento stroj dokáže vytierať dvoma spôsobmi. Štandardný režim, ponúka to, že náš robot bude postupovať normálne a vibrovanú handričku bude ťahať pod sebou. 

Podľa našich skúseností táto možnosť ale neprináša veľa úžitku, iba zmáča podlahu, preto sa skôr oplatí zvoliť režim Profesionál (Professional). Ak to urobíte, nielenže získate vibrácie (ktoré sa tiež dajú zapnúť a vypnúť), ale váš robotický vysávač sa začne pri vytieraní pohybovať v tvare písmena Y, vďaka čomu bude naozaj mopovať. Funguje to tak, že vysávač sa pohybuje dopredu doprava, potom dozadu, potom dopredu doľava, potom opäť doprava, späť, potom doľava a tak ďalej. 

Týmto spôsobom sa dá dosiahnuť lepšia čistota podlahy, ale opäť zdôrazňujeme, že netreba očakávať zázraky. Drahšie stroje dokážu tlačiť látku na podlahu, ale tu takúto funkciu nemáme, takže tie najodolnejšie nečistoty (napr. zaschnuté mokré jedlo alebo prilepená kvapka koly) sa vibráciami neodstránia.

Treba tiež poznamenať, že dávkovanie vody má zmysel len pri maximálnom nastavení, pretože v našom prípade sa handrička poriadne nenamočila ani pri strednom a vôbec nie pri najnižšom nastavení a stred handričky zostal suchý. Ak je dávkovanie vody správne, uvidíte výsledky práce: lesklejšia, v podstate čistejšia podlaha, ale ani zďaleka nie taká čistá, ako keby ste ju sami utierali mokrou handrou.

Hoci sa nádržka na vodu s objemom 250 mililitrov môže na prvý pohľad zdať malá, stroj v podstate dobre dávkuje vodu a v našom prípade zostalo v nádržke ešte dostatok tekutiny aj po 40 minútach čistenia. Ani pri ploche 40 až 50 metrov štvorcových sa nemusíte obávať, že by ste nemali dostatok vody na mopovanie.

Treba však poznamenať, že Xiaomi urobilo rovnakú chybu ako väčšina výrobcov: otvor na plnenie a vypúšťanie vody je umiestnený na hornej strane nádržky, takže je naozaj nepraktické zbaviť sa nevyužitej vody po čistení. Ak nechcete, aby sa zvyšná tekutina medzi jednotlivými použitiami usadila, musíte s ňou zatriasť a premiešať ju tak.

Čo sa týka zaťaženia batérie, vibrácie a dávkovanie vody vôbec nespotrebúvajú veľa energie navyše: 35 minútové mopovanie pri najvyššom dávkovaní vody a rýchlosti turbo vysávania spotrebovalo len 30 % batérie pri maximálnom nabití.

Zhrnutie

Celkovo je Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro skvelý robotický vysávač, ktorý vykonáva svoju prácu efektívne a samostatne, čím nám spríjemňuje a uľahčuje každodenný život. Jeho vysávacím schopnostiam sa nedá nič vytknúť, čo však neplatí pre možnosť mopovania, ktorá síce nie je dokonalá, ale dokáže viac ako len navlhčiť podlahu. 

Aj keď niektoré časti softvéru by sa dali vyladiť, ponukou množstva funkcií ide o veľmi prispôsobiteľný stroj so slušným sacím výkonom a batériou, ktorá dokáže fungovať v byte väčšom ako 60 metrov štvorcových bez dobíjania naozaj dostatočný čas.

Dostupný u predajcov

roboticky-vysavac.sk

Výhody Nevýhody
jednoduché nastavenie editácia mapy v mobile môže byť ťažkopádna
zvýšený sací výkon vyprázdňovanie nádrže na vodu je nepraktické
vysokofrekvenčné vibračné vytieranie nerozpozná samotný koberec
viacero detektorov pádu
vynikajúci pomer ceny a kvality